www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stereo 2.0 To 5.1


vlad_cozma
 Share

Recommended Posts

Intentia mea e sa conectez Ipod-ul (stereo out) la un set de boxe 5.1 (logitech x-530) care are ca si intrare 3 mufe stereo (center/woofer - L/R - LB/RB).

 

Acum sigur ca nu pot face sa latre cainele in spate, daca am informatia doar stereo. Dar prin ce dispozitiv as putea conecta acel Stereo Out sa scoata zgomot in toate boxele? Exista ceva mai potrivit decat un simplu splitter? Un amplituner nu cred ca e solutia, ca boxele sunt active.

 

 

Daca aveti vreo idee, va raman recunoscator.

Edited by vlad_cozma
Link to comment
Share on other sites

X530 n-are.

Si la ce ar ajuta? Omul vrea sunet in toti satelitii, nu doar in doi.

 

True.

 

Am vazut pe net ca unii au gasit in cutia de la x-530 un Logitech 5.1 Game Console Adapter Convert Rca Plugs To A Single 1/8.

Tu, ca si mine, probabil nu esti printre aceia :)

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc un 5.1 la un laptop cu intrare doar pentru casti cu spliter de jack 3.5 si am bagat la casti mufa verde si neagra, respectiv front si rear.

ca si rezultat am obtinut faptul ca am 4.0. center si woofer merg, dar slab; nu cum ar merge in mod obisnuit.

am recurs la o solutie ieftina si multumitoare zic eu. sunt sigur ca nu e cea mai buna da na... e totusi un progres de la doar doi sateliti.

Link to comment
Share on other sites

Unele sisteme se ocupa singure de asta daca conectezi doar mufa verde [Altec Lansing de ex].
Logitech de-asta am si io si nu se ocupa.
Depinde de sistem. Eu am o chinezarie de 55W RMS la care pe input 2.0 urla toti satelitii.

Your posts ... useful as usual. Nici macar nu te-ai deranjat sa citesti tot topicul.

Link to comment
Share on other sites

@Masta Gi: N-am pistol de lipit, habar n-am electronica, nu ma pricep, nu-mi place, sunt varza. :)

Se baga cineva sa faca montajul ala si sa mi-l vanda la un pret bun?

 

Ti-l poate face oricine stie de ce capat sa tina un letcon. Ti-l pot face eu daca nu trebuie sa ma deplasez prea mult si daca ai mufele nu-ti cer bani. E treaba de maximum 5 minute. Cablurile inteleg ca le ai, cel care pleaca de la iPod si se termina cu RCA-uri si cel care incepe cu 3 jackuri de 3.5 si se duce la sistemul Logitech.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

]Folosesc pana la urma 2 dispozitive ca cel de mai jos (doar ca 3.5-3.5) si e valabil. Doar ca trebuie sa-mi egalizez iPod-ul (telefonul) sa tai basii, ca altfel suna prea tare bassul. Probabil ce face si filtrul de mai sus.

 

Se gasesc la conex electronic cu vreo 4 lei bucata.

 

 

 

ac-013M.jpg

Edited by vlad_cozma
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.