www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[multiefect] Digitech Rp 80


Guest chitaristu88
 Share

Recommended Posts

Guest chitaristu88

nume echipament: Digitech Rp80

 

pret: 390,73 Ron de la Proguitar Bucuresti (achizitionat in vara 2005)

 

Caracteristici: un procesor bunicel pt bugete mai reduse si pt chitaristi care vor sa isi imbunatateasca arsenalul de efecte....12 modele de distors (imita f bine ampuri care au facut istorie de-a lungul timpului ex: '65 fender twin, mesa boogie dual rectifier, vox ac30 top boost , marshall jcm900, clean tube preamp, '57 fender deluxe...si lista poate continua),compresor, pickup simulator, cabinet modeling, drum mashine, tuner ( f buna chestia asta), si alte 24 efecte de modelate chorus, flanger, tremolo, panner, vibrato etc.....3 modele de delay, 6 modele de reverb etc...

 

procesorul este prevazut cu o pedala de expresie, care se poate folosi pt mai multe actiuni( ex. volum, wah, gain, si pt efectele de modelare..)...are 13 leduri pt un acordaj exact...2 pedale pt accesarea pach-urilor....

 

procesorul vine cu 80 de pach-uri (locuri pt salvarea efectelor), 40 sunt preseturi din fabrica (aici nu se poate schimba nimic) si 40 de preseturi in care se pot face salvari, mutari, schimbari ale efectelor etc....

 

are un drum mashine cu 31 de loop-uri...aici se poate schimba tempo-ul si volumul, separat de efecte....

 

este facut dintr-un plastic rezistent (mi-a scapat de cateva ori dar nu a avut nimik)....pachetul vine cu un adaptor de 9v si o carte cu instructiuni (f buna dealtfel pt crearea propriilor efecte).

 

se poate atinge un sound f bun daca esti un pic "meserias" :) la manevrarea efectelor........sau iti poti crea f usor propriul tau sound.....

 

efectele sunt dispuse in ordine, fiecare cu o scala de la 0-10......ceea ce este f fain e ca poti seta volumul si pedala de expresie pentru fiecare patch in parte...fara sa fi nevoit sa te chinui cu schimbari inutile in timpul cantatului.........

 

se potriveste pt orice gen de muzica , de la death...pana la un sunet finutz gen pink floyd sau eric clapton

 

are 2 iesiri: mono si stereo, 1 intrare si o iesire pt casti....aici iarasi e foarte interesant pt ca la un concert se pot folosi amandoua iesiri ( una pt mixerul din fata iar cealalta pt statia ta :) )

 

un alt lucru f util este cabinet modeling......acesta este un simulator de amp... ..face ca distorsul sa sune exact ca si cum ar iesi dintr-o statie......

 

parti bune: acceptabil ca pret...si face treaba buna (parerea mea : nu se compara cu zoom :) )...si destul de trainic...

 

parti rele : pai....aici intervin cornitzele mele de carcotas si nu uit sa precizez ca are un sunet destul de digital.....am avut ocazia sa cant pe scule mai bune si am realizat ca scoate un sunt relativ "fals".......la acest pret nu se putea altceva, dar am si eu cava experienta in sunet si pot spune ca nu se poate compara cu un lant de pedale sau cu un procesor pe tranzistori sau lampa.....asta este.....:(

 

nota...as zice 8/10...........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
sunet sintetic pe distorsiune,pedala cedeaza rapid,e foarte sensibil la diferentze de temperatura(rishti o resetare)

Nota mea pret calitate de la 1 la10 avand in vedere ca potzi cumpara la banii astia o pedala profesionala:1/10

Am un RP100A si intr-adevar distorsiunea e o problema. Dupa aproape 3 ani de utilizare pot spune ca obtin niste tonuri acceptabile (nu am conectat-o niciodata la un amp serios!), dar orice ai face tot digital suna (in sensul de sintetic).

 

Ca si rezistenta fizica e ok, dar pedaluta din stanga a inceput sa-mi joace feste. Uneori ba o ia in sens invers si urca preseturile, ba nu reactioneaza (pun periodic aspiratorul pe ea...).

 

Tipul asta de procesoare sunt bune daca vrei sa ai impresia ca poti imita diverse sunete, tonalitati, ampuri, cabinete etc. Doar imita.

E frumos ca are leduri s.a. :) Desigur la acesti bani gasesti o pedala de distors mai serioasa. In fond ideea e sa ai un distors curat si cat mai "real", restul merge si digital.

 

I-as da cel putin nota 3,5/10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

avand in vedere pretul ei,50 euro pe thomann,defapt 49,este un multieffect foarte reusit,intradevar mai trebuie strans surubul la pedala de expresie dar asta nu e big deal :) effectele is...medii,nus nici like shit dar nici nu is pro.l-am folosit in concerte si nu mo dezamagit.ii dau nota 7,dar pentru ca are si tuner incorporat si drum machine ii dau nota 8 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.