www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator bass


andreimetal
 Share

Recommended Posts

Guest fluffyone

Ma, de gasit se gaseste, cam la orice magazin de muzica din tara.

Iti putem recomanda si marci, chiar fara sa fim partinitori.

Intrebarea mea e: de ce vrei sub 50W? Eu cred ca e mult pentru camera dar e putin pentru repetitii.. deci?

Link to comment
Share on other sites

pai sub 50w,ptr k alea care dau peste snt si scumpe ... si nu prea am atati bani ... si oricum,nu`sh`tiu ... e d ajuns unu d 50w maxim si ptr repetitii ... stiti cumva vre`un magazin online de unde pot lua asa ceva? in craiova chiar nu am gasit nici un magazin care sa vanda amp ptr bass ...

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

mie imi place fenderu ala de 100 mai mult decat orice behringer. acasa am 2 behringer bx108 (ala cel mai mic) si bx1200 adica ala de 120 si au un ton cam naspa daca nu am corzile noi, lucru care nu ma coafeaza f. tare.

oricum, ca informatie generala am la sala un cabinet behringer de 4x10 care suna de indoaie, evident cu un sansamp, exciter, putere in fata.

Link to comment
Share on other sites

bai depinde si cat de tare cantati la sala. la mine aveam scule de sute de wati si nu una sau doua.. multe. iti spun ca pentru mine ar fi.. extrem de putin..

poate suntem si noi maniaci da... :)

si despre behringer ultrabass BX 1200 asta chiar m-a impresionat. io aveam probleme serioase cu zgomotul dar cu asta nu am avut nici macar cea mai mica. iar tonul suna foarte bine.. acum depinde si cum ti-l faci tu.

ce-i drept io am si niste coarde super tari da habar nu am ce sunt cu mi-ul aproape cat un si. si pana mea suna de ingheti.. curge fain, nu se inneaca, sunetul este cald si are niste coaie..

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

oh well, ieu am incercat. o sa te convingi mai tarziu. nu'ti lauda prea tare corzile sau pana. ti'am zis ca si al meu suna brici (asa mi se parea mie pana sa cunosc cum ar trebui sa sune un bas) cand aveam corzile noi dar dupa 2 ani de folosire intensa a ampului si niste corzi ceva mai vechi (citeste aici vreo 3-4 luni de cantat la ele) o sa vezi ca rezultatele nu sunt atat de satisfacatoare. si crede'ma vorbesc exact de bx1200 si nu varianta naspa cu difuzor din aluminiu, ci cu difuzor din carton.

Link to comment
Share on other sites

bai nu stiu..

io am fost tare multumit de ampul asta.

iar despre corzi le am de vro 2 ani si arata si suna ca noi.

repet nu stiu ce sunt da suna mai bine decat oricare altele pe care le-am auzit.

iar de comparat sunetul, l-am comparat cu multe alte chitari...

da ma rog.. pana mea!

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

iar despre corzi le am de vro 2 ani si arata si suna ca noi.

repet nu stiu ce sunt da suna mai bine decat oricare altele pe care le-am auzit.

iar de comparat sunetul, l-am comparat cu multe alte chitari...

 

 

:):):)

 

Esti sigur? Nu stiu altii cum sunt dar daca eu nu schimb corzile odata pe luna imi blestem bassurile..

Link to comment
Share on other sites

Guest miky

cum sa sune ca noi? cu ce le protejezi? ca altfel le-ai cumparat vechi ca sa-ti sune ca acum 2 ani >:) .... e imposibil sa sune atat de bine niste corzi care au trecut prin 2 ani de cantat

Link to comment
Share on other sites

ba va spun ca asa e si daca nu credeti intrebati-l pe iulian ca stie si el

 

 

:):):)

 

Esti sigur? Nu stiu altii cum sunt dar daca eu nu schimb corzile odata pe luna imi blestem bassurile..

 

ba nu stiu ce bass ai si ce coarde iti cumperi ca la mine chiar ma tin de foarte mult timp astea

si poate o sa postez niste inregistrari cu trupa asta din iasi sa vezi vum suna dupa mai bine de 2 ani.

