• Announcements

• Cosu

Noul RGC.ro   21/04/17

RGC.ro ruleaza acum cea mai noua versiune a Invision Power Board. Versiunea anterioara a Invision Power Board nu mai primeste actualizari de scuritate, acesta fiind motivul principal pentru care am facut upgrade-ul. Functionalitatile cu care sunteti obisnuit ( chatul, sistemul de feedback/rating pentru tranzactii) sunt in continuare functionale dar e posibil ca modul prin care pot fi accesate sa fie usor diferit.   O parte din datele stocate in baza de date trebuie reprocesate si este posbil ca unele informatii sa nu fie imediat disponibile (ratinguri, mesaje private, semnaturi). Reprocesarea va dura aproximativ o zi.   Va rugam sa ne semnalati daca intampinati probleme in a utiliza siteul aici: Cateva modificari/noutati La adaugarea de feedback pentru o tranzactie este necesar sa mentionati un topic. Topicul introduce tastand in casuta aferenta titlul si apo selectand topicul respectiv. In postari se poate folosi caracterul @ urmat de numele unui utilizator pentru a atrage atentia utilizatorului respectiv. In functie de setari, utilizatorul va primi o notificare sau un email. Functia Activity Stream (https://forums.rgc.ro/discover/?do=create) permite crearea de cautari personalizate (topicuri create, postari recente etc).   Va multumim pentru intelegere!   RGC.ro  
Killahead

Intrebari Legate De Lectia 1

153 posts in this topic

Ok I got it. :) Stiu faza cu A B C D E F G A, de ton semiton....

Da tot nu m-am prins de ceva.

Daca colegu de trupa zice..."Da un FA" Eu pe ce dau ?

Coarda A parca se mai numeste si FA. Asa ca FA pot da oriunde ar fi A ? :)

Asta nu am inteles..

Edited by Cos

Coarda A se numeste LA, nu FA. u ii dai nota FA. coarda aia se numeste asa (LA)pentru ca nota care suna cand lovesti coarda libera este LA.

nota FA se gaseste la tasta 8 pe coarda LA

Multumesc Johnny I. Asa e Cos, F/Fa e pe tasta 8 pe A/La. Tot asa poti da de exemplu si pe coarda E/Mi pe tasta 1 sau 13 pt. un F/Fa (sau pe D/Re tasta 3)

Si astea sunt doar 4 exemple. Chitara e plina de Fa-uri :)

Cand faci urmatoarele tutoriale man ? :)

Raspuns pentru toti cei care m-au mai intrebat

As vrea din tot sufletul sa am timp sa termin urmatoatea lectie saptamana viitoare. Daca nu, va mai dura putin deoarece pe 01.06 ma voi muta in alta locuinta unde voi avea o camera doar pentru muzica (misto, nu?)

In cel mai rau caz deci dupa ce m-am instalat acolo. De altfel acolo voi putea mult mai usor sa-mi fac damblaua :) Acum serios vorbind, va fi mult mai simplu sa pregatesc si sa filmez lectiile deoarece voi avea toata tehnica necesara instalata permanent :)

Bai frate e o idee geniala.Totusi ma bag si eu in seama ca-s cam intarziat......poate e loc si pentru mine.

Acum....chestiile da baza in teorie le cunosc dar am o nelamurire ....veche:de ce acordul C se numeste C si nu se numeste .....A de exemplu.Adica cum ajung sa i-au un acord la misto pe grif si sa-l pot "calcula" astfel incat sa fiu in stare sa zic ce acord am luat?

Bai frate e o idee geniala.Totusi ma bag si eu in seama ca-s cam intarziat......poate e loc si pentru mine.

Acum....chestiile da baza in teorie le cunosc dar am o nelamurire ....veche:de ce acordul C se numeste C si nu se numeste .....A de exemplu.Adica cum ajung sa i-au un acord la misto pe grif si sa-l pot "calcula" astfel incat sa fiu in stare sa zic ce acord am luat?

Fiecare tip de acord are o formula. La cele naturale, din 3 note(cele mai comune), majorul are terta mare la baza si terta mica deasupra, minorul invers, micsoratul contine 2 terte mici iar maritul 2 terte mari.

Sa dau si un exemplu:

Luam notele Do, Mi, Sol. Intre Do si Mi este o terta mare iar intre Mi si Sol o terta mica => avem acord major, ca sa vedem ce acord major avem ne uitam la nota "radacina" si anume prima: Do major.

poti lua oricare 3 note astfel: Si, Fa#, Re. Luate in ordinea frecventei(pichului), avem Si - Re terta mica, Re - Fa# terta mare. Formula rezultata este pt un acord minor: Si minor.

