www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumparare Instrument Muzical - Site Strain


Guest Sketches
 Share

Recommended Posts

Guest Sketches

Ati cumparat vreun instrument muzical de pe siteuri straine ? Daca da, impartasiti-ne si noua numele lor(a siteurilor), si experienta avuta.

As dori sa-mi cumpar o chitara de pe un astfel de site. Preturile convertite in lei, sunt mai convenabile decat cele de la magazinele din ro .

 

De aceea as dori sa aflu magazinele "tusted si verified". Am vazut ca sunt unele magazine care au free shipping, insa prea putine au si Romania in lista de tari unde pot livra...

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

www.dv247.com

 

Am luat o chitara de la ei, in aprox o saptamana era deja in mainile mele, intreaga si fara nici o problema. Deci personal am doar laude la adresa lor.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca depinde foarte mult ce chitara vrei sa cumperi , cat esti de bun si ce anume vrei sa canti....

Spre exemplu nu vad rost in achizitionarea unei chitari scumpe de pe siteuri precum www.thomann.de daca tu nu esti chitarist profi in primul rand , si mai ales daca modelul sau chitara respectiva se gaseste in tara. Eu zic ca te complici si cu transportul , si pentru ce asta daca sunt aici in tara destule magazine bune de muzica :) (Vezi muzikia , mcmusic , senia , e-sound etc)Dar fie , alegerea iti iapartine . Eu insa as propune ca , daca esti incepator , nu te chinui , ia-ti de aici din tara......daca ai ceva ani buni de experienta si vroiai o chitara mai "smechera" , atunci nu cred ca mai puneai intrebari dinastea , ci cautai de unu singur....si stiai deja ce vrei.....(parerea mea , i'm just sayin'...)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sketches
www.dv247.com

 

Am luat o chitara de la ei, in aprox o saptamana era deja in mainile mele, intreaga si fara nici o problema. Deci personal am doar laude la adresa lor.

 

Da... din pacate nu au si Manuel Rodriguez. Mai astept siteuri - mai ales cu chitare clasice.

 

 

Eu zic ca depinde foarte mult ce chitara vrei sa cumperi , cat esti de bun si ce anume vrei sa canti....

Spre exemplu nu vad rost in achizitionarea unei chitari scumpe de pe siteuri precum www.thomann.de daca tu nu esti chitarist profi in primul rand , si mai ales daca modelul sau chitara respectiva se gaseste in tara. Eu zic ca te complici si cu transportul , si pentru ce asta daca sunt aici in tara destule magazine bune de muzica :) (Vezi muzikia , mcmusic , senia , e-sound etc)Dar fie , alegerea iti iapartine . Eu insa as propune ca , daca esti incepator , nu te chinui , ia-ti de aici din tara......daca ai ceva ani buni de experienta si vroiai o chitara mai "smechera" , atunci nu cred ca mai puneai intrebari dinastea , ci cautai de unu singur....si stiai deja ce vrei.....(parerea mea , i'm just sayin'...)

 

 

Stiu ce chitara vreau... nu vreau o chitara "mai smechera". Vreau un MR C11.

Daca o chitara este scumpa pe thomann.de, atunci va fi si mai scumpa (aceeasi chitara) in Romania... este logic.

Si prea putin conteaza ca sunt magazine bune de muzica, atata timp cat profitul lor adaugat la pret este exagerat. In general diferenta de pret la chitara este de cateva milioane( intre Romania si o tara dezvoltata din UE). Patriotismul meu se termina unde incepe marlania.

Link to comment
Share on other sites

"Daca o chitara este scumpa pe thomann.de, atunci va fi si mai scumpa (aceeasi chitara) in Romania... este logic

 

Vezi ca logica asta nu e buna.

 

1.Daca cautai pe net gaseai magazinul Guitar Shop distribuitori : Manuel Rodriguez

2.Pretul este aproape similar ba chiar anumite modele sunt mai ieftine. Ex: Pret Ro(2295 RON) Pret Thomann(549E ~ 2353.56RON). Sunt cazuri in care sunt putin mai scumpe dar diferenta e foarte mica si nu se merita sa il cumperi din afara, la firmele mari (Guitar Shop / Mc Music / Senia etc..) se pot proba

 

Sunt o gramada de firme de la noi care au preturi mai mici ca la thomann pentru simplu fapt ca lucreaza direct cu producatoru nu mai trec prin enspemii de intermediari, uitete la MC Music la anumite produse si vei vedea preturi mai bune decat Thomann (pentru anumite modele) .

