www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Provocare pentru incepatori! Castiga o chitara electrica!


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Wanderer

postez si eu B) las la latitudinea adminilor sa decida cat de incepator sunt... perioada de cand cant cred ca e irelevanta... dar ca sa fiu si eu in pas cu restul va spun :) cant de aproape un an... in privinta sculelor... am avut mai multe chitari electrice... care de care mai deplorabila ;) am avut un savoy caruia ii cam picau dozele...un reghin care imi rupea degetele... etc... procesor am zoom, tocmai am cumparat de aici de pe forum o pedala de OD100(culmea tot Behringer :))...ah da...si o pedala boss ruginita... oricum aveam de gand sa imi cumpar o chitara mai de doamne ajuta... dar daca (mare minune) castig fondurile vor fi reorientate spre alte accesorii..:( Bafta tuturor. May the best man win ;)

 

 

P.S.: am inregistrat cu microfon de calculator, pe o chitara clasica Skylark( prima mea chitara :) ), cu programul Cool Edit Pro...

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Salut .... ziceti chitaristilor ! cat mai este pana se termina perioada de inscriere , ca is foarte curios sa vad ce ziceti de piesele postate ! ...daca vreti ... mai dati -mi si cate un pm !

Link to comment
Share on other sites

Guest Goosalagupacup

sal , uite si chestiutza asta a mea...am electrica de vreo 5 luni si acustica d vreun an inainte . am facut o singura luna cu un prof si nu prea intelegeam nik asa ca m-am lasat si m-am apucat sa fac singur. aaaanyways...cer scuze de sunet si de timpanele ce vor fi afectate dupa auditie :)

bluz.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Mai demult la repetitii ne spunea cineva: "Mah copii...voi cantati bine...dar SUNATI prost" :)) Cam asa ceva e si aici... Degeaba oi fii tu talentat si binecuvantat de sus cu dejte lungi si virtuoase daca nu ai cu ce sa te exprimi... Unii de aici chiar dau impresia ca ar avea potential...Dar de fapt doar sculele cu care au inregistrat au potential :( (no offence to anyone)... Pe cand altii suna ca dracu... Dar de fapt chitarile lor suna ca naiba...Si sunt sigur ca, cu o scula cat de cat decenta in mana ar suna de 10 ori mai bine ca altii... Dar asta e... :) Ciudat concurs... Chiar sunt curios cum se va alege castigatorul... Multa bafta tuturor...

 

 

P.S. : Daca tot e asa... O sa postez si eu zilele astea o inregistrare pe niste super scule... Sa va arat o diferenta intre a canta pe o clasica cu distanta de 3 cm intre griff si corzi si a canta pe un Fender :)

Link to comment
Share on other sites

P.S. : Daca tot e asa... O sa postez si eu zilele astea o inregistrare pe niste super scule... Sa va arat o diferenta intre a canta pe o clasica cu distanta de 3 cm intre griff si corzi si a canta pe un Fender :)

 

ia chiar arata-ne tu oleaca. stii, pentru noi un fender suna ca o clasica, nu prea avem ureche buna. sa innebunesc instantaneu, threadul asta ar trebui numit "etaleaza-ti neuronul" :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

@off-topic: te rog frumos sa te abtii de la comentarii sarcastice dmcule...pur si simplu vreau sa evidentiez ca un incepator nu poate canta la fel pe o chitara clasica ca pe una buna...si unii nu au posibilitatea sa imprumute o scula de doamne ajuta ca altii...care reprezinta un minus pentru acestia...te rog sa-ti "etalezi neuronii" altundeva...pe la desertul nuclear eventual...

ia chiar arata-ne tu oleaca. stii, pentru noi un fender suna ca o clasica, nu prea avem ureche buna. sa innebunesc instantaneu, threadul asta ar trebui numit "etaleaza-ti neuronul"
Link to comment
Share on other sites

Guest Barzini

de abia astept sa vad cine castiga.....mult succes tuturor participantilor !!!!!!!!!! ....and may the best begining guitarist win :):P!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

@off-topic: te rog frumos sa te abtii de la comentarii sarcastice dmcule...pur si simplu vreau sa evidentiez ca un incepator nu poate canta la fel pe o chitara clasica ca pe una buna...si unii nu au posibilitatea sa imprumute o scula de doamne ajuta ca altii...care reprezinta un minus pentru acestia...te rog sa-ti "etalezi neuronii" altundeva...pe la desertul nuclear eventual...

