www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corector De Ton


Sarpe
 Share

Recommended Posts

Salut, am vazut pe net ca in mare cam toate amplificatoarele folosesc acelasi tip de corector de ton. Adica cel cu condensatorii de filtraj in paralel.

Intrebarea mea este daca este vreo diferenta majora intre ele fiindca am vazut ca fiecare amplificator are propriile valori la condensatori/rezistente. Sau se poate folosi oricare dintre ele.

Si acest tip de corector de ton se poate baga in orice dispozitiv?

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Valorile condensatorilor și potențiometrelor dau o atenuare a frecvențelor specificã pentru fiecare amplificator în parte. Dacã ai în minte un amplificator preferat, poți folosi acele piese pentru a te apropia de tonul respectiv.

 

Schemele respective se pot adapta pentru orice semnal de linie, și cu încã mai multe perechi condensator-potențiometru ai putea de exemplu sã faci o pedalã de eq.

Link to comment
Share on other sites

Ca o mica completare pentru ca o consider necesara: toate corectoarele de ton de mai sus sunt pasive si fac numai CUT, scoaterea unor frecvente in fata se realizeaza prin atenuarea altora. Pierderile prin acest gen de corector sunt iarasi foarte mari, acest gen de montaj necesitand in practica un etaj de recuperare a semanului pierdut in elementele pasive.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Am atasat trei scheme alese aleator.

Numai bine!

Cauta pe Goagal ......."Tonestack" .un program ce simuleaza vre-o 4 feluri de reglaj ton. poti sa schimbi valorile si sa tragi de potmetre sa vezi cum se schimba curba de redarea frecventelor.

 

http://www.duncanamps.com/technical/tonestack.html

 

Dar !!!! acest circuit se leaga dupa o impedanta de iesire mica ....si se cupleaza la o impedanta de intrare mare.

 

 

Adica un buffer dupa care urmeaza tonestack aoi inca un buffer care adapteaza catre iesire...

 

bufferele pot fi combinate si cu amplificatoare .

 

Buffer in etaje de amplif audio = adaptor de impedanta ce au Z mare pe intrare ...si au Z mic pe iesire.

 

Se folosesc circuite : Repetor pe emitor , Repetor pe Source , Repetor de tensiune ( la IC).

 

 

 

 

Cum a mentionat colegul nostru ..sunt circuite pasive la taiere acestea diminueaza semnalul asa ca este necesara o amplifuicare dupa ca sa se recupereze scaderea .Sau semnal mai mare pe intrare.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.