www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze de tot felul


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Un trepied iti ofera niste posibilitati de fotografiere exceptionale, largind gama fotografica. Ce trepied ai? 

 

Un Benro Travel Angel II, un compromis între portabilitate și stabilitate. E fain că se poate transforma și în monopod, și în "walking stick". :)

 

no offence, dar este prelucrata.

daca nu este, ce date tehnice are ?

 

Orice poză e "prelucrată" dacă fotografiezi în format RAW, pentru că orice convertor modifică parametrii fotografiei atunci când face conversia la JPEG. În cazul acestei fotografii, post-procesarea a fost făcută cu Adobe Lightroom 4,4 și s-au aplicat următoarele corecții:

 

- expunere: +0.3 trepte

- contrast: +10

- shadows: + 30

- clarity: +15

- vibrance: +15

- saturation: +5

- corectie automată de distorsiune pentru obiectiv (LR are profile pentru majoritatea obiectivelor uzuale)

 

Parametrii de fotografiere îi găsești pe Flickr, dar îi reamintesc: aparat Pentax K-3, obiectiv Tamrom 70-200 f/2.8, diafragma f/16, focala 70mm, timp de expunere 30 de secunde (obținut prin folosirea unei diafragme închise și a unui filtru de polarizare circulară Sigma, care scade expunerea cu o treaptă). Fotografia a fost făcută de pe trepied, cu declanșare întârziată cu 2 secunde.

 

Pentru comparație, fotografia de mai jos n-a suferit decât conversia RAW-JPEG, fără alte modificări în Lightroom:

 

18982298818_c145cce945_c.jpg

 

Și varianta prelucrată:

 

18240474563_5c1a39a9f5_c.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna pentru tine "prelucrata"?

 

Așa pare la prima vedere ! Orice imagine captată în alți parametri decât percepe "live" ochiul uman e "prelucrată", asta era ideea ! E prelucrată, deci ! :)

 

Artistic, e f mișto poza, tare aparatul...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Niciun fotograf fie el profesionist (mai ales) sau amator/pasionat nu scoate fotografiile din aparat si le considera terminate, gata de publicat/vandut etc. Fisierele RAW nu arata grozav, ci ele ofera ingredientele necesare procesarii. Expunerea aparatului foto functioneaza diferit fata de ochiul uman. De aceea multi fotografi prefera o expunere pe highlights de ex, recuperand informatiile din umbre cu ajutorul post procesarii. Sau expuneri multiple si apoi suprapuse.......

 

Presupunerea ca procesarea imaginilor este o pervertire a "realitatii" si o denaturare a acesteia, reprezinta un punct de vedere eronat. Printr-o fotografie doresti sa transmiti un semnal, un mesaj, sa atragi atentia asupra subiectului etc, nu sa te impiedici de limitarile unui aparat foto care este o masina care vede lumea/lumina in gri.

 

Senzatia aia de fluid al apei din fotografia lui DoctorX este data de expunerea lunga de 30', in rest nu stiu de unde concluzia ca e "prelucrata".

 

PS. Intentia mea nu este sa ma contrazic cu nimeni, ci am expus un punct de vedere.

Link to comment
Share on other sites

prin prelucrata am vrut sa zic ca este umblata la ea, nu ca este adaugat sau sters ceva.

aici nu vorbim de profesionisti care vor sa vanda o poza, vorbim de amatori, uni mai incepatori, unii avansati (gen Doctor X) si prin prelucrare am vrut sa zic ca s-au aduc unele "ajustari" stadiului initial al pozei. rezultatul este placut ochiului, chiar daca este o proba a unui element (trepiedul) :)

Link to comment
Share on other sites

... nu stiu de unde concluzia ca e "prelucrata".

 

Am scris destul de clar în postarea mea care e sensul prelucrării, sens cu care și eu sunt de acord. Am luat ca etalon, ca natural neprelucrată, percepția ochiului uman...