 

PS:La thomann (sau alte site-uri straine) sunt anumite lucruri mai ieftine decat in romania dar depinde ce vrei ca nu vand numai chitari acolo.

Edited by Mr.Fritz
Link to comment
Share on other sites

Guest Sketches
Vezi ca logica asta nu e buna.

 

1.Daca cautai pe net gaseai magazinul Guitar Shop distribuitori : Manuel Rodriguez

2.Pretul este aproape similar ba chiar anumite modele sunt mai ieftine. Ex: Pret Ro(2295 RON) Pret Thomann(549E ~ 2353.56RON). Sunt cazuri in care sunt putin mai scumpe dar diferenta e foarte mica si nu se merita sa il cumperi din afara, la firmele mari (Guitar Shop / Mc Music / Senia etc..) se pot proba

 

Sunt o gramada de firme de la noi care au preturi mai mici ca la thomann pentru simplu fapt ca lucreaza direct cu producatoru nu mai trec prin enspemii de intermediari, uitete la MC Music la anumite produse si vei vedea preturi mai bune decat Thomann (pentru anumite modele) .

 

PS:La thomann (sau alte site-uri straine) sunt anumite lucruri mai ieftine decat in romania dar depinde ce vrei ca nu vand numai chitari acolo.

 

ANUMITE... dar cele mai multe nu sunt. Pai uita-te tu pe Guitar Shop si dupaia uita-te pe thomann si vei vedea diferenta de pret la Manuel Rodriguez. Sunt si alte magazine din strainatate, cu preturi si mai mici decat Thomann si cu livrare gratuita, insa nu livreaza in Romania.

Pot sa lucreze direct cu distribuitorii, daca apoi sunt prea lacomi sau uita ca orice produs nevandut isi pierde valoarea in timp.

 

Vezi ca logica asta nu e buna.

 

1.Daca cautai pe net gaseai magazinul Guitar Shop distribuitori : Manuel Rodriguez

2.Pretul este aproape similar ba chiar anumite modele sunt mai ieftine. Ex: Pret Ro(2295 RON) Pret Thomann(549E ~ 2353.56RON). Sunt cazuri in care sunt putin mai scumpe dar diferenta e foarte mica si nu se merita sa il cumperi din afara, la firmele mari (Guitar Shop / Mc Music / Senia etc..) se pot proba

 

Sunt o gramada de firme de la noi care au preturi mai mici ca la thomann pentru simplu fapt ca lucreaza direct cu producatoru nu mai trec prin enspemii de intermediari, uitete la MC Music la anumite produse si vei vedea preturi mai bune decat Thomann (pentru anumite modele) .

 

PS:La thomann (sau alte site-uri straine) sunt anumite lucruri mai ieftine decat in romania dar depinde ce vrei ca nu vand numai chitari acolo.

 

ANUMITE... dar cele mai multe nu sunt. Pai uita-te tu pe Guitar Shop si dupaia uita-te pe thomann si vei vedea diferenta de pret la Manuel Rodriguez. Sunt si alte magazine din strainatate, cu preturi si mai mici decat Thomann si cu livrare gratuita, insa nu livreaza in Romania.

Pot sa lucreze direct cu distribuitorii, daca apoi sunt prea lacomi sau uita ca orice produs nevandut isi pierde valoarea in timp.

Link to comment
Share on other sites

ANUMITE... dar cele mai multe nu sunt. Pai uita-te tu pe Guitar Shop si dupaia uita-te pe thomann si vei vedea diferenta de pret la Manuel Rodriguez. Sunt si alte magazine din strainatate, cu preturi si mai mici decat Thomann si cu livrare gratuita, insa nu livreaza in Romania.

Pot sa lucreze direct cu distribuitorii, daca apoi sunt prea lacomi sau uita ca orice produs nevandut isi pierde valoarea in timp.