 

si daca auziti un pacait sau barait nu e de la coarde ci de la pana, am tras cam tare de ele.

iar de sunet in general nu-l bagati in seama ca am tras toti odata.

am bagat sculele in mixer, de acolo in calculator si am inregistrat.

Rava___Cea_mai_frumoasa_noapte.mp3

Rava___Balada_pentru_Crisalida.mp3

Edited by rebiga mihai
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Maestro, eu am schimbat multe bassuri.. Pana acum 2 saptamani aveam un Ibanez SR505, acum am un Fender Jazz.

Corzi, in general folosesc Dean Markley, dar am incercat o multime de branduri, inclusiv elexir, singurele pe care leam pastrat cam 3 luni.

 

Fara suparare, mie chiar nu-mi place cum suna bassul pe inregistrari.

Dar totusi, ce corzi minune sunt alea?

Link to comment
Share on other sites

mai fratilor.. nu e cazul sa fiti invidiosi acuma ca la voi nu rezista corzile atat :))

am spus si eu intr`un post anterior ca la modul in care au inregistrat e minune ca suna si asa...

dar daca auzi live basul ala o sa vezi ca suna chiar bine..

corzile nu stiu sigur ce marca sunt... ni le`a adus un prieten de la bucuresti cand inca eram a 11`a si nu erau in pachet...

Link to comment
Share on other sites

ba iulian mersi pentru sustinere

propun sa incheiem subiectul ca deja incep sa ma plictisesc

daca nu cred, e problema lor

lasa-i sa isi schimbe corzile "o data pe lune"

lasa ca asa fac "basistii aia mari"

muritorii ca noi nu conteaza

puteau sa-si dea si ei seama doar daca faceau o amarata de diferenta intre cum suna basul si cum suna celelalte instrumente

da ce sa faci cu expertii nu te pui

pleci mereu cu capul plecat la "un set pe luna"

Edited by rebiga mihai
Link to comment
Share on other sites

Guest preo

prietene. te rog frumos sa taci. macar nu mai posta cu o maxima nesimtire. pe forumul asta sunt oameni care canta la bas de cand tu nici nu te nascusei. sau crezi ca aia sunt cumva prosti. pentru clasa a 10'a eu cred ca ai destul sange in tine sa postezi cu atata tupeu. ori esti prea tare ori esti prost cum n'a mai vazut romania. vezi'ti lungul nasului! noi incercam sa iti dam sfaturi cat de cat utile ale unui om care a incercat multe la viata lui si vii tu expertule sa ne spui ce si cum! te'as ruga de acum incolo daca cumva mai ai impresii personale sa le tii pentru tine! macar nu fii nesimtit!

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Maestro, imi cer scuze ca te-am jignit. Eu asa procedez. Eram totusi curios sa aflu ce corzi sunt ca poate gasesc si eu o solutie sa nu mai schimb atat de des..

Link to comment
Share on other sites

mei.. io cred ca va incingeti prea tare...

adik pana la urma e vb despre niste amarate de corzi..

nu tre sa se lase cu nesimeteli si chestii de astea... daca unii nu vor sa creada treaba lor...

pana la urma.. au si ei experienta care le confirma sau le infirma anumite lucruri...

insa nu cred ca trebuie sa faci un om nesimtit numai pentru faptul ca isi apara corzile..

si apropo.. nu e a 10`a..

pana la urma magazinele cu corzi de bass tre sa faca vanzare...

oricum cred ca unii cu experienta ar stii ca ph`ul transpiratiei si alte variabile de genul asta au ceva important de zis in ceea ce priveste ritmul de degradare a corzilor.. ca sa nu mai vorbesc de umiditatea din aer ... bla bla bla

ceea ce e deranjant e ca unii chiar nu se pot abtine si folosesc cuvinte urate... adik unde ar ajunge forumul asta daca toti ne`am face prosti si nesimtiti unii pe altii?

