www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Provocare pentru incepatori! Castiga o chitara electrica!


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Mike Vlahopol

salut .. si cum se face uploadul please? daca poate sa-mi zica cineva? la file atachment? e ok?

 

cine ascult piesele un grup de oameni sau e pe baza de vot?

 

 

merci mult....

 

mike

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Xirallic

piesa am tras-o in cubase si am folosit un ibanez, o pedala si un wah.reverbu si delayu l-am bagat din cubase( the best ) astept comentarii..si + ca am facut-o la ora 3 noaptea :) ...poate o sa mai fac o varianta ca imi place. :) pot sa particip si eu? se pune? cant de un an si o luna :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike Vlahopol

Am incercat si eu.. daca va place votati ... am repatat piesa de doua ori si am tras..

 

ca sa fiu fair play piesa are BPM=94 si este de la Bb7 ... probabil tocmai ca sa-i incurce pe unii dintre incepatori...

 

Se poate improviza in Bb pentatonic in Bb major ( cu ceva atentie ) si in Gminor....

[spam][/spam]

Succes tuturor,

 

mike

 

PROVOCARE_INCEPATORI.mp3

Edited by Mike Vlahopol
Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash
:) Imi place o singura chestie aici: toata lumea vrea Behringer dar nu prea s-au inghesuit la celalalt concurs cand totusi era o chitara buna nu o scandura cu niste corzi pe ea.Si alta chestie.Toata lumea care si-au pus "Provocarea pentru incepatori" au facut conturi cu o ora inainte de a`l pune.De ce ?Lasati`i si pe astia mai mici sa castige si ei ca poate nu au chitari bune. Edited by Fenderash
Link to comment
Share on other sites

Guest Xirallic

daca as lua chitara...ceea ce nu e sigur...as da-o la un alt prieten.eu is norocos ca am chitara si ce imi trebe.dar stiu un prieten ce nu are posibilitate sa-si cumpere...si ideea e ca el stie...mie nu imi trebe chitara.punct.eu mi-am postat piesa si gata

 

oare da si suportu de chitara? ca ala il vreu :)) vb f serios.sa ne anunti

Link to comment
Share on other sites

salut .. si cum se face uploadul please? daca poate sa-mi zica cineva? la file atachment? e ok?

 

cine ascult piesele un grup de oameni sau e pe baza de vot?

merci mult....

 

mike

Exact! Atasaezi piesa unui mesaj.

 

daca as lua chitara...ceea ce nu e sigur...as da-o la un alt prieten.eu is norocos ca am chitara si ce imi trebe.dar stiu un prieten ce nu are posibilitate sa-si cumpere...si ideea e ca el stie...mie nu imi trebe chitara.punct.eu mi-am postat piesa si gata

 

oare da si suportu de chitara? ca ala il vreu :)) vb f serios.sa ne anunti

Spune-i prietenului tau de concurs.

Suportul nu are legatura cu concursul.

 

interesanta idee desi problema e ca eu nu am d unde sa fac rost de o electrica ca sa pot face ceva peste negativ ... oricum e misto si poti sa faci niste chestii f misto p el , mam jucat un pic cu acustica pe el :)

Nu e nevoie de electrica. Merge si cu acustica.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Is misto oamenii gen Xirallic care vor sa castige inca o chitara electrica, desi ei au Ibanez. Maaare scandura si Ibanezul asta, nu se compara cu Behringer! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest razvyy

parerea mea e k cei care detin chitara electrica au mai multe sanse decat cei cu acustica sa scoata ceva bun. asta dupa ce am ascultat negativul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Xirallic

PAI DA....dar am auzit un demo mai sus....nu mai stiu cine l-o facut....dar mi-a placut tema....dar pacat nu era in gama care trebuia :) tema mi-a placut-o o la nebunie si feelingu si cum suna chitara ...dar uita ca nu a nimerit gama...si + de asta eu am invatat sa cant pe reghin amarat... de fapt toate=s amarate :)))

Link to comment
Share on other sites

Guest Marus Rockeru

1. Daca sint incepator de unde sa stiu sa cint ? mai ales sa improvizez ...

 

2. Daca particip la un concurs ca sa cistig o chitara ... asta insseamna ca n-am chitara; iar daca n-am cum sa cint (ca sa pot participa) ?

