www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boost Ton


viobio
 Share

Recommended Posts

Boost Ton cu Pentoda EF80. Se gaseste in televizoarele comuniste.;)

Schema: post-14220-0-76428600-1307847244_thumb.jpg

am folosit la alimentare traful de cadre care avea 40 si ceva de V in secundar , apoi unul de 12v

Aceasta versiune cu pentoda imi place mai mult decat Valvecaster, de aceea cred ca il voi opera dry.gif

In plus, montajul acesta are mai putine piese, deci ocupa si mai putin loc :D

Mai trebuie sa adaug un potentiometru de Presence, cum a pus Vio in pedala cu trioda pentoda :rulez:

Mai jos am pus poze cu tensiunea anodica cu traful de cadre si cu traful de 12V

post-14220-0-78546900-1307847281_thumb.jpg post-14220-0-74119100-1307847314_thumb.jpg

 

felicitari !

ma bucur ca ai inceput sa concepi singur

mareste rezistenta din grila pentodei,cea de 150k,spre 1M ,daca oscileaza sau are brum o mai micsorezi

esti pe drumul cel bun

Link to comment
Share on other sites

felicitari !

ma bucur ca ai inceput sa concepi singur

mareste rezistenta din grila pentodei,cea de 150k,spre 1M ,daca oscileaza sau are brum o mai micsorezi

esti pe drumul cel bun

 

 

multumesc!

astazi am modificat valorile condensatorilor de la intrare si de la iesire, le-am mai redus (47nF)

in catod am pus un trimpot de 10k

la alimentare am facut un redresor cu multiplicare de tensiune cu 2 condensatori de 22uF 350V, am obtinut o tensiune de 120V cu traful de cadre, (89V in anodul pentodei).

cu dublorul de tensiune e alta viata !

m-am apucat de bobinat un traf pe un soc de filtraj dintr-un televizor vechi. O sa vad , poate iese ceva .traful v-a fi bobinat in functie de sarma disponibila recuperata de pe soc. Sper sa pot pune si o infasurare de 6.3 pentru filament :D

Edited by vldmlt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

faina treaba,acuma m-am uitat prin casa si am vazut ca am si eu doua ef80,problema o sa fie la traf,ca nu am ...

 

care e diferena de sunet intre cele doua montaje- ecc82/ef80 ?

 

 

 

 

poti folosi orice traf care il ai la indemana ., numai sa aiba cel putin 12v. daca ai traf mic baga un redresor cu multiplicare de tensiune sa obtii o tensiune mai mare. (daca folosesti dublor de tensiune sa ai grija la condensatori).Cu cat e mai mare, cu atat mai bine, numai sa nu depasesti tensiunea maxima (vezi datasheet-ul tubului)

Desi nu e indicat acest tub pentru montaje audio, imi place mai mult overdrive-u dat de aceasta lampa. Referitor la tonul de clean..mi s-au parut cam la fel. Acum depinde de gusturile fiecaruia.

Montajul e mult mai simplu decat la Valvecaster si il poti face mult mai repede . l-am facut duminica pe la 4-5 dimineata (n-aveam somn ):tardlol:

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.