www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Multitrack ---> Mono


Adi M
 Share

Recommended Posts

Am un procesor pe care il conectez la laptop prin interfata USB si inregistrez folosind programul Sony Sound Forge. Cand vreau sa inregistrez o melodie care are mai multe parti de chitara suprapuse, le inregistrez individual si apoi le suprapun cu grija, in Sound Forge. Dar dupa ce am terminat de facut o melodie mai serioasa, am vreo 4-5-6-7 piste audio si trebuie sa o salvez... Singurul format pe care mi-l accepta este .wav, care e al naibii de mare! (>100MB/3min).

 

Dar am urmatoarea problema: nu imi place sa fie "surround", adica sa zicem ca am o melodie cu 5-6 piste audio si o salvez in format .wav (sau parca merge si .flac?) si o pun sa o ascult pe un sistem 5.1. Nu imi place ca se aude o chitara aici, una la boxa cealalta etc. Chiar daca am o melodie doar cu ritm si solo (2 piste) si o ascult la casti, nu imi place sa aud ritmul intr-o parte si solo-ul in cealalta.

 

Deci, intrebari: 1. Cum (cu ce program/comanda) modific dintr-o melodie multitrack intr-una mono, adica sa se auda toate cele x piste in toate cele y boxe?

2. Ce format recomandati pentru spatiu cat mai putin ocupat, pentru o melodie cu cel putin 3 piste?

3. Recomandati un alt program (mai simplu, dar si calitativ) de inregistrat (in loc de SSF)?

 

P.S.1) Va rog nu ma acuzati daca s-a mai discutat..nu stiu ce cuvant cheie sa folosesc pt a cauta subiectul asemanator cu pricina.

2) Va rog nu imi sugerati variante de inregistrare cu microfonul sau cu intrarea Line In etc, pentru ca placa mea de sunet este on board si nici nu intentionez sa mi-o imbunatatesc prea curand.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie un soft multi-track

 

Vezi ACID daca vrei ceva tot de la sony/sonic foundry. Dar sunt multe softuri din care poti alege: CoolEdit, Reaper, Audition, Sonar, Cubase.. multe. Cu astea vei avea un mixer in care vei controla nivelul fiecarui track, cand/unde sa intre, paning, tot tacamul. Ce vrei tu e problema de mixing.

 

Fiecare soft va avea un format al lui si la final vei scoate un wav stereo in 2 canale, sau mono, cum vrei. Poti folosi diverse metode de a duce o sursa mono in ceva 'fake stereo' de la inregistrari suprapuse/reverb/delay pana la alte chestii special gandite pt asa ceva.

 

btw, pana una alta si soundforge poate converti din multitrack in mono din cate stiu..

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt inca familiarizat cu metode de mixare. Abia de curand am inceput sa inregistrez ceva pe mai multe piste. Deci am de invatat si cuvinte-cheie si metode si trucuri etc.

 

Multumesc pentru informatii, o sa incerc sa fac rost de macar unul din programele sugerate de tine si sa sper sa gasesc ce imi trebuie.

 

O seara buna!

 

EDIT: Am gasit! Daca mai intereseaza pe cineva, am descoperit, in meniul de sus: Processes --> Channel Converter.

 

Multumesc din nou! Din punctul meu de vedere, subiectul si-a implinit menirea. Poate fi inchis.

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

da.. channel converter e functia din soundforge dar pt un multitrack veritabil unde ai putea face chestii mai complexe iti trebuie un soft de tip DAW.

 

necesita un pic de documentare si daca vrei sa le detii legal majoritatea costa (reaper in schimb e doar 60 de dolari!) dar va trebui sa faci acest pas la un moment dat.

Link to comment
Share on other sites

Am un procesor pe care il conectez la laptop prin interfata USB si inregistrez folosind programul Sony Sound Forge. Cand vreau sa inregistrez o melodie care are mai multe parti de chitara suprapuse, le inregistrez individual................

 

De cat de rasfirate sunt instrumentele tu raspunzi si nu programul ..tu daca le dai Panoramare (+) sau ( - ) 100% - se va auzi instrumetul doar pe o parte .Daca dai Pan. "0" se aude instrumentul pe centru .daca se aud toate pe centru este foarte greu de mixat si ptr un profesionist deci trebuie un pic panoramate , macar 10-15% chitarele .Toba mare si bas la pe mijloc , voce pe mijloc cu efecte ambientale pe partile laterale ...si de astea....

 

 

Cand salvezi piesa la unde gasesti ... ''mixdown"' sau ''export '' alegi formatul ...mp3... sau... wave...sau ..wmv cu rezolutia dorita .Din 100MB iese aprox 10M mp3 .(la 128 bps /16bit 44.1KHz).

mono sau stereo sau faci mixdown stereo la piesa dupa care readuci in program aceast mixdown (in mixerul editor) sau in fereastra de ''edit" aici o transformi in "mono".

 

 

Normal o piesa poate sa ocupe 1GB in mixerul virtual ...

 

Daca nu ai loc faci mp3 toate "track"-urile ,..dar pierzi ceva din calitate.

Mai citesti si faci experiente .

Chiar daca placa ta este onboard se poate inregistra si cu microfon ...care-i taina ? Majoritatea inregistreaza cu placa onboard .

 

Citeste Help-ul programului ...acolo se dau sfaturi cum si ce...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.