www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adaptoare Pci->firewire -- Ghid De Cumparare


Recommended Posts

Achizitionez o placa de sunet externa firewire insa nu am conector Firewire la calculator. Intrebandu'ma ce placa este mai buna am inceput sa sondez NETUL cu forumurile, review-urile si magazinele sale. Informatia acumulata vreau sa o impartasesc cu voi, asha ca:

 

Pentru inceput exista (din cate stiu eu) doua tipuri de placi de sunet pe firewire:

 

Placi cu rate de transfer de date: pana la 400 Mbps si placi de sunet cu rate de transfer de date: pana la 800 Mbps (acestea fiind foarte scumpe). Avand in vedere acest lucru, dupa cum era si normal, exista doua tipuri de adaptoare PCI-FIREWIRE: pe 400 Mbps si 800 Mbps,acestea din urma fiind ceva mai scumpe ca celelalte (am gasit si adaptor hibrid). 

 

De asemenea apar diferente si in functie de numarul de porturi externe( uneori interne). dar acest lucru nu influenteaza semnificativ pretul.  

 

Daca ne uitam putin la pretul adaptoarelor vom vedea ca exista diferente mari intre placi:

 

  1. OEM - PCI Firewire IEEE 1394 adapter 4 porturi - aprox 13 dolari
  2. SIIG - FireWire 3-Port PCI i/e (two external and one internal) 1394 (FireWire) adapter - aproximativ 54 dolari
  3. mai sunt adaptoare care depasesc 90 de dolari

Acum vin intrebarile care au macinat mintea mea timp de o zi:

 

Ce face diferentza intre cele doua adaptoare?

 

E din nou povestea cu "scula de firma"?

 

Sau calitatea este cea care primeaza? 

 

Dupa indelungi cautari am aflat urmatoarele:

 

  1. Placile mai scumpe au cipset TEXAS INSTRUMENT (de care se spune ca e foarte bun si compatibil cu mai toate placile de sunet)
  2. Placile ieftine au cipset VIA (unii spun ca au avut probleme cu placile de sunet, insa aceste adaptoare sunt ok la transferul Video - pt cei care editeaza video)

Sper ca am facut putina lumina in privinta acestor adaptoare si sper ca mai completati topicul cu informatii pe care le considerati voi utile.

 

PS: am gasit un website romanesc care vinde un adaptor cu cipset TEXAS Instrument (convins de asta dupa ce am cautat coduri de cipset pe net de am avut acrun in gura) la un pret derizoriu (17.10 USD). Oare nu stiu ce vand sau e tzeapa? Probabil o sa cumpar de la ei si o sa va spun daca am luat tzeapa sau nu. :) Aici aveti websiteul daca va intereseaza : http://www.c-online.ro/index.php?action=co...;oldalankent=10    Adaptorul este: Placa PCI -> Fire Wire (3porturi), ATEN - IC-1394    (googalitzi "ATEN  IC 1394" si veti vedea ca nu glumesc cand spun ca e cu cipset TI).  Daca stiti altceva legat de acest cipset, va rog sa nu ma lasati sa cumpar adaptorul! :lol:

 


Link to comment
Share on other sites

Multa vreme am folosit adaptor pci -firewire cu chipset texas instruments, care a costat 50 de lei...acuma folosesc portul firewire din placa de baza fara sa observ vreo diferenta. In ambele cazuri nu am intampinat vreo problema de compatibilitate sau alt fel.

Edited by BlizzardOfNorth
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumesc mult pentru informatie Valentin, este extrem de utila. Multe din interfetele Firewire pe care le-am testat erau instabile cu cipseturile Firewire onboard, intotdeauna non Texas Instruments. Daca ne poti tine la curent - adica sa ne spui cum a mers cumpararea de pe acel site si daca este intr-adevar un TI, ti-as ramine indatorat. Am si eu mare, mare nevoie de asa ceva.

Inca o data multumesc.

 

L.E. Pentru cei care au nevoie de Firewire pentru laptop este la fel de interesant si Expresscard-ul X2200 de pe acelasi site dat de tine - C-online - care pe siteul producatorului este recomandat ca avind tot cip Texas Instruments. Cei cu interfete audio Firewire de la TC Electronic si-ar putea rezolva asa problemele de stabilitate si compatibilitate.

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

 Eu am comandat deja o placa, insa dupa ce am facut o comparatie intre prima placa :

 

  1. Placa PCI -> FireWire 3 porturi ATEN IC-1394
     
    (http://www.conectica.ro/display/1-60-2140-Controlere/Placa_PCI_-__FireWire_3_porturi_ATEN_IC-1394.html)
     
     
    si a doua placa - (pentru care am si dat comanda si trebuie sa ajunga saptamana viitoare)

  2.  
    PLACA PCI-FIREWIRE 3 PORTURI ATEN IC-1394
     
    (http://www.pcactiv.ro/pca/image.php?t=b&id=485)
     
    Practic este aceiasi placa, insa, daca va uitati atenti la cipseturi si la conectori...apar niste diferente. La a doua placa chiar scrie ca are cipset Texas Instruments. desigur e si putin mai scumpa: 72.91 RON

post-15870-0-77464800-1289665357_thumb.jpg

post-15870-0-19959400-1289665372_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mdah...Romania ...ce sa faci....

 

 

 

 

Am doua vesti: Vestea rea este ca placa nu este identica cu fotografia lor. Este identica cu fotografia de pe celalalt website. Deci tzeapa!

 

Vestea buna este ca intradevar are cipset Texas Instruments. Scrie si pe cartea tehnica.

 

Deci ochii mari la ce comandati de pe websiteurile romanesti!

Link to comment
Share on other sites

Deci, se vede scris pe cipul de pe placa Texas Instruments (sau este sigla lor cu harta statului Texas)? Multumesc mult pentru informatii, sint foarte utile.

Link to comment
Share on other sites

Mai mult decit suficient - e un TI :) . Inca o data multumiri pentru informatii si pentru detalii. Daca ai timp vreodata, poate ne spui cum merge comparativ cu controlerul FireWire onboard, ca stabilitate si dimensiune a latentei audio minime.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Salut, multumesc

butcuvalentin pentru topicul asta!

Am insa o intrebare, ai idee daca sunt mari diferente intre placile PCI si placile PCMIA ? (cele de tip express card pentru laptopuri). Am un probook 4510s si vreau sa-l folosesc cu un I-ONIX FW810S | Lexicon Pro.

Ce ar trebui sa urmaresc in cardul de firewire ca sa stiu ca nu o sa am probleme ?

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.