www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Pt Metale Si Nu Numai


Xeper-i-set
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor!

 

Am de gand sa fac o noua achizitie si m-ar interesa una din urmatoarele chitare:

-Ibanez Darkstone

-Dean Hardtail Select

-LTD EC200QM

-un model PRS SE cu bridge fix.

In principiu ma intereseaza bridge fix, humbuckere splitabile, si pret pana in 2500 Ron.

 

Daca aveti sau ati cantat pe vreuna din ele va rog sa-mi spuneti ce impresie v-a lasat si ce-mi recomandati.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

As putea sa-ti recomand chitara pe care o am (singura, de altfel): Ibanez RG321MH... fixed bridge, splittable humbuckers, pretul e chiar foarte okay... rupe la metale chiar si cu dozele-default (Infinity4 si 3). A nu se intelege faptul ca imi 'promovez' chitara (am scos-o de la vanzare acum ceva vreme, asadar NU sunt vorbe de marketing)... Revenind, nu cred ca iti trebuie neaparat ceva de 2500 RON, Ibanez-ul asta il poti gasi in jur de 1050 (cred) si chiar isi face treaba. Mentionez ca eu personal o folosesc doar pentru chitarit prin casa, dar are potential pentru chestii mai serioase de-atat. Are sustain foarte bun, poti face downtuning din plin, inlocuitul corzilor se poate face in maxim 5 minute.. Eu chiar sunt multumit de a mea, atat spun :) Daca ai posibilitatea sa o incerci pe undeva (eu o luasem de la mcmusic acum 2 ani), chiar te invit sa o faci. Eu zic faptul ca merita. See for yourself. Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

As putea sa-ti recomand chitara pe care o am (singura, de altfel): Ibanez RG321MH... fixed bridge, splittable humbuckers, pretul e chiar foarte okay... rupe la metale chiar si cu dozele-default (Infinity4 si 3). A nu se intelege faptul ca imi 'promovez' chitara (am scos-o de la vanzare acum ceva vreme, asadar NU sunt vorbe de marketing)... Revenind, nu cred ca iti trebuie neaparat ceva de 2500 RON, Ibanez-ul asta il poti gasi in jur de 1050 (cred) si chiar isi face treaba. Mentionez ca eu personal o folosesc doar pentru chitarit prin casa, dar are potential pentru chestii mai serioase de-atat. Are sustain foarte bun, poti face downtuning din plin, inlocuitul corzilor se poate face in maxim 5 minute.. Eu chiar sunt multumit de a mea, atat spun :) Daca ai posibilitatea sa o incerci pe undeva (eu o luasem de la mcmusic acum 2 ani), chiar te invit sa o faci. Eu zic faptul ca merita. See for yourself. Numai bine!

 

Multumesc pentru sfat, am avut acum ceva timp un Ibanez RG370dx. Dozele intr-adevar erau super ok, din pacate dupa un an de cantat pe ea mi-ul subtire avea un "zgomot" chiar si pe coarda libera, nu era fret buzz ci altceva, n-am reusit sa-mi dau seama. Chiar dupa ce am schimbat corzile problema a ramas, orice nota cantam pe mi subtire suna nasol, murdar pe distors. Alta problema mi s-a parut la acea chitara neck joint-ul, care nu era cel mai stabil si solid probabil din cauza profilului in zona cutaway si faptului ca nu avea placuta de metal ca la strat-uri. Din cauza asta as prefera o chitara cu set neck, cum sunt cele pe care le-am scris in lista.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

PRS SE este cel mai bine construitã, însã te vei lovi de problema dozelor, pe care vei dori sã le schimbi curând. Prin urmare, cred cã cea mai bunã alegere ar fi Vintage V100, cu upgrade de cheițe și doze dupã gust și-ți mai rãmân și bani. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor!

 

Am de gand sa fac o noua achizitie si m-ar interesa una din urmatoarele chitare:

-Ibanez Darkstone

-Dean Hardtail Select

-LTD EC200QM

-un model PRS SE cu bridge fix.

In principiu ma intereseaza bridge fix, humbuckere splitabile, si pret pana in 2500 Ron.

 

Daca aveti sau ati cantat pe vreuna din ele va rog sa-mi spuneti ce impresie v-a lasat si ce-mi recomandati.

Multumesc.

 

salut,

daca te atrage ce vezi si mai ales auzi mai jos in videoclip atunci click pe:

 

http://www.espguitars.com/guitars_deluxe_ec.html

 

e cam 1200 usd, poate-o gasesti second mai ieftina..

 

n-are coil split ala insa uite ce scoate din ea cu o pedala blackstar si un digitech bad monkey in fata (+ un boss ns2) :

 

Link to comment
Share on other sites

Eu iti sugerezi sa nu neglijezi Jacksonurile . Eu detin un DK2m.....chitara geniala.....pentru toate genurile....si e foarte comoda si buna -> http://www.youtube.com/watch?v=muwXckiMZ58

Nu e f scumpa , se mai gasesc pe forum.....mult mai ieftine...eu le recomand cu caldura :)

Link to comment
Share on other sites

Eu iti sugerezi sa nu neglijezi Jacksonurile . Eu detin un DK2m.....chitara geniala.....pentru toate genurile....si e foarte comoda si buna -> http://www.youtube.c...h?v=muwXckiMZ58

Nu e f scumpa , se mai gasesc pe forum.....mult mai ieftine...eu le recomand cu caldura :)

 

dap, si eu dk2s, foarte bunicele, insa daca el tine atit de mult la sustain, bridge fix..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.