www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[pedala] Jim Dunlop Cry Baby GCB-95


Recommended Posts

Nume echipament: Jim Dunlop Cry Baby GCB-95

Pret: Acum 7 ani, 100$ noua

Caracteristici: Este cea mai cunoscuta pedala Wah Wah (folosita chiar si de Jimi Hendrix). Are 1 intrare de instrument si o iesire pentru amplificator, ambele pe jack mono mare. Constructia este metalica complet. Placa de pe spate se prinde in 4 suruburi care sunt ingenios ingropate in cele 4 piciorushe de cauciuc care impiedica pedala sa alunece pe orice suprafata ar fi pusa (n-am incercat-o pe gheata :)). Foloseste o baterie de 9V care are un locas propriu in pedala si se schimba foarte usor prin indepartarea placii de pe spate. Timpul de inlocuire a bateriei este sub 1 minut. Culoarea este neagra. Partea care este in contact cu talpa pantofului utilizatorului este de asemeni din cauciuc lipit pe metal si este foarte rezistenta. Bateria se consuma extrem de lent si in 7 ani estimez ca am schimbat cam 10-15 baterii. Are de asemenea si o intrare pentru alimentare de la un transformator insa cu transformatoarele de 2 lei e posibil sa se auda un mic brum. Activarea efectului wah se face prin apasarea mai tare a pedalei, moment in care switch-ul de sub pedala este comutat. Revenirea la sunetul normal se face la fel.

Cum suna: Suna exact cum isi doreste orice chitarist sa sune. Este mama pedalelor wah wah si tot ce s-a facut in domeniul asta se bazeaza in mare masura pe schema acestei pedale. O sa atasez si un mp3 mic ca sa va faceti o idee.

Parti rele: singurul defect este greutatea ei (o estimez pe la 1kg)

Impresie generala(Nota de la 1 la 10): nu cred ca exista cineva pe lumea asta care sa nu-i acorde nota maxima pentru sunet si calitatea constructiei. Daca as ramane fara ea, mi-ash lua una noua pentru ca este o pedala top class. 10/10

 

Exemplu 1

post-8-1112736068_thumb.jpg

post-8-1112736121_thumb.jpg

post-8-1112736133_thumb.jpg

post-8-1112736144_thumb.jpg

post-8-1112736164_thumb.jpg

post-8-1112736176_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Fenderash

Nume echipament: Jim Dunlop Cry Baby GCB-95

Pret: 4 Milioane cumparata de la un foarte bun prieten de al meu

Caracteristici: Vezi postul lui Felix.

Cum suna: Vezi postul lui Felix.

Parti rele: Nu vine cu husa.

Impresie generala(Nota de la 1 la 10): Nota 10

Edited by Fenderash
Link to comment
Share on other sites

pedala despre care vorbiti, jim dunlop cry baby gcb-95, este, negresit, una foarte buna, preferata in special de cei carora le place sa auda anumite frecvente medii scoase in fata. ca raport caliate/pret nu am nimic de comentat dar la calitatea sunetului am anumite retineri (evident subiective!). asa ca eu nu acord acestei scule mai mult de 8.5.

in privinta fiabilitatii, este recunoscut faptul ca este foarte rezistenta, fiind garantata la cca 1 milion de cicluri si gasindu-se potentiometre de schimb cu aceleasi caracteristici fabricate de dunlop special pentru aceste pedale. greutatea este normal sa fie asa, pentru stabilitate mecanica pe scena iar consumul este inr-adevar redus.

cu aceasta ocazie tin sa fac o anumita rectificare. jimi hendrix nu a cantat niciodata pe jim dunlop pentru singurul motiv ca aceasta firma mai sus numita, nici nu exista pe acea vreme. hendrix a folosit VOX si CRY BABY, ceea ce este doar o asemanare de nume, preluata cu buna stiinta si contra cost probabil, de jim dunlop. de altfel, pedala CRY BABY este de origine italiana. italienii sunt inventatorii pedalei wah prin cearea inductorului de tip oala de ferita, reluat actualmente la firma jim dunlop cu tipul FASEL la modelul CLASSIC. ca o informatie in plus, inclusiv firma VOX (ale caror pedale wah, eu, personal, le prefer) este tot proprietatea firmei jim dunlop.

concluzia este ca nu o consider MAMA PEDALELOR WAH, cel mult o surioara... :)

Link to comment
Share on other sites

pedala despre care vorbiti, jim dunlop cry baby gcb-95, este, negresit, una foarte buna, preferata in special de cei carora le place sa auda anumite frecvente medii scoase in fata. ca raport caliate/pret nu am nimic de comentat dar la calitatea sunetului am anumite retineri (evident subiective!). asa ca eu nu acord acestei scule mai mult de 8.5.

in privinta fiabilitatii, este recunoscut faptul ca este foarte rezistenta, fiind garantata la cca 1 milion de cicluri si gasindu-se potentiometre de schimb cu aceleasi caracteristici fabricate de dunlop special pentru aceste pedale. greutatea este normal sa fie asa, pentru stabilitate mecanica pe scena iar consumul este inr-adevar redus.

