www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A Aparut Noul Line6 Pod Hd500


danpopp
 Share

Recommended Posts

Noul Line6 POD HD500 include:

- 16 amplificatoare emulate HD pe baza celebrelor:

• Fender Twin Reverb

• Hiwatt Custom 100 (DR103)

• Supro S6616

• Gibson EH-185

• Fender Bassman

• Fender Blackface Deluxe Reverb

• Divided by 13 JRT 9/15

• Dr. Z Route 66

• Vox AC-15

• Vox AC-30 (Top Boost)

• Marshall J-45 MkII

• Park 75

• Marshall JCM-800 (2204)

• Bogner Uberschall

• Mesa/Boogie Dual Rectifier

• ENGL Fireball 100

- peste 100 de efecte stompbox:

• 19 delayuri (incluzand cool tube si solid-state tape echo)

• 23 modulatoare (incluzand blackface-style opto si brownface bias-modulating tremolo, phase, chorus si rotary speakers)

• 17 distorsuri (classic stompbox distortion, vintage fuzz pana la thick metal chunk)

• 12 compresoare si EQ-uri (incluzand stomp comps si studio tube compression)

• 26 filtre (incluzand versiuni ale wah-wah si cateva filtre custom exclusive)

• 12 reverbe (de la surfy springs, studio plates pana la sunete cutting-edge digital room)

 

Mai multe detalii gasiti pe site-ul producatorului http://line6.com/ si http://line6.com/hd-modeling/ care lamuresc orice sceptic asupra atuurilor HD Modeling de la Line6.

 

articolul complet il gasiti aici !!! :)

Link to comment
Share on other sites

se lauda ei ca amp modelling-ul e procesat de 10 ori mai bine....dar de auzit nu se aude de 10 ori mai bine insa poate s-a imbunatatit dinamica:

http://line6.com/podhd/sounds.html

Pe forumurile de afara lumea e un pic dezamagita chiar ,fata de asteptari.

Nu scot un ton simtitor mai bun decat celelate procesoare de 3-400$ de pe piata,ba chiar unele modele high gain parca tot artificial suna.Sunt bune dar mi se par destul de scumpe acum.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Din tot ce am auzit pina acum, clean si medium gain suna foarte bine, insa la high gain nu sint cu nimic mai bune decit cele anterioare, si sint inca foarte departe de Axe FX, nu mai vorbim de diferenta fata de "the real thing" Chiar si selectia de ampuri high gain mi se pare subtire rau.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca se poate decide legat de sound bazat pe 1-2 video pe youtube...

o procesare de 10 ori mai buna clar tre sa insemne un sound mult mai bun, insa nu stiu daca rationamentul conform caruia e absolut necesara si o calitate "perceputa" de 10 X mai buna a sound-ul e o pozitie logica. :)

preturile pentru cele 3 modele din ce am retinut dintr-un video oficial al lor :

hd 300 - 229 $, hd 400 - 399 $, hd 500 - 499 $ - asta in sua , normal

personal nu mi se par foarte mari comparatin cu alte procesoare...

Link to comment
Share on other sites

Din tot ce am auzit pina acum, clean si medium gain suna foarte bine, insa la high gain nu sint cu nimic mai bune decit cele anterioare, si sint inca foarte departe de Axe FX, nu mai vorbim de diferenta fata de "the real thing" Chiar si selectia de ampuri high gain mi se pare subtire rau.

 

 

pai da...aste e cam regula cu procesoarele actuale.Toate(rp,g9/7,tonelab,X3 live...) suna foarte bine pe clean si medium gain.

Se zice ca la medium gain se impun usor tonelab-urile iar cele mai decente pe high gain,pana la axe fx,ar fi digitech-urile(rp1000/500 si gsp1101).

E o chestiune de timp pana va fi prins din urma axe fx-ul de astea mai ieftine ca pana la urma sunt toate niste calculatoare.Dar cum spunea un intelept aici pe forum,"conteaza cum le programezi"...degeaba proceseaza de 10 ori mai repede.

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca de data asta Line 6 chiar au avut oportunitatea de a intra in liga celor de la Fractal, chiar daca nu dpdv al complexitatii dar macar al calitatii. Si dupa parerea mea au ratat-o complet.

 

nu vreau sa fiu rau dar am o intrebare.. de unde ai tras concluzia asta?

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare mare diferenta ba chiar modelul vechi POD suna mult mai bine. Fata de un amplificator pe lampi real nici nu mai zic ce vorbesc ei acolo e aberant, bagati un Rectifier model amp din pod si comparatil cu un mesa Rectifier ... (lafel si pretu intre ele)

 

Partea cu fractal iarasi nu isi are rostu - gama de pret pod HD 500 - 499 $ fractal simplu 1,499.95 Ultra 2000$ in US ; iar fractal este considerat un" Real-time Guitar Pre-amp " simuland in timp real amplificatoare bine cunoscute si imitandule aproape perfect.

