www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pro si contra-Incubus


Guest rhcp_guitarist
 Share

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest rhcp_guitarist

:)

Dap desi esti femeie ai dreptate Nirvana nu canta alternative cum nu bat yo in orchestra simfonica a Romaniei.Nirvana e grunge tata la fel ca si Staind si mai sunt dar sunt deja offtopic.Incubus imi plac sunt buni nu e usor sa fi 7 oameni intr-o trupa si sa se si inteleaga muzical vorbim a iesit ceva din ei mie unu imi plac sunt intr-un fel revolutionari si sincer si datorita varstei sunt clar new school.Asta a fost tot.Salutare!

 

mersi ca mi-ai dat dreptate desi sunt femeie :) ft misto ai scris legat de faptul ca "nu e usor sa fi 7 oameni intr-o trupa si sa se si inteleaga muzical",oops dar nu-s 7,sunt Brandon,Mike,Jose,Chris,Ben..deci 5 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest John_OttO

:)

 

mersi ca mi-ai dat dreptate desi sunt femeie :) ft misto ai scris legat de faptul ca "nu e usor sa fi 7 oameni intr-o trupa si sa se si inteleaga muzical",oops dar nu-s 7,sunt Brandon,Mike,Jose,Chris,Ben..deci 5 :)

Oh shit o sticat-o rau ma gandeam la altceva atunci si eram si afumat un pic asha ca imi cer scuze da shtiu sunt 5 nu-i shtiu pe nume caci la cate trupe ascult daca i-as shtii pe totzi pe nume as fi o enciclopedie muzicala ambulanta.Cert e ca nu sunt misogin si chiar daca ai altceva in pantaloni(sau ma rog fusta) decat noi ,daca ai dreptate jos palaria.Eu totusi nu pricep de ce atata polemica ce gen canta Incubus sau Nirvana,parerea mea e ca Nirvana clar e grunge iar Incubus din cauza influentelor si a indeciziei de a se axa pe un gen anume se pot numi alternative,sincer eu ascult tone de alternative si totusi Incubus nu seamana cu nimeni.Era sa uit toti cei care se apuca sa critice aiurea sa faca ei muzica inainte in asa fel incat sa auda lumea de ei macar asa un pic si dupa aceea sa deschida gura.Ah si legat de faptul ca sunt 5 si e greu sa se inteleaga asa e:eu am prieteni care si-au facut trupa si sunt 6 si crede-ma e al draq de greu sa se inteleaga intre ei asupra compozitiilor etc. asa ca daca Incubus cu atatea influente s-au inteles au tot respectul din partea mea.Inca o data Respect pentru tine. :(

Link to comment
Share on other sites

INCUBUS

 

ALBUM......PRIMA PIESA ....TANGA LANGA ZENGHE ZENGHE TANGA LANGA ..etc....astai stilul inceputului fiecarei piese apoi ...texte cantate "artistic " cu voce tanguita " alternativa la vocalisti de rock Coverdale ,Bruce Dickinson, Ozzy, Dio si alti ( asta o fi partea alternativa) cate un groove mai incolo cu ceva powerchords si incepe A DUA PIESA....ACELASI SABLON SI TOT ASA PANA LA SFARSITUL "albumului" .Imitatie slaba de Nirvana care si ea este o ALTERNATIVA ..., LA CE ? Ca ce spun uni critici bani nu intereseaza . Deci sa credem ca o fi un fel de Lou Reed reeditat, "Velvet Uderground "reactualizat , intentia conteaza si ne find nimica nou de 20 de ani pe piata hai sa ne fabricam ceva despre care sa scriem si sa vorbim si ...etc

 

Sound unic , personal a trebuit sa ascult ( am fost obligat de imprejurari ) mai multe albume a mai multor trupe , pai aceiasi reteta repetata de N ori . Nu eram in stare sa gasesc din 5 -6 albume o piesa de doamne ajuta. Ca textul ....pai ala e bun la cercuri literale nu la concert .

Compozitie ,de nici o culoare , lucraturi cu "pretentii" sunt dar raman mult sub pretentiile propuse si chiar cu stilul "neglijent "garage" nu se poatre masca ca nu le prea iese nimica.

Nu as fi scris dar cxand se vorbeste de o trupa de activitatea ei trebuie facuta o analiza la rece ,

Mie ami place la nebunie de Lemmy de la Motorhead , are atitudine e grozav pe scena rade tot , dar nu spun ca e cel mai tare cantaret si basist , am-i place de el pe scena la nebunie da bine gagiul "NO CALSS" atat sa zica ragusit si sa clonkane cu basul , e super..da nui Mark King sau altul.

