www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum scapam de microfonie?


Recommended Posts

Tin sa nu fiu de acord :)

Indiferent de doze, se poate intra in microfonie. Secretul pt a scapa de microfonie este sa fim echilibrati si calculati cu EQ-ul.De obicei mediile inalte si inaltele provoaca microfonii greu de suportat.Sa nu uitam si gainul care este foarte important, si binenteles pozitia fata de monitoare (sau PA dupa caz).

 

Sa nu mai uitam ca trebuie sa avem in monitoare un sunet cat mai sec si necolorat fata de cel care iese din amp/procesor, fiindca orice eq-ing nechibzuit in monitoare va produce de asemenea reactii.

Link to comment
Share on other sites

:) a fost mai mult in gluma.. desi tin sa sustin faptul ca si calitatea dozelor are un cuvant de spus...

prima chitara electrica pe care am cantat era un reghin dina cela cu doua doze single care intra in reactie orice ai fi facut

 

adik cum spunea elethan conteaza eq`ul.. ceea ce implica si frecventele la care reactioneaza dozele

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

de obicei, dozele mai puternice intra in microfonie, nu de alta dar pot prelua si amplifica campuri magnetice mai slabe

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte multe motive din care se face microfonie.

 

Cea mai simpla de rezolvat microfonie e cea din eq(tai din inale).

 

Mai se poate face microfonie din cauza unor efecte/procesoare slabute(pui pedala pe efects loop shi setezi bine volumele de intrare/iesire sau dai mai incet volumu din pedala shi scoti din gain ei).

 

Alta microfonie se poate face cand stai cu chitara prea aproape de boxe(uneori se face asta intentionat pt a face feedback)

 

Si cea mai najpa micrcofonie e cea din doze(sau iti schimbi dozele sau canti cu gain putin)

Link to comment
Share on other sites

Deci sa ne lamurim , vorbim de microfonia "dozei"

 

Adica doza cuplata la un cablu si amplificata , sa zic mai aproape "fara corzi".bati in ea cu pana de chitara si se aude pocanitul .Nu ar trebui sa se auda nimic.Doza ar trebui sa capteze doar miscarea corzilor de otzel.

 

 

Ca sa reduci aceasta oscilatie mecania ,nedorita, a componentelor dozei , montura ,carcasa bobina ,magneti ,

 

este bine sa se rigidizeze cu ceara bobina ,se scufunda in ceara topita .Ceara "leaga " partile dozei si nu mai permite ca sa aiba "joc" asa se reduce semnalul " fals" dat de doza care ar capta nu numai prin camp electromagnetic ci si prin vibratii mecanice.

 

Am gasit comparatia : functionarea "defectuasa" seamana cu sistemul de captare " piezzo" de la chitarele acustice care capteaza oscilatia corpului si nu a corzilor din otzel captate cu doza electromagnetica.

 

In principiu cand bati in corpul chitarei , fara corzi , prin amplif nu trebuie sa se auda nimica ( ideal )

in orice caz un sunet cat mai infundat .Asa se reduce mult posibilitatea intrari in oscilatie in banda audio a chitarei.

 

Cu cat este mai "puternica " o doza ( semnal mai mare ) cu atat este mai bine , deoarece nu ai nevoie de

gain mare ca sa ai "ton" si nu ajungi in pragul oscilatiei mecanice a partilor componente ale dozei.

 

Daca ai o doza care furnizeaza semnal mic ,si daca bati cu pana in carcasa si se aude , deschis si tare pocanitul ,accea doza la gain mare "fluiera" precis.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

De ce scapi de ea cand o poti controla :)

 

de ce sa scapi de ea ...asta ai vrut sa scrii ?

 

caici nu coarda intra in microfonie ci doar doza , daca citest atent sunt mai multe feluri de "acoustic feedback" .

 

amandoua sunt nedorite si a dozei si a corzilor .Chiar daca nu ajungem la oscilatie se decoloreaza tonul chitarei si unele tonuri suna nasol .

 

la microfonia dozei aceasta "fluiera" si nu se poate canta , doar poti sa o lasi sa fluiere si cu ecou

 

se poate folosi ca efect .Dar nu poti sa-i controlezi pitch-ul

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Buna ziua! Dupa multe, multe cautari pe internet am ajuns la topicul acesta. Am o chitara, copie de Les Paul de la Stevenson & Brown care are exact "simptomele" descrise de Karpi. Am incercat chitara pe trei amp-uri de 100w(unul Peavey, un Marshall si un Ibanez) si la toate face o microfonie necontrolata de sparge timpanele.

Totusi, am cateva intrebari daca se poate:

1. Am aflat ca se pot ecrana dozele cu foita de cupru sau aluminiu(si nu stiu care ar fi mai buna). Ceea ce n-am inteles este daca aceasta ecranare impiedica si microfonia sau este strict pentru brumul care se aude in amp.

2. Sper sa nu fie o intrebare cam aiurea, dar se poate sa aiba o vreo legatura cu microfonia acel "capac" metalic al dozelor humbucker? Am inteles ca ar fi mai bine sa il scot..