Daca structura acordului pe care l-ai luat nu contine terte mici sau mari intervin alte metode de calcul care nu le stapanesc inca in totalitate.. :) iar daca acordul contine mai mult de 3 note o sa ai acordul respectiv + trapta care ai adaugat-o: La Do major daca adaugi un re o sa ai Do2 sau Do9 (re aflandu'se la interval de o secunda fata de Do sau la o nona daca il iei la octava)

Sper ca se intelege ceva din ce amalgam de idei am facut mai sus

Va rog sa postati aici toate intrebarile voastre legate de PRIMA LECTIE

Sunt sigur ca unele lucruri au ramas neexplicate, de aceea va invit sa discutam :)

Toni, tin sa te felicit si eu pentru initiativa ta! Sunt putini care vor sa impartaseasca din experienta lor si la ceilalti, de aceea e laudabil ce faci tu... :) Hope to see you soon! Rock on my man!

Pai corzile sunt asa :

E(MI)

B(SI)

G(SOL)

D(RE)

A(LA)

E(MI)

Se numesc asa pt. ca aia va fi nota ce va suna cand coarda e libera ( in acordaj standard).

Sa luam de ex. RE. Pe corzile MI RE-ul va fi cu 2 semitoane inainte de MI practic, deci pe 10. ( Pt. ca sunt 12 semi-tonuri pana cand se va repeta o nota. Si practic poti sa zici ca pleci de la -2 + 12 = 10 :)).

Apoi pe coarda LA, vei avea. LA LA# SI DO DO# RE, deci 5. ( observa ca urmatoarea coarda este tot RE, deci cum zicea si Toni, distanta intre o coarda si alta de sus in jos este de 5 sau 4 semitonuri( in cazul Sol Si). In partea opusa de jos in sus ( adica de la Mi subtire) este de 7 sau 8(intre Si si Sol) semitonuri.

Pe coarda RE vei avea RE pe 0 si pe 12 si tot asa. Ce-mi mai foloseste mie mult la game sunt urmatoarele ( de care va puteti da seama usor). Daca sunteti pe 3 sa zicem... pe MI-ul gros(va fi Sol nota) si vreti secunda majora ( adica cu 2 semitonuri mai sus veti pune degetul pe 5 pe Mi-ul gros sau pe 0 pe coarda La. Deci distanta intre fret-ul x pe o coarda si x-3 pe coarda urmatoare in jos va fi de 2 semitonuri sau 1(in cazul Sol-Si). Distanta intre x si x-2 va fi de 3 sau 2 si ..... Incercati sa va obisnuiti cu distantele astea si asa veti putea descoperi pattern-urile pt. game singuri daca veti stii intervalele gamei( adica distanta dintre nota x a gamei si nota urmatoare).

Sper sa ajute ce-am scris.

dalv.....mersi frate...in sfarsit m-am prins si eu.

am studiat cartea lui manolovici si a lui ....celalalt(imi scapa acum numele)....de umblam cu rudotelu' dupa mine si tot n-am inteles.acum dorm si eu linistit.....si nu mai dau nici banii pe rudotel

Cei care se uita la lectii trebuie sa aiba niste cunostinte de baza, si adica:

- ca chitara are corzile E B G D A E

- despre denumirile (D = Re, etc...) notelor

- despre chestia cu spatiul 5 pt urmatoarea coarda (respectiv 4)

Hai ma...daca chiar esti interesat sa inveti la chitara nu cred ca folosesti numai o resursa..adica lectiile astea..daca chiar te pasioneaza chitara cauti si pui mana pe tot ce gasesti...asa ca inveti din mai multe surse..si ce nu gasesti acolo gasesti in alta parte si tot asa...

Cred ca trebuia sa precizezi aceste lucruri undeva...

- ca chitara are corzile E B G D A E

- despre denumirile (D = Re, etc...) notelor

- despre chestia cu spatiul 5 pt urmatoarea coarda (respectiv 4)

Punctul 1 - Precizat in sectiunea "La modul general"

Punctul 2 - Precizate si repetate denumirile de "n" ori in decursul clipurilor

Punctul 3 - Precizat si chestia aia cu spatiul 5 (respectiv 4)

Te-as ruga sa urmaresti lectiile cu mai mare atentie, ok? (pentru a evita posturi de acest gen, care nu ne aduc nimic concret)

foarte buna initiativa ta de a da lectii de chitara pe forum.

rugamintea mea este sa incerci sa faci un material si cu chitara bas...teorie, tehnici...stii tu mai bine :)

foarte buna initiativa ta de a da lectii de chitara pe forum.

rugamintea mea este sa incerci sa faci un material si cu chitara bas...teorie, tehnici...stii tu mai bine :)

Eeeee, buna ideea ta, dar asta nu e pentru mine. Si eu cant la bass, dar sunt altii mult mai calificati decat mine in asta.

Pentru tot ce tine de bass iti recomand cu deosebita caldura lectiile lui Florin XBASS Barbu (Proconsul) de pe www.XBASS.ro. Sunt deosebit de bune! :)

Eeeee, buna ideea ta, dar asta nu e pentru mine. Si eu cant la bass, dar sunt altii mult mai calificati decat mine in asta.

