www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wah De Rack


Messu
 Share

Recommended Posts

Ei, nu-i nici chiar asa ! Nu se pune problema ca nu face nimic. Doar ca nu-s multumit 100% de rezultat.

 

Originalul se pare ca suna cam asa :

 

Sugestiile dvs. sint mai mult decat bune si am mai discutat cu ceva vreme in urma despre ele, dar nu-mi sint foarte la indemana. Abia am gasit timp sa incerc cateva valori de LDR-uri. Cand sa mai fac un proiect de la cap la coada ? :)

NU ma plang, Doamne fereste. Probabil ca majoritatea noasta se lupta cu lipsa de timp. Doar spuneam... :)

 

L.E. Pai daca o luam asa nu stiu unde mai ajungem :D

Ultimele sugesti ne imping deja catre zona profesionala... Acuma nu stiu la ce s-a gandit autorul cand a gandit proiectul dar implementarea tuturor functiilor pe care le-ati amintit e destul de complicata. Eu unul am vrut un wah cu comanda digitala si atat. Nu ma deranjeaza ca ocupa o unitate de rack . Ma deranjeaza ca, momentan, nu suna chiar cum imi doream. Nu-s interesat de emularea mai multor tipuri de wah-uri asa ca daca-a aduc in zona "crybaby", pentru mine e suficient. Altii poate ca-s mai pretentiosi si e bine ca e asa. Ei pot incerca ceva mai serios, daca timpul si priceperea le permite.

 

Altfel, daca-mi permite-ti o parere personala, cine vrea un wah cu control digital poate sa atace proiectul fara sa se teama. "Inima" lui e Ibanez WH-10, care constat ca in lumea larga, un wah rezonabil... Nu-i chiar asa de rau chiar daca pare o curie cu afisaj... :)

Numai bine !

 

Eu am folosit fotodioda +LED .

 

Ptr Compresor am folosit LDR cu bec deoarece imi da delay-ul atack-ul mai bland ,, cu fotodioda sau fototranzistor ( optocuplor ) atacul este prea dur si "pacane" cea ce inseamna ca trebuie sa fac un bloc de atac mai complex si reglabil asa ca ptr un circuit simplu si fiabil am facut cu LDR.

 

Dar ptr Wah este OK cu optocuplor atat pe placa cat si pereche Semiconductor-Fotosensibil +LED.

 

Dar pe placa FET sau MOSFET este super ..am facut mai multe circuite si nu am avut nici o problema .Tensiunea trenbuie sa fie stabilizata si in rest nu ai probleme.Cu Fet am realizat si Ring Modulator .Apoi am folosit amplifuri de transconductanta ..ultimul Wah este tot cu circuit de transconductanta curentul de comanda se variaza din generatorul cu Fotodioda+led ...intr-o pedala de masina de cusut electrica ( are cursa cam mica dar a ramas asa este in balcon undeva pe un raft ...

 

Ptr tine ar fi super numai cu amplifuri de transconductanta ..nu trebuie sa ai grije numai de stabilizarea tensiuni de alimentare .

 

Da timpul este o problema ..

 

 

Ptr Q reglabil /plaja /F central poti sa folosesti si circuite Mosfet Analog Switch care sunt programabile digital ..realizezi un circuit ce comute rezistoare in acest fel ai sa zicem cate 8 trepte de reglaj pe care le consideri tu mai importante ...similar cu mulyiefectele in care ai 8 feluri de distors , 8 feluri de Cabsim ( combfilter) , gain 8 nivele ..Fcentral 8 pozitii ..etc ....nu poti sa faci inca un controler MIDI la fel cu cel existent ..?Daca nu ai cum sa extinzi circuitul de comanda existent.

 

Circuitele MOS MMC4053 ...MMC4052 ..MMC4016 ..MC4051 analog -digital mux/demux ...nu se deschide datasheetcatalog ...dar poti si tu sa cauti si alte tipuri ..1 din 8 ..1 din 16 si alte combinatii utile.

 

Potentiometrele digitale ar fi OK dar ce am gasit eu erau cu I2C si nu aveam chef sa ma complic ...

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=586798&t=19

 

In piesa asta am chitara ritm cu wah ( acela cu pedala de masina de cusut ..hehe) dar este un sound mai clean ca sa nu derannjeze linia solo..ici colo se aude .

 

 

Cand spun ca nu face mai nimic ma refer la faptul ca nu merita sa cari un "superefect" pr care-l poti folosi la o singira piesa caci dsevine plictisitor si monoton dupa folosirea wah=ului intr-o piesa.In a doua piesa nu mai poti folosi efectul caci sa dus surpriza spectatorul nu mai este curios ..sa obisnuit si nu mai prezinta interes.

 

In afara de ecou /delay/reverb/ si evemtual chorus ...celelalte efecte nu se pot folosi doar cu gust si cat mai putin ca sa nu intre in derizoriu.

 

Sunt si alte considerente de ordin artistic etc ..dar in principiu cat mai putin este mai bine..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cred ca solutii mai sint, dar sincer nu prea mai pot sa aloc timp pentru dezvoltarea proiectului. As vrea sa aloc timpul liber, atunci cand il mai am, pentru cantat, ca am constatat ca nu mai stiu sa prind un Fa major...

Am mai gasit niste LDR-uri p-acasa si poate ca am sa le incerc si p-alea in speranta ca au o variatie mai cumsecade, dar alte modificari nu mai fac ca n-am timp deloc.

Numai bine tuturor ! Spor la treaba si respectul meu celor care apuca sa si construiasca, din cand in cand cate ceva !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.