www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rgc 3.0


Cosu
 Share

Recommended Posts

Va rog sa modificati cel putin modul uluitor (!?!?!?) in care se afiseaza imaginile din anunturi ...

Adica la un click pe imagine sa se deschida imaginea respectiva in ALTA FEREASTRA !

Astfel :

- imaginea apare zoom-ata si poate fi inchisa imediat, daca nu este de interes

- nu mai inchidem din greseala fereastra principala a navigatorului

- nu mai asteptam 10 ani sa se incarce poza, apoi sa cautam 10 ani butonul CLOSE ....

 

Cum spunea cineva mai sus, felicitari, chiar se vede ca sunteti pasionati de imbunatatirea site-ului, si nicidecum de a ne arata noua cunostintele voastre de HTML.

 

Multumiri.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care au dificultãți în a se obiºnui cu noua interfațã, o sã organizãm o pomanã sau parastas, cum îi zice, celei vechi la 6 sãptãmâni ºi mergem mai departe.

 

Move up, pal !

 

P.S. : Dacã însã, s-o gãsi vreun Magic Man, care aduce interfețe înapoi, ºi io aº vrea pã nevastã-mea de-acu' 15 ani, dacã sã poate...:) ( norocul meu cã n-are cont în RGC...)

 

P.S.2 : Aveam io o Maºinã a Timpului pã undeva, cã vã duceam io sã mai vedeți vechea interfațã, din când în când...

Link to comment
Share on other sites

- in cateva posturi QUOTE este amestecat cu replay (cu mesaj actual) -ul

- motorul de cautare : nu gaseste anumite cuvintele cheie (desi contine titlu de topic ori in topic) si nu prea este "user friendly" nici in ver 3.0 - cine a folosit,cred ca intelege la ce am referit

asta am observat

Link to comment
Share on other sites

- in cateva posturi QUOTE este amestecat cu replay (cu mesaj actual) -ul

- motorul de cautare : nu gaseste anumite cuvintele cheie (desi contine titlu de topic ori in topic) si nu prea este "user friendly" nici in ver 3.0 - cine a folosit,cred ca intelege la ce am referit

asta am observat

 

interesant : http://web.archive.o...tp://www.rgc.ro

 

este acolo si logoul vechi al rgc

Edited by karcsika
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sã enervez iar cu "+/-"-urile , dar am remarcat cã Reputația din profilul individual este suma contabilã a punctelor de la post-uri.

 

Acuma, aruncați ºi voi o privire: Io “zdrãngãn” din când în când la chitarã ºi fac glume cu bãieții pe forum ºi am reputație +2, iar Tudoran ºi Gelu fac pedale ºi amp-uri, viobio face ºi oferã amplifuri, Roºulescu scrie cãrți de muzicã ºi au zero…

 

 

 

E o glumã proastã, fãrã supãrare ! Este suficient "user rating"-ul la profil. Dacã am dreptate cu algoritmul Reputației, mai bine eliminați-o !

 

 

 

 

În rest totul e ok !

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sã enervez iar cu "+/-"-urile , dar am remarcat cã Reputația din profilul individual este suma contabilã a punctelor de la post-uri.

 

Acuma, aruncați ºi voi o privire: Io “zdrãngãn” din când în când la chitarã ºi fac glume cu bãieții pe forum ºi am reputație +2, iar Tudoran ºi Gelu fac pedale ºi amp-uri, viobio face ºi oferã amplifuri, Roºulescu scrie cãrți de muzicã ºi au zero…

 

 

 

E o glumã proastã, fãrã supãrare ! Este suficient "user rating"-ul la profil. Dacã am dreptate cu algoritmul Reputației, mai bine eliminați-o !

 

 

 

 

În rest totul e ok !

 

 

 

 

 

 

Scuzati dar cum este cu + - sau cu reputatia? de exemplu am dat tie 5* si nu sa modificat nimic

Edited by karcsika
Link to comment
Share on other sites

In continuare mi se pare obositoare interfata, a spus cineva mai sus corect, cred ca e vorba de proportia intre marimea textului si spatiul gol de linga.