Cred ca ar trebui sa discutam despre forma muzici , incadrarea in stil cine a inceput stilul respectiv , sunt imitatori sau continuatori , sau pur si simplu niste netalentati care incearca sa fuure o reteta sa faca si ei un ban cinstit. Sau genii neintelese, sau niste marionete manipulate de un producator ..

Vad ca se vorbeste mult despre cum s-a sinucis cantaretul de la Nirvana pai ce are asta cu muzica , astea-s texte de reviste de mana a doua .

In Romania ati vazut pe undeva !!!!! CRITICA MUZICALA ???? ca daca ar fi si una necinstita pai macar ar ajunge de rasul lumi UNI . Daca ar exista critica muzicala multi ar disparea de pe "SCENA" romaneasca .

Nu gasim numa cancanuri si prostii nimic comun cu muzica , ce a mai facut UNU si ce a mai mancat ALTU si CINE CU CINE s-a cuplat si alte prostii interesante numa pentru TELENOVELISTI (E)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

John_OttO,mersi,vrei neaparat sa ma faci sa rosesc:lol: glumesc

revenind,karpi,iti respect parerea,trebuie sa fie si cineva contra,am cateva remarci de facut:1.incubus in nici un caz nu incearca sa copieze Nirvana,nu stiu ce te-a facut sa crezi asta(ei sunt consumatori de Pink Floyd,RHCP,Bjork si genu ala),2.cine stie ce album ai ascultat si in plus ce gusturi muzicale ai,3.la ce te asteptai?la Steve Vai cu alai?pentru genu lor,sunt ft ok,Mike a progresat enorm la chitara,versuriel nu-s deloc de prisos and so on.. si 4.Tipu de la Motorhead nu e cel care s-a apucat de country(sincer nu mai tin minte),stiu ca a fost mentionat la "40 least metal moments"?

ma astept la replici dure :)

INCUBUS

 

ALBUM......PRIMA PIESA ....TANGA LANGA ZENGHE ZENGHE TANGA LANGA ..etc....astai stilul inceputului fiecarei piese apoi ...texte cantate "artistic " cu voce tanguita " alternativa la vocalisti de rock Coverdale ,Bruce Dickinson, Ozzy, Dio si alti ( asta o fi partea alternativa) cate un groove mai incolo cu ceva powerchords si incepe A DUA PIESA....ACELASI SABLON SI TOT ASA PANA LA SFARSITUL "albumului" .Imitatie slaba de Nirvana care si ea este o ALTERNATIVA ..., LA CE ? Ca ce spun uni critici bani nu intereseaza . Deci sa credem ca o fi un fel de Lou Reed reeditat, "Velvet Uderground "reactualizat , intentia conteaza si ne find nimica nou de 20 de ani pe piata hai sa ne fabricam ceva despre care sa scriem si sa vorbim si ...etc

 

Sound unic , personal a trebuit sa ascult ( am fost obligat de imprejurari ) mai multe albume a mai multor trupe , pai aceiasi reteta repetata de N ori . Nu eram in stare sa gasesc din 5 -6 albume o piesa de doamne ajuta. Ca textul ....pai ala e bun la cercuri literale nu la concert .

Compozitie ,de nici o culoare , lucraturi cu "pretentii" sunt dar raman mult sub pretentiile propuse si chiar cu stilul "neglijent "garage" nu se poatre masca ca nu le prea iese nimica.

Nu as fi scris dar cxand se vorbeste de o trupa de activitatea ei trebuie facuta o analiza la rece ,

Mie ami place la nebunie de Lemmy de la Motorhead , are atitudine e grozav pe scena rade tot , dar nu spun ca e cel mai tare cantaret si basist , am-i place de el pe scena la nebunie da bine gagiul "NO CALSS" atat sa zica ragusit si sa clonkane cu basul , e super..da nui Mark King sau altul.

Cred ca ar trebui sa discutam despre forma muzici , incadrarea in stil cine a inceput stilul respectiv , sunt imitatori sau continuatori , sau pur si simplu niste netalentati care incearca sa fuure o reteta sa faca si ei un ban cinstit. Sau genii neintelese, sau niste marionete manipulate de un producator ..

Vad ca se vorbeste mult despre cum s-a sinucis cantaretul de la Nirvana pai ce are asta cu muzica , astea-s texte de reviste de mana a doua .