 

Cu toate ca nu am vrut sa ma amestec in discutia asta penibila: Omule, din postu tau se intelege ca o chitara clasica e o chitara "proasta" (din cate stiu, asta e antominu pentru "buna"). In caz ca nu stiai, te asigur eu ca o chitara clasica e o chitara foarte buna, atata timp cat constructia ii permite acest lucru. Poate erai mai elocvent daca faceai comparatia cu un reghin... dar chiar si asa...

 

Multa sanatate,

Jackson

Link to comment
Share on other sites

Guest cristihendrix

Dupa indelungi incercari, an facut o selectie de 20, din care am ales nr. 13 si sper sa fie cu noroc. Am pus mana de acustica de jumatate de an, dar ce-i drept am rupt-o cate 2-3 ore pe zi. Improvizatia sper sa fie buna, ascult blues de mic si in capul meu s-a cam format un amalgam de lick-uri si pasaje de la aia mari (interpretate muuult mai prost). Am folosit un delson imprumutat de la un prieten, bagat in computer printr-o placa Yamaha Y724, care e veche dar sunt foarte multumit de ea. Am folosit GuitarFX 2.6 pt compresie si delay. Inregistrat cu SoundForge.

 

Sper sa va placa, sper sa castig, dar indiferent de rezultat, va rog sa comentati, pt ca pana acum am cantat numai in casa si nu prea are cine sa ma evalueze. Acestea fiind spuse, multumesc adminilor pt sansa oferita noua astora care nu avem cu ce sa cantam, si bafta tuturor concurentilor.

cristihendrix__incercare_nr_13_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Grip

da pai...am incercat si eu ceva :) sper sa iasa ceva din asta, daca nu, macar stiu ca am incercat. so, this is my first ever solo (pe bune!) e un stagg, prima si singura mea chitara, chinuita de mine pe cat se poate. cine stie.. poate castig si eu prin neprezentarea altuia:P ideea ca am sperat nu? mersi mult de sansa, e bine sa ai la ce tinti din cand in cand.

SP00898.mp3

Edited by Grip
Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

@off-topic: te rog frumos sa te abtii de la comentarii sarcastice dmcule...pur si simplu vreau sa evidentiez ca un incepator nu poate canta la fel pe o chitara clasica ca pe una buna...si unii nu au posibilitatea sa imprumute o scula de doamne ajuta ca altii...care reprezinta un minus pentru acestia...te rog sa-ti "etalezi neuronii" altundeva...pe la desertul nuclear eventual...

 

 

talentu nu tine de kitara :).. dak iti merge mana scoti din clasica aia multe kestii..

Link to comment
Share on other sites

Guest Boba

Eh stie wanderer ce zice...aici nu vorbim de profesionisti sau mai stiu eu ce flamenco boys..si sa fim seriosi cum suna o reghin clasica pe un negativ curat..in fond nu stiu cum o sa se faca votarea..dar daca e pe votul forumistilor atunci conteaza sunetul mai mult nu indemanarea de incepator..zic eu

Link to comment
Share on other sites

Guest Joey

Na oamenilor ma inscriu si eu in ultimele 15 minute...am improvizat ceva cu chitara(electrica)a lui chr....blah blah e si el user pe aci...prieten de-al meu...well nu e cea mai buna calitate and sh*t dar sper sa am macar ceva sanse

joey_blues.mp3

Link to comment
Share on other sites

mah...s-a terminat concursu?...nu e pana maine seara?

parca asha scria la ineput...ce se intampla cu acel care intradevar are talent si a scos ceva bun din el dar nu are destui prieteni pt a-l vota?...poate castiga unul care nu are nici o treaba cu muzica pt singurul fapt ca are prieteni care l-au votat

Link to comment
Share on other sites

am adus mici si insemnifiante modificari la sunetul piesei...abia astept sa vad care si cum castig...si care e modalitatea de votare...si daca ..totusi ia chitara cel cu talent nu cel care a primit voturi pe baza de prietenie....va salut pe totzi si va urez succes pana la capat.tin sa aduc si multumiri celor de sus"...organizatorii concursului"...sa auzim numai de bine

prv_inc_dani4.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.