www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator 15w Cu 2xecf82&2xel84


viobio
 Share

Recommended Posts

Am dezafectat un combo Behringer GX108

amplificatorul a fost in stare noua,din el nu am oprit decit carcasa ,difuzorul,si masca cu butoane

in el voi face un canal cu urmatoarele caracteristici:

putere 15w

drive

master

trei tonuri

iesire difuzor exterior sau casti(se decupleaza difuzorul din combo)

line out (direct de pe difuzor)

line in

loop serie

montajul este in stare de finisare ,pe schema nu am pus valorile componentelor,le voi pune cind este gata totul

am "crosetat" montajul in aer,piesele sunt lipite direct pe cosele de la socluri

am incercat sa fac montajul pe cose ,nu se poate,spatiul este extrem de mic.

vreau sa obtin un sunet de la clean curat pina la crunch /overdrive

am folosit un model de tub mai putin intilnit ,adica ECF82 ,este o trioda/pentoda

folosesc ECF82 pentru ca am aproximativ 300buc,noi/nos/ZAERIX

trioda are caracteristici apropiate de ECC82 si pentoda de EF86

 

ECF82 SE POT GASI CU 5...7LEI!!!!!

in locul tubului EL84 se poate folosi 6P14P rusesc (15..20lei/buc) unii spun ca varianta ruseasca suna mai cald,acum depinde de gustul fiecaruia

 

acum sa vedem ce iese

tuburile sun NOS adevarate!!

EL84 sunt fabricate de RFT in luna 9 anul 1973 ,au inscriptia 973

ECF82 sunt fabricate in 1975

 

e gata :lol:

asteapta parerile citorva prieteni chitaristi

miine pleaca la George Patranoiu pentru inregistrarea unui sample ,parerea lui Georgica conteaza cel mai mult :)

post-7787-1288017319_thumb.jpg

post-7787-1288017360_thumb.jpg

post-7787-1288017395_thumb.jpg

post-7787-1288017437_thumb.jpg

post-7787-1288018524_thumb.jpg

post-7787-1289240757_thumb.jpg

post-7787-1289240868_thumb.jpg

post-7787-1289240897_thumb.jpg

post-7787-1289241419_thumb.png

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am facut o mica sesiune de inregistrari cu amp-ul de mai sus ,Are un clean SUPER OK , are un sunet cald iar cand cresti nivelul de gain se indreapta catre un crunch un overdrive mai subtire in fine o sa vedeti voi si va dati seama din inregistrari . Am folosit pt iregistrari o chitara Aria cu doze dimarzio si 2 doze Fender un mic Audiotehnica si pe post de cabinet un Fender Performer .O sa vedeti care sunt pe cabinet si care sunt pe diful combo-ului am specificat.L-a inregistrarea cu Motzart am folosit inaintea comboului un Boss Gt 8. Nu sa intervenit de nici un fel software la inregistrari s-a iregistrat cu Vegas 8 -render mp3 fara nici o compresie sau eq .L-a chitara binenteles George Patranoiu

Toate Bune

15 w gain max fender cab.mp3

15 w gain 15% fender cab.mp3

15 w gain 50% fender cab.mp3

15 w gain max.mp3

15 w gain 15%.mp3

15 w gain 50%.mp3

Mozart 40.mp3

Link to comment
Share on other sites

ma intereseaza parerile voastre !!!

 

cum vi se pare sunetul???

 

vreau sa fac acest amplificator sub forma de kyt

sa l monteze fiecare acasa

kyt ul va contine

cablaj imprimat

socluri

tuburi NOS!!

potentiometre

mufe

traf alimentare

traf iesire

 

sau orice configuratie la cerere,se pot scoate din kyt unele componente

vreau sa fie cit mai "flexibil" sa si l permita oricine

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dacã ieºirea "... difuzor exterior sau casti(se decupleaza difuzorul din combo)" e compatibilã cu intrarea în vreo placã de sunet, ar fi interesant de auzit ºi un sample pe linia asta, dacã se poate.

 

Toate sample-urile sunã fain, un mic plus, dupã urechea mea, la cele cu "...fender cab.mp3" ( bãnuiesc cã au fost aceleaºi reglaje de ton, dar probabil microfonul le-a "citit" diferit...presupun...)

Link to comment
Share on other sites

Dacã ieºirea "... difuzor exterior sau casti(se decupleaza difuzorul din combo)" e compatibilã cu intrarea în vreo placã de sunet, ar fi interesant de auzit ºi un sample pe linia asta, dacã se poate.

 

Toate sample-urile sunã fain, un mic plus, dupã urechea mea, la cele cu "...fender cab.mp3" ( bãnuiesc cã au fost aceleaºi reglaje de ton, dar probabil microfonul le-a "citit" diferit...presupun...)