cu aceasta ocazie tin sa fac o anumita rectificare. jimi hendrix nu a cantat niciodata pe jim dunlop pentru singurul motiv ca aceasta firma mai sus numita, nici nu exista pe acea vreme. hendrix a folosit VOX si CRY BABY, ceea ce este doar o asemanare de nume, preluata cu buna stiinta si contra cost probabil, de jim dunlop. de altfel, pedala CRY BABY este de origine italiana. italienii sunt inventatorii pedalei wah prin cearea inductorului de tip oala de ferita, reluat actualmente la firma jim dunlop cu tipul FASEL la modelul CLASSIC. ca o informatie in plus, inclusiv firma VOX (ale caror pedale wah, eu, personal, le prefer) este tot proprietatea firmei jim dunlop.

concluzia este ca nu o consider MAMA PEDALELOR WAH, cel mult o surioara... :)

Mici corectii in postul,altminteri pertinent al lui StratMan:

Voxul pe care canta Hendrix era facut TOT de italieni

Vox NU este proprietatea lui Jim Dunlop,ci a lui Korg

Pedalele VOX 747 si VOX 748 sunt facute de Jim Dunlop

Revenind la review,partea cu soundul este subiectiva,asa cum a mentionat si StratMan

Eu am avut fff multe wahuri:Dunlop 95,Dunlop 535,vox 847,vox 848,Color Sound(tot italiana),VOX italian,Aria Diamond wah-fuzz,care e pe coperta unui bootleg cu Sabbath din 78,Morley Bad HorsieI,Bad HorsieII,etc,etc

Singura pe care nu am vandut-o niciodata este Cry Baby 95

Conteaza foarte mult ce stil canti,de ex.cu Morley Bad Horsie nu m-am inteles de loc,nu se potriveste cu sculele mele,si cu ideea de a canta fara procesare,Voxul este excelent pentru acompaniament si cleanuri.

Dar muscatura pe care o caut eu exista numai la gcb-95,si am ales-o pe a mea din aprox.15 pedale pe care le aveam in magazin,toate noi,evident.O am din 1995,deci are la mine 11 ani,am schimbat cred 10 baterii,de altfel sunetul imi place mai mult atunci cand bateria e pe duca.

Probabil fiindca e din primele serii,vopseaua nu sta prea bine pe metalul din care e facuta,la prima cantare i-a sarit un colt,ceea ce pentru mine a fost un noroc,pt.ca altfel o puneam din nou la vanzare,asa am ramas cu ea :)

Deci 10 pe toata linia

PS: Glass,hai cu ea pe la mine pe la sala,poate s-a decalibrat pur si simplu inductorul,poate-i facem ceva

Link to comment
Share on other sites

Guest jack

Imi permit sa te corectez StratMan. Vox este proprietatea Korg. Cele 3 pedale Vox disponibile sunt doar asamblate de Dunlop.

Link to comment
Share on other sites

Nume echipament: Jim Dunlop Cry Baby GCB-95

Pret: nu o detin dar o are un prieten de-al meu si am cantat pe ea.... de multe ori :)

Caracteristici: Vezi postul lui Felix + functioneaza perfect cu trafu de la procu meu, excelenta arma alba daca dai cu forta :)

Cum suna: Vezi postul lui Felix. + merge demential la solouri, in special cele de metal si pe la ritmica de funk

Parti rele: aaaaaaaahh ........ ahhhhhhhh ...... a da .... nu o detin!

Impresie generala(Nota de la 1 la 10): Nota 10

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut Gcb-95 pana acum vreo 2 saptamani dar l-am dat pentru ca a luat un VoX-847. Imi place mai mult VoX pentru ca nu imprastie sunetul, iar Cry Baby da.Alta chestie ar fi ca pe Vox-ul pastreaza parca mai mult tonul chitarei, pe cand pe cealalta diferenta era mult mai mica.Intr-adevar parca pe lead suna mai bine Dunlop dar pe armonie nu prea se compara,parerea mea.Si inca un avantaj pentru Cry-Baby ar fi ca se poate pune alimentator, iar accesul la baterii este mai usor , nefiind necesar sa scoti placa. Ca si consim, mi se pare ca totusi mananca mai mult Dunlop.

Deci .... in concluzie acord nota 8.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

"Post-urile offtopic vor disparea subit."

Stiu! Dar ca sa nu mai deschid o pagina despre WAH, o sa complectez [ca tot a venit vorba] cu:

"Clyde McCoy was a big-band Trumpet Player in the '60s... not a great musician, but one famous for getting a muted "wah wah" sound. This led to Vox trying to approximate this muted trumpet sound in a pedal... hence the Vox "Clyde McCoy" wah wah"

Mai multe... aici

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

pentru alex strat69: cu tot respectul, vorbim de o pedala nu de o masina. tu vrei sa sune bine sau sa faci economiila lumina?

:)

Edited by hututui
Link to comment
Share on other sites

:) .Ai dreptate , eu doar am incercat sa fac o comparatie parti bune si parti proaste , stiindu-se de la bun in ceput ca optez pentru Vox. Totusi e destul de jenant sa ramai fara baterii cand nu trebuie(asta in caz ca nu ai alimentator bun pentru ca astea obisnuite iti srica sunetu).Si sunt putini cei care se gandesc si la lucruri marunte cum ar fi un alimentator original (nu acuz pe nimeni).
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.