www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitarist Caut Trupa Sau Membrii Trupa(timisoara)


Guest ZoDo
 Share

Recommended Posts

Buna, sunt un chitarist de 26 de ani din Timisoara si caut sa cant cu cineva...pana acum nu am reusit sa gasesc pe nimeni serios. De preferinta as inclina spre Blues, clasic rock, rock 'n' roll, ...dar sunt dispus sa cant si altceva atat timp cat suna bine...nu sunt fan Death, gotic, trash....sau alte genuri ce presupun tipaturi si grohaieli...M-am cam plictisit sa cant singur. Mi-ar placea sa facem si ceva improvizatii pe Blues sau Funk...in principiu orice atat timp cat e ceva placut...chiar si niste colinzi, dar dinalea mai americane...mai ritmate :)

Daca nu e interesata nici o trupa poate se gaseste vreun alt chitarist cu care sa fac ceva coveruri gen Pink Floyd, Santana, Scorpions.Detin chitara electrica si acustica dar as prefera sa fac partea de chitara solo.

Astept raspunsuri...sunt optimist :lol: trebuie sa fie cineva caruia ii place sa cante si sa aiba putin timp liber.

Link to comment
Share on other sites

vai fi greu sa gasesti ceva aici in oras.... putini care chiar fac ceva cu instrumentele , si de asemenea si mai putini care sunt pe gustul tau....eu personal nu am stres ca ascult de toate......dar majoritatea is pe dinastea gen "grohaieli" (lucru pe care ma irita si pe mine) dar mnah....cunosc multi cu chitara , putini care stiu....Eu as fi fost dispus sa fac un jam session cu ceva blues , rock n roll daca ai vrea , dar din pacate timpul nu imi prea permite momentan ( sunt prins in febra examenelor la faculta si timpul ce imi mai ramane liber il petrec pe acasa sau daca apuc prin oras ). Oricum iti urez bafta si tine-te de muzica :lol: .

Spor si :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca e greu sa gasesc asa ceva...din vara tot incerc. Am intalnit unii oameni care au fost interesati de o asemenea colaborare dar din pacate nu a iesit nimic...cand lucreaza toata lumea e greu sa te sincronizezi. Mie mi-ar conveni sa gasesc pe cineva cu care sa exersez in timpul saptamanii pt ca in weekend apar tot felul de evenimente la care trebuie sa particip (nunti, botezuri, zile onomastice...etc) sau mi se aduna din timpul saptamanii tot felul de treburi si atunci nu am timp. Ultima persoana cu care am vorbit si am inceput sa lucram ceva, trebuie sa plece cu slujba peste hotare...nasol...

Initial am vrut sa pun eu bazele unei formatii si voiam pentru inceput sa gasesc mai un chitarist ca sa pregatim niste piese si pe urma sa incepem sa mai cautam solist si restu....dar din pacate m-am poticnit la primul pas. Nu sunt pretentios, nu caut pe cineva super experimentat, sa aiba putina tehnica ca sa poata acompania si sa poata sa isi faca putin timp liber pentru repetitii. Daca nu stie asa multe mai invata pe parcurs...

Acuma astept ...poate se gaseste cineva interesat si cu timp pentru asa ceva...sunt dispus la (aproape) orice fel de colaborare...imi place sa cant.

Link to comment
Share on other sites

vai fi greu sa gasesti ceva aici in oras.... putini care chiar fac ceva cu instrumentele , si de asemenea si mai putini care sunt pe gustul tau....eu personal nu am stres ca ascult de toate......dar majoritatea is pe dinastea gen "grohaieli" (lucru pe care ma irita si pe mine)....

 

 

Iritat, neiritat, Bogdanel, trebe si grohaieli nu? Interesant ca te tot vad prin Daos pe la grohaieli... Plihtiseala ha? Grohaielile astea, implica si putin sport extrem la instrumentisti nu? Intrebarea care ma obsedeaza pe mine de ceva vreme este: esti apt sa canti coveruri, multe dintre ele destul de complicate dar nu-ti faci piese proprii. Un proiect cu piese din creierul tau. Nu ma refer la tine. Asa, in general. Ok si niste coveruri sunt binevenite, adevarat, o coada la alte piese proprii. Tu n-ai vazut ca sunt o carutza de trupe tribut. Ac/DC, Motorhead, Metallica etc. Foarte tare n-am ce zice dar.....

