www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Sa Bag In Efx Loop?


aliorneicev
 Share

Recommended Posts

salut

Am un marshall mghfx . deci un head si o chitara aria de200

euro.

desi o sa mi spuneti sa vand chitara, am si eu o intrebare.Cand cuplez head ul la cabinetul marshall 1960 made in england mi se pare ca la putere mai mare sa zicem 50w am prea multe frecvente inalte si nu sunt multumit deoarece cu toate reglajele am acelasi rezultat,frecventele inalte ies prea infatza. ce as putea face, eventual o pedala in loop efx, am incercat cu un eq ieftin behringer pedala dar nu m-a convins,. ce as mai putea face?

 

salut

Am un marshall mghfx . deci un head si o chitara aria de200

euro.

desi o sa mi spuneti sa vand chitara, am si eu o intrebare.Cand cuplez head ul la cabinetul marshall 1960 made in england mi se pare ca la putere mai mare sa zicem 50w am prea multe frecvente inalte si nu sunt multumit deoarece cu toate reglajele am acelasi rezultat,frecventele inalte ies prea infatza. ce as putea face, eventual o pedala in loop efx, am incercat cu un eq ieftin behringer pedala dar nu m-a convins,. ce as mai putea face?

o sa mai incerc cu behringerul dar ma gandeam poate mai aveti o idee .

Link to comment
Share on other sites

Un egalizator, da, mai specific un filtru trece-jos, care poate fi un simplu condensator, eventual cu o rezistențã sau potențiometru. Același tip de filtru constituie și controlul de ton de la chitare.

Însã... nici cu controlul de înalte la minim nu obții tonul cãutat? Sau cu -15dB atenuare, cât oferã pedala Behringer? Mi se pare curios dar mã rog, de gustibum...

Alternativ poți schimba cab-ul sau doar difuzoarele din el cu unele cu rãspuns mai redus în înalte. Dar evident e mult mai scump decât un banal filtru. Sau pui o pãturã peste el :)

Link to comment
Share on other sites

merci ma gandisem la ceva asemanator cu patura, o foaie de plexiglas in fata la 30cm in fatza boxei.eu spusesem ca am incercat cu behringer eq pedala si am avut niste rezultate dar nu stiu mai vreau sa incerc si alt eq.chitara costa 150 de euro , head ul este 450 e dar cu inaltele reduse la maxim e cam acelasi rezultat

(insa atentie ma refeream la reglajul de pe statie nu de pe pedala eq )deci cu butonul de pe statie high=0

 

deci cand ajung pe la sala o sa mai testez cu acel eq pedala behringer . poaate mai reusesc cate ceva insa ultima data era un sunet sarmos disparea din gain dar o sa mai insist caci nu prea ma pricep incerc mai multe setari. ma gandeam daca incercam cu un eq pentru muzica audio.

 

http://www.behringer.com/EN/Products/EQ700.aspx aicie adresa cu eq ul despre care vorbeam

post-193-1288625974_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am vazut pe site o poza cu o lista a frecventelor unor note. avand in vedere ca aest tabel se afla pe foaia de reclama a eq ului intreb cu ce m ar ajuta aceasta lista daca folosesc eq ul

pai ti-at folosi sa poti identifica frecventele care te deranjeaza la urechi si sa tai din ele

 

variante pt atenuarea inaltelor ai mai multe :

- coboara doza ( indeparteaz-o ) de corzile subtiri

- incearca varianta eq pus inainte de intrarea in amp

- poate ca frecventa care te deranjeaza la urechi vine de la distorsul in sine. o chestie pe care am descoperit-o la un track de chitara tras printr=un Zoom 9.2 : la 7,2KHz avea un timbru ca un tziuit care iti rupea urechile. am descoperit asta plimbandu-ma cu un eq parametric peste frecvente cu boost +20dB si cand am ajuns in zona 7KHz mi-au sarit urechile. am taiat acea frecventa pana pe la -8dB parca si lucrurile s-au indreptat. probabil ca algoritmul care formeaza distorsul in procesor avea ceva bube. poate ca si marshall-ul are aceeasi problema

Link to comment
Share on other sites

orice amplificator are din proiectare o anumita caracteristica de frecventa si aceasta nu poate fi modificata;orice a-ti pune in bucla sau serial cu ampul nu se va schimba nimic,pt ca frecventele sant tot acolo, chiar daca "taiate" cu un eq aparent nu le mai auzi.in concluzie-de atatia bani,atata peste!

Asta este topicul No.2 cu acelasi text .

 

Presupun ca nu functioneaza difuzoarele .O fi 3 arse din 4 difuri ..iar cel care mai suna este blocat si nu reda numai inalte ( daca are o boxa Marshall 1960 ).

 

Cum sa ai numa inalte pe orice statie ? Este o aberatie .Daca-i statie de chitara de oricare trebuies aiba EQ pe 3 cai .Inaltele se pot taia pe toate statiile de chitara orice primitiva ar fi .

 

Asa ca sau este stricat ceva la statie si trec numai inalte "pe undeva" , sau difurile sunt duse ( cea ce este mai greu de crezut deoarece 4 difuri sa se duca in acelasi timp ????? dar se pot duce unul dupa altul in timp daca avem un utilizator care habar nu are ce aude sau cum trebuie verificata o statie.)

 

Exemplu:

Am primit odata un Basman 10 imprumut ptr un concert ..,lam pus la orga ...simt ca nu se aude pe scena ( la restaurant unde canta prietemnul cu basul se auzea bine , nu se canta tare si suna frumos adanc si curat )/asa ca ma pun si studiez ..aducem tubuei 6L6 noi ca sa-l facem sa aiba putere...nimic....imi vine idea sa ascult difurile ..suna toate ...apoi alta idee....ascult fasaitul cu statia la maxim gain...si iata un singur difuzor "fasaia" celelalte nu ..dar la bass se comportau ca si membrane pasive! .

Daca la acest singur difuzor era blocata membrana sunau numai medii/inalte si doar la volum mic...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

statia de amplificare marshall pe care o detin are un eq simplu bas mid si high.basul raspundela buton f bine insa mediile dacale accentuez nu preea simt nimic iar inaltele daca le dau la zero la un anumit vol nu mi place . e ceva strident . un tip care a cantat ceva timp intr o trupa spune ca se aude ok dar cu conditia sa ma indepartez de cabinet ca stau prea aproape.

mie nu mi place sunetul prea strident de aceea o sa mai incerc cu eq ul dar fiind unul behringer sper sa gasesc o solutie optima

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

Ampul nu este rau deloc din ce am vazut,...pe net.

Ce corzi si ce doze ai pe chitara?

Incerca si cu o alta chitara, dar una de minim 750 Euro sau de preferat una pe la 1000. :)

 

 

 

Si inca ceva,....am vazut ca amlificatorul are cabinet dedicat,...am mai vazut un caz, in care era implicat un amp Peavey JSX si un cabinet marshall 1960 si iti cam cadeau dintii din gura, nu se pupau deloc.

Edited by iulian.albu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.