www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Photo

Help!

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 Andrei Mihai

Andrei Mihai

Posted 03 November 2010 - 01:33 PM

am si eu o problema cu chitara:-s....cu tasta 15....de cate ori cant p tasta 15 p coarda e subtire....e aude un bazait...dar p alte corzi sau p alte taste nu se aude nimik....doar p tasta 15 :-?....care poate fi problema coarda sau tasta:-?

#2 cyfer

cyfer
  • Interests:Emptiness
  • Nume:Cyfer
  • Trupa:Cyfer Trio

Posted 03 November 2010 - 01:44 PM

am si eu o problema cu chitara:-s....cu tasta 15....de cate ori cant p tasta 15 p coarda e subtire....e aude un bazait...dar p alte corzi sau p alte taste nu se aude nimik....doar p tasta 15 :-?....care poate fi problema coarda sau tasta:-?

Cel mai probabil tasta 16 s-a dizlocat din fretboard și s-a înãlțat un pic în partea corzilor subțiri. Vezi dacã tasta respectivã se mișcã atunci când o apeși.

Vând

chitară Framus Myfield Pro Mahogany

Fender Stratocaster Vintage 1983

Blog - Improvizații semantice.

Meditaţii chitară: cum, unde, cu cât...

www.cyfer.ro - descarcă gratuit noul album „Blues La Prima”

Raspund la întrebari pe Cyfer's Corner on RGC

Echipament utilizat pe scenă (pagina necesită update)

#3 onrewind

onrewind
  • Interests:saving blue whales... si lumea de carii
  • Nume:cristi

Posted 03 November 2010 - 02:45 PM

verifica si daca de la 16 in sus coarda mi suna curat sau e 'muted'. daca e 'muted' e posibil ca actiunea se fie prea joasa iar tasta 15 sa fie chiar la limita unde coarda incepe sa atinga tastele...

sau ai putea incerca sa masori distantele de la coarda mi la tastele 14, 15 si 16 si atunci iti dai seama daca e o tasta dislocata sau e coarda prea jos.

verifica si daca de la 16 in sus coarda mi suna curat sau e 'muted'. daca e 'muted' e posibil ca actiunea se fie prea joasa iar tasta 15 sa fie chiar la limita unde coarda incepe sa atinga tastele...

sau ai putea incerca sa masori distantele de la coarda mi la tastele 14, 15 si 16 si atunci iti dai seama daca e o tasta dislocata sau e coarda prea jos.

#4 Andrei Mihai

Andrei Mihai

Posted 03 November 2010 - 05:05 PM

de la 16 in sus si in jos suna curat....numai pe tasta 15 suna mute :|

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users