www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Provocare pentru incepatori! Castiga o chitara electrica!


Cosu
 Share

Recommended Posts

Provocare pentru incepatori!

 

 

Participa si poti castiga o chitara electrica!

 

Iata ce trebuie sa faci:

 

1) descarca negativul de atasat mai jos

2) fii creativ si improvizeaza folosindu-l ca suport ritmic

3) ataseaza creatia pe acest thread

 

Ai la dispozitie doua saptamani pentru a iti incerca puterile. Dupa doua saptamani membrii forumului te vor vota iar participantul cu cele mai multe voturi va primi ca premiu chitara!

Ca bonus locul 1 va primi un cablu corzi si pene, locul 2 corzi si locul 3 o pana, oferite de Killahead

 

Ii rugam pe cei deja dotati cu echipamente performante sa nu participe. Incercati sa le dati o sansa celor care inca nu isi permit (dar isi doresc si au talent)! Apelam la bunul vostru simt si la spiritul de colegialitate.

 

Mai multe detalii despre piesa si despre modalitatea de inscriere gasiti aici

mai jos gasiti atasate poze cu premiul si negativul!

 

Nota:

Nu conteaza cu ce inregistrati peste: acustica , electrica , clasica. Orice numai chitara sa fie!

Mult succes,

Echipa RGC.ro

premiu_1.jpg

RGC.ro___Provocare_incepatori___negativ.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Johnny I

cosule, ar fi mai vizibil anuntzul dak ar sari in ochi lumii pe prima pagina

Edited by Johnny I
Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

chitara premiu eu un behringer?

anyway, oricear fi, cine e atat de bine voitor incat sa-si puna la bataie scula? :)

adica sa dai chitara mi se pare mare lucru :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

M-am bagat si eu. Ma incadrez ca incepator (5 luni detinere instrument, 1 luna max de zdranganeala proprie) desi posed o chitara cred ca exact ca cea pusa la bataie (oricum nu imi fac probleme de castig :) ); ma intereseaza parerile. Scuze pt calitatea sunetului, bazaie si de la calculator (microfonul) si de la amp.

Cridegnosis_Provocare_pt_incepatori__.mp3

Link to comment
Share on other sites

Daca ai sugestii te rog sa ni le spui. O sa tinem cont de ele pe viitor.

hmm... pai, chestii mai putin solo-oriented... off the top of my head:

 

-se dau niste elemente si sa compui/interpretezi un mini-cantec (elementele pot fi mai mult sau mai putin vagi, de la : 'fa un cantec pop de 2 minute cu 2 strofe si un solo', pana la 'lipeste urmatoarele riffuri' :), cu variatii intre ele)

 

se da un tab si tre sa-l canti (mda asta e cam stupid)

 

se da un cantec intrerupt undeva si trebuie sa compui o continuare (cu inca 30-60sec, sa zicem)

 

...daca imi mai vin idei mai spun. :) daca vrea cineva sa ma completeze, be my guest :)

Link to comment
Share on other sites

Guest deep

Salut!!! M-am bagat si yo pe aici...cant cam de 7 luni...sper sa va placa inregistrarea...postatzi si voi niste pareri ca-s curios daca v-a placut sau nu :)

 

Salut!!! M-am bagat si yo pe aici...cant cam de 7 luni...sper sa va placa inregistrarea...postatzi si voi niste pareri ca-s curios daca v-a placut sau nu :)

deep_try.mp3

Link to comment
Share on other sites

hmm... pai, chestii mai putin solo-oriented... off the top of my head:

 

-se dau niste elemente si sa compui/interpretezi un mini-cantec (elementele pot fi mai mult sau mai putin vagi, de la : 'fa un cantec pop de 2 minute cu 2 strofe si un solo', pana la 'lipeste urmatoarele riffuri' :), cu variatii intre ele)

 

se da un tab si tre sa-l canti (mda asta e cam stupid)

 

se da un cantec intrerupt undeva si trebuie sa compui o continuare (cu inca 30-60sec, sa zicem)

 

...daca imi mai vin idei mai spun. :( daca vrea cineva sa ma completeze, be my guest :)

 

 

TOTAL DE ACORD!

