www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tobe Electronice


Guest Danny1345
 Share

Recommended Posts

Guest Danny1345

Am intrat pe acest forum ca imi pare de oameni ce stiu ce vorbesc.

 

Buna ziua. As avea nevoie de niste sfaturi.

 

Locuiesc intr-un apartament in care 70% din oameni sunt batranei (peste 65 de ani). Imi place foarte mult sa bat la tobe, si as vrea sa-mi achizitionez un set. Problema se pune in felul urmator: Tobe acustice nu pot sub nicio forma sa-mi iau. Stiu cum e. Batul (stick-ul) sare cu totul altfel din toba acustica, e mult mai frumos sa bati la tobe acustice, nu se compara. Din pacate singura solutie e sa-mi iau tobe electronice.

 

Pretul final ar fi 400 de euro. (Stiu ca nu e mult, dar sunt incepator, un pusti de 17 ani, si totusi nu vreau sa cer foarte multe de la parinti). Probabil as putea trage pretul la 500 de euro, in conditiile in care strang si eu bani.

 

As vrea niste recomandari de banii acestia. Tobele as vrea sa m-i le cumpar de pe Thomann.de. Care anume tobe imi recomandati?

 

Va trimit niste linkuri de la tobele ce le-am vazut eu rentabile. Sa-mi spuneti care credeti voi ca e mai buna dintre acestea:

http://www.thomann.de/gb/millenium_mps300a...s_io_pc_set.htm

http://www.thomann.de/gb/millenium_mps400_..._stereo_set.htm

http://www.thomann.de/gb/alesis_dm6_edrum_kit.htm

http://www.thomann.de/gb/milleniumalesis_m...m5_edrumset.htm

 

Sunt curios cam cum suna tobele astea electronice. Nu sunetul produs de modul, ci sunetul propriu zis care-l fac cand dai in ele. Nu ca m-ar interesa in mod special, dar sunt curios ce galagie fac, avand in vedere vecinii mei. Daca cineva are tobe electronice cam de calitatea a ce vreau eu sa-mi cumpar, il rog frumos sa filmeze cum suna tobele, iar pentru a ma putea orienta sa compare sunetul facut cand loveste toba cu lovirea betelor intre ele, ca betele suna toate cam la fel, nu-i asa :) ??

 

Va multumesc foarte mult; si astept raspunsul vostru cu nerabdare, desi tobele o sa mi le iau abia in luna mai/iunie; ca atunci o sa avem bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tiki Horea

Danny, modele pe care le-ai ales suna ca si cum ai bate in masa, cu un servetel pe ea. Un pic mai infundat, de fapt. :-?

Un set de tobe electronice TACUT tre sa aibe 'mesh heads'. Alea arata ca si cum ar avea membrane de plasa. Alea-s silent. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut la sala de repetitii mps-400 si ... e un set acceptabil pt inceput [au un sunet digital, steril] ( :) ) Acustic, tobele suna ca si cum ai da cu betele intr-o perna [hihatul parca facea mai mult zgomot] iar electric... sa zicem ok in conditiile in care nu ai multe pretentii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345
Eu am avut la sala de repetitii mps-400 si ... e un set acceptabil pt inceput [au un sunet digital, steril] ( :) ) Acustic, tobele suna ca si cum ai da cu betele intr-o perna [hihatul parca facea mai mult zgomot] iar electric... sa zicem ok in conditiile in care nu ai multe pretentii.

Am gasit pe Thomann si Millenium MPS-600. La oferta buna. Oferta bundle. Cu scaun, casti si bete in pret. M-i se pare super oferta. Ce ziceti??

http://www.thomann.de/gb/millenium_mps_600...i_se_bundle.htm

 

 

http://www.thomann.de/gb/millenium_mesh_head_pad_set_pro.htm 549 de euro, mai ieftin...nu cred ca este.

 

Nu are modul, imi trebuie si modul, ca altfel nu am ce face cu ele. Raman la cauciuc pana la urma, n-am ce face. Multumesc frumos oricum!

Edited by Danny1345
Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

Da, intr-adevar nu am scris bine mi. Nu sunt neaparat pentru feelingul de acustica. Vreau doar niste tobe electronice la pret decent. Deci e buna aceasta oferta daca NU luam in calcul faptul ca tobele nu sunt mesh??? Modulul o fi bun ??