  Mă pierd în detalii deja, pe un subiect de nimic ! Am impresia, uneori că pasiunea asta a fotografierii vă duce într-o lume a voastră, supranaturală de multe ori ! Nu-i neapărat ceva negativ asta, e chiar artistic ! Dar mai e până la a emite pretenții de "natural", despre asta mă refeream și eu...

 

E tot ce pot să "ofer", am spus-o, e o fotografie foarte artistică ! Despre asta-i vorba !

 

Let's don't !...

 

 

 

PS : Dealtfel, cu toții știm că Doctorul a făcut parte din echipa care a făcut celebrele fotografii ale aselenizării, din anii '70, deci ... 

:P

 

.

Link to comment
Share on other sites

Mă pierd în detalii deja, pe un subiect de nimic !

 

He he. Păi să vorbim pe topicurile dedicate despre digital vs. analog, tranzistori vs. lămpi, procesoare vs. pedale vs. software, lemn de mahon vs. lemn de plop, etc. :D

 

Poza mea luați-o ca pe o cascadă cu delay de 30 de secunde. :)

 

Din păcate, aparatele foto moderne sunt încă mai înapoiate decât ochiul uman în unele privințe, așa că, în cazul în care vrei să redai ceea ce vezi într-un anumit moment și într-o anumită conjunctură, e musai să folosești unele trucuri fie în momentul fotografierii, fie după. Asta așa, să fiu scurt. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Off topic: Baietii priceputi in ale foto, ce parere aveti de Canon 5D Mark 2 si cat ar merita unul second in stare OK? Scuze ca scriu aici, dar aici sigur vedeti in timp util, ca nu prea am vreme la dispozitie. Vine frai'miu din state si are unu de vanzare si as vrea sa stiu daca merita sa il iau sau sa zic pas.

 

On topic: un pranz ardelenesc (fara palinca, sunt in timpul serviciului, tre s-o tin sub masa :lol:)

 

IMAG0924_1.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Off topic: Baietii priceputi in ale foto, ce parere aveti de Canon 5D Mark 2 si cat ar merita unul second in stare OK? Scuze ca scriu aici, dar aici sigur vedeti in timp util, ca nu prea am vreme la dispozitie. Vine frai'miu din state si are unu de vanzare si as vrea sa stiu daca merita sa il iau sau sa zic pas.

 

On topic: un pranz ardelenesc (fara palinca, sunt in timpul serviciului, tre s-o tin sub masa :lol:)

 

 

Dar ce serviciu ai???? Degustator la curtea regelui? :D

 

La Canon nu ma pricep, daca vrei discutam despre Nikon.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc, deocamdata vreau să aflu despre sculăul ăsta de care vorbeam.

 

Ai resurse nenumarate pe net. Poti incepe cu asta: http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5dmarkii

Daca dupa ce citesti nu iti dai seama ce poate aparatul si la ce-ti foloseste, atunci mai bine nu-l cumperi. ;)

 

Pana atunci:

 

19857081741_0d0364f357_c.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

daca este model 2009 si de nou costa 2.150 $, atunci nu cred ca este mai mult de 1.000 $, daca este in stare buna si fara multe frame trase.

poti sa verifici si pe http://www.foto-magazin.ro/fotomarket-vanzari.phppreturi si impresii.

este unul de vanzare 3.800 lei

http://www.foto-magazin.ro/fotomarket-detalii.php?ID=178855

Edited by Airhead
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai, inca nu stiu niciun pret, dar inainte sa aflu cat cere pe el as fi vrut sa stiu cat merita. Asta-i tot. D'aia am apelat la voi, ca documentatie stiu si eu unde gasesc. No, daca aveti idee cat ar merita, scrieti. Daca nu, mai puneti ceva poze misto :D

Pretul pentru un SH mai obosit, cu peste 150 000 de declansari, incepe de pe la 3300 lei, doar corpul. Pretul unuia in stare buna incepe de pe la 4000 de lei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.