 

iar vom auzi o insiruire de note pe parcursul unui negativ.salut initiativa rgc-ului,dar chiar credeti ca oamenii astia pot,deocamdata,face muzica? ce se va premia defapt? cine are cele mai putine note iesite din gama? :)

Link to comment
Share on other sites

Deranjeaza pe cineva daca voi folosi chitara unui prieten ( Un Jackson DK-20 pt. a inregistra) ? Deja am facut o inregistrare cu acustica nu e rea insa merge mai bine.

 

Am revenit si cu inregistrarea. Astept permisiunea de a folosi chitara aceea :).

 

A btw..am cam 10 luni de chitara.Self-taught..

hix_provocare.mp3

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

5 luni... fara profesor :) ziceti dak am facut treaba buna.... k vad k deja am concurentza... si... nu-i bine :)

pai asta cu "io am 5 luni, el are 7 - not fair" e o chestie relativa. depinde de tine cat ai studiat in astea 5 luni. oricum, eu personal, voi tine cont si de "vechime" in domeniu :) . cheers & roc'on!

Link to comment
Share on other sites

Revenim cu detalii

 

1) Puteti inscrie piesele pana pe data de 25.05.2006 Ora 23.59

2) Se va lua in considerare ULTIMA VARIANTA atasata. In momentul in care veti pune o varianta noua cea precedenta va fi setearsa si NU VA FI luata in considerare

3) Acordati-va chitarele cat mai bine. Recomandam softul AP GUITAR TUNER : http://www.aptuner.com/cgi-bin/aptuner/apmain.html

4) Piesa este in Bb (Si bemol)

 

Gama Bb pentatonic minor:Bb - Db - Eb - F - Ab - Bb

Gama Bb blues : Bb - Db - Eb - E - F - Ab - Bb

 

 

tab pentru Bb blues

e|--------------------------------------------------------------------------6--------9---
B|----------------------------------------------------------6----------9-----------------
G|----------------------------------------6-----8---9-----------------------------------
D|------------------------------6-----8-------------------------------------------------
A|-------------6-----7-----8------------------------------------------------------------
E|----6---9------------------------------------------------------------------------------

 

Pentru documentare suplimentara : http://www.looknohands.com/chordhouse/guitar/index_rb.html

 

Puteti sa folositi orice note / game / procedee / scheme doriti. Ce e mai sus e doar material ajutator.

 

A - LA

B - SI

C - DO

D - RE

E - MI

F - FA

G - SOL

 

5) Nu comentati piesele inscrise decat DUPA ce a expirat perioada de inscriere!

6) Puteti sa folositi sculele cui vreti pentru inregistrare.

 

Echipa RGC.ro

 

PS: va rugam sa pastrati comentariile ontopic.

av_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest dandmaster5

tare chestia, sper sa fie pe bune.

o sa incerc si eu cu toate ca nu stiu cu ce voi inregistra, pentru ca am (ma rog, daca se poate spune asa) o chitara rece =)).

ma bag, ce-o fi o fi...

Link to comment
Share on other sites

e cam greu de determinat ce inseamna a fi incepator... cred ca cel mai corect ar fi sa votam cea mai proasta interpretare... :) sau poate nu....

acum... serios vorbind.. daca votam cea mia proasta interpretare a)chitara ajunge la un antitalent b)chitara ajunge la unul care a facut special o panarama

in schimb daca votam cea mai buna interprtare nu stim cat de incepator e tipul(a)

e greu de demonstrat drptatea intr`un astfel de caz...

nu judec aici corectitudinea organiztorilor (care sunt convins ca au cele mai bune intentii si pe care ii felicit) insa orice persoana cu nistye principii morale .... discutabile.. s`ar putea baga aici.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest droopy

Dar vai, pentatonica asta m-a facut sa scot chitara din husa (nu se intampla prea des) si va prezint un highlight total in afara concursului. Ba misto e sa canti :).. si uitasem naibii.

 

Behringer-ul ala arata bine. Good luck y'all !

drp_jammy_evening.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.