 

 

 

ANUMITE... dar cele mai multe nu sunt. Pai uita-te tu pe Guitar Shop si dupaia uita-te pe thomann si vei vedea diferenta de pret la Manuel Rodriguez. Sunt si alte magazine din strainatate, cu preturi si mai mici decat Thomann si cu livrare gratuita, insa nu livreaza in Romania.

Pot sa lucreze direct cu distribuitorii, daca apoi sunt prea lacomi sau uita ca orice produs nevandut isi pierde valoarea in timp.

 

Sunt nevoit sa intervin in aceasta discutie, atata timp ca s-a mentionat MCMUSIC! Va rog sa aduceti la cunostiinta, in interesul comunitatii, produsele distribuite de noi in Romania, cu preturi mai mari decat in " tarile dezvoltate"!

Cu stima,

Calin ILIE

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu a pomenit omul specific ca MC Music ar avea preturi mai mari :lol:

pe langa pretul comparativ ro - ue sau mai bien cu sua direct (la chitari scumpe iesi clar mai iefint ca in ro) cred ca sunt si alte aspecte in decizia de a cumpara sau nu din RO.

doua aspecte:

1.multa vreme preturile in general in ro au fost mai mari ca in alte tari din EU, acum vad ca s-au mai trezit comerciantii de instrumente de la noi si au inteles ca nu toti o musca sa cumpere din ro pentru ca e mai comod probabil.

2. sunt suficienti cumparatori scarbiti de comportamentul vanzatorilor / preturile din maganzile din ro

sunt doar doua motive pentru care acum e cam tarziu sa ii recastigi pe cei care cumpara din afara si necazul e ca din cate am observat cumapra din afara cei care si cheltuie mai mult fie ca sunt amatori sau pro (daca or fi si de astia pe la noi :lol: )

batalia se duce poate acum pe clientii noi mai mult, cei patiti slabe sanse sa revina

 

un ex simplu daca tot s-a pomenit Mcmusic: am mers intr-o sambata cu ceva timp in urma la mcmusic sa probez ceva ampuri si chitari.

ei nu a fost problema la chitara de 200-300 euro, dar cand am rugat vanzatorul sa dea jos de pe perete un Ibanez steve vai la 4100 lei (cu corzi ruginite de cand statea el pe acolo probabil) mi s-a raspuns ceva in genu "hmmm, asta e o chitara de 1000 de euro...." si dupa un pic de chat - ca am reactionat ironic la auzul vorbelor de mai sus "..dar mna hai ca ii ziua ta norocoasa sa zicem o dau jos"

 

ei eu sunt clientul acela amator care cant doar de hobby si am bagat in scule pana acum 3300 euro...dar am preferat sa imi iau tot de afara dupa exp nefericite pe aci si reactii de genul celor de mai sus.

nu e o surpriza ca mai sunt multi ca mine , amatori , care dau bani buni pe scule da nu le mai iau din ro :)

 

nu am vrut sa supar pe nimeni , sa nasc reactii acide cum s-a mai intamplat pe rgc, e doar o opinie si consider ca personal am pastrat decenta in post-ul meu :)

 

numai bine!

 

Sunt nevoit sa intervin in aceasta discutie, atata timp ca s-a mentionat MCMUSIC! Va rog sa aduceti la cunostiinta, in interesul comunitatii, produsele distribuite de noi in Romania, cu preturi mai mari decat in " tarile dezvoltate"!

Cu stima,

Calin ILIE

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

cred ca nu a pomenit omul specific ca MC Music ar avea preturi mai mari :lol:

pe langa pretul comparativ ro - ue sau mai bien cu sua direct (la chitari scumpe iesi clar mai iefint ca in ro) cred ca sunt si alte aspecte in decizia de a cumpara sau nu din RO.

doua aspecte:

1.multa vreme preturile in general in ro au fost mai mari ca in alte tari din EU, acum vad ca s-au mai trezit comerciantii de instrumente de la noi si au inteles ca nu toti o musca sa cumpere din ro pentru ca e mai comod probabil.

