www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unora Le Place Jazz-ul


Quetzalcoatl
 Share

Recommended Posts

parerea mea personala: acdc transformat in jazz iese un mutant. Defapt jazz nu e, doar i-a marit tempoul si schimbat putin linia melodica. Aproape rap :)

 

Eu zic cã e funk interpretatã, iar dacã încerci un exercițiu de imaginație , ipotetic vorbind, ºi ai ºterge "Back in Black" din istoria culturii muzicale ( ce pretențios sunã, nu ? ) ai avea funk pur. Am dreptate ? Iar funk e prin zona "dansabilã" a jazz-ului, blues-ului, nu ?

 

Oricum, "Why sssso sserioussss ?" :lol:

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Eu zic cã e funk interpretatã, iar dacã încerci un exercițiu de imaginație , ipotetic vorbind, ºi ai ºterge "Back in Black" din istoria culturii muzicale ( ce pretențios sunã, nu ? ) ai avea funk pur. Am dreptate ? Iar funk e prin zona "dansabilã" a jazz-ului, blues-ului, nu ?

 

Oricum, "Why sssso sserioussss ?" :)

 

Probabil de aceea, am intiparita in memorie piesa originala. Mai mult funk da.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest bogdancoltea

Multe piese frumoase aici.

Adaug si eu doua din sfera ECM

Prima este a lui Ralph Towner . Va invit sa explorati in voie piesele lui cat si ale trupei Oregon (din care face parte).

 

 

Al doilea este Steve Tibbets, cu prima piesa de pe albumul "YR" (un album de exceptie, poate mai putin cunoscut dar esential pentru orice colectionar ECM)

http://www.youtube.c...h?v=PDuphpgJ8Oc

Edited by bogdancoltea
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
Guest flautufermecat

@soldiez: foarte tare interpretarea lor.

 

 

 

Doi giganti

Prea politicos spus doi giganti. Mai degraba cred ca avem de a face cu un geniu plus un chitarist de country (care dupa cum canta in filmul asta, pe care l-am vazut in intregime, pot sa zic cu lejeritate ca e mediocru chiar si pentru stilul sau, country - unde stim cu totii ca exista chitaristi care ne fac sa ne ascundem sub chiuveta de la bucatarie atunci cand performeaza). Cata diferenta de clasa, daca ne uitam numai la modul in care fiecare il acompaniaza pe celalalt! Sa-mi fie cu iertare daca am fost prea dur cu taica Roy Clark (care n-are nicio vina saracu', insa prea se da vedeta in film), dar parca imi pare rau ca Joe Pass, la ultima lui sesiune de inregistrari, nu a avut un companion pe masura.

 

Si am sa adaug si eu o bijuterie cu Joe Pass, aparuta mai recent pe youtube, si poate mai putin cunoscuta:

Link to comment
Share on other sites

Ati acoperit multe, Pat metheny, Avisha Cohen, Rosenberg Trio, etc...

 

Dar as vrea sa mai promovez jazzul facut in Romania. In special combinatiile inedite, cum ar fi:

 

- jazzul + folclorul romanesc : Teodora Enache si Marius Mihalache

 

Alt interpret de asemenea combinatii folclorice, oe care am avut bucuria de a-l vedea live, este regretatul Johnny Raducanu...

Il vazusem si cu Teodora, in care jumatate din piese au fost folclorice, au fost geniali! Mi s-a ridicat parul de pe maini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.