Sorry de offtopic.

Instrumentisti gasesti. In curte la Palarii sunt cel putin 5 trupe de cover.

Multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

Nu ºtiu ce exact s-a înteles din cele de mai sus dar nu sunt interesat sã formez o trupa axatã strict pe coveruri, Normal cã aº vrea sã facem ºi niºte compoziții propii. Dacã existã o trupa ce cântã coveruri ºi are nevoie de chitarist mã bag dar mã astept ca pe viitor sã se facã ºi piese propii.

 

Acum ca sã rãspund la întrebarea: de ce coveruri ºi nu compoziții propii? (indiferent cui i-a fost adresatã). Eu cred cã fiecare când s-a apucat de chitarã a început sã studieze niºte piese (coveruri) în funcție de gusturile sale. Acum dacã eu gasesc pe cineva care a studiat unele piese pe care le ºtiu ºi eu putem efectiv începe a cânta pentru cã amândoi cunoaºtem piesa X. În schimb, dacã eu vin cu o compoziție propie, mai mult sau mai puțin complexã, va trece ceva timp pânã o învațã ºi celãlalt/ceilalți. Eu consider coverurile un mod bun de a sparge gheața, dupã câteva piese fãcute, lumea se acomodeazã ºi se poate începe lucrul la ceva original. Pe când daca m-aº întâlni cu cineva prima oara ºi ar fi sã începem sã compunem ceva nou, cred ca ar fi mai greu.

Link to comment
Share on other sites

Asa e ZoDo. Ai dreptate. Nu am vrut sa supar pe nimeni cu ce am scris mai sus. Era doar pct meu de vedere. La inceput, e normal sa faci ceva ce stie toata lumea, ca poate pur si simplu nu se potrivesc "mainile" ca sa zic asa. Adevarul e ca m-am turat eu aiurea dar deja piata de coveruri .... da pe-afara. Multa bafta. Principal e ca ne place sa cantam nu? = ce... :)

Edited by Shimmy
Link to comment
Share on other sites

Cã tot vorbeam de coveruri si creații propii...m-am gandit sã postez o piesã "de-a mea". O spun între ghilimele pentru cã negativul e luat de aici de pe site dupã cum indicã ºi numele, singura mea contribuție e partea de chitara...piesa e destul de veche...cred ca au trecut mai bine de doi ani de când am înregistrat-o. Þin sã menționez cã nu am participat cu ea la concurs, a fost înregistratã dupã... în scopuri didactice :)

Adi___Duel75.mp3

Link to comment
Share on other sites

Nu ºtiu ce exact s-a înteles din cele de mai sus dar nu sunt interesat sã formez o trupa axatã strict pe coveruri, Normal cã aº vrea sã facem ºi niºte compoziții propii. Dacã existã o trupa ce cântã coveruri ºi are nevoie de chitarist mã bag dar mã astept ca pe viitor sã se facã ºi piese propii.

 

Acum ca sã rãspund la întrebarea: de ce coveruri ºi nu compoziții propii? (indiferent cui i-a fost adresatã). Eu cred cã fiecare când s-a apucat de chitarã a început sã studieze niºte piese (coveruri) în funcție de gusturile sale. Acum dacã eu gasesc pe cineva care a studiat unele piese pe care le ºtiu ºi eu putem efectiv începe a cânta pentru cã amândoi cunoaºtem piesa X. În schimb, dacã eu vin cu o compoziție propie, mai mult sau mai puțin complexã, va trece ceva timp pânã o învațã ºi celãlalt/ceilalți. Eu consider coverurile un mod bun de a sparge gheața, dupã câteva piese fãcute, lumea se acomodeazã ºi se poate începe lucrul la ceva original. Pe când daca m-aº întâlni cu cineva prima oara ºi ar fi sã începem sã compunem ceva nou, cred ca ar fi mai greu.

 

Daca au un farmec , nu sunt facute la misto , normal ca mai ascult.......dar aici vorbim cu domnul in cauza in afara domeniului asta....pentru ca el nu le asculta.....eu in schimb....nu ma supara. Ti-am zis , depinde cum is facute. Si da , trupe tribut si cover is multe....si eu TOT zic ca imi fac formatie....si tot la mine acasa ma vad cu chitara in mana.....singur....si....cam atat....coverele is usor acasa cu melodia/backingtrack......dar la repetitii se impute putin (mai mult) treaba cand vine vb sa canti peste tobe , bas , voce etc......ramane oricum asta la latitudinea fiecaruia...