2. sunt suficienti cumparatori scarbiti de comportamentul vanzatorilor / preturile din maganzile din ro

sunt doar doua motive pentru care acum e cam tarziu sa ii recastigi pe cei care cumpara din afara si necazul e ca din cate am observat cumapra din afara cei care si cheltuie mai mult fie ca sunt amatori sau pro (daca or fi si de astia pe la noi :lol: )

batalia se duce poate acum pe clientii noi mai mult, cei patiti slabe sanse sa revina

 

un ex simplu daca tot s-a pomenit Mcmusic: am mers intr-o sambata cu ceva timp in urma la mcmusic sa probez ceva ampuri si chitari.

ei nu a fost problema la chitara de 200-300 euro, dar cand am rugat vanzatorul sa dea jos de pe perete un Ibanez steve vai la 4100 lei (cu corzi ruginite de cand statea el pe acolo probabil) mi s-a raspuns ceva in genu "hmmm, asta e o chitara de 1000 de euro...." si dupa un pic de chat - ca am reactionat ironic la auzul vorbelor de mai sus "..dar mna hai ca ii ziua ta norocoasa sa zicem o dau jos"

 

ei eu sunt clientul acela amator care cant doar de hobby si am bagat in scule pana acum 3300 euro...dar am preferat sa imi iau tot de afara dupa exp nefericite pe aci si reactii de genul celor de mai sus.

nu e o surpriza ca mai sunt multi ca mine , amatori , care dau bani buni pe scule da nu le mai iau din ro :)

 

nu am vrut sa supar pe nimeni , sa nasc reactii acide cum s-a mai intamplat pe rgc, e doar o opinie si consider ca personal am pastrat decenta in post-ul meu :)

 

numai bine!

 

 

 

Abia astept sa merg in Ianuarie 2011, la Namm Show...Cu aceasta ocazie, ca de obicei, vizitez Guitar Center din LA. O sa fac poze celor care probeaza chitare acolo, cu hainele de iarna, ( fermoare si alte chestii ) lasate pe mocheta. La noi, daca rogi un client sa-si scoata geaca atunci cand probeaza o chitara, se uita chioras si pleaca din magazin vorbind printre dinti :) La Musik Store in Koln, am cerut sa probez un JS100. raspunsul a fost: would you like to buy it? Cei care au vizitat magazine in strainatate pot confirma.

Pe de alta parte nu incerc sa acopar lipsurile noastre...

Link to comment
Share on other sites

Guest Sketches

Abia astept sa merg in Ianuarie 2011, la Namm Show...Cu aceasta ocazie, ca de obicei, vizitez Guitar Center din LA. O sa fac poze celor care probeaza chitare acolo, cu hainele de iarna, ( fermoare si alte chestii ) lasate pe mocheta. La noi, daca rogi un client sa-si scoata geaca atunci cand probeaza o chitara, se uita chioras si pleaca din magazin vorbind printre dinti :) La Musik Store in Koln, am cerut sa probez un JS100. raspunsul a fost: would you like to buy it? Cei care au vizitat magazine in strainatate pot confirma.

Pe de alta parte nu incerc sa acopar lipsurile noastre...

 

Lipsurile tin mai ales de management. Deontologia cumparatorului/vanzatorului cade pe planul al doilea. Problema principala este managementul economic, desigur. Sunt anumite principii care nu se respecta, anumite legi ale cererii care nu se cunosc, anumita nesimtire desi se stie ca puterea de cumparare a romanului este mult mai mica decat a unui occidental.

 

le: Sa nu crezi ca ma refer acum la mcmusic. Ma refer in general, la toate magazinele romanesti de instrumente muzicale.

Edited by Sketches
Link to comment
Share on other sites

Ce legatura are puterea de cumparare a romanului aici cand majoritatea (toate?) produsele sunt importate. Le iei cu cat le iei, adaugi costuri, taxe, impozite, putin profit ca nu e actiune filantropica si ala e pretul. Fii rezonabil! Ca sa intelegi ca nu neaparat rau la noi, din ce am vazut pana acum in magazinele din Olanda, preturile sunt mai mari decat la thomann!

Nu e treaba mea sa iau apararea magazinelor de la noi caci desigur sunt si poame! dar atitudinea asta "toti sunt prosti" e nedreapta.