In Romania ati vazut pe undeva !!!!! CRITICA MUZICALA ???? ca daca ar fi si una necinstita pai macar ar ajunge de rasul lumi UNI . Daca ar exista critica muzicala multi ar disparea de pe "SCENA" romaneasca .

Nu gasim numa cancanuri si prostii nimic comun cu muzica , ce a mai facut UNU si ce a mai mancat ALTU si CINE CU CINE s-a cuplat si alte prostii interesante numa pentru TELENOVELISTI (E)

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

John_OttO,mersi,vrei neaparat sa ma faci sa rosesc:lol: glumesc

revenind,karpi,iti respect parerea,trebuie sa fie si cineva contra,am cateva remarci de facut:1.incubus in nici un caz nu incearca sa copieze Nirvana,nu stiu ce te-a facut sa crezi asta(ei sunt consumatori de Pink Floyd,RHCP,Bjork si genu ala),2.cine stie ce album ai ascultat si in plus ce gusturi muzicale ai,3.la ce te asteptai?la Steve Vai cu alai?pentru genu lor,sunt ft ok,Mike a progresat enorm la chitara,versuriel nu-s deloc de prisos and so on.. si 4.Tipu de la Motorhead nu e cel care s-a apucat de country(sincer nu mai tin minte),stiu ca a fost mentionat la "40 least metal moments"?

ma astept la replici dure :)

Ma nene topicu' asta deja tinde sa se transforme intr-un mic razboi.Acuma nush ce sa zic dar na daca unui mosh de 65, cum vad eu multzi pe la serv ca vin la concertele cu opere ale lui Mozart,ii pui Incubus sigur o sa zica ca e "muzica de satanisti" asa ca fiecare cu gustul si cu cultura lui muzicala mie unu imi place Incubus si chiar Jose le da bine la tobe se vede ca are ceva in comun cu Jazz-ul sau ma rog e influentat de cineva din domeniu.Ehhh cu privire la roshit rhcp_guitarist nu ai de ce dar ma bucur ca totusi am creeat o reactie.Respect!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

John_OttO,mersi,vrei neaparat sa ma faci sa rosesc:lol: glumesc

revenind,karpi,iti respect parerea,trebuie sa fie si cineva contra,am cateva remarci de facut:1.incubus in nici un caz nu incearca sa copieze Nirvana,nu stiu ce te-a facut sa crezi asta(ei sunt consumatori de Pink Floyd,RHCP,Bjork si genu ala),2.cine stie ce album ai ascultat si in plus ce gusturi muzicale ai,3.la ce te asteptai?la Steve Vai cu alai?pentru genu lor,sunt ft ok,Mike a progresat enorm la chitara,versuriel nu-s deloc de prisos and so on.. si 4.Tipu de la Motorhead nu e cel care s-a apucat de country(sincer nu mai tin minte),stiu ca a fost mentionat la "40 least metal moments"?

ma astept la replici dure :)

na ca am dat de topicul acesta , niciodata nu gasesc topicurile , hehe.

Nu copiaza Nirvana , ci , ca si Nirvana sunt o facatura scoasa din "buzunar" pentru a face bani , in lipsa de ceva adevarat .Nu vreau sa dau exemple de trupe facatura de spalat bani , ca sunt peste tot.

Un exemplu la cealalta extrema ar fi CREAM , unde doi Jazzisti si un Bluesist au reusit impotriva "facatorilor" sa se impuna .Toata presa de specialitate era impotriva lor si doar prin forte proprii au ajuns supergrupul No 1 .Al doilea ex. Hendrix , in cazul lui in anglia sa format un curent de denigrare si minimalizare a valori sale caci incurca " facatori" de stil , moda , muzica care simteau ca pierd contrulul pietei . Trupa Smoky a dupa ce s-a facut independenta a scos un album bunicel si au fost sabotati si impiedicati sa se promoveze si sa reuseasca singuri , dupa ani de zile a reaparut Chris Norman solo , numai ca si cantaret cu " Midnight Lady" si dupa cativa ani au scos trupa Smoky si au reaparut cantand aceleasi slagare a "facatorilor" deoarece le au reeditat pe CD si atat .Sau Boney M si multe alte trupe .In unele cazuri macar au angajat cate un compozitor bun, sau s-a nimerit sa fie talentet cel angajat pe bani de nimica.trebe sa caut printre CD-uri ca am facut copii mp3 cu Incubus si alte cateva trupe "gemene" . Nu ma intereseaza versurile , versuri sa spuna la serata literara , texte +muzica +aranjament muzical nu neaparat virtuozitate . In orice caz ceva asemanator cu "Doors" ar fi o alternativa adevarata.Nirvana era un fel de incercare de reeditare "Doors" si foarte nereusita.Nu ma intereseaza ce povesti ,ce intamplari si ce alte cancanuri sau raspandit despre ei , alea-s pentru fetite aiurite.Vorbim doar de valoare artistica , muzicala .

