www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bc Rich Warlock


Razvan S.
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament -BC Rich Warlock, bronze series

 

- Pret - 350 LEI :lol: cu tot cu transport si un pickholder , pret super. Pret thomann ~229 euro fara transport

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - prin intermediul userului Casti Connubi de la altcineva din alt oras.

 

- Caracteristici - Avea: 2 poturi , unul de volum, altul de ton, un switch pe 3 cai, bridge fix stoptail ajustabil, doze BDSM de la BC Rich, widows headstock, 24 frets , jumbo fretwire, agathis body.Cavitatea cu poturile si switchurile este shielded

Are acum: 3 poturi, am scos cel de ton de tot, si l-am facut tot volum, am 2 poturi d 500 K in serie, 2 moduri, mild volume si full volume de 1 Mega Ohm, si pe langa cele 2 am mai adaugat eu inca un pot pentru un booster onboard (inca nu m-am decis care sa il las LPB-1 biploar sau proiect cu BS170 mosfet sau J201 fet , proiect care e in curs de desfasurare, deoarece inca nu am tranzistoarele din urma).Bateria interna o pot reincarca la jackul chitarei :)

Am sters logo-ul BC Rich de pe doze(pt ca asa am vrut eu), si am dat alta forma si la fel sters ,,warlock'' de pe coverul de trussrod, tot pentru ca am simtit eu nevoia :), dozele nu le-am mai schimbat avand 17.07 K respectiv 17.78 K, fiind suficient fata de SD-ul SH-6 distortion care are cam 18.6 K. De asemenea dozele sunt stantate pe spate, se gasesc si separat de cumparat la pret > decat Wilkinson. Output suficient

 

- Cum suna / Cum se comporta - Ce sa sa spun, e o chitara mai suparata ca forma, dar destul de frumos sound pe clean, si suficient de agresiv pe od cu booster.

 

- Parti bune / Parti rele - Singura chestie ce chiar o urasc si nu m-am asteptat, este acel bridge INALT, foarte diferit de ce sunt obisnuit...mi-e putin greu la tripleti dar ma obisnuiesc. Nu am suport lemnul pe partea aceea a mainii cum am la strat shaped bodies cu paralel strings si neck, la modelul acesta este tot inalt ca la LP fata de doze si corp, violin like. Nu observasem chestia asta pana acum deoarece nu am tinut asa de mult chitara cu bridge fixed modelul acesta in mana incat sa imi dau seama.

 

- Impresie generala - I-as da nota 8-8.5 din cauza acelui stil de bridge

 

O tin in C, corzi 12-54 Dunlop Heavy Core. Aveam niste samples facute rapid la volum mai mic ieri seara, dar nu ma lasa sa uploadez :lol:

Eventual am sa fac niste melodii mai incolo si bag pe youtube la volum mai acceptabil.

 

100_8911.JPG

100_8909.JPG

100_8908.JPG

100_8907.JPG

100_8904.JPG

000_0034.JPG

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fin.

Un sample aiurea la repezeala, fara booster( inca nu am tras cu el, dar garantez ca suna genial! mosfetul :) cu gain la 0, da un sparke misto, blanket off the speaker effect, iar cu marirea gainului, grasime, si boost suficient, si gain destul la top end, noise foarte putin in comparatie cu lpb-1)

 

magix_music_maker___blues____.OGG

 

AMZ mosfet booster :lol:

 

 

100_9046.JPG

100_9048.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Guest guitarlyn

Eu sunt "mort" dupa formele astea Warlock dar nu stiu sigur daca vreau una.Fac chitara de 1 an jumate asa ca n-am de unde sa stiu sa fac mark diferente infara de cele re baza:falsare,fretbuz,griffin stramb etc.

Vreau sa Intreb decat daca pretul este 350 de lei sau euro.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt "mort" dupa formele astea Warlock dar nu stiu sigur daca vreau una.Fac chitara de 1 an jumate asa ca n-am de unde sa stiu sa fac mark diferente infara de cele re baza:falsare,fretbuz,griffin stramb etc.

Vreau sa Intreb decat daca pretul este 350 de lei sau euro.

 

Chitara a costat 350 lei second (o gasesti noua pe thomann 129 euro http://www.thomann.d...k_bronce_ii.htm )

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.