Link to comment
Share on other sites

daca postarea aceasta e un reply la ce am scris eu e putin off topic...

 

sunt perfect de acord cu dvs legat de modalitatea de a proba un instrument , nu ma pot contrazice cu dvs asupra atitudinii cumapratorilor, insa aveti dreptate asa trebuie procedat cand probezi un isntrument cu maxima grija sa nu il zgarii, etc

 

legat de magazinele din afara am doar doua experiente : una in Frankfurt una in Budapesta.

in Frankfurt am precizat din start ca nu am bani sa iau nimic atunci pe loc (ca eram student sarac ) si m-au lasat sa probez cam tot ce am vrut, pe vremea aia aveam damblaua cu ibanezurile Steve Vai si JS. mi-au dat ce instrumente amp am cerut si mi-au zis cand m-am saturat sau daca vreau altceva sa le zic.

In Budapesta eram interesat sa cumpar da le-am zis din start ca nu is sigur daca iau pe loc ca nu stiu ce vreau...ei au fost foarte de treaba si in final am luat doar maruntisuri, am lasat decizia cu chitara pe alta data.

 

sunt nenumarate cazuri insa care pot confirma acest tip de experiente afara.

alt ex legat de thomann: un amic de al meu, user aici pe rgc , a fost la thomann 2 zile parca si din start le-a zis ca nu are bani sa cumpere nimic atunci pe loc da ar vrea sa probeze cat mai mult. ei... l-au condus intr-o camera unde se probau scule, l-au intrebat ce chitari/ampuri/pedale vrea sa probeze si apoi l-au lasat sa le frece pana s-a saturat...ba mai mult la final mi-a zis ca tipul i-a dat si un "pumn" de pene de alea facute pt thomann asa ca "suvenir" din partea casei.

ei amicul meu a laut dupa ceva vreme de la ei scule de 5400 euro, iar din momentul acela pana acum a mai bagat aprox 1500 euro tot la ei.

amic care ca si mine e amator, face treaba asta deocamdata doar de hobby :lol:

 

poate altii au avut alte experiente, eu nu am generalizat, insa daca intri pe orice forum din afara oamenii pot confirma atitudinea in general deschisa in magazinele de scule muzicale si nu numai (off topic, cand eram in budapesta in urma cu 2 ani, dupa cateva ore la magazinul cu instrumente muzicale, am plecat pe o caldura de 38 grade, eram epuizat trebuia sa merg la toaleta si pe malul dunarii, trec pe langa o terasa a unui hotel de 5 stele si zic hai de curiozitare sa vad ma lasa astia sa merg la baie, imbracat asa ca un homeless cu tricou, sandale si short...ei... au fost mai mutl decat amabili, ba mai mutl la iesire m-au intrebat "would you like a glass of sparkling water with ice?" am ramas masca , ma gandeam sa nu cumva sa imi zica apoi ca ma costa 10 euro paharul ala :lol: ) ei si istorioara asta ne cam arata unde suntem noi, de ce nu o recunoastem? :)

 

 

Abia astept sa merg in Ianuarie 2011, la Namm Show...Cu aceasta ocazie, ca de obicei, vizitez Guitar Center din LA. O sa fac poze celor care probeaza chitare acolo, cu hainele de iarna, ( fermoare si alte chestii ) lasate pe mocheta. La noi, daca rogi un client sa-si scoata geaca atunci cand probeaza o chitara, se uita chioras si pleaca din magazin vorbind printre dinti :) La Musik Store in Koln, am cerut sa probez un JS100. raspunsul a fost: would you like to buy it? Cei care au vizitat magazine in strainatate pot confirma.

Pe de alta parte nu incerc sa acopar lipsurile noastre...

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Guest Sketches

Ce legatura are puterea de cumparare a romanului aici cand majoritatea (toate?) produsele sunt importate. Le iei cu cat le iei, adaugi costuri, taxe, impozite, putin profit ca nu e actiune filantropica si ala e pretul. Fii rezonabil! Ca sa intelegi ca nu neaparat rau la noi, din ce am vazut pana acum in magazinele din Olanda, preturile sunt mai mari decat la thomann!