 

Recunosc, chitara nu este de cea mai inalta calitate, dar inainte sa dau banii pe "scule" cu multe zero-uri in coada, sau sa imi iau doze "de firma" as dori sa incerc ecranarea aceasta sa vad daca functioneaza pt ca totusi chitara are un ton placut.

Multumesc pt orice ajutor

Link to comment
Share on other sites

@shumu

Daca ai brum si nu ai intercalat nici o pedala sau efect intre chitara si ampuri mai e legarea la pamant a prizei propriu-zisa (daca as avea par in cap cate prize fara impamantare am vazut, si asta in locuri unde nu aveau ce cauta cele fara impamantare). Daca ai vreun efect/pedala alimentata separat poate fi de la sursa de alimentare a efectului. Dozele de chitara nu dau brum, fac microfonie, noise, scheauna da nu brum. Daca e copie LesPaul ai si humbuckere pe ea, nici macar chinezaria mea nu face brum, oricum o asteapta iarna asta un potting la doze si o refacere a circuitelor de pe pickguard (poate si poturi mai bune) ca pe guitarnut.com.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

 

@apocalipsa: microfonie la doze

 

@olgutza34:

 

Am o pedala Blues Overdrive de la Behrninger, stiu ca nu e calitativa, si ma gandeam ca se poate sa am probleme si de la ea, dar chitara face la fel si cand o conectez direct la amp si dau gain-ul peste jumate si volumul cevaa mai tare. Prize cu impamantare am mai peste tot pe unde am cantat, inclusiv la sala unde repet(dar presupunand ca acolo nu ar fi, la mine acasa e sigur 100% ca priza are impamantare).

Am cautat foarte mult pe internet si am inteles ca o ecranare buna a dozelor se face acoperind peretii cavitatilor unde stau dozele cu o foita de cupru, sau aluminiul acela care este folosit pt pastrarea mancarii...ma refer la foaia de aluminiu care este ca un sul. Dar totusi am aflat ca este mult mai eficient cuprul..dar nu stiu de unde pot cumpara asa ceva. Am fost la Muzica la subsol unde este atelierul de reparatii si persoana de acolo a zis ca a auzit pt prima oara de lucrul acesta(cica) si nu m-a indrumat.

Pana la urma o sa fac duminica un potting la doze si mai revin cu un update.

 

p.s. spuneai de sursa de alimentare a efectului(in cazul meu un transformator de 9-12V)..asta inseamna ca daca as folosi pedala de efect punandu-i o baterie de 9V si sa nu mai folosesc transformatorul, atunci mai pot scapa de zgomotul pe care-l face chitara? Adica atunci cand iau mainile dupa corzi are un bazait care creste cu cat maresc gain-ul, iar daca pun un deget fie pe una din doze, fie pe potentiometrul care selecteaza dozele atunci bazaitul acesta dispare de tot - de zgomotul asta ziceam.

Edited by Shumu
Link to comment
Share on other sites

si eu am o problema cu microfonia...ammm am un ibanez si cand il leg fara pedala la amp si dau o nota muta ...schiauna mai rau ca un caine cand te faci ca-l lovesti...cand dau din volum la jumatate se duce microfonia...dak dau din gainul din amp mai incet la fel se duce ...am incercat si cu pedala si la fel ...tot schiauna ca naiba.Vreo idee cum se poate rezolva ? ca m-am saturat sa imi fac nervi ca-mi schiauna jucaria...:)

Link to comment
Share on other sites

@shumu

In postul meu ai un link, guitarnut.com, banuiesc ca l-ai studiat de stii e potting. Ce descrii tu e strict microfonie, zgomote nedorite pe care le preia doza pe langa coarda, trebuie ecranata cavittatea unde se afla dozele + pickguard-ul dar sunt si ceva modificari privind firul ala de masa care la mine e pus pe mecanismul de la bridge (sistemul de tensionare), practic masa se ia de pe corzi si se pune pe partea metalica a cavitatii cu rol de ecranare. Foita de cupru e mult mai scumpa si mai greu de gasit, si aluminiul e bun.

Brum-ul e un zgomot constant, de frecventa joasa, generat de un traf vai mama lui si nefiltrat ca lumea, pe ala il ai tot timpul, indiferent ce atingi, atata timp cat ai bagat traful ala in circuit (poate fi si traful de la amplif, daca e prea penal sau a fost inlocuit cu ceva total naspa).

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua! Dupa multe, multe cautari pe internet am ajuns la topicul acesta. Am o chitara, copie de Les Paul de la Stevenson & Brown care are exact "simptomele" descrise de Karpi. Am incercat chitara pe trei amp-uri de 100w(unul Peavey, un Marshall si un Ibanez) si la toate face o microfonie necontrolata de sparge timpanele.