 

Mi se pare mie ca concursul asta nu prea e adresat incepatorilor :)

Link to comment
Share on other sites

1) te documentezi si faci un efort, exersezi.

2) merge foarte bine si cu chitara acustica + microfon sau electroacustica sau cu ceva imprumutat

 

Sa inteleg ca toti se asteapta sa le dea cineva o chitara moka fara ca ei sa depuna cel mai mic efort ...

Avand in vedere faptul ca am dat si indicatii , au fost postate si exemple continui sa cred ca e pentru incepatori dar NU pentru lenesi.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

si pana la urma cine este omul care doneaza chitara?

sunt curios cine paote fi atat de bine intentionat...

mi se pare mare lucru sa dai o chitara(fie ea behringer) :)

Link to comment
Share on other sites

Super concursu....m-a determinat si pe mine sa postez in sfarsit un mesaj pe forum :) (de obicei intram aici doar pt threadurile cu anunturi gen "vand efect digitech"..."vand chitara ibanez" ....etc.). Urmeaza sa postez si eu solo-ul. btw cant la chitara electrica de 5 luni...

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzykris

o mica intrebare: dac' n-am unde sa-mi inregistrez zdranganeala ce fac?

 

inca una: cum descarc piesa?

Edited by ozzykris
Link to comment
Share on other sites

Guest Raul Gheba

dac dispun doar de o acustica... si totusi vreau sa ma bag... cum sa fac.. pot sa inregistrez melodia acustica.. sau sa folosexc un procesor.. si o alta cheste ar fi.. cu ce program sa imi inregistrez piesa peste negariv?

Link to comment
Share on other sites

Te inregistrezi cu un microfon. Merge si un microfon d-ala de calculator, de 5 lei sau cat o mai fi.

 

Pentru mixaj, poti folosi un soft gen Audacity sau Kristal Audio Engine, care-s gratuite.

 

Piesa o descarci cu clic-dreapta -> save target as (sau ceva de genul).

 

Dl. Vlahopol nu intra in calculele noastre pentru chitara.

Link to comment
Share on other sites

1. Daca sint incepator de unde sa stiu sa cint ? mai ales sa improvizez ...

2. Daca particip la un concurs ca sa cistig o chitara ... asta insseamna ca n-am chitara; iar daca n-am cum sa cint (ca sa pot participa) ?

1. Daca eşti incepător, inseamna ca ai inceput sa studiezi chitara. Si daca ai inceput sa studiezi chitara înseamna ca ai o chitara, macar una acustica. :)

2. La concursul asta se câştigă o chitară electrică Behringer. Cui i-ar putea folosi decât unui începător? Ştim foarte bine ce părere au membrii mai vechi ai forumului despre chitara asta, asa ca nu se pune problema să şi-o dorească ei, decât pentru experimente de genul scalopat sau facut bucăţi la un concert.

3. Cosu cred că a ales bine negativul. Blues se poate canta fara probleme pe acustică şi cei care au început să studieze chitara ar trebui să aibă idee despre gamele pentatonice şi gamele blues.

Părerea mea: cine vrea cu adevărat o chitară electrică Behringer participă la concurs şi o câştigă. Ce-i aşa de complicat???

Link to comment
Share on other sites

Piesa am tras-o in Cubase si am folosit un Ibanez, o pedala si un wah. Astept comentarii...

 

 

Comentarii:

"Ii rugam pe cei deja dotati cu echipamente performante sa nu participe.

Incercati sa le dati o sansa celor care inca nu isi permit"

 

Citat din regulamentul concursului :)

Link to comment
Share on other sites

am o presimtire ca piesele vor fi oleaca filtrate la sfarsitul inscrierilor. am incredere in discernamantul adminilor :)

 

ps. prea tare faza aia cu mike "detin un studio de inregistrari" vlahopol :) fair play to you, lad! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mandarina*ucigasha

noroc ca miau zis colegii de concurs :).asa:cant de aproximativ 9 luni si de o luna fac cu profesor.a fost inregistrat pe un grossman al unui coleg.si suprapunerea a fost facuta in gold wave.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.