www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare De Natura Tehnica Cu Privire La Chitara Electrica


Guest Manu Bulboaca
 Share

Recommended Posts

Guest Manu Bulboaca

Buna seara,

Am o chitara electrica, model stratocaster, iar de cateva zile s-a intamplat ceva. Mai exact corzile sunt acordate, iar la octava sunetul scade cu pana la un semiton. Nu inteleg de ce a patit asta chitara?

Ce as putea face ca sa remediez problema, la octava sunetul este fals de tot. Ce trebuie sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

Am o chitara electrica, model stratocaster, iar de cateva zile s-a intamplat ceva. Mai exact corzile sunt acordate, iar la octava sunetul scade cu pana la un semiton. Nu inteleg de ce a patit asta chitara?

Ce as putea face ca sa remediez problema, la octava sunetul este fals de tot. Ce trebuie sa fac?

 

 

Sau vezi sa nu ti se fi rupt sau sarit un arc de la tremolo.

Edited by Sloby
Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

Am o chitara electrica, model stratocaster, iar de cateva zile s-a intamplat ceva. Mai exact corzile sunt acordate, iar la octava sunetul scade cu pana la un semiton. Nu inteleg de ce a patit asta chitara?

Ce as putea face ca sa remediez problema, la octava sunetul este fals de tot. Ce trebuie sa fac?

Pui coarda ( corzi ) noua .

 

Coarda (materialul ,otzelul) oboseste si nu mai poate fi reglata octava din calusul mobil .

 

cauzele sunt descrise si pe rgc.ro ....in topicuri cu teme in legatura cu reglajul ...Floyd0ului , reglarea ...Intonatiei ...etc..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Danyel the Best

Eu spun sa-i faci picking si dupa aia sa asculti foarte atent cu urechea la sunetul pe care corzile il emana si-ti garantez ca-ti vei da seama de falsitatea pe care o coarda o are,prin faptul ca,coarda care nu se potriveste cu restul corzilor,are un sunet care se poate auzi!

Link to comment
Share on other sites

 

Sau vezi sa nu ti se fi rupt sau sarit un arc de la tremolo.

 

Si ???? ce are arcul cu octava ( intonatia cum se zice ) , se rupe un arc se ridica vibratorul si se lasa toate corzile ..dar octava ramane la locul ei , minus faptul ca foarte putin se muta octava din cauza ca se muta o idee pozitia calusului catre gat dar acest lucru urca sunetul nu il coboara .

Link to comment
Share on other sites

sunetul pe care corzile il emana

 

hmmm...pot sa-l miros!!!:P

 

Si eu am o metoda...optica...te uiti la frecventa corzii si iti dai se seama imediat daca "nu se potriveste cu restul corzilor,are un sunet" care se poate vedea! :lol:

 

Hai fii serios...nimeni nu cred ca e in stare sa regleze intonatia corect dupa ureche. poate un profesionist...desi am dubii.

 

 

 

 

@Manu Bulboaca. Vezi aici: http://www.recording...-101/Page1.html

Trebuie sa umbli la suruburile ce se vad in poza asta

 

2.8%20fender%20strat%20dress%20frets%20adjust%20intonation.JPG

 

 

 

 

 

Alright here's the really important stuff. IF THE FRETTED NOTE IS FLATTER THAN THE HARMONIC NOTE MOVE THE BRIDGE SADDLE FORWARD TOWARD THE HEADSTOCK.IF THE FRETTED NOTE IS SHARPER THAN THE HARMONIC MOVE THE SADDLE BACK AWAY FROM THE HEADSTOCK..Always hit the harmonic note first then the fretted note second and remember this?little catch phrase. FF- flat forward SB-Sharp back. Take your time to get this right as most of the time the bridge saddle adjustments are VERY minimal so go slow in very slow movements TAKE YOUR TIME!
Link to comment
Share on other sites

Guest Danyel the Best

Cum sa umblii la suruburi asta este cea mai mare prostie pe care o poti face,doar nu esti profesionista sau asa ceva.Auzi la ea,sa umblii la suruburi.Intreaba pe cineva daca nu stii despre chestiile ce trebuie facute.Nu incerca sa faci ajustaje ca poate sa-ti pe invers a ceea ce vrei.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa umblii la suruburi asta este cea mai mare prostie pe care o poti face,doar nu esti profesionista sau asa ceva.Auzi la ea,sa umblii la suruburi.Intreaba pe cineva daca nu stii despre chestiile ce trebuie facute.Nu incerca sa faci ajustaje ca poate sa-ti pe invers a ceea ce vrei.

 

Pe tine chiar te-a nascut cineva asa?

Link to comment
Share on other sites

Cum sa umblii la suruburi asta este cea mai mare prostie pe care o poti face,doar nu esti profesionista sau asa ceva.Auzi la ea,sa umblii la suruburi.Intreaba pe cineva daca nu stii despre chestiile ce trebuie facute.Nu incerca sa faci ajustaje ca poate sa-ti pe invers a ceea ce vrei.

 

Off: S-a provocat o extorsiune al unui degajament de sunet al unei…corzi..si de aceea n-am putut sa mai cant la chitara mea!

 

On: Pana la urma,asa cum a zis aproape toata lumea pe aici,problema e intonatia.Suruburile alea sunt puse acolo sa le folosesti(sa setezi intonatia=dimensiunea de la nut la saddle setata astfel incat nota de pe coarda libera sa corespunda cu cea din fretul 12,adica sa fie la octava).Cu toate ca apreciez munca unui lutier(atunci cand se poate discuta cu adevarat despre unul),dar sa fim realisti!Sa ajungi sa dai si 100 de euro pentru niste chestii banale e totusi deplasat,mai ales in cazurile in care numai setup-ul e mai scump de cat chitara sau e vorba de "cantat in dormitor"(cum mai zic unii).

 

Pana una alta,spor la cantat:)!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.