Totusi, am cateva intrebari daca se poate:

1. Am aflat ca se pot ecrana dozele cu foita de cupru sau aluminiu(si nu stiu care ar fi mai buna). Ceea ce n-am inteles este daca aceasta ecranare impiedica si microfonia sau este strict pentru brumul care se aude in amp.

2. Sper sa nu fie o intrebare cam aiurea, dar se poate sa aiba o vreo legatura cu microfonia acel "capac" metalic al dozelor humbucker? Am inteles ca ar fi mai bine sa il scot..

 

Recunosc, chitara nu este de cea mai inalta calitate, dar inainte sa dau banii pe "scule" cu multe zero-uri in coada, sau sa imi iau doze "de firma" as dori sa incerc ecranarea aceasta sa vad daca functioneaza pt ca totusi chitara are un ton placut.

Multumesc pt orice ajutor

 

Foita de Aluminiu sau Cupru nu ecraneaza prea mult campurile electromagnetice , prezinta mai mult o ecranare electrostatica ;

 

Cutiile de doze din cupru sunt "transparente" campurilor electromagnetice si magnetice in general. Deci brum-ul de la retea va trece prin folie catre magnet/doza va fi "captat".

 

Brumul se reduce doar prin "anulare dupa captare" de ex cu doze "humbucker" care de fapt sunt doua doze in cotrafaza

in cea ce periveste brummul .Din pacate are efect bnegativ asupra tonului captat de la corzai , dar chitaristi s-ao obisnuit cu sunetul mai sarac in armonice care nu mai a8u importanta la un sound de jazz inchis ( inaltele tauate) sau un sunet distorsionat la care apar armonice din distorsiune si care vor fi filtrate dupa dorinta ptr timbrul dorit. ...etc

 

Cu tabla de otel-moale ( decalit ,tabla de fier) se pot ecrana campurile megmnetice ...DAR !!!! nu va mai functiona doza .

 

Totusi un ecranaj din Alu sau Cu canalizeaza o mare parte din semnale parazitare mai ales in zona "inalte" ( radiofrecvente) catre potentialul Zero.( masa) .

 

Folie lipita pe pickguard ( pe partea dorsala )si legata la "masa" circuitului electric al chitarei, reduce sau previne descercarile electrice ce pot sa apara de la plasticul frecat de haine , degete prin uniformizarea potentialului etc...

 

Astea in mare ar fi unele din fenomene...

 

 

Feedbacj acustic am descris mai sus...

Link to comment
Share on other sites

Am facut potting la doze + ecranare cu folie de aluminiu(din aceea pt alimente).

La amp-ul meu de acasa(un Behringer gm108 nu se observa nici o diferenta(adica atunci cand dau drive-ul la maxim si volumul pe la 9-10 atunci intra intr-o microfonie urata de tot) dar am facut niste teste la persoana care m-a ajutat cu potting-ul:

- intai am incercat chitara pe un amp facut de el, cu gain-ul la maxim si chitara intra usor in microfonie la volum pe la 3-4;

- dupa ce am facut potting-ul si am ecranat cavitatile potentiometrelor abia incepea o foaaarte mica microfonie la gain max si volum 10(deci teoretic s-a rezolvat problema)

 

Cand o sa mai pot canta la o sala o sa stiu exact daca s-a rezolvat. Multumesc inca o data pt ajutor

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 years later...

pot sa va spun ceva foarte important si explicit legat de microfonie dar va rog sa luati in considerare spusele mele, si cel mai important este ca nu exista un buton pur si simplu care iti anuleaza microfonia, asta ar vrea toata lumea tot puietu de pe aici, ce treaba ai tu mai fecior cu microfonia lasa ca sunt altii care sa aiba grija ca tu sa nu ai parte de neplaceri iar daca tu canti in camera la chitara electrica la ce te astepti? o sa ai mereu microfonie ca nu te duce capu, nu ma refer la nimeni am vazut cateva pareri si a inceput sa mi se faca rau doar din greseala am dat pe aci salutari

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@shumu

In postul meu ai un link, guitarnut.com, banuiesc ca l-ai studiat de stii e potting. Ce descrii tu e strict microfonie, zgomote nedorite pe care le preia doza pe langa coarda, trebuie ecranata cavittatea unde se afla dozele + pickguard-ul dar sunt si ceva modificari privind firul ala de masa care la mine e pus pe mecanismul de la bridge (sistemul de tensionare), practic masa se ia de pe corzi si se pune pe partea metalica a cavitatii cu rol de ecranare. Foita de cupru e mult mai scumpa si mai greu de gasit, si aluminiul e bun.

Brum-ul e un zgomot constant, de frecventa joasa, generat de un traf vai mama lui si nefiltrat ca lumea, pe ala il ai tot timpul, indiferent ce atingi, atata timp cat ai bagat traful ala in circuit (poate fi si traful de la amplif, daca e prea penal sau a fost inlocuit cu ceva total naspa).

Foarte savantã fraza despre traful de alimentare,savant de aberantã. Pentru neștiutori, traful se filtreazã prin ciur sau o pînzã deasã,așa se scapa de impuritatile din traf

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.