www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Poate Masura Impedanta?


ebh
 Share

Recommended Posts

Salut

 

Am un cab orange 2x12 cu celestion vintage 30 in el. Din specificatii reiese ca e de 16ohmi - nu l-am desfacut inca dar teoretic ar fi 2 dif-uri de 8 legate in serie.

 

Cab-ul are 2 input-uri pt inserierea mai multor cabinete. As vrea sa ma bag un pic in matele lui si sa leg la o intrare dif-urile in serie (16ohm), iar pe cealalta in paralel (4ohm).

 

Ideea e in primul rand daca se poate, iar in al doilea cum pot sa masor imedantele sa vad daca e bine ce am facut?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

in serie: Zt = Za + Zb => 16ohmi

in paralel:Zt = (Za x Zb) / (Za + Zb) => 4ohmi

 

The best way to find out the impedance of a speaker is to read it off a label on the speaker. If the speaker is unlabeled, look for manufacturer's literature or spec sheets. If all else fails, you can attempt to measure speaker impedance with an ohm meter set for 20 ohms full-scale. The ohm meter will read slightly low:

3 to 3.5 ohms 4-ohm speaker

6 to 7.5 ohms 8-ohm speaker

13 to 15 ohms 16-ohm speaker

 

poate te ajuta si astea:

 

http://www.termpro.com/articles/spkrz.html

 

http://www.bcae1.com/spkrmlti.htm

Edited by nothing_ro
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Am un cab orange 2x12 cu celestion vintage 30 in el. Din specificatii reiese ca e de 16ohmi - nu l-am desfacut inca dar teoretic ar fi 2 dif-uri de 8 legate in serie.

 

Cab-ul are 2 input-uri pt inserierea mai multor cabinete. As vrea sa ma bag un pic in matele lui si sa leg la o intrare dif-urile in serie (16ohm), iar pe cealalta in paralel (4ohm).

 

Ideea e in primul rand daca se poate, iar in al doilea cum pot sa masor imedantele sa vad daca e bine ce am facut?

 

Merci!

 

In paralel legi toate capetele celor doua difuri la conector.

In serie ai numai cate un capat de la fiecare difuzor este legat la conector .Deci nu ai cum sa faci ca legaturile ls cele doua conectoare ce sa fir simultan ptr ambele tipuri de conexiune.

 

Daca pui un comutator cu mai multe sectiuni se poate rezolva ,acesta trebuie sa fie de "putere" si sa aiba contacte precise /ferme sa nu cumva sa se intrerupa contactul in timpul utilizarii mai ales daca folosesti statie cu tuburi sa nu ramana statia fara sarcina ..

 

Alta posibilitatea ar fi sa scoti terminalele difurilor la o placa cu suruburi ptr contacte pe care sa pui strap-uri din tabla de cupru prin care sa realizezi cele doua tipuri de interconectare a difuzoarelor plus se muta si punctul de legatura al cablului catre statie.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.