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

ar trebui sa faci un catalog pentru comunitatea noastra cu artistii si operele de valoare artistica, muzicala, ca sa nu mai ratacim pe cai gresite.. sa ne lamuresti odata pe toti. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ascina

Incubus sunt foarte faini... :( ( orice ati zice :) ) ...

si intr-adevar, arta e de a face muzica simpla si buna...

si e normal sa nu va placa alternativismele din moment ce sunteti incuiati pe rock (care la voi automat rock = metal)

 

fiori te iau tocmai atunci cand piesa e simpla (3 acorduri B) ) si nu-ti umple capul cu nu stiu ce solo... (de kk sunt mai toate din muzica rock... ah pardon, metal :) )

 

Later edit: aaa... si Jose Pasillas (sau cum il cheama pe tobar) canta foarte bine... si are ceva ani de cantat funk in spate (plus ca mai are in paralel o trupa de funk) la fel ca si basistul ;)

(ma astept sa ziceti ca funkul e de ***... fiind un forum predominant de metale... ah pardon, rock! :) )

Edited by Ascina
Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Ma si mir cum inca se mai scrie la topicul asta,mereu vor fi ba unii contra,ba unii pro;sincer,ma indoiesc ca oameni gen cum sunt cei de la Incubus,Nirvana sau mai stiu eu ce s-au apucat de muzica ca nah,e profitabila si poate fac multi bani.e normal ca orice om sa vrea sa faca bani,dar de ce neaparat din muzica?Jose si Brandon puteau sa se apuce de facut desene,au si urmat cativa ani o astfel de facultate..ma rog,oare de ce ma si framant atata? :) De ce uneori nu putem pur si simplu bucura de muzica?nu iti place,asta e,Pamantul inca se invarte,ei inca fac muzica si eu-s fericita si multi altii :)

vorba lui Ascina (thx ca ai sarit :) )doar ca alternative,strambati din nas ;)

 

Mai exista inca 3 trupe cu numele asta si nu vad sa fi fost scandal

2) The UK heavy metal band, Incubus, formed in 1980, released To the Devil a Daughter in 1984.

 

 

3) The US (Florida/Georgia) death-thrash metal band, Incubus, formed in 1986, released a demo, God Died on His Knees in 1987.

 

 

4) The US (Metaire, LA) death-thrash metal band, Incubus, formed in 1986, released Serpent Temptation in 1988 and Beyond the Unknown in 1990. Upon reforming in 1999, the band changed their name to Opprobrium.

 

Si ei canta din 1990,primu album l-au lansat in 1995,deci deja au 16 ani impreuna,e ceva

Si da,Ben Kenney canta in alta trupa,The Roots,era chitarist,omu stie sa cante la chitara,bass si tobe si inca chiar bine.

Cat despre cat de simpla sau complexa melodia,parca uneori te saturi de atata impopotonari si de aia au si prins acu prin 2001 melodiile mai simple,gen "Are you in?",te relaxeaza,daca baga un distors,ii distrugeau tot farmecul :(

 

 

I rest my case B)

Link to comment
Share on other sites

Iulia, stai putin, eu nu am vrut sa ma iau sau sa jignesc trupa Incubus (cea pomenita aici de tine)

 

Daca tu zici ca ei canta din 1990, stii tu mai bine ce zici. Eu doar am auzit de ceilalti Incubus in 1990. Cand i-am auzit pe ACESTI Incubus, am crezut ca sunt ACEI Incubus (nu stiu daca i-ai ascultat, mie oricum nu mi-au placut).

 

Era sa lesin.... Am crezut ca si-au schimbat stilul, ceva des intalnit la muzicienii care nu vor sa inteleaga ca le-a trecut vremea si ca e GATA!!!!!

 

Crede-ma, stiu cat de tare doare sa se ia cineva de TRUPA TA. Uite-te in profilul meu la trupe preferate si vei stii ce zic. Aproape toti AI MEI au zburat pe usa afara cand a inceput sa aiba succes "Nevermind", adica la un an de la aparitie, in 1992.

