www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Mustang 65 Reissue - O vreau înapoi!


marius_guitar
 Share

Recommended Posts

Cu cat aprofundez RGC cu atat imi dau seama ca se pot gasi multe chestii folositoare p-aici. Eu pana acum am folosit forum-ul doar pt a cumpara/vinde chestii sau tentative si am cam incercat sa-mi tin gura... Anyway

 

Incep si eu prezentarea chitarii mele. Am avut o tentativa de vanzare dar mi-am propus in cele din urma sa nu-mi vand niciodata un lucru doar ca am nevoie de bani. O adevarata poveste :)

 

Acum vreo 2 ani primesc un tel de la un pr din Targoviste si sa aud ca i-au gresit shipping-ul din State si in loc de o Yamaha acustica a primit modelul folosit de legendarul Kurt Cobain. Eu fericit, fara nici un ban in buzunar ma duc o vad, o probez (atunci cantam pe proc), incep sa ma documentez, preturi, comparatii etc. Pana la urma ma decid peste o luna si o cumpar in doua transe.

 

Fender Mustang 65 Reissue

Pret: http://www.thomann.de/gb/fender_65_mustang_rw_db.htm (777 eur) ; http://guitars.musiciansfriend.com/product...itar?sku=512763 (940 USD)

As putea spune ca am luat-o noua dar oricum am dat mai putin.

Caracterisitici: maple neck, 22 taste, 2 doze single-coil, a venit fara chestia de vibrato pe care oricum n-o folosesc, culoare albastru deschis (imposibil sa nu iasa in evidenta :lol:

 

De sunat suna f bine, dupa parerea mea, are un crunch specific si suna extraordinar de bine atat pe overdrive cat si pe tonuri de distors. E un pic diferita de tele ca sunet, dar in opinia mea suna super.

Griful e pt mana mea, ceva mai stramt un pic si f comfortabil are un clean demential (mai ales dk e colorat cu putin delay si reverb), asta dupa noua achizitie (fender deluxe vintage modified full lampa 40 W).

Pt tonurile de lead ii trebuie un avant mai mare (ma refer la niv de distorsiune) fiind doze single coil, ma chinui de ceva timp sa gasesc o pedala pt un ton de lead.

Modelul original avea cheita de acordaj acoperita cu plastic, prima care s-a dus e cea de la mi gros si acum re-ul imi face figuri. Va trebui sa le schimb cu un model cromat, asta cand voi avea bani. Nu imi fac probleme deoarece se dezacordeaza f greu in ciuda faptului ca trag de corzi f mult.

 

Overall, ii dau un 9.5 (asta pt cheite), Calitate (finisaj, accesorii etc) - 9, Sunet - 10

 

Sunt curios sa aflu daca mai are cineva chitara asta p-aici sau in tara. Ma tot duc la Fender de vreo 2 ani si gasesc doar modelele Jaguar (nu stiu cat de mare ar fi diferenta). Eu deocamdata nu am gasit-o niciunde la noi in tara nici la vanzare dar nici pe forum-uri. Corectati-ma dk gresesc. Oricum incep sa ma consider unicat.

 

Voi ce stiti de chitara asta? pareri, impresii, recomandari, etc

Astept. O zi buna tuturor,

Marius

 

p.s. era sa uit, modelul este japonez

post-11114-1285747803_thumb.jpg

post-11114-1285747862_thumb.jpg

post-11114-1285747889_thumb.jpg

post-11114-1285747958_thumb.jpg

post-11114-1285747988_thumb.jpg

post-11114-1285748015_thumb.jpg

post-11114-1285748057_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pfff.

Sunt convins ca suna absolut demential!

Felicitari,si cant-o sanatos!

:)

 

 

Multumesc pt sustinere "jackson"!

 

Sa stii k a durat ceva.

Am facut un pic "foamea" dar s-a meritat :lol:) :lol:

 

Si tie iti doresc asemenea!

 

p.s. imi cer scuze de calitatea pozelor, au fost facute cu telefonul vechi!!!

Edited by marius_guitar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Update:

 

Cheitele au fost schimbate cu modelul cromat

http://www.thomann.de/de/fender_70tuner.htm

 

Probabil ca urmeaza sa schimb doza de bridge cu un minihumbucker, dar asta cand voi avea bani si ma hotari asupra modelului

inca nu am poze, dar-s pe vine

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

imi cer scuze ca dezgrop acest topic dupa foarte mult timp. singurul motiv ptr care fac acest lucru este ca m-am hotarat sa incerc sa o cumpar inapoi de la cel caruia i-am vandut-o, sau probabil o fi ajuns la alt proprietar... nu mai tin minte nici numele, tel sau id-ul persoanei carei i-am vandut-o dar daca vede acest mesaj il rog sa ma contacteze pe privat sau la tel 0763920320 chiar daca nu vrea s-o vanda! Este chitara mea de suflet si as vrea macar s-o mai vad odata! :)

 

daca nu cer prea mult si stiu ca avem admini de treaba un pinned m-ar ajuta enorm, multumesc!

Marius

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.