Cind apare optiunea "new posts" si la mica publicitate? Cind va aparea va include si bumpurile automate, sau daca nu scrii nimic in topic nu il identifica ca new content?

Momentan vad ca nu imi mai pot da bump la anunturi, desi ultimul a fost in cursul zilei de ieri. Se poate un bump pe zi sau unul la 24 ore? Ultima varianta ar fi stupida.

Nu pot sa dau reply la mesaje primite inainte de schimbarea forumului.

Asa cum s-a mai spus, nu imi place ca imaginile se deschid in fereastra din aia floating, nu suport in general modul asta pe nici un site, mi se intimpla des sa inchid pagina din spate in intentia de a inchide poza. As prefera varianta veche, cu imaginile ce se deschid in ferestre normale.

 

Cosu, as dori sincer sa stiu ce aduce aceasta versiune in plus, cu o functionalitate evidenta si concreta, astfel incit sa justifice renuntarea la cea veche, ce functiona perfect si de care nu s-a plins nimeni niciodata...

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare: ce face mai exact acel "Reputation" button de pe profilul fiecaruia?Presupun ca e tot un mod de "identificare" a posibililor tzepari, indisciplinati und so weiter.Am vazut ca unii au neutral: 1 ,eu de ex am 0.Se ia in functie de nr de stele al utilizatorului?Simpla curiozitate.Un pic socanta transformarea, dar cum spunea si Dani,can't complain of something we got for free,fie ca ne place look-ul sau nu.Salutare!

 

 

no, ca o scris domnu' Ramurel inainte.My bad

Edited by Daiabitiz Uyup Zwurp
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sã enervez iar cu "+/-"-urile , dar am remarcat cã Reputația din profilul individual este suma contabilã a punctelor de la post-uri.

 

Acuma, aruncați ºi voi o privire: Io “zdrãngãn” din când în când la chitarã ºi fac glume cu bãieții pe forum ºi am reputație +2, iar Tudoran ºi Gelu fac pedale ºi amp-uri, viobio face ºi oferã amplifuri, Roºulescu scrie cãrți de muzicã ºi au zero…

 

 

 

E o glumã proastã, fãrã supãrare ! Este suficient "user rating"-ul la profil. Dacã am dreptate cu algoritmul Reputației, mai bine eliminați-o !

 

Eh... lasa ca imi fac eu vreo 3-4 conturi de pe alte mail-uri, ma conectez prin proxy ca sa nu ma prinda cei care se ocupa de forum si dau "+" la fiecare postare a mea, ca sa am vreo 1800 "+uri"...

Glumeam doar... daca as avea un rating mare ar avea mai multi useri incredere in sfaturile mele, ceea ce nu ar fi un lucru bun, ar zbura multe Squiere Bullet, Ibanezuri Gio, pedale Boss si cuburi Roland prin ferestre.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

salut,

referitor la rewrite, de exemplu la:

 

forums.rgc.ro/index.php?/forum/70-efecte-si-preamplificatoare/

 

n-are fi mai ok:

 

forums.rgc.ro/70-efecte-si-preamplificatoare/

 

iar un topic de acolo, in loc de:

 

forums.rgc.ro/index.php?/topic/52165-vand-pedalebossibanezbig-muffbcb-60mxr/

 

sa fie:

 

forums.rgc.ro/70-efecte-si-preamplificatoare/52165-vand-pedalebossibanezbig-muffbcb-60mxr.html

 

pariez ca lu' google ii va place mai mult..

 

:)

Edited by aind
Link to comment
Share on other sites

va mai exista optiunea pt afisarea subiectelor active la mica publicitate?

 

si nu am inteles exact de ce intr-o discutie privata pe care o port cu cineva via pm imi apar si reply-uri de la useri terti. de ex trimit un pm lui x si la raspunsul lui constat si reply-uri de la alti useri in conversatii purtate cu el, presupun, probabil pe alte teme... wtf.

de asemenea se mai pot gasi posturi mai vechi sau topicuri mai vechi ale unui user? pt ca la my content gasesti doar cele mai recente posturi

Link to comment
Share on other sites

Sectiunea de mica publicitate cred ca e cea mai importanta din tot forumul, de ce nu se rezolva cu "view active topics/new content/whatever.." ? E foarte nefunctionala asa, nu pot sa intru in fiecare subforum sa vad ce se mai vinde sau cumpara, mai ales ca sint foarte multe.