 

scz , replyul meu e pentru Shimmy......

Link to comment
Share on other sites

Am cam facut varza topicul omului asta.... Sorry. Sa nu ma intelegeti gresit, n-am nimic cu cover-urile sau cu cei ce le canta. Inclusiv eu cant 2 sau 3. So, nu sunt lupul moralist dar nu inteleg ideea de " Gata. I-mi fac trupa de cover-uri". Si sa stii ca sunt o tona de trupe care fac asta pe mai multe considerente, cum ar fi: Bagam repede 20 - 25 de piese cool sau fancy, contactam niscaiva cluburi si.... iaca, mai iese si un ban.... 100% RockStari.

Gata promit ca nu-mi mai expun ideile care de multe ori pot parea deplasate sau chiar FIX.

:)

Si inca o data sorry ZoDo

 

Asa ca idee.... www.myspace.com/stellarsoultm

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu trupa de coveruri...asa cum o vad eu...e ca te limiteaza la un moment dat. Eventual daca faci o trupa tribut mai ar fi ceva sanse, presupunand ca executi foarte fain piesele si suna aprope la fel cu originalul. Dar daca te apuci sa faci vreo 20-25 de coveruri, dar asa un mix de ele, o piesa de la un artist una de la altul o sa ajungi la un moment dat cand publicul o sa vrea ceva nou. Chiar daca executi piesele f bine, nu poti sa ajungi rock star, pt ca nu o sa vina multa lume la concert ca sa auda coveruri. Chestia ca printre piesele tale mai strecori 1-2 coveruri e de inteles, chiar si marii artisti o mai fac.

 

Cum am zis, sa canti coveruri e un mod bun de a incepe o trupa, ai ce sa exersezi la repetitii, se obisnuisc persoanele una cu alta...ai ce canta daca se iveste ocazia unui concert. Si in paralel cu repetarea de coveruri poti sa faci si ceva material propiu pe masura ce cresti in experienta. Eu unu nu ma prea pricep la alte instrumente (bass, tobe, clape, etc.) ºi de aceea mi-e destul de greu sa compun ceva. Mi-e mai usor sa improvizez ceva pe un track, deci din punctul meu de vedere e mai usor sa faci ceva nou cand e toata lumea prezenta si contribuie fiecare cu ceva.

 

Cat despre chestia ca unii se apuca sa faca coveruri ca sa ajunga mai repede sa faca bani...nu stiu ce sa zic, nu cunosc pe nimeni care sa fi facut asta, dar suna plauzibil...Eu unul cant din placere, n-am facut nici un ban din cantatul la chitara si nici nu cred ca o sa fac curand. Nu cred ca o sa ajung vreodata sa traiesc din asa ceva, dar nu m-as supara daca s-ar ajunge aici :)

 

Astea le-am spus si eu ca sa completez discutia, ca vad ca de subiectul initial al topicului nu pare nimeni interesat...o sa mai caut si in alte parti pentru ca imi imaginez ca nu toti cei care canta la vreun instrument sunt aici pe site.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Ludwig Horst Alin

Salut Adrian!,desi e cam vechi topicul tau ma incumet sa te intreb daca ti-ar place sa facem in asa fel incat sa jam`uim ? atleast that, nu am extrem de multa experienta dar as putea improviza la infinit si dar nu numai, clar nu doresc sa cant metale and stuff, dar genurile pline de pasiune cum ar fi blues`ul,balladele rock etc, le-as aborda cu mare placere, sunt constient ca poate nu voi avea prea mare noroc dar incerc:D so uite id-ul meu de mess sau adresa de mail daca doresti sa tinem legatura si sper eu un viitor jam togeder:).

 

alienantfarn (id)

alienantfarn@yahoo.com

Cu Stima Alin, Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest David Craioveanu

salut! suntem un basist, un tobar, un pianist, un vocal, si o chitara electroacustica. Nu suntem pe metal, death, etc, si incercam ca cantam cv placut si comercial ( gnr, scorpions, 3 doors down, coldplay etc). Avem mega nevoie de un chitarist solo si mici parti de ritm. Daca esti interesat: ID:smile_like_gigi@yahoo.com sau nr de tel:0732656118 (David-bass).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.