www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Silly Question Despre Pozitia Chitarii


vic88
 Share

Recommended Posts

asta ma gandeam si eu, ca si cureaua actioneaza cumva, dar nu-mi dau seama cum, pt ca aluneca inapoi jos, si nu-i da libertate mainii stangi cu care formez acordurile. Deci probabil ca ideea de mai multe puncte de sprijin ar fi cea mai posibila. Si totusi ...cum fac domnii ? :))

Edited by vic88
Link to comment
Share on other sites

:lol::) si totusi n-as prefera sa strang cureaua, ca sa ajung sa cant in stil beatles :lol: cu ea pe piept stand in picioare

 

oioioi...da' de ce...ti-e teama ca o sa fii prea putin harcor...? :) ia uite la astia...

don't get me wrong...nici mie nu-mi place sa strang atat de tare cureaua, cu toate ca e muuult mai comoda treaba asta...

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

oioioi...da' de ce...ti-e teama ca o sa fii prea putin harcor...? :) ia uite la astia...

don't get me wrong...nici mie nu-mi place sa strang atat de tare cureaua, cu toate ca e muuult mai comoda treaba asta...

 

de-acord cu tine, e ca si cum ai canta stand jos si e mai ok, comod etc. , dar nu-mi place mie stilul foarte tare :lol: respect pt cei care canta asa totusi.

Link to comment
Share on other sites

post-734-1286448722_thumb.jpg

 

 

Și da! Ãia care nu țin chitara la nivelul boașelor îs ghei. :)

 

 

heheheh, Doftoree!!!

 

mare adevar cu poza asta. Slash, nu numai in mana este tare, ci si in karitsch, uite cum o tine de gatzi (cu i din a)! asta e secretul lui, ce vrei!!

 

cred ca e totusi de la curea si nu cred ca vede bine la distanta, d'aia o vrea sus!

 

s(p)lash on!

Link to comment
Share on other sites

heheheh, Doftoree!!!

 

mare adevar cu poza asta. Slash, nu numai in mana este tare, ci si in karitsch, uite cum o tine de gatzi (cu i din a)! asta e secretul lui, ce vrei!!

 

cred ca e totusi de la curea si nu cred ca vede bine la distanta, d'aia o vrea sus!

 

s(p)lash on!

 

Da, dar asta e o chitara cu gat dublu :lol:) e mai mare si e un pic diferita situatia decat la una simpla. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am o intrebare stupida. Cum reuseste Slash sa-si tina chitara in pozitie verticala in timp ce canta. Am tot vazut clipuri si nu inteleg. Pe genunchi nu prea o tine...

Se vede ca nu stii prea multe despre chitara .

Daca te uit atent , ........

 

........Asa sta chitara GLP , cureaua se agatza de capatul gatului lipit langa corp.Deci daca atarni chitara din acest punct va sta cu gatul in sus.Gatul este greu poate sa traga in jos asa ca e mai bine sa-l tii ridicat.

Plus nu poti canta daca chitara este atrnata la nivelul genunchilor doar daca ridici gatul la nivelul confortabil .

Cei care nu stiu sa cante la chitara au impresia ca este joc de scena...hehehe.

 

Toti chitaristi solo tin chitara sus .( Hendrix ,Malmsteen ,Jeff Beck,Satriani,Akerman ,Johnny Hiland ,EVHalen ......)

 

Chitaristi solo +voce tin "intre" caci nu fac atata solo mai mult ritm si voce.( Leslie West ,Johny Winter,Mark Farner,Clapton,

 

Chitaristi ritm (care nu canta ) atarna chitara si fac joc de scena mai mult ca nu au ce sa faca altceva...Slash, Zack ,Towshend ,Jimmy Page ,...

 

etc....

 

Asa ca uni canta altii fac joc de scena sau amandoua la un loc depinde de nivelul/complexitatea artistului .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Se vede ca nu stii prea multe despre chitara .

Daca te uit atent , ........

 

........Asa sta chitara GLP , cureaua se agatza de capatul gatului lipit langa corp.Deci daca atarni chitara din acest punct va sta cu gatul in sus.Gatul este greu poate sa traga in jos asa ca e mai bine sa-l tii ridicat.

Plus nu poti canta daca chitara este atrnata la nivelul genunchilor doar daca ridici gatul la nivelul confortabil .

Cei care nu stiu sa cante la chitara au impresia ca este joc de scena...hehehe.

 

Toti chitaristi solo tin chitara sus .( Hendrix ,Malmsteen ,Jeff Beck,Satriani,Akerman ,Johnny Hiland ,EVHalen ......)

 

Chitaristi solo +voce tin "intre" caci nu fac atata solo mai mult ritm si voce.( Leslie West ,Johny Winter,Mark Farner,Clapton,

 

Chitaristi ritm (care nu canta ) atarna chitara si fac joc de scena mai mult ca nu au ce sa faca altceva...Slash, Zack ,Towshend ,Jimmy Page ,...

 

etc....

 

Asa ca uni canta altii fac joc de scena sau amandoua la un loc depinde de nivelul/complexitatea artistului .

 

apreciez raspunsul profesionist, insa nu apreciez si "se vede ca nu stii nimic despre chitara" domnule profesionist :) asa-i romanu, tre sa fie rau cu orice sansa

Link to comment
Share on other sites

Se vede ca nu stii prea multe despre chitara .

Daca te uit atent , ........

 

........Asa sta chitara GLP , cureaua se agatza de capatul gatului lipit langa corp.Deci daca atarni chitara din acest punct va sta cu gatul in sus.Gatul este greu poate sa traga in jos asa ca e mai bine sa-l tii ridicat.

Plus nu poti canta daca chitara este atrnata la nivelul genunchilor doar daca ridici gatul la nivelul confortabil .

Cei care nu stiu sa cante la chitara au impresia ca este joc de scena...hehehe.

 

Toti chitaristi solo tin chitara sus .( Hendrix ,Malmsteen ,Jeff Beck,Satriani,Akerman ,Johnny Hiland ,EVHalen ......)

 

Chitaristi solo +voce tin "intre" caci nu fac atata solo mai mult ritm si voce.( Leslie West ,Johny Winter,Mark Farner,Clapton,

 

Chitaristi ritm (care nu canta ) atarna chitara si fac joc de scena mai mult ca nu au ce sa faca altceva...Slash, Zack ,Towshend ,Jimmy Page ,...

etc.... :)

 

Asa ca uni canta altii fac joc de scena sau amandoua la un loc depinde de nivelul/complexitatea artistului .

Link to comment
Share on other sites

apreciez raspunsul profesionist, insa nu apreciez si "se vede ca nu stii nimic despre chitara" domnule profesionist :) asa-i romanu, tre sa fie rau cu orice sansa

 

Wow , nu am nimerit-o ,probabil ești un shreder high speed si ai pus o întrebare ca sa cãdem in plasa .Acum urmeazã sa ne demonstrezi cum atârni chitara la genunchi si cânți de trei ori mai tehnic decât Malmsteen ...si fãrã sa ridici gatul chitarei .

 

Așteptam demonstrația .

 

Apropos cum ții pana ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.