Pentru tot ce tine de bass iti recomand cu deosebita caldura lectiile lui Florin XBASS Barbu (Proconsul) de pe www.XBASS.ro. Sunt deosebit de bune! :)

merci mult, am citit mai demult lectiile de bas de pe xbass.ro, dar n-am cerut nici o parere

la cererea ta am sa ma uit chiar acum...pot sa ma pun rau cu tine??

bafta si spor la treaba!!!

Deci practic pana la urma va trebui sa stim cam fiecare casuta de pe intreg griful cam ce nota scoate la apasarea corzii nu?de pe toate corzile : mi, si , sol , re , la,mi eu va trebui sa stiu fiecare nota apasandu-le....fiind 24 taste (la electrica), cam 144 de note cu diezi sau fara, eliminand coarda Mi ca sant doua.

Pai mai magnitude...Ii foarte simplu.Adik o casuta ii un semiton 2 casute un ton. Intre Mi/Fa Si/Do - semiton....intre restu ton.de ex pe coarda mi ca sa faci Fa apesi pe spatiu 1. pe coarda Re ca sa faci Fa apesi pe spatiul 3....

:):):)

e prima mea intrebare legata de lectia 1...am facut rost de o chitara 2/2 cred ca e...avea decat 3 corzi...mi la re (care am rupt-o eu) si inca una de sarma care nu se pune...am cumparat un set de 6 corzi de nylon (3 nylon 3 invelite in argint) si am acordat-o dupa tutorialul lui tony...toate bune...in prima parte a lectiei e bine... notele B C A# C# D D# se aud cum trebuie...numai atunci cand ajung pe la nota F...mi se aude ca nota de la tasta urmatoare...ca sa explic mai bine...la mine F este cu o tasta mai sus...fiind pe tasta 7 el se aude perfect pe tasta 8...si la nota G la fel...am incercat am mai strans coarda...mi se aude G pe tasta 10 dar dupa aia B se aude cu un ton mai sus (nu stiu dak am zis bine)

Salut! Eu presupun ca stiu care e problema, ai una sau mai multe taste defecte. Poate ca chitara a suferit un accident, a cazut pe jos, etc. Chiar si eu am patit asta, chiar cu aia din film. Trebuie dusa la reparat, alta solutie eu nu stiu.

Are cineva alte idei?

nu stiu...cand avea corzile ale vechi am facut-o sa sune...si alta treaba...de exemplu...D pe tasta 5 coarda A...cand dau pe ea suna cudat...si cand dau la mijloc intre tasta 4 si tasta 5 suna perfect...o fi din cauza ca sunt tastele defecte...dak e asa o sa inregistrez cu microfonul ca sa vezi...

acum am vazut si ce el de chitara e...e o hora reghin 2/2...totusi ori nu am acordat-o eu bine (avand in vedere ca sunt incepator...) ori are ea o problema...a suferit ceva pe la cutia de rezonanta (tipul de la care am luat-o i-a dat cu ea in cap lu frate-su' =)) )...dar la taste din cate mi s-a spus nimic

pfff...cred ca eu nu am inteles bine...mmm...cum sa zic...o sa sune cam noob-ish...tastele nu sunt liniile acelea de pe grif...nu????...

dap,alea sunt....posibil si sa nu o fi acordat-o bine :) dak zici k esti incepator...incerca s o acordezi cu un tuner..potzi si pe comp dak ai microfon si guitar fx box...

Edited by guitar_grl

pai am vazut in film...ca toni nu le atinge...ca sa spun mai bine apasa undeva la mijloc...intre taste...trebuie sa apas pe taste...sau undeva langa ele...sau chiar intre taste???aici chiar trebuie sa fiu lamurit...ca am vazut in diferite lectii ca nimeni nu apasa pe taste (liniile alea ca ma tot enerveaza sa le zic asa) ci undeva langa sau intre ele la mijloc...am pus o poza editata...sa-mi ziceti dak acolo unde am incercuit eu se apasa...ca sa termin odata cu povestea asta care ma enerveaza

post-5173-1187389837_thumb.jpg

Edited by black2oo5

pai am vazut in film...ca toni nu le atinge...ca sa spun mai bine apasa undeva la mijloc...intre taste...trebuie sa apas pe taste...sau undeva langa ele...sau chiar intre taste???aici chiar trebuie sa fiu lamurit...ca am vazut in diferite lectii ca nimeni nu apasa pe taste (liniile alea ca ma tot enerveaza sa le zic asa) ci undeva langa sau intre ele la mijloc...am pus o poza editata...sa-mi ziceti dak acolo unde am incercuit eu se apasa...ca sa termin odata cu povestea asta care ma enerveaza

DA! acolo se apasa,in nici un caz pe "linile alea d metal" :) ... Eu(cel putzin) zic si la "linile alea" si unde tzin cu degetu,tot tasta 1,2,etc :)

Edited by guitar_grl

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.