Nu e treaba mea sa iau apararea magazinelor de la noi caci desigur sunt si poame! dar atitudinea asta "toti sunt prosti" e nedreapta.

 

Pai are o mare importanta... cand puterea de cumparare este mica, pui un profit mai mic pentru a creste cererea. Le iei cu cat le iei, dar nu iei o chitara... iei mai mult odata... asta daca nu esti un butic... daca ai un magazin serios, nu importi o chitara pe luna... si importand mai multe laolalta, pretul scade considerabil. Pot fi mai scumpe in Olanda, dar aici intervine puterea de cumparare... si tocmai ai spus ca nu are legatura. Pai daca olandezul castiga pe luna 3 mii euro, si romanul 300 euro, are o foarte mare importanta. Si astfel faptul ca in Olanda ar putea fi anumite instrumente mai scumpe, este perfect explicabil si logic.

 

Sunt toti avizi de bani. Si asta este o caracteristica romaneasca - cumpara cat mai ieftin, vinde cat mai scump. Practica noastra economica.

Link to comment
Share on other sites

Guest dachsund

Sunt toti avizi de bani. Si asta este o caracteristica romaneasca - cumpara cat mai ieftin, vinde cat mai scump. Practica noastra economica.

nu cred ca in romania s-a inventat capitalismul...

Link to comment
Share on other sites

Pai are o mare importanta... cand puterea de cumparare este mica, pui un profit mai mic pentru a creste cererea. Le iei cu cat le iei, dar nu iei o chitara... iei mai mult odata... asta daca nu esti un butic... daca ai un magazin serios, nu importi o chitara pe luna... si importand mai multe laolalta, pretul scade considerabil. Pot fi mai scumpe in Olanda, dar aici intervine puterea de cumparare... si tocmai ai spus ca nu are legatura. Pai daca olandezul castiga pe luna 3 mii euro, si romanul 300 euro, are o foarte mare importanta. Si astfel faptul ca in Olanda ar putea fi anumite instrumente mai scumpe, este perfect explicabil si logic.

 

Sunt toti avizi de bani. Si asta este o caracteristica romaneasca - cumpara cat mai ieftin, vinde cat mai scump. Practica noastra economica.

 

Eu sincer nu inteleg ce vrei sa zici. "Sunt toti avizi de bani. Si asta este o caracteristica romaneasca - cumpara cat mai ieftin, vinde cat mai scump. Practica noastra economica." + "Pai daca olandezul castiga pe luna 3 mii euro, si romanul 300 euro, are o foarte mare importanta. Si astfel faptul ca in Olanda ar putea fi anumite instrumente mai scumpe, este perfect explicabil si logic" = Logica ta are bad-uri.

 

Pretul unui instrument la vanzare in Romania este cam asa: pretul din fabrica + pretul transportului + TVA + "capacu" distribuitorului(tre sa faca si el un ban, ca doar firma lui nu e manastire). La toate astea mai adauga cost spatiului inchiriat, angajati(care reprezinta un procent foarte mic din pretul final) si pierderile. Dar sa presupunem ca firma ta e in incinta casei tale, esti unicul angajat si nu ai pierderi prea mari. Cu toate astea, piata determina pretul de vanzare. Nu vii si vinzi un Fender Champ 600 cu 12 milioane, ca vrei profit mare. In momentul in care tu ai acelasi produs ca si alta firma dar la un pret mai mare, scazi din profit; din moment ce tu il dai mai ieftin ca firma cu care concurezi e posibil sa fii smecher si sa influentezi tu piata(astfel ridicand profitul). Daca tu comanzi 10 chitare pe luna, iar tu ca sa ajungi la pretul care il au celelalte firme pui bani din buzunarul tau, e clar ca ceva pute. Drept urmare esti obligat sa comanzi mai multe chitare o data; pretul de transport scade, pretul fabricantului scade, profitul iti creste, iar daca ai ntr-atata bulan incat sa comanzi 100-200 sa reduci cheltuielile si sa maresti profitul, poti sa scazi partea ta in scopul de a atrage pe cat mai multi la tine(fapt ce duce in final tot la marirea profitului, portfolio bun si contract din ce in ce mai puternic cu firma producatoare). Dar si atunci tre sa ai mare grija, ca e posibil sa ramai cu 50 pe stoc, si sa te razi in cap de nervi pentru ca pretul lor scade cu timpul.

