www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Leg Amp La Laptop ?


Guest
 Share

Recommended Posts

Guest Rayvann

E posibil ca recording out/line out sã-ți muteze semnalul din boxã. Încearcã cu fiecare și vezi cum se comportã. Vezi sã nu cumva sã conectezi external speaker, cã s-ar putea sã nu-i placã laptopului.

Link to comment
Share on other sites

Salut , am un amplificator Roland Cube 80X . Cum fac sa-l conectez la Laptop si sa inregistrez ce cant si cu ce program ? Pot sa il leg la Laptop si sa-l folosesc ca boxa ?

 

Uitati aici spatele . Daca dati pe zoom x2 se vede mai clar ce scrie .

 

http://www.audiotek.cz/produktyGTA/roland/..._cube80x_a3.jpg

Inregistrezi cu mike de la diful ampului.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Salut , am un amplificator Roland Cube 80X . Cum fac sa-l conectez la Laptop si sa inregistrez ce cant si cu ce program ? Pot sa il leg la Laptop si sa-l folosesc ca boxa ?

 

Uitati aici spatele . Daca dati pe zoom x2 se vede mai clar ce scrie .

 

http://www.audiotek.cz/produktyGTA/roland/..._cube80x_a3.jpg

 

Line Out pentru inregistrari. Adaptor jack mare la jack mic si intri in Line In in placa de sunet.

Recording Our/Phones - acelasi lucru doar ca iti pune boxa pe mute

Aux In pentru a folosi ampul pe post de difuzor.

Poti inregistra cu http://audacity.sourceforge.net/

Link to comment
Share on other sites

da, cum zice @soiuz e perfect.

 

Eu personal, folosesc Cool edit pro 2 ca program pt inregistrari( e mic, merge si pe un PC nu prea grozav, gen cum am eu si iti faci treaba cu el) desi parerile sunt impartite.

 

Ce vreau sa adaug: cand scoti semnal din amp inspre laptop pt a inregistra, ar trebui cel mai bn sa folosesti "Recording Out/Phones" ca sa iti puna boxa pe mute, si sa auzi ceea ce canti in boxele/castile care ies din laptop. Nu de alta, dar daca dai record la ceva iar tu te auzi si in cub, si in boxele/castile de la laptop, o sa fii derutat, iar sunetul, tonul chitarii pe care il vei auzi atunci cand canti NU o sa aiba nicio tangenta cu ceea ce o sa auzi cand vei da "play" la ce ai inregistrat. Fapt testat:P

 

bafta; vezi cum merge si mai intreaba:)

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
da, cum zice @soiuz e perfect.

 

Eu personal, folosesc Cool edit pro 2 ca program pt inregistrari( e mic, merge si pe un PC nu prea grozav, gen cum am eu si iti faci treaba cu el) desi parerile sunt impartite.

 

Ce vreau sa adaug: cand scoti semnal din amp inspre laptop pt a inregistra, ar trebui cel mai bn sa folosesti "Recording Out/Phones" ca sa iti puna boxa pe mute, si sa auzi ceea ce canti in boxele/castile care ies din laptop. Nu de alta, dar daca dai record la ceva iar tu te auzi si in cub, si in boxele/castile de la laptop, o sa fii derutat, iar sunetul, tonul chitarii pe care il vei auzi atunci cand canti NU o sa aiba nicio tangenta cu ceea ce o sa auzi cand vei da "play" la ce ai inregistrat. Fapt testat:P

 

bafta; vezi cum merge si mai intreaba:)

 

Eu foloseam cu succes line out, pentru a monitoriza ce cânt în mod normal din amplificator. Mi se pare mai intuitiv decât a te chinui cu cãști. Nu ai decât sã trimiți negativul/metronomul prin boxe și sã cânți cât se poate de normal; nu e de parcã folosești microfonul în fața difuzorului și îți faci griji sã nu se audã negativul peste ce ai tras tu. Mai mult, unele laptopuri nu au hardware-ul necesar pentru a monitoriza în timp real semnalul care intrã: la PC puteam de exemplu "auzi" ce intrã pe line-in sau pe microfon, pe când la laptop, unde am doar line-out și microfon, nu am opțiunea sã fac asta.

 

Alternativ, ai putea încerca cu un microfon în fața difuzorului, deși e un pic mai complicat decât sã introduci un cablu în line-in.

Link to comment
Share on other sites

de acord cu tn, @Rayvann; parca mai imi zicea cineva odata ca laptopurile au ceva latency; pt a evita aia, cel mai bn foloseste line out ca sa te monitorizezi.

