www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Homemade Manbearpig


Pãulicã fãrã fricã
 Share

Recommended Posts

prima pedala homemade :) manbearpig

revin cu soundsample mai tarziu

Io nu mai astept sound-samplere. Imi ridic palaria de pe-acuma. 

 

 

Asta as numi si eu cu adevarat "home-made".

 

Din conserve de parfum, de fasole-batuta, de pate-uri, si-asa mai departe. Jack White style

 

Nu fac absolut deloc misto ! Stima maxima !

Pot sa recunosc cu mana pe inima, la faza asta : UTA-Poli 1-0

 

 

Si numele... LOL. Esti prieten cu el ?

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

sample1 - testat la pc fara soft genul guitar rig. mai tarziu merg la un prieten sa vedem cum se aude la amp si dupa aceea prin guitar rig si amplitube

 

ps:bazaitul acela pe fundal se aude din cauza ca e alimentat la 12v , la 9v nu se aude.

Untitled.wma

Edited by Pãulicã fãrã fricã
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Karacter

ok... am construit si eu o pedala de distors... poate si altii... dar nu suna la fel de .... hai sa -i spunem varza... nu prea suna a distors fratica.... ii lipsesc ce americanii numesc "balls"....

 

dupa ce schema ai construit-o? ne o poti arata? - nu de alta dar poate putem remedia problemele cu alimentarea si cu acele 'balls'

 

p.s: de obicei o pedala incercata direct la pc va suna cum am mai spus: varza... incearca sa o testezi pe un amp si inregistraza cu un telefon[s-ar auzi mult mai bine], daca n-ai un microfon sau scule de record

Edited by Karacter
Link to comment
Share on other sites

ok... am construit si eu o pedala de distors... poate si altii... dar nu suna la fel de .... hai sa -i spunem varza... nu prea suna a distors fratica.... ii lipsesc ce americanii numesc "balls"....

 

dupa ce schema ai construit-o? ne o poti arata? - nu de alta dar poate putem remedia problemele cu alimentarea si cu acele 'balls'

 

p.s: de obicei o pedala incercata direct la pc va suna cum am mai spus: varza... incearca sa o testezi pe un amp si inregistraza cu un telefon[s-ar auzi mult mai bine], daca n-ai un microfon sau scule de record

 

 

mai bine arata tu schema pe care ai construit-o..ca netu e plin de scheme de pedale de distors de unde sa stim noi ce ai facut si de ce ii lipsesc acele "balls". si eu am construit 2 pedale simple de distors intr-adevar nu sunt cine stie ce ....oricum..conteaza mult si ampul in care bagi pedala.

 

Bafta!

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

Guest Karacter

mai bine arata tu schema pe care ai construit-o..ca netu e plin de scheme de pedale de distors de unde sa stim noi ce ai facut si de ce ii lipsesc acele "balls". si eu am construit 2 pedale simple de distors intr-adevar nu sunt cine stie ce ....oricum..conteaza mult si ampul in care bagi pedala.

 

Bafta!

 

1. Nu te contrazic... conteaza amp-ul[de asta am recomandat sa nu se faca inregistrarea cu PC-ul]

2. Uita-te la atasament... tot secretul pedalutei asteia consta in acele doua diode[OA81] legate in serie...

 

DOD.PNG

 

Edited by Karacter
Link to comment
Share on other sites

1. Nu te contrazic... conteaza amp-ul[de asta am recomandat sa nu se faca inregistrarea cu PC-ul]

2. Uita-te la atasament... tot secretul pedalutei asteia consta in acele doua diode[OA81] legate in serie...

 

DOD.PNG

 

 

 

daca nu ma insel pedala asta e MXR distortion plus. poti folosi si alte diode..cum ar fi 1n4148 ...dar va schimba mult tonul pedalei. poti incerca mai multe tipuri de diode...si vezi care iti suna mai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest Karacter

E DOD 250 mai precis. Cam aceea;i treabã. N-are nici un secret, though :) Poate modul în care se modificã frecvențele amplificate în funcție de controlul de gain e mai important decât diodele, totuși.

 

 

 

DOD 250 ii cam aceiasi chestie cu MXR Distorsion+... schema pe care am pus-o la dispozitie este intradevar facuta dupa un model de DOD 250, dar am preferat sa renunt la potentiometrul de volum si am schimbat diodele in ea ... - si vreau sa spun ca diodele iti pot schimba semnificativ tonul deoarece cand am construit prima pedala de distors am schimbat diodele la ea de vreo cateva ori, pentru ca tot nu gaseam pe la magazinele de electronica diodele potrivite ...

 

prima incercare: diode de siliciu 1n914 -se auzea cu un bazait insuportabil

a doua incercare:1n270 numai distors nu era ala... asa ca am mai incercat inca o data...

final: oa81 - diode din germaniu

 

 

Link to comment
Share on other sites

DOD 250 ii cam aceiasi chestie cu MXR Distorsion+

schema poate, ca sunet, deloc.

(am transformat un D+ facut d mine in DOD grey, pt ca uram cum suna)

 

a doua incercare:1n270 numai distors nu era ala... asa ca am mai incercat inca o data...

final: oa81 - diode din germaniu

Nu ar trebui sa fie asa o diferenta intre 2 diode de Ge, 1n270 e tot Ge.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.