• Announcements

• Cosu

Noul RGC.ro   21/04/17

RGC.ro ruleaza acum cea mai noua versiune a Invision Power Board. Versiunea anterioara a Invision Power Board nu mai primeste actualizari de scuritate, acesta fiind motivul principal pentru care am facut upgrade-ul. Functionalitatile cu care sunteti obisnuit ( chatul, sistemul de feedback/rating pentru tranzactii) sunt in continuare functionale dar e posibil ca modul prin care pot fi accesate sa fie usor diferit.   O parte din datele stocate in baza de date trebuie reprocesate si este posbil ca unele informatii sa nu fie imediat disponibile (ratinguri, mesaje private, semnaturi). Reprocesarea va dura aproximativ o zi.   Va rugam sa ne semnalati daca intampinati probleme in a utiliza siteul aici: Cateva modificari/noutati La adaugarea de feedback pentru o tranzactie este necesar sa mentionati un topic. Topicul introduce tastand in casuta aferenta titlul si apo selectand topicul respectiv. In postari se poate folosi caracterul @ urmat de numele unui utilizator pentru a atrage atentia utilizatorului respectiv. In functie de setari, utilizatorul va primi o notificare sau un email. Functia Activity Stream (https://forums.rgc.ro/discover/?do=create) permite crearea de cautari personalizate (topicuri create, postari recente etc).   Va multumim pentru intelegere!   RGC.ro  
Killahead

Intrebari Legate De Lectia 1

153 posts in this topic

O nota nu poate sa fie "un ton".Este o exprimare total gresita.Uit-o!

alex gandeste tonul ca pe o distanta. Cum intre bucuresti si pitesti sunt 110km asa si intre A si B e un ton. Una suna mai grav(A - La) si alta mai ascutit(B - Si).

ca sa continui paralela in contextul cu orasele exprimarea ta ar suna asa : "pitesti este 110km" :)

Multumesc mult de tot pentru aprecieri! Inseamna mult pentru mine :)

Multumiri speciale celor care au raspuns la diferitele intrebari sau nelamuriri usurandu-mi astfel viata :)

Cosu, Preo, dmc, Mike (pt. film), StratMan, ebola si Hix

Asta stiu, dar care sunt semitonuri si care sunt tonuri?

C, D, F, G, A - tonuri

B, E - semitonuri?

mai fratilor, mai puneti si voi mana pe o carte...si mai faceti niste cornete... :):)

Aa am inteles, got it... :))

Multumesc tuturor care mi-au raspuns, in special Killahead, Hix, Jovi Tanasiev, ebola, StratMan si nu in ultimul rand Cosu :)

Edited by al3x_skater

Felicitari Toni. Asa cum vad ca merge sunt convins ca initiativa ta sigur o sa aiba un impact teribil pentru comunitatea de pe RGC. Multumiri pentru timpul, energia si dorinta de a comunica altora din experienta ta.

Leo

se va ajunge la lectia in care se va invata cum se creeaza un solo? :):)

interesanta prima lectie. le astept pe urmatoarele. bravo! :)

Da Andrei, cu siguranta. Chiar vom calari mult pe acest subiect, deoarece nu este unul marunt.

Nu-ti fa griji!

Dar vreau sa vorbim despre toate pana ajungem acolo, ca sa ma simt eu bine, sa nu-mi fac procese de constiinta ca am neglijat ceva :(

sau daca nu v-ati lamurit, ganditi-va in ce gama cantati si tineti minte ca intre treapta 3-4 si 7-8 din gama este semiton :)

uhm ... mi se pare mie sau e ceva suspect in afirmatia asta ?

QUOTE(lumea imi spune iosif @ May 11 2006, 03:43 PM)

sau daca nu v-ati lamurit, ganditi-va in ce gama cantati si tineti minte ca intre treapta 3-4 si 7-8 din gama este semiton

uhm ... mi se pare mie sau e ceva suspect in afirmatia asta ?

numai in gamele majore e adevarata chestia asta (gamele majore majore, nu pentatonice majore, blues majore..etc).... asa stiu eu, dar nu stiu sigur daca e bine..

