www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ernie ball nickel wound custom gauge 010. - 0.46


Guest chitaristu88
 Share

Recommended Posts

Guest chitaristu88

nume: ernie ball custom gauge regular slinkey's nickel wound electric guitar strings .010 - .046

 

cumparate din italia , scor: 10 E

 

sunet: EXCELENT....cu o tensiune scazuta..excelente pt ce care abordeaza genuri mai dinamice ex: guns, metallica, dream theatre.......bend-uri usoare si rezistenta la grasime, transpiratie si alti factori daunatori........

 

pot sa zic ca sunt cele mai bune corzi care au fost pe chitara mea.......am un squire m-80 imbunatatzit..doze seymour duncan.........totul se aude perfect...sunetul e f plin si conturat....

 

corzi folosite de slash, petrucci, j.mayer etc....

 

parti rele: nu am gasit inca...le am de vreo luna...si nu cred ca s-au dezacordat de 2 ori...

 

nota: 10/10.....pe merit :)

 

pacat ca nu gasim si aici de cumparat....sau eu cel putin nu am vazut......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest Rayvann

A intrebat unde s-ar gasi astfel de corzi in Romania

pacat ca nu gasim si aici de cumparat....sau eu cel putin nu am vazut......
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
nume: ernie ball custom gauge regular slinkey's nickel wound electric guitar strings .010 - .046

 

cumparate din italia , scor: 10 E

 

sunet: EXCELENT....cu o tensiune scazuta..excelente pt ce care abordeaza genuri mai dinamice ex: guns, metallica, dream theatre.......bend-uri usoare si rezistenta la grasime, transpiratie si alti factori daunatori........

 

pot sa zic ca sunt cele mai bune corzi care au fost pe chitara mea.......am un squire m-80 imbunatatzit..doze seymour duncan.........totul se aude perfect...sunetul e f plin si conturat....

 

corzi folosite de slash, petrucci, j.mayer etc....

 

parti rele: nu am gasit inca...le am de vreo luna...si nu cred ca s-au dezacordat de 2 ori...

 

nota: 10/10.....pe merit :)

 

pacat ca nu gasim si aici de cumparat....sau eu cel putin nu am vazut......

 

cum adica nickell wound ? corzi nickel-ate , toate sunt nickellate,astai numai reclama si cred ca-i un trombon comercial .

Daca ar fi din nickel n- ar suna ! trebuie sa fie din material Feros!

 

Cum vine asta corzi moi ptr dinamica ? Cea mai proasta dinamica si cel mai prost ton au corzile moi .

Iar trupe ce canta comprimat nu au dinamica .

Cat de dinamica muzicala ar fi alta poveste si nu depinde de corzi .

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
cum adica nickell wound ? corzi nickel-ate , toate sunt nickellate,astai numai reclama si cred ca-i un trombon comercial .

Daca ar fi din nickel n- ar suna ! trebuie sa fie din material Feros!

 

Cum vine asta corzi moi ptr dinamica ? Cea mai proasta dinamica si cel mai prost ton au corzile moi .

Iar trupe ce canta comprimat nu au dinamica .

Cat de dinamica muzicala ar fi alta poveste si nu depinde de corzi .

 

conform site-ului Ernie Ball, acestea "nickel wound" sunt din nickel placat cu otel care se infasoara intr-un strat de otel.

Iar cele "pure nickel"(preferatele mele) sunt din nickel pur infasurat pe un strat de otel si suna mai cald.

Mai existand si corzile "stainless steel" care sunt din otel inoxidabil infasurat inttr-un Strat de otel. Acestea fiind mai bright

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

@Cursedone

Or fi rezistente, nu zic, dar dupa 2 saptamani incep sa puta si sa se cojeasca, si crede-ma ca nu cant mai mult de 5 ore adunate pe saptamana. De rupt nu am rupt nici chinezariile care au venit cu chitara, si le-am trecut prin procedura de intindere cu mana dupa montaj, am ridicat chitara de E-ul subtire si nu s-a rupt... Iar alea chinezesti le-am tinut 3 saptamani pe chitara, pe ele am reconstruit bataturile de la degetele mainii stangi :) Ori am prins eu vreun lot contrafacut de la Musicstore din Koln (le-am comandat odata cu chitara, pedala si cablul audio) ori e ceva genetic... am eu o transpiratie mai acida, si nici nu mai suna asa bright ca in prima saptamana si nici nu mai aluneca degetele pe ele, iar de curatat le curat cu spirt dupa fiecare cantare... O sa cumpar Elixir tot de 10-46, sa vad cum se comporta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.