 

 

eu sint de parere ca inregistrarea cea mai corecta este cu microfon

din iesirea de LINE OUT vom avea acelasi sunet indiferent de ce difuzor avem pe iesire

daca folosim microfon vom avea sunetul cu amprenta fiecarui difuzor in parte,sunetul va fi personalizat

eu prefer microfon

daca prefer microfon nu trebuie sa aveti aceasi preferinta cu mine

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi place mai mult pe diful de Behringer. Si da, sunt interesat de kit, ar trebui sa scrii si un pret sa ma apuc de strans fonduri :)

 

akos

 

nu am habar de pret

 

momentan stiu doar cit vor costa tuburile si soclurile

la cablajul imprimat inca se lucreaza,pretul este in functie de cite comand eu

 

stii cum as face eu acest kyt?

doar cablaj ,tuburi,socluri

restul pieselor se gasesc in orice magazin de componente electronice

mai putin traful de iesire care se poate comanda aici http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/language/de/info/p3208_Hammond-125E-Universal.html

sau altul mai bun (eu pe acesta i l prefer) http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/language/de/info/p3208_Hammond-125E-Universal.html

traful de alimentare se poate comanda la PETRA (110lei) sau confectiona

in functie de calitatea pieselor se va obtine si rezultatul final

Link to comment
Share on other sites

nu prea-s de acord, nu ca ar conta.

daca faci un diy kit trebuie sa fie toate piesele prezente inclusiv cablajul. nu poti pune doar lampile, ca ex, si omul sa-si cumpere restul pieselor.

asa...fiecare poate lua schema si piesele de pe net. si atunci nu mai e diy kit si fiecare raspunde de ce piese achizitioneaza...si cum suna produsul finit.

diy kit presupune un produs testat, care este livrat sub forma de componente spre vanzare. sa fie gata de montaj, in general pt cei nu foarte initiati in electronica.

e o decizie grea. avand in vedere puterea de cumparare a romanului.

sunt constient ca poate nu renteaza, dpdv financiar. ca daca ajungi la un pret de, sa zicem 200 eur/kit, cu 200 iti iei amp, head bunisor, gata montat.

toata stima.

Link to comment
Share on other sites

nu prea-s de acord, nu ca ar conta.

daca faci un diy kit trebuie sa fie toate piesele prezente inclusiv cablajul. nu poti pune doar lampile, ca ex, si omul sa-si cumpere restul pieselor.

asa...fiecare poate lua schema si piesele de pe net. si atunci nu mai e diy kit si fiecare raspunde de ce piese achizitioneaza...si cum suna produsul finit.

diy kit presupune un produs testat, care este livrat sub forma de componente spre vanzare. sa fie gata de montaj, in general pt cei nu foarte initiati in electronica.

e o decizie grea. avand in vedere puterea de cumparare a romanului.

sunt constient ca poate nu renteaza, dpdv financiar. ca daca ajungi la un pret de, sa zicem 200 eur/kit, cu 200 iti iei amp, head bunisor, gata montat.

toata stima.

 

ai dreptate cu componentele pentru kyt,trebuie sa aibe toate componentele,mai ales pentru incepatori ,altfel cinestie ce bazaconii cumpara

eu am spus ce prefer eu ,in realitate kyt-ul va contine tot ce trebuie pentru a "cinta"

dar la cerere se pot renunta la unele componerte

pretul nu are cum sa ajunga la 200 euro va fi undeva la 500lei

in acest pret vor fi incluse ,trafuri,soc de filtraj,cablaj imprimat,socluri,tuburi,componente pasive,mufe,potentiometre

pretul nu este batut in cuie

stiu ca poate pentru unii pare mult ,eu zi ca NU,munai trafurile ,socul,soclurile si tuburile ajung undeva la 350lei

cei care cred ca este scump sa stea de vorba cu cei care au construit un amplificator pe tuburi ,sa i intrebe cit au costat doar componentele

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Nu prea mai am ce sa scriu aici, ca s-a si decis totul...

 

@maur: sunt de acord, kitul DIY contine totul... cumpar un kit, ca sa nu mai umblu dupa componente (si fiindca stau la Cluj, se mai intampla ca un magazin de specialitate sa n-aiba de ex. pot de 500, ce am patit deja...)

 

@vibio: stiu ca un amp pe lampi nu e ieftin, nu cred, ca ~500 RON e exagerat, mi se pare un pret corect. Si din acest pret se scade valoarea faptului, ca pot sa ma laud cu ampul "construit de mine" :) Deci DA, SUNT INTERESAT de un astfel de kit, dar deocamdata nu pot sa promit nimic mai sigur, decat ca anul nou vrea sa incep cu un amp din asta, ce am auzit aici. Am facut foarte multe achizitii in ultima vreme si trebuie sa dau ceva timp de relaxare pentru bugetul familiei... Cel mai tarziu de la Mos Craciun o sa comand un kit, daca poti sa-mi oferi.