 

Daca folosesc MIDI+sampler software de care zici, aud sunetele in timp real de la CALCULATOR?? Sau cum? Sunt nou cu chestiile astea si de aceea intreb.

Edited by Danny1345
Link to comment
Share on other sites

aud sunetele in timp real de la CALCULATOR?

Da, vezi aici un exemplu:

Îți trebuie o interfațã audio cu latențã minimã (și intrare MIDI, evident) și calculator cu suficientã memorie pentru a încãrca sampler-ul. Deci nu merge chiar orice netbook.

 

Modulul o fi bun ?

Nu am gãsit documentarea. Vezi sã fie configurabil ca gain/compresie/velocity mapping. În rest, sã conținã cât mai mule seturi de sample-uri (kit-uri) ca sã ai de unde alege. Restul e subiectiv.

Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

Memorie RAM adica??? Procesorul conteaza?? Am 2GB RAM si un Intel Core 2 Duo 4400. E acceptabil? Latenta intre lovitura si sunet e mare?? Iti multumesc foarte mult pentru raspunsurile tale, chiar m-au entuziasmat. Prin interfațã audio la ce te referi??

Edited by Danny1345
Link to comment
Share on other sites

Guest bullygil

Salutari.Vroiam sa deschid thread dar vad ca este deja legat tot de tobe electronice.Vroiam sa intreb:

Exista tobe electronice FARA modul?Daca da, sunt mai ieftine?Pot gasi in Romania?

Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

Nimeni nimic? N-ati mai auzit de modulul asta??

 

@FiveseveN, ce zici, merita sa-mi iau Alesis Trigger I/O??? Am inteles ca ala se aude DOAR prin interfata calculatorului, ca cica singur nu merge. E adevarat??

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca ala se aude DOAR prin interfata calculatorului, ca cica singur nu merge.

Dacã n-ar merge de ce s-ar mai produce/vinde? :)

El merge pe ce-l intereseazã: transformã intrarea de trigger/microfon în event-uri MIDI. Toate modulele fac asta, doar cã majoritatea facși pasul urmãtor: notele MIDI sunt interpretate de un sintetizator sau sampler pentru a produce sunetele specifice.

Pentru a produce sunet, Trigger|iO trebuie cuplat la un sintetizator sau sampler, e.g.:

- alt modul (cu intrare MIDI), dar chiar n-ar avea sens

- "clapã" sau alt gen de workstation care acceptã intrãri MIDI

- un PC pe care ruleazã sampler software

- drum machine sau altfel de sintetizator sau sampler standalone, chiar și analogic eventual dacã vrei sã fii cu moț

Deci într-un cuvânt, orice are intrare MIDI (sau MIDI via USB). Poți controla și jocuri de lumini cu tobele dacã vrei.

Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

Alesis Trigger I/O asta are latenta mica?? Nu stii? Recomanzi asta, sau modulul de la MPS-600??

Edited by Danny1345
Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

Uhm, se cam poate inchide acest topic, am vorbit cu tata si am facut cumva sa-mi iau tobe acustice, dar nu in bloc. Probabil o sa fac altu in care o sa va terorizez cu intrebari despre acele tobe. Multumesc tuturor pentru ajutor, mai ales tie Fiveseven. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest pavel_filip

la mana a doua cam la ce pret gasesc si eu un set electronic compet pentru incepatori ( prima oara cand pun mana pe tobe) . precizez ca as face asta strict ca hobby si abia acum incerc sa ma interesez spre exemplu http://www.magazinuldemuzica.ro/MILLENIUM-HD-100-E-DRUM-SET-_-47316.html asa ceva ma ajuta cu ceva sau mai bine mai astept? daca astea nu sunt ok se poate sa imi spuneti si mie de ce nu si dupa ce caracteristici sa ma uit ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Creepyoldguythatslalksyou

decat sa faceti o prostie sa luati tobe electronice ( sa fim sinceri tehnologia tobelor electronice n-a evoluat asa mult incat sa fie perfecte)

poti lua tobe acustice si ai 2 variante

1 iti cumperi paduri dalea de cauciuc care se pun peste tobe si cinele

2 esti baiat destept si la urmatoarea sedinta de bloc vorbesti cu locatarii si ii rogi sa iti acorde o ora doua pe zii cand sa faci galagie fara sa se enerveze

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.