 

In alta ordine de idei, nu tot ce zboara se mananca. Pune-te si in pielea comerciantului, nu numai ca si client.

 

Si ca sa ating si subiectul cu site-urile din afara. Daca ceea ce vrei sa cumperi nu gasesti in tara, ia de acolo. Dar daca vrei sa iei ceva ce deja este in tara, nu cred ca vrei sa platesti tu transportul Germania-Romania(in cazul Thomann, de ex) si sa iti asumi tu(ca persoana fizica care din cate stiu eu nu poate returna produsul din cauza pagubelor produse in timpul transportului) riscul de a te trezi cu chitara stramba. Chiar daca pe thomann e mai ieftin acel produs, cu tot cu transport si emotii ajungi la acelasi pret ca la distribuitorul roman.

 

 

L.E.: Ori nu inteleg eu bine ce ai vrut sa zici, ori chiar asta ai vrut sa zici prin "Pai daca olandezul castiga pe luna 3 mii euro, si romanul 300 euro, are o foarte mare importanta. Si astfel faptul ca in Olanda ar putea fi anumite instrumente mai scumpe, este perfect explicabil si logic". Eu iti zic ce am inteles eu: daca puterea de cumparare e mai mare, atunci si pretul de vanzare e mai mare. Ceea ce iese din calcul din start, pentru ca daca puterea de cumparare e mai mare inseamna ca iti permiti mai usor sa cumperi un produs scump(scump pentru noi, ca ala 3000 euros pe luna, o chitara de 900 e relativ ieftina). Daca e sa fie asa, pot si eu sa ma duc la domnul Calin ILIE(care din cate am inteles e patronul MCMusic) si sa ii zic "fratie, da si mie un Gibson Les Paul Studio, ca eu is sarac si nu-mi permit sa o cumpar. Promit ca aduc eu de mancare angajatilor tai de la un magazin timp de 1 an de zile."

Edited by Sloby
Link to comment
Share on other sites

Guest Sketches

nu cred ca in romania s-a inventat capitalismul...

 

In Romania se dezvolta.

 

@Sloby nu cred ca am scris atat de ambiguu incat sa aiba o mie de intelesuri. Ai rastalmacit intelesul. Cine vrea sa inteleaga - intelege, cine nu - sa fie sanatos.

O sa dau un ULTIM exemplu:

Te duci la un distribuitor direct de-a Reghinului, cumperi chitara cu 850 de lei. O iei de pe internet, de la unul din magazinele online - aproape 1100 lei. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun. Referitor la puterea de cumparare, este logic ca olandezii as-si PERMITA ! sa puna un adaos nesimtit . Noi NU NE PERMITEM. Dupa ce ca trebuie sa nu mai mananci o luna sa-ti iei o chitara buna, ne mai comparam profitul adaugat la pret si cu olandezii... ca doar ce ma-sa... suntem in UE. NU spun ca magazinele trebuie sa fie manastiri. Ci, nu trebuie sa fie nesimtite - si am dat exemplu.

In rest intelegi ce vrei. Ca daca vrei, intelegi perfect ceea ce am spus - daca nu vrei -nu.

Link to comment
Share on other sites

Din propria-mi experienta am observat ca variaza diferenta de pret intre magazinele de afara si cele din Romania, de la produs la produs.

 

De departe cea mai buna oferta oferta o au cei de la dv247.com

 

Spre exemplu, o chitara disponibila in Romania cu aprox 3.300 Ron o puteam aduce de la ei cu un pret final (mi-au facut oferta completa cu transport inclus in 30min de la mail-ul meu) de: 2.700 Ron

 

Este totusi o diferenta de 600 Ron + costul transportului...

 

Astfel de diferente exista si la amplificatoare sau alte produse.

 

Sincer nu ma intereseaza nici moralitatea, si nici profesionalismul firmelor de la noi, e problema lor cum isi conduc afacerea. Pur si simplu daca gasesc alta oferta mai buna, ma reorientez si ei pierd un client.

 

Au fost si echipamente insa, la care oferta din tara era decenta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.