www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pianul...


Guest Gady_paul
 Share

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Cum se invata fratilor sa canti la pian? Ma chinui de o gramada de timp si imi este foarte greu sa imi coordonez ambele maini. Aveti vreun sfat?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest erica

Si sfatul meu tot acesta ar fi. Si mie la inceput mi-a fost destul de greu cu coordonarea. Mai ale ca m-am apucat de una singura sa invat. Evident, cantecele simple si fara farmec. Am reusit sa evoluez doar dupa ce am mers la niste cursuri la o scoala de muzica. S-a luptat mult profesoara pana m-a dezobisnuit de proastele obiceiuri. Mie mi-au prin bine si lectiide de teorie a muzicii. Tot la Boem Club le-am facut.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si sfatul meu tot acesta ar fi. Si mie la inceput mi-a fost destul de greu cu coordonarea. Mai ale ca m-am apucat de una singura sa invat. Evident, cantecele simple si fara farmec. Am reusit sa evoluez doar dupa ce am mers la niste cursuri la o scoala de muzica. S-a luptat mult profesoara pana m-a dezobisnuit de proastele obiceiuri. Mie mi-au prin bine si lectiide de teorie a muzicii. Tot la Boem Club le-am facut.

Sa trecem peste reclama.......si de deprostit obiceiurile ....

 

Teoria muzici este foarte buna ca si exercitiu ptr a dobandi independenta mainilor .

 

Daecat pian mai bine sa canti la orga unde ai si bas la pedalier .

 

Evident, cantecele simple si fara farmec dar cum stai cu cele complicate fara farmec?

 

Cel mai mult farmec au "cantecele " simple !.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ai putea sa incepi cu exercitiile de hanon

http://www.freepdfsheetmusic.com/hanonexercises.asp?FirstChar=H&FileType=

la inceput sunt exercitii simetrice dupa care incepe sa varieze pozitia degetelor, iar la un moment dat dai si de game.

 

e bine sa faci in paralel cu exercitiile si studiu unei lucrari.

 

@erica e trist ca dupa ce ai mers la scoala recomanzi game la inceputul studiului. nu te-a dezvatat prea bine profesoara aia :<

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Exista studii fiziologice clare in care se demonstreaza ca reflexul independentei mainilor se estompeaza odata cu trecerea varstei ... De aceea este recomandat ca studiul pianului sa inceapa de la varste fragede (6-7 ani) pentru ca acest reflex sa se formeze si sa se inregistreze in creierul uman ... Este mult mai greu pentru cineva care o ia de la 0 la varsta de 35 de ani de exemplu sa dobandeasca usurinta si independenta mainilor ... Pentru a invata pianul trebuie putin ghidaj de specialitate macar la inceput pentru a intelege conceptele de baza ale teoriei muzicale si aplicarea lor pe claviatura dupa care daca exista vointa se poate aplica si spiritul autodidact ... important este sa gasesti la inceput niste melodii care chiar daca sunt simple sunt fie foarte cunoscute fie iti plac foarte mult ... exista transpuneri pe net ale unor melodii foarte cunoscute pentru nivele de incepatori (www.8notes.com, http://www.free-piano-sheet-music.net) ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Eu am facut pian cativa ani. Pot sa iti spun ca DUREAZA. In primul rand ca pianul e un instrumet greu. Si cand spun greu ma refer la faptul ca e greu sa obtii niste rezultate decente care la alte instumente le obtii intr-un timp mai scurt. Daca vrei, in schimb, sa faci la nivel de arta orice intrument e foarte greu, in principiu.

 

Acum, pentru a canta independent la ambele maini iti trebuie exercitii specifice pentru asta. In general nu e recomandabil sa fii autodidact daca nu esti o persoana rabdatoare (si cand spun rabdatoare cu pianul ma refer la 2-3 ani). Daca vrei sa progresezi mai repede du-te la profesor. El te evaluaza si isi da seama la ce nivel esti si ce exercitii iti poate da, iar pe parcurs isi va da seama si cat muncesti si iti va putea pregati orizontul ca atare. Cam asta e crudul adevar. De asemea trebuie sa specifici exact ce vrei. Daca vrei interpretare si tehnica at. sunt anumite chestii pe care te vei axa si dureaza mai mult. Daca vrei acompaniament vei face mai mult armonie deci alte chestii - si asta dureaza mai putin. Ma rog, ideal ar fi la un moment dat, sa convergi si spre latura pe care nu ai abordat-o la inceput.

Cantatul la orice instrument (inclusiv la voce - ca toata lumea lalaie) e ca si sportul de contact. Daca ajungi la un nivel si nu vei mai repeata vei lua bataie (de la instrument) cu proxima ocazie. Nu exista pauze. (asta daca vrei sa ai niste rezultate constante).

Edited by UrsulBrun
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

nu exista asa ceva :) fiecare varianta a gamelor trebuie studiata la fel de mult, oricare ar fi instrumentul pe care canti.

iar ca sa canti cu ambele maini nu iti trebuie decat putin hanon, metronom (neaparat metronom) si (mult mult mult) timp pentru exercitiu. incepi lent, apoi mai repede. si trebuie sa-ti iasa la un moment dat, nu se poate :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.