 

Imi sustin in continuare punctul de vedere de asemeni: ceea ce scoti din amp prin line out, e posibil sa nu se imprime cu exact acelasi sunet care il auzi din amp in timp ce canti. Asa ca, cel mai bn, faci niste teste inainte sa dai record si sa tragi toata piesa, ca eventual sa descoperi ca nu are acelasi ton ca ce auzeai din amp:-?? depinde de amp si de placa audio presupun.

Spre exemplu am patit ca pe inregistrare sa se auda cu mai mult bass si cu mai putine miduri fata de ce auzeam in amp; dar faci niste teste inainte si rezolvi.

 

Ca o alta chestie: imi place sa lucrez putin sunetul dintr-un EQ; ma pricep doar la cool edit si pot doar sa zic ca se descurca cu faze de genul. Dupa ce incerci ceea ce s-a mai recomandat, poate arunci un ochi si pe cool edit pro 2.1 :) sau...alte chestii superioare, daca chiar ai un laptop ft bun.

 

Bafta

ms de reply @Rayvann

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

de acord cu tn, @Rayvann; parca mai imi zicea cineva odata ca laptopurile au ceva latency; pt a evita aia, cel mai bn foloseste line out ca sa te monitorizezi.

 

Imi sustin in continuare punctul de vedere de asemeni: ceea ce scoti din amp prin line out, e posibil sa nu se imprime cu exact acelasi sunet care il auzi din amp in timp ce canti. Asa ca, cel mai bn, faci niste teste inainte sa dai record si sa tragi toata piesa, ca eventual sa descoperi ca nu are acelasi ton ca ce auzeai din amp:-?? depinde de amp si de placa audio presupun.

Spre exemplu am patit ca pe inregistrare sa se auda cu mai mult bass si cu mai putine miduri fata de ce auzeam in amp; dar faci niste teste inainte si rezolvi.

 

Ca o alta chestie: imi place sa lucrez putin sunetul dintr-un EQ; ma pricep doar la cool edit si pot doar sa zic ca se descurca cu faze de genul. Dupa ce incerci ceea ce s-a mai recomandat, poate arunci un ochi si pe cool edit pro 2.1 :) sau...alte chestii superioare, daca chiar ai un laptop ft bun.

 

Bafta

ms de reply @Rayvann

 

 

Ok ... am inteles , multumesc . Si ce cabluri trebuie sa folosesc ? Un jack + adaptor pentru laptop ?

 

P.S - Laptop-ul este vechi . Are placa video integrata deci... :lol:) .

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Imi sustin in continuare punctul de vedere de asemeni: ceea ce scoti din amp prin line out, e posibil sa nu se imprime cu exact acelasi sunet care il auzi din amp in timp ce canti. Asa ca, cel mai bn, faci niste teste inainte sa dai record si sa tragi toata piesa, ca eventual sa descoperi ca nu are acelasi ton ca ce auzeai din amp:-?? depinde de amp si de placa audio presupun.

Spre exemplu am patit ca pe inregistrare sa se auda cu mai mult bass si cu mai putine miduri fata de ce auzeam in amp; dar faci niste teste inainte si rezolvi.

Desigur, difuzorul contribuie la mare parte din sunetul amplificatorului. E posibil ca headphones-out sã aibã cabinet emulator sã compenseze pentru asta și ca line out sã nu aibã.

Am vãzut unele amplificatoare de la Zoom, precum și niște cabinete boutique care aveau montate în încãperea de lemn câte o capsulã de microfon, precum și preamplificatoare încorporate. Privit din afarã, pare cã tot o mufã de line-out folosești, dar beneficiezi în felul acesta de un sunet înregistrat mai apropiat de sunetul natural al amplificatorului.

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa vezi si filme cu el sau doar sa te joci? :)

 

Nu , dar un user spunea ca ii place sa foloseasca un anumit tip de program pentru a lucra cu sunetul . Dar il poti folosi doar daca ai un calculator mai bun . Treaba cu placa video integrata dovedeste ca laptop-ul meu nu este bun .

 

Inca o data . Ar fi nevoie de un jack normal , si un adaptor . Jack-ul il bag in amp in Out sa zicem , celalalt capat il bag in adaptor apoi in laptop .

Am vazut ca altii au doua adaptoare pe primu il baga in jack apoi cu adaptor il baga in amp si apoi celalt capat cu adaptor in laptop .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.