www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Ibanez Rgr320ex


andrei1992
 Share

Recommended Posts

Am si eu o problema la chitara. Daca dau actionul mai jos nu am buzz la nicio tasta, dar daca fac bend la fretul 20 moare nota si coarda atinge fretul urmator. In rest nu am nicio problema. Ce e de facut?

Link to comment
Share on other sites

mie mi se parea ca la ibanezuri, chiar daca ai un action mai inalt, nu e greu sa canti pe ele ( ma refer, fata de alte chitare; care dai action-ul mai sus, devine dificil cantatul);

 

nu stiu cum sa descoperi si sa masori ceva cu precizie; eu am zis doar de metoda mea cu smirgher ca doar pe aceea o stiu :))

 

singura chestie putin "ciudata" pt mine ar fi faptul ca e o diferenta de inaltime ft mica intre E1 si E6; in mod normal e o diferenta de 0,5 sau 0,6 mm; probabil si la benduri e mai ok;

 

nu am inteles niciodata cum pot oamenii sa benduiasca cu un action ft jos; mie imi vin corzile gramada una peste alta...nu stiu ce sa zic; daca iti e comod, lasa action-ul mai jos si baga niste smirgher pe fretul ala incapatanat:)) (fa-o cu grija si testeaza des); bafta

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema la chitara. Daca dau actionul mai jos nu am buzz la nicio tasta, dar daca fac bend la fretul 20 moare nota si coarda atinge fretul urmator. In rest nu am nicio problema. Ce e de facut?

 

 

Mare atentie cu pilitul, poti sa o strici de tot. De obicei nu se niveleaza numai o tasta ci si urmatoerele 2 - 3, in functie de cat de mare este diferenta. Oricum fara scule e greu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.