www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Fender Stratocaster


Guest halstein
 Share

Recommended Posts

Guest halstein

Am un Fender Classic 50 s Stratocaster cumparat recent,am observat ca in pozitia a doua a pickup-urilor deci bridge +middle,coarda A,si numai aceasta coarda,pierde din volum si basi.Ma poate ajuta cineva?Ati mai auzit fenomenul?Mentionez ca separat pickupurile lucreaza perfect,iar restul corzilor suna tot perfect chiar si in aceasta pozitie.

Edited by halstein
Link to comment
Share on other sites

dar despre care coarda vorbesti, de A subtire sau gros? daca e vorba de mi-ul gros, e ceva normal, daca se intampla la mi-ul subtire, chiar nu e in regula. intai trebuie sa verifici magnetii (polii) daca sunt in stare buna si au putere in ei, cu un obiect metalic din fier si nu cu altceva, nu care cumva sa apropii alti magneti de ei ca-s foarte sensibili si se descarca (demagnetizeaza).

Link to comment
Share on other sites

dar despre care coarda vorbesti, de A subtire sau gros? daca e vorba de mi-ul gros, e ceva normal, daca se intampla la mi-ul subtire, chiar nu e in regula. intai trebuie sa verifici magnetii (polii) daca sunt in stare buna si au putere in ei, cu un obiect metalic din fier si nu cu altceva, nu care cumva sa apropii alti magneti de ei ca-s foarte sensibili si se descarca (demagnetizeaza).

 

A=La

Link to comment
Share on other sites

dar despre care coarda vorbesti, de A subtire sau gros? daca e vorba de mi-ul gros, e ceva normal, daca se intampla la mi-ul subtire, chiar nu e in regula. intai trebuie sa verifici magnetii (polii) daca sunt in stare buna si au putere in ei, cu un obiect metalic din fier si nu cu altceva, nu care cumva sa apropii alti magneti de ei ca-s foarte sensibili si se descarca (demagnetizeaza).

 

A=La

E=Mi

Demagnetizare??? WTF???

 

 

 

 

Bun, revenind la problema: 2 doze in paralel vor suna mai incet decat una singura, asta e clar (vezi legarea generatoarelor, manual de fizica cl a VII-a).

De ce pierzi numai basi nu stiu insa sa iti spun... e posibil sa fie o problema de EQ. Esti sigur ca problema e doar pe o anumita pozitie a selectorului si doar pe o anumita coarda? Alte note in afara de LA suna in regula pe coarda respectiva?

Link to comment
Share on other sites

Foarte ciudat cu raspunzatorii nistrii de pe rgc.ro ,

 

,,macar daca raspundeti , fara sa cunoasteti ,inainte cautati cu GOAGAL si cititi zecile de atrticole macar sa invatati cate ceva despre ....

 

Doua doze legate in antifaza este normal sa se taie din joasele si unele medii /inalte ,Rezultatul va fi o banda de frecvente "comb filter foarte accentuat ".Plus un ton "scurt " mai plesecait , deoarece armonicele sunt extinse ...

In functie de unde este varful de maxim pe o frecventa acesta va suna mai tare altele vor suna mai incet daca cad intr-un minim de amplitudine ...

 

http://www.till.com/articles/PickupResponseDemo/index.html

 

mai adaugi o doza .."add pickup" tragi dozele in ce pozitie doresti apoi alternezi si faza "negative /pozitive " la una din doze si observi cum se schimba joasele ..plus tragi de doze in stanga si in dreapta ce ar corespunde cu pozitia sub corzi ..

Ai si doua volume ...

 

Asa poti s vezi si cum reda u humbucker ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.