 

Numai bine,

Akos

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

VIOOOO !!!

 

Nah, care-i treaba ? Cum stăm ? Totul e ok ? Noutăţi ?

 

Hai, mai dă un news,ceva, că io, uite, am băgat letconu-n priză, am cositoru', sacâzu', MAVO...

 

post-10823-0-75724700-1291320104_thumb.jpg

 

Late edit : Pentru că mai avem şi minori pe forum, ţin să precizez că în planul secund, în dreapta, ceea ce se vede este un pahar cu ceai...

 

...Ceai din malţ cu hamei...:)

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

VIOOOO !!!

 

Nah, care-i treaba ? Cum stãm ? Totul e ok ? Noutãți ?

 

Hai, mai dã un news,ceva, cã io, uite, am bãgat letconu-n prizã, am cositoru', sacâzu', MAVO...

 

post-10823-0-75724700-1291320104_thumb.jpg

 

Late edit : Pentru cã mai avem ºi minori pe forum, țin sã precizez cã în planul secund, în dreapta, ceea ce se vede este un pahar cu ceai...

 

...Ceai din malț cu hamei...:)

 

 

salut

uite noutati

cu ajutorul unui prieten am proiectat un cablaj pe calculator

am terminat azi de plantat piesele si miine va fi probat,daca totul este ok,asa va arata kyt ul

kyt ul va fi neplantat,va contine toate componentele

montajul din poze va fi introdus intr o cutie si va deveni un head,este vindut !

mai am in cap inca un kyt cu doar TREI tuburi,1XECC83&2xECL86 ,cu o putere de 7W

in Ianuarie plec in Hong Kong si China,intentionez sa gasesc o fabrica in China ,pentru a produce acolo 10 modele de amplificatoare

de ce ? pentru ca in China se produce ieftin

costul de productie mai mic nu inseamna si calitate proasta

eu lucrez de 12 ani cu fabrici din China,cu alte produse care nu au nici o treaba cu electronica

Link to comment
Share on other sites

salut

uite noutati

cu ajutorul unui prieten am proiectat un cablaj pe calculator

am terminat azi de plantat piesele si miine va fi probat,daca totul este ok,asa va arata kyt ul

kyt ul va fi neplantat,va contine toate componentele

montajul din poze va fi introdus intr o cutie si va deveni un head,este vindut !

mai am in cap inca un kyt cu doar TREI tuburi,1XECC83&2xECL86 ,cu o putere de 7W

in Ianuarie plec in Hong Kong si China,intentionez sa gasesc o fabrica in China ,pentru a produce acolo 10 modele de amplificatoare

de ce ? pentru ca in China se produce ieftin

costul de productie mai mic nu inseamna si calitate proasta

eu lucrez de 12 ani cu fabrici din China,cu alte produse care nu au nici o treaba cu electronica

 

 

 

 

scuze de post dublu dar RGC merge cu carbuni ,la fel si modemul meu de la Vodafone

RDS este cea mai de kk firma,de doua saptamini nu am net

post-7787-0-98947500-1291746825_thumb.jpg

post-7787-0-17906800-1291747273_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

kyt-ul va contine urmatoarele

 

cablaj imprimat

componentele electronice

tuburi

socluri - plantate pe cablaj

transformator de alimentare

transformator de iesire

soc de filtraj

potentiometre

mufe,intrare,difuzor,loop,line out,line in

schema de montaj si electrica

 

kyt-ul nu contine

difuzor

fire de conexiune

butoane pentru potentiometre

carcasa

 

pretul este de 500lei

pentru cei care doresc poate fi livrat si asamblat (componentele plantate si toate legaturile realizate la potentiometre si mufe) ,pretul este de 600lei

 

daca sunt doritori astept alte sugestii legate de acest kyt

 

KYT UL SE ADRESEAZA CELOR CARE AU CUNOSTINTE MEDII DE ELECTRONICA,ATENTIE LA TENSIUNILE MARI DIN MONTAJ

AMPLIFICATORUL SE ALIMENTEAZA CU 300V!

TENSIUNEA ESTE MORTALA!

Link to comment
Share on other sites

primul kyt va ajunge la dl Calin adica userul ramurel

astept transformatoarele de alimentare si socurile de filtraj

kyt-ul va pleca spre calin montat de mine

va sta frumos sub bradul de Craciun

acest kyt fiind primul a primit unele componente mai aparte si bonus din partea mea, am facut eu cinste cu montajul :D

post-7787-0-37297000-1292527795_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.