 

Altceva dragut de tot. Chitaristul Amir Derakh de la Orgy canta in anii '80 la o trupa de Hard Rock numita KEEL. Ar trebui sa te uiti la diferenta de look.... O sa mori de ras. Dar s-a salvat de la foamete? S-a salvat, bravo lui. Si eu la fel as fi facut, zau!

 

Ca tot veni vorba: despre diferenta de look de la PANTERA intre prima si a doua faza a carierei lor nu cred ca e nevoie sa mai discutam, nu? :):)

Link to comment
Share on other sites

 

Chitaristul Amir Derakh de la Orgy canta in anii '80 la o trupa de Hard Rock numita KEEL.

 

Acum m-am trezit si mi-am dat seama ce prostie am scris ieri-seara...

 

Amir Derakh nu a fost la KEEL, ci la Rough Cutt , formatie care apartinea firmei de management NIJI aka "Wendy & Ronnie James Dio SRL" :). Din aceata trupa mai facea parte si (destul de) celebrul vocal Paul Shortino.

 

Dupa ce The Cutt, cum erau numiti de fani, "au dat coltul" (dupa 2 albume, "Rough Cutt" si "...Wants You!") fiecare a plecat in treaba lui. Paul Shortino la Quiet Riot, Amir a copt-o cu Orgy, iar ceilalti cred ca s-au angajat ca muncitori in uzina, dar nu sunt sigur ca s-au descurcat prea bine in productie... :)

 

O ultima chestie interesanta si de putini stiuta este ca la Rough Cutt canta la inceputurile trupei si Jake E Lee (cel care avea sa fie putin mai tarziu la Ozzy). Cand Wendy Dio a preluat trupa Rough Cutt in calitate (???) de manager, a si pus ochii pe Jake, informandu-l pe sotul ei Ronnie James Dio (care era in cautare de muzicieni pentru trupa sa DIO) de imensul talent al acestuia. Evident ca RJD a vrut sa-l coopteze in trupa!

Dar lucrurile au decurs putin altfel decat ar fi vrut el... In urma mortii lui Randy Rhoads, postul de chitarist in trupa lui Ozzy Osbourne a devenit vacant (acesta e un exemplu de fraza retorica ;) ). La auditii s-a prezentat si numitul Jake, pe langa multi alti chitaristi (printre acestia numarandu-se si prietenul RGC-ului B) George Lynch care a fost refuzat de Ozzy pe motiv ca avea o "freza de fotbalist" :):( ).

 

Restul se cunoaste. Ozzy cand l-a vazut pe Jake l-a si angajat, asta enervandu-l la culme pe RJD care s-a vazut lasat cu ochii in soare si punand prin asta cateva paie in plus pe focul rivalitatii legendare dintre ei...

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Iulia, stai putin, eu nu am vrut sa ma iau sau sa jignesc trupa Incubus (cea pomenita aici de tine)

 

Daca tu zici ca ei canta din 1990, stii tu mai bine ce zici. Eu doar am auzit de ceilalti Incubus in 1990. Cand i-am auzit pe ACESTI Incubus, am crezut ca sunt ACEI Incubus (nu stiu daca i-ai ascultat, mie oricum nu mi-au placut).

 

Era sa lesin.... Am crezut ca si-au schimbat stilul, ceva des intalnit la muzicienii care nu vor sa inteleaga ca le-a trecut vremea si ca e GATA!!!!!

 

Crede-ma, stiu cat de tare doare sa se ia cineva de TRUPA TA. Uite-te in profilul meu la trupe preferate si vei stii ce zic. Aproape toti AI MEI au zburat pe usa afara cand a inceput sa aiba succes "Nevermind", adica la un an de la aparitie, in 1992.

 

 

Ok,none taken,am inteles eu gresit,sunt de fel mai repezita,imi cer si eu scuze :) Eu din greseala am luat un album al uneia din celelalte 3 trupe incubus existente si efectiv m-am speriat,un album plin de scratch-uri si mi-am zis daca asta cantau ei inainte,they've been brainwashed? :)

Trupele tale preferate sunt chiar misto,m-am uitat si crede-ma stiu si eu cum e,ca Nirvana sa le eclipseze,sincer eu oricum mi se pare ca Pearl Jam sunt mai reusiti,insa tot fenomenul Nirvana si Kurt Cobain i-a dat pe restu peste cap..de curand m-am axat asa pe grunge si sunt multe trupe care chiar merita,de asemenea au fost aspru criticati si marginalizati Stone Temple Pilots,si asa mai departe..life is unfair :( cat despre faptul ca unii se dau dupa cum bate vantul,e treaba lor,ei se fac cumva indirect de cacao :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.