 

Nu imi place in continuare cum se afiseaza pozele. Inainte se deschideau in ferestre separate, ceea ce era util, spre ex, daca vroiam sa citesc un anunt de publicitate cu specs si detalii si in paralel sa vad si poza obiectului respectiv. Acum trebuie sa dai back/fwd ca sa faci asta.

Damn it, nu sint deloc circotas de felul meu, dar in continuare nu vad nici un lucru care merge mai bine decit inainte, numai lucruri care merg mai prost...

Link to comment
Share on other sites

Acum trebuie sa dai back/fwd ca sa faci asta.

 

Click 3.

 

Ctrl (+ Shift) + Click

 

Click 2 -> Open link in new tab.

 

Welcome to 1994.

 

Specificația XHTML nu mai permite folosirea proprietãții target, care "forțeazã" deschiderea documentului în altã fereastrã.

 

Da, obișnuința e importantã în design. Dar de la un punct obiceiurile devin contraproductive. 

 

În 10 ani n-o sã mai existe nici browsere nici situri propriu-zise. O sã plângeți dupã "vechiul RGC" și atunci?

 

 

 

PS: apropos de asta, Lighbox ar fi fost și mai util, dar desigur genialul utilizator RGC are capul prea plin de cunoștințe relevante pentru a mai putea învãța cum sã facã o pozã clarã și s-o redimensioneze pentru 'ternet.

Link to comment
Share on other sites

Se pot purta discuții private în chat? De exemplu, dacã scriu "@glass: xxx" sã-i aparã mesajul "xxx" doar lui glass? :)

 

Sigur ca se poate, pe Yahoo Messenger de exemplu (tot un chat).

 

 

Ar fi fain sa pot alege intre versiunea aceasta si cea anterioara.

 

Sunt oameni care au muncit pentru aspectul si functionalitatea forumului, iar munca lor trebuie apreciata.

Link to comment
Share on other sites

Sunt oameni care au muncit pentru aspectul si functionalitatea forumului, iar munca lor trebuie apreciata.

 

Da, apreciez munca lor. Dar nu vad rostul acestei schimbari. Forumul a devenit obositor pentru ochi, sunt probleme, acum am vazut ca pot uploada fisiere de maxim 2mb...

 

Din nou, nu contest faptul ca s-a muncit pentru asta. Dar as vrea sa am si obtiunea de a putea schimba macar culorile.

 

Later edit: Am vazut ca domnul Cosu o sa mai adauge skin-uri. Daca printre acele "alte skin-uri" se va numara si cel vechi, ar fi superb.

 

PS: Sper sa putem in curand uploada fisiere mai mari de 2mb. Am piese care vreau sa le pun dar nu pot datorita limitei. Si sunt sigur ca nu sunt singurul.

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

Datorita abuzului/lenii de a redimensiona/comprima imaginile postate pe forum noile imagini uploadate pe rgc vor fi automat redimensionate la maxim 2000x1000 ( a se citi W < 2000 si H 1000 px cu pastrarea proportiilor. Credem ca e mai bine pentru toata lumea asa , atat pentru noi (mai putina banda consumata si mai putin spatiu de stocare) cat si pentru utilizatori. Nimeni nu vrea sa vada o poza cu o pedala la 4000x4000. E adevarat ca pozele detaliate sunt utile in depistarea eventualelor defecte dar pentru asta s-a inventat functia de macro. Cereti poze detaliate!

Daca totusi e nevoie de rezolutie mai mare se poate folosi ca si pana acum un serviciu gratuit de hostare a imaginilor gen imageshack, dropbox, flickr, etc.

 

Tot legat de upload, exista doua modalitati de atasare a imaginilor pe forum: prin uploaderul vechi html only si cel nou - flash. Pentru a alterna intre cele doua accesati My settings ->Enable Flash uploader

space-shuttle-wallpapers_25111_1680x1050.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.