www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson Dk2m


Bogdi Skinny
 Share

Recommended Posts

Numele produsului : Jackson Dk2m Pro Series

 

Pretul este cam irelevant....am luat-o de la un user de pe forum

 

Chiara este geniala , intretinuta perfect , gatul maple este genial (imi aluneca degetele pe ea foarte fain) , doza de bridge este schimbata cu un Dimebucker SH-13.Cealalta este cea stock Sh2N jazz.... Suna foarte bine....sunt mai mult decat multumit de ea.

 

Partile bune sunt enumerate mai sus.....partile rele....nu prea sunt....cam la faza cu acordajul e....imi ia vreo 15 minute sa o acordez calumea (normal...ca e sistem cu floyd....) iar acordajul tine foarte bine....

 

Parerea mea este ca o chitara mai buna la banii aia....mai greu gasesti....noua din cate vad e 2700 de lei acum..... sunt multi bani....dar eu personal consider ca da fum cam la orice ibanez din aceeasi categorie de bani ( P.S. asta e DOAR o parere personala...mie nu imi plac ibanezurile....dar asta nu inseamna ca nu sunt chitari bune)

 

Ca nota , eu ii dau maxim . Adica 10/10. Chitara este superba. Si finishul asta albastru o face sa arate si mai faina....si numa buna de cantat orice gen pe ea...de la blues la death metal....totu sta in mana :)

post-14152-1285970197_thumb.jpg

post-14152-1285970216_thumb.jpg

post-14152-1285970360_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

eu personal consider ca da fum cam la orice ibanez din aceeasi categorie de bani

 

Ca posesor de Ibanez(uri) printre altele, ma tot intreb de ce mai toata lume simte nevoia sa faca comparatii cu acest brand.

("mi-am luat un Squier... mai bun ca Ibanezurile"...... "ia-ti Tenson, nu-ti lua Ibanez"....... "eu am vazut la un prieten ca avea un Stagg, si el e destept. Daca el nu si-a luat Ibanez inseamna ca... " )

Link to comment
Share on other sites

Ca posesor de Ibanez(uri) printre altele, ma tot intreb de ce mai toata lume simte nevoia sa faca comparatii cu acest brand.

("mi-am luat un Squier... mai bun ca Ibanezurile"...... "ia-ti Tenson, nu-ti lua Ibanez"....... "eu am vazut la un prieten ca avea un Stagg, si el e destept. Daca el nu si-a luat Ibanez inseamna ca... " )

 

E o parere personala omule....chill.... nu am nimic cu ibanezurile......is ok....just....not my type....

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Ca posesor de Ibanez(uri) printre altele, ma tot intreb de ce mai toata lume simte nevoia sa faca comparatii cu acest brand.

("mi-am luat un Squier... mai bun ca Ibanezurile"...... "ia-ti Tenson, nu-ti lua Ibanez"....... "eu am vazut la un prieten ca avea un Stagg, si el e destept. Daca el nu si-a luat Ibanez inseamna ca... " )

 

Eu cred cã e din cauza faptului cã Ibanez-urile sunt foarte populare în România și sunt luate drept etalon în segmentul lor (și nu numai!) - superstrat, Floyd, "metal".

Link to comment
Share on other sites

O fi, n-o fi tipul tau, nu asta era important.

 

Omul te-a intrebat de ce ai simtit nevoia comparatiei cu brandul respectiv pentru ca nu esti singurul.

Mai sunt si alte branduri si dintre toate sutele de firme care produc chitari un procent semnificativ din chitaristii care nu-si cupara un model produs de firma in discutie simt nevoia comparatiei DOAR cu acest brand.

 

Si nici un chill ca nu s-a enervat nimeni. Printre altii esti vizat si tu sa raspunzi la intrebarea asta.

 

Uite aici iti pot da parerea mea personala. Nu imi plac Ibanezurile din urmatoarele motive (ma refer la cele superstrat cu Floyd, restul nu sunt neaparat modele care sa ii reprezinte, poate doar cu mici exceptii):

  • de obicei au corpul din basswood, de aici un sunet destul de plat, care nu taie prin mix si lipsit de personalitate
  • sistemul Floy Rose, desi este poate cel mai bun de pe piata (la seria Prestige) taie mult din sustainul natural al chitarii care si asa nu este foarte grozav
  • griful cu radius prea mare si prea subtire, mi se pare ca ma face sa cant intr-o pozitie usor artificiala, unora le place, mie nu
  • de obicei se vor struto-camile, vor sa fie si strat si les paul in acelasi timp, dar nu reusesc in nici o directie bine
  • probleme de schimbat corzi si acordaj inerente sistemelor Floyd, deasemenea cunsocutele probleme cu bendingurile

Cam astea ar fi inmare motivele pentru care mie nu imi plac chitarile Ibanez. Am avut pana acum ceva timp un Ibanez RG Prestige MIJ, deci nu vorbesc in necunostinta de cauza.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.