Edited by andreistoica

@Iosif & Andrei

Va referiti in primul rand la gama C/Do major, nu? :)

@Iosif & Andrei

Va referiti in primul rand la gama C/Do major, nu? :)

nu... pai gama C#/Do diez major e C# D# F F# G# A# C C#,

iar D/Re major e D E F# G A B C# D

s.a.m.d. iar semitonurile raman tot intre notele 3-4 si 7-8 ale gamei respective

Edited by andreistoica

nu... pai gama C#/Do diez major e C# D# F F# G# A# C C#,

iar D/Re major e D E F# G A B C# D

s.a.m.d. iar semitonurile raman tot intre notele 3-4 si 7-8 ale gamei respective

Gama majora: ton-ton-semiton-ton-ton-ton-semiton (w-w-h-w-w-w-h)

Gama minora: ton-semiton-ton-ton-semiton-ton-ton (w-h-w-w-h-w-w)

Cantand paternurile de mai sus (de pe orice tasta) formezi gama majora respectiv minora iar nota de start (root) da numele gamei (majora / minora).

Gamele pentatonice si blues au cate 5 respectiv 6 note deci semitonul 7-8 nu poate fi acolo.

LP

Astept cu nerabdare lectia 2 ... cand apare? :))

(ce grabiti si incepatorii astia) :)

Alex, sorry, dar o sa mai dureze ceva. Oricum, o sa-ti placa!!!

Trebuie sa recunosc ca esti cel mai entuziast! :)

Hiadeti sa va spun povestea despre semiton. Daca do# e acelasi lucru cu Reb. Ei bine nu este. Sau cel putin trebuie sa stim ca nu este. Chitara este un instrument temperat si teoretic este acelasi lucru in schimb din felul cum cantam putem face diferenta intre do# si reb. Asa deci notele sunt unde care au frecvente ca orice sunet. Prin urmare A se afla la 440 de Hz (aici este conventia de fapt). La un ton se afla nota B care se afla la 449 De Hz tot prin conventie. Prin urmare avem o diferenta de 9 hz ca si spatii intre cele doua note. In muzica 1 Hz se numeste o coma. Astfel intre A si B se afla A# si Bb. Problema este ca ele teoretic ar trebui sa se afle la jumatate. Ei bine nu exista jumatate. Avem asa:

A A# Bb B

| | | | | | | | | |

440 441 442 443 444 445 446 447 448 449

Deci un violonist bun stie sa faca diferenta si in functie de gama in care canta stie sa cante A# sau Bb. Altfel s-ar fi exclus una dintre ele daca ar fi fost acelasi lucru.

...exista si probleme din punctul de vedere al tonalitatilor,de aceea nu prea e frumos sa enarmonizezi la discretie.O partitura in Do# major are la cheie fa# do# sol# re# la# mi# si# in timp ce tonalitatea Reb major se afla la o distanta de 12 cvinte perfecte descendente si are armura sib mib lab reb solb.

Felicitari Toni!

Fratilor, daca aveti nelamuriri legate de teorie muzicala duceti-va la cea mai apropiata Scoala de Muzica si inscrieti-va la cursuri de chitara. Eu printr-a... 4-a, am facut viola si aveam 2 ore de viola si 2 ore de teorie muzicala. Eh, la teorie muzicala iti explica tot ce vrei sa sti. Mai ales cum vin tonurile si semitonurile, si din cate mai tin eu minte si la scoala la ora de muzica te invata baza, din care se poate intelege si ce a spus Toni in lectie.

Asa ca faceti un mic efort si macar un an urmati niste cursuri, asta daca tot nu intelegeti ce va explica lumea...

"e asa o mica shmecherie" :):):)

Killahead u rule !!! B)

Nu am inteles nimic asa la prima vizionare da ma pun si ma concentrez mai incolo. :(

Oricum. O iesit tare. ;)

Nu am inteles nimic asa la prima vizionare da ma pun si ma concentrez mai incolo.

Imi pare sincer rau :) Credeam ca sunt explicit. De fapt, este pentru prima data in viata mea cand imi spune cineva ca nu a inteles ceva de la mine...

Sper sa se remedieze problema la o a doua vizionare :)

Pai scuze dar nici nu am avut timp sa ma uit prea mult si prea amanuntit. :)

:) Nu-i nici o problema, stai linistit! Auzi la el, scuze... Eu trebuie sa ma scuz daca nu ai inteles, nu tu!

Cum am zis, mai da-mi/da-ti inca o sansa.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.