Diferenta fata de restu este nu numai componentele din el ( "a full complement of professional i/o, military-spec components"); si modu de abordare simularea este facuta dupa anumiti algoritmi preluati din natura si detinuti de catre firma ulterior simulat de un procesor , multieffectu Axe-FX este un calculator TigerSHARC? processor ? a 500 MHz chip with 4Mb of on-chip DRAM pe site-ul producatorului iti scrie clar diferenta fata de FX si FX Ultra e de rami si procesor mai bun. Sunt o gramada de video-uri unde chitaristi care au produse high end ( chitari , amplificatoare mesa marshall etc.. ) testeaza acest "calculator" :) si diferentele fata de the real thing sunt minore.

 

Uitativa la chitaristi cunoscuti ce spun despre el si de mentionat nu sunt endorseri unii dintre ei, Steve Vai avea un interviu despre True Temperment frets si explica ca ii vin o gramada de oameni cu inventii si multe sunt inutile dar anumite lucruri sunt impresionante , asa a fost si cu Fractal Axe FX.

 

E destul de greu sa ajungi la cea ce fac fractal si la un pret de 500$ iar partea cu HD nu ma impresioneaza nu scrie nimic concret pe site-ul Line 6 ce au folosit si de ce e mai bun numai povestioare.

Edited by Mr.Fritz
Link to comment
Share on other sites

In ce a constat oportunitatea?

 

Sunt ligi complet diferite Fractal si POD. E de ajuns sa vezi preturile.

 

In conditiile in care ai de ani de zile un concurent la care te raportezi, dpdv al calitatii simularilor, eu personal nu vad rostul dezvoltarii unei tehnologii noi, cu putere de procesare de 10 ori mai mare, cu ani de zile investiti in algoritmii de calcul, in afara de scopul evident de a te apropia de acest concurent sau de a-l depasi. Nu vad de ce sa concurezi intr-o asemenea cursa, in care exista un etalon indiscutabil, daca nu iti propui sa o si cistigi.

 

Comparatia de pret e iar irelevanta, nu comparati resursele si costurile cu care lucreaza Line6 fata de Fractal. Line 6 avea puterea sa aduca pe piata, dupa atitia ani in care tehnologia a avansat, un produs competitiv cu Axe FX, la un pret mult mai mic si pe care sa il poata sustine prin puterea de promovare si distributie incomparabil mai mare decit a celor de la Fractal.

Dupa parerea mea nu au profitat de aceasta oportunitate si de puterea pe care o aveau, produsul lor nu e cu nimic mai bun fata de Axe FX, nu au reusit sa ii depaseasca pe nici un plan.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu dass101 in oarecare masura, in sensul ca daca ar scoate Line6 un procesor smecher la 1500 $, dar facut sa sune pe masura, cu tot ce stiu baietii de la Line6, m-as uita de 2,3 ori la posibilitatea unui procesor studio/live :) Dar cred ca mai degraba au zis sefii de acolo sa mai astepte putin, sa treaca criza, alea alea. Ca vorba ta, tehnologia sigur este. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

dupa tendintele din ultima vreme, si asta nu de cand cu criza, pt un producator de talia line 6 este mult mai avantajos, din punct de vedere al profitului, a vinde in zona asta de pret si prag calitativ. pt o unitate destinata studiou/rilor sau profesionistilor la un pret mai ridicat ei vand probabil 100 de unitati mid/level, destinate amatorilor. ce rost sa isi bata capul cu competitia vs axe fx, cand la sfarsitul zilei line6 baga de cateva ori mai multi bani in buzunar decat fractal? daca ar vrea, cu siguranta ar putea produce ceva cu ce sa le dea peste nas celor de la fractal, si asta la un cost de productie sub cei de la fractal, dar nu are rost, pt ca nu de acolo le iese banul, si poate ar pierde teren in competitia cu ceilalti producatori, gen boss, digitech etc. in zona mid sau low, de unde iese banul.

afacerile astea gen nu facem rabat la calitate chiar daca asta ne obliga sa vindem mai scump nu au fost niciodata de liga in care joaca line6. fractal e cu o clasa peste line6, calitativ, dar cu cel putin doua clase sub line6, din punct de vedere al jocului si al banilor care se invart in acest joc. si asa cred ca va si ramane, numai daca nu se supara line6, sau altii de talia lor si-i cumpara pe fractal

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Intre timp s-au mai schimbat parerile. In mai multe locuri am citit ca unii isi vand axe-fx si cumpara pod hd. Cautati pe google

 

poate,dar nu datorita calitati tonurilor...amp modelling-ului.Adica pod hd-urile aste suna bine dar nu mai bine .Ce e cert e ca si mai multi isi vand axe-fx-ul pentru a reveni la amplificatoare traditionale(pe lampi).