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

ok.. o sa imi cer si eu scuze pentru mesajul postat dar pe mine m'a deranjat tonul. stim cu totii care sunt factorii care influenteaza degradarea corzilor dar in 2 ani nu au cum sa sune ca noi. intr'adevar sunt unele care suna destul de bine si dupa un timp mai lung de folosire si altele care dupa o luna devin naspa rau. si eu am corzile de prin decembrie si inca imi suna bine dar nu pe behringer bx1200 (unde suna doar decent) ci pe sansamp+exciter+putere+cabinet 4x10 care este o cu totul alta mancare de peste :) ... oricum, si'au pierdut MULT din inalte dar inca mai au o prezenta si niste medii ok, chiar decente pentru un drive bun. sunt sigur insa ca atunci cand o sa le schimb si o sa imi pun iar corzi noi, o sa fiu mult, mult mai fericit de tonul meu. numai bine!

Link to comment
Share on other sites

ok.. o sa imi cer si eu scuze pentru mesajul postat dar pe mine m'a deranjat tonul. stim cu totii care sunt factorii care influenteaza degradarea corzilor dar in 2 ani nu au cum sa sune ca noi. intr'adevar sunt unele care suna destul de bine si dupa un timp mai lung de folosire si altele care dupa o luna devin naspa rau. si eu am corzile de prin decembrie si inca imi suna bine dar nu pe behringer bx1200 (unde suna doar decent) ci pe sansamp+exciter+putere+cabinet 4x10 care este o cu totul alta mancare de peste :) ... oricum, si'au pierdut MULT din inalte dar inca mai au o prezenta si niste medii ok, chiar decente pentru un drive bun. sunt sigur insa ca atunci cand o sa le schimb si o sa imi pun iar corzi noi, o sa fiu mult, mult mai fericit de tonul meu. numai bine!

 

adevarul e ca totul tine de perspectiva si... de urechea fiecaruia.. in orice caz nu pot nega ca si tu ai dreptatea ta... :) dar si mihai cunoaste realitatea sa...

oricum propun sa se inchida topicul asta.... cred ca omul si`a gasit raspunsul.... si noi am deviat mult de la tematica :))

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Da totusi ar fi fost interesant sa impartasiti si cu noi secretul longevitatii acelor corzi..

Link to comment
Share on other sites

Da totusi ar fi fost interesant sa impartasiti si cu noi secretul longevitatii acelor corzi..

 

bai omule tu chiar nu ai leac.

toti am cazut de acord sa incheiem subiectul pe un ton de fair-play da' tu nu tot incerci sa zgarmi in stii tu ce.

 

pe inregistrarile alea intr-adevar poate nu suna chiar asa.. sunt mp3-uri nu tracuri iar tipul la care le-am convertit nu stiu la ce calitate a facut-o.

io va spun ca au inca ton metalic si destule inalte..

iar de acum nici nu imi mai bat capul cu tine (in special).

te rog sa te abtii.. daca nu crezi nu ai decat sa nu o faci dar te rog sa ma scutesti cu replicile acide.

pa!

 

iar despre statia aia nu am zis decat ca mi-a placut cum suna..

nu stiu cat de noua e in comparatie cu a ta(preo) si cat de folosita e a ta..

Edited by rebiga mihai
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Eu personal mi-am pierdut orice fir de intelegere fata de acest topic. Am acceptat ca fiind posibila afirmatia ta. Ti-am imbratisat convingerile. Te-am rugat sa-mi spui si mie ce marca sunt corzile ca sa iau un set sa le testez sa vad cum rezista.

 

Dar vad ca nu se pot intelege oamenii cu tine. Bassul nu suna prost pe inregistrarea aia, suna foarte prost! Nu mi-au picat bine afirmatiile tale iar tonul pe care ai discutat cu mine imi dovedeste cate ceva despre tine.

Topicul se poate inchide din partea mea.

Link to comment
Share on other sites

bai nu stiu pe ce ai ascultat tu dar pe sistem 2.1 nu cred ca se intelege mare lucru.

si inca o data iti cer sa compari cu celelalte instrumente.

a fost o inregistrare facuta la repetitie cu toate sculele bagate intr-un mixer si de aici in calculator. ce sunet vroiai sa iasa.

si pe langa asta am mai si convertit din track in mp3 si nu stiu la ce calitate.

 

ok

ca sa fim fair o sa imi cer si eu scuze fata de voi toti.

o sa zicem ca am inteles gresit replicile voastre (care mie mi s-au parut acide)

poate mi-am pierdut calmul din moment ce ma simteam atacat din toate partile.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.