www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor! Bazaie Arcurile De La Premier


soso_ph
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Mi-am cumparat de curand un set de tobe Gretsch Blackhawk. Sunt destul de multumit de ele la pretul lor dar am o problema: bazaie premierul (arcurile) destul de tare cand bat in tom-uri indiferent de cat de tare as strange arcul. Nu stiu ce sa-i mai fac asa ca va rog sa-mi dati un sfat. E destul de enervant.

Gasisem mai demult un topic asemanator, nu mai stiu pe ce site, dar cand am nevoie nu mai dau de el

Va multumesc!

 

Edited by soso_ph
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

Mi-am cumparat de curand un set de tobe Gretsch Blackhawk. Sunt destul de multumit de ele la pretul lor dar am o problema: bazaie premierul (arcurile) destul de tare cand bat in tom-uri indiferent de cat de tare as strange arcul. Nu stiu ce sa-i mai fac asa ca va rog sa-mi dati un sfat. E destul de enervant.

Gasisem mai demult un topic asemanator, nu mai stiu pe ce site, dar cand am nevoie nu mai dau de el

Va multumesc!

 

 

 

Ai o maneta pe undeva de care tragi si se departeaza arcurile de membrana de "rezonanta".

 

 

Si HOPPPA nu mai bazaie.

 

Ca sa nu bazaie se poate amortiza experimental ici colo cu burete si va contribui la sunet dar nu va mai zbarnai la orice miscare.

parca am si vazut ceva cu pasla pe un premier mai vechi ..acu cateva decenii.

 

Plus ai si amortizorul interior cel cu o pasla rotunda .

Link to comment
Share on other sites

Trebuie acordate tobele, de bazait nu scapi de tot, dar asta face parte din sunet. Si pentru tom-uri si pentru toba mare daca nu ai putina coada de premier nu suna cum trebuie. Cand vrei fara indepartezi strunele din maneta de care zice Karpi si vor suna altfel.

 

Esti tobar sau chitarist?

Link to comment
Share on other sites

Am auzit de treaba cu buretele sau servetele sau ce o fi. Banuiesc ca are acelasi efect ca si atunci cand ti degetul aproape de marginea membranei...

Am pus degetul pe tomul mic dar tot bazaie. In plus, tomul nu mai are aceeasi rezonanta. Adica suna mai scurt si mai prost, iar premierul tot bazaie cu o diferenta de intensitate aproape insesizabila. Se intampla asta la tomul cel mai mic. Cand bat in celelalte, bazaie si atunci dar foarte incet, si se poate trece cu vederea.

Eu am cantat la chitara acustica. De curand mai bat si in tobe. Imi place