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

eu l-am avut ca backup la o cantare unde nu stiam ce amp gasesc ! Posesorul era genul de om " ce imi trebuie amp pe lampa , traim in secoulu 21 , cum adica sa sune mai bine o tehnologie veche de 50 ani " . La cantare am gasit Fender Deville , i-am pus TS 808 in fatza si dai . SUPER SUNET . La sfarsit mi-a zis omuletzu ca vrea si el o pedala din aia :)) , i-am spus ca varianta cum am eu ( Keeley mod ) e mai mult decat jumate din procu lui , ( tre sa existe un motiv serios pt asta :))) .

 

Ce mi-a placut la el e ca e destul de friendly . Efectele se pot pune inainte sau dupa amp . Fazerele , chourusu si delayu sunau binisor . Distorsu in schimb ...

Link to comment
Share on other sites

Puteți nega cât vreți, arde cãrți, sã-i ridicați monumente lui Keeley, asta nu schimbã faptul cã circuitul valoreazã cca. 20 de lei. Chiar dacã luãm în considerare carcasa, manopera, costurile de R&D, promovare și distribuție ș.a.m.d. tot nu ajungem la prețurile practicate de unii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu l-am avut ca backup la o cantare unde nu stiam ce amp gasesc ! Posesorul era genul de om " ce imi trebuie amp pe lampa , traim in secoulu 21 , cum adica sa sune mai bine o tehnologie veche de 50 ani " . La cantare am gasit Fender Deville , i-am pus TS 808 in fatza si dai . SUPER SUNET . La sfarsit mi-a zis omuletzu ca vrea si el o pedala din aia :)) , i-am spus ca varianta cum am eu ( Keeley mod ) e mai mult decat jumate din procu lui , ( tre sa existe un motiv serios pt asta :))) .

 

Ce mi-a placut la el e ca e destul de friendly . Efectele se pot pune inainte sau dupa amp . Fazerele , chourusu si delayu sunau binisor . Distorsu in schimb ...

 

era interesant daca reuseai sa faci o comparatie intre Ibanez TS 808 si modelarea de pe Line6 Pod HD

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:blink: asta e aspra rau, m-a binedispus....eu vreau sa ii vad pe aia care isi vand Axe FX sa isi ia line 6 - hahahaha

"inteleapta miscare" :lol:

 

Stii ce ? Ma gandesc la asa ceva... Aproape nu am timp sa cant cu chitara din cauza unei vieti prea aglomerate, fara timp liber... si am un Axe FX care aproape doarme in camera mea. As dori sa probez noul Pod HD, daca din punctul de vedere calitativ este OK as putea sa-l cumpar si sa vand Axe FX-ul. Nu imi place sa am "bani dormand" ca si zicem la mine.

Link to comment
Share on other sites

Noul Line6 POD HD500 include:

- 16 amplificatoare emulate HD pe baza celebrelor:

• Fender Twin Reverb

• Hiwatt Custom 100 (DR103)

• Supro S6616

• Gibson EH-185

• Fender Bassman

• Fender Blackface Deluxe Reverb

• Divided by 13 JRT 9/15

• Dr. Z Route 66

• Vox AC-15

• Vox AC-30 (Top Boost)

• Marshall J-45 MkII

• Park 75

• Marshall JCM-800 (2204)

• Bogner Uberschall

• Mesa/Boogie Dual Rectifier

• ENGL Fireball 100

- peste 100 de efecte stompbox:

• 19 delayuri (incluzand cool tube si solid-state tape echo)

• 23 modulatoare (incluzand blackface-style opto si brownface bias-modulating tremolo, phase, chorus si rotary speakers)

• 17 distorsuri (classic stompbox distortion, vintage fuzz pana la thick metal chunk)

• 12 compresoare si EQ-uri (incluzand stomp comps si studio tube compression)

• 26 filtre (incluzand versiuni ale wah-wah si cateva filtre custom exclusive)

• 12 reverbe (de la surfy springs, studio plates pana la sunete cutting-edge digital room)

 

Mai multe detalii gasiti pe site-ul producatorului http://line6.com/ si http://line6.com/hd-modeling/ care lamuresc orice sceptic asupra atuurilor HD Modeling de la Line6.

 

articolul complet il gasiti aici !!! :)

 

Are exact acelasi engine, si aceiasi algoritmi de pe vremea primelor Pod-uri, cu cateva adaosuri care suna destul de urat. Pod-urile mai noi au avut sample rate-uri gigantice, si au rulat la 24 bit. Nu prea mai au ce sa imbunatateasca pe partea de sunet, s-a cam atins limita realismului cu tipul asta de distorsiune (Line6 folosesc o combinatie de waveshaping si convolution, cu numeroase modificari proprii).

 

Eu sunt de parere oricine are deja un Pod X3 nu prea are de ce sa faca upgrade la HD. Pe deasupra, un Pod X3 suna superb daca stii cum sa foloseste numeroasele modele de amp/cabinet cu stompboxes. E ceva destul de tare pod-ul. Honestly, si un Pod vechi de tot poti sa-l incerci, si o sa vezi ca modelele care existau atunci si care sunt acum in Pod-urile noi suna practic la fel (marfa).

 

Obviously, parerea mea, dar am un pic de experienta si cu Line6 si cu procesare de semnale/distortion algorithms.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

@metabog: aici sunt 4 persoane care au cu totul alta parere, adica pod hd suna mult mai bine ca podxt (care l-am avut) sau x3

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=801622

 

Poti defini "suna mai bine"?

 

Pentru ca eu personal am auzit niste tonuri extraordinare scoase cu un Zoom GFX-8 de acum 6 ani, mult mai "bune" decat practic toate preset-urile de pe Pod HD500 sau X3. Dar asta nu prea inseamna nimic, aici totul depinde de cat timp ai la dispozitie sa lucrezi la un ton. Nu poti deloc sa tragi o concluzie despre care este mai bun doar dupa opiniile unor chitaristi, concluzia o tragi dupa masuratori tehnice, de exemplu:

 

Erori de tip aliasing, quantization error.

Efectele distorsiunii, in comparatie cu un amplificator real (presupunand ca majoritatea chitaristilor vor sa simuleze un amp real)

Efectele cabinetului simulat, in comparatie cu un cabinet real, sau cu cabinetul din care e inspirat, de exemplu unele pedale simuleaza cabinetul folosind numai EQ, altele folosesc convolutie, si asa mai departe.

 

Daca faci niste cercetari, o sa descoperi ca nu s-a schimbat nimic intre procesoarele vechi si asta nou, inafara carcasei, si a unor modele noi de amp, care sincer sunt relativ ne-necesare pentru ca Pod-urile au niste modele, care au fost acolo de le inceput, si care suna extraordinar (Line6 Modern, Dual Rectifier, simularile de Marshall). Toate modele sunt concepute la fel:

 

Iei un amp real, si treci sinusoide prin el, la diferite frecvente, sau faci un sine sweep, si extragi functia de transfer, la diferite volume, si faci asta o zi intreaga pana ai obtinut niste masuratori concrete, dupa care te duci la calculator si in C/C++ scrii un algoritm de waveshaping bazat pe polinoame Chebyshev, aranjate dupa masuratorile respective. Nu s-a schimbat cu nimic tehnologia de distorsiune, ba chiar iti explica pe site la Line6 daca intri cum au analizat amplificatoarele. Am un prieten care lucreaza exact in domeniul asta, pentru Line6, deci astea sunt informatii 'de la gura calului" cum s-ar zice. :D Indiferent cat de mult timp o sa petreci analizand un amp cu metoda veche, tot cam la fel o sa sune.

 

Procesoare precum AxeFX, sau de exemplu VandalAMP sunt bazate pe niste algoritmi mai noi, de physical modelling, adica nu incearca sa simuleze un amp, in schimb functioneaza ca un amp real, folosind analogii fizice.

 

Eu cred ca deja cand ajungi sa ai un procesor ca X3 sau chiar alea mai vechi, Pod Pro, etc, incepi sa vrei cam mult daca nu-ti ajung. Honestly.

 

E clar un procesor extraordinar, singurul lucru pe care vreau sa-l spun este ca nu se merita un upgrade de la Pod X3 sau XT la HD500, ba chiar nu m-ar deranja sa-mi vand X3-ul si sa-mi iau rinichi de-ala rosu, vechi. Parerea mea, care sper sa fie o parere informata.

Link to comment
Share on other sites

Intamplator m-a pasionat si pe mine subiectul ca fost posesor de XT Live. Am probat un HD300, care pe partea de simulari de amplificatoare e aceeasi treaba cu HD500. Ce pot sa iti spun e ca mi-a lasat impresia ca te scoate mult mai in fata decat vechile POD-uri si ca totul lasa senzatia de rig analogic. Mie mi-a placut, daca ar fi sa imi iau procesor acum (ceea ce clar nu e cazul), ar fi prima mea optiune. Dinamica mi s-a parut buna pentru un procesor, simularile se aud mai clar, mai natural decat la vechile serii, conectica foarte buna. Nu stie 50 de amplificatoare ca vechea generatie, dar ce stie face foarte ok. Acum felul in care percepem lucrurile este diferit, asa ca e normal sa avem pareri diferite, fiecare face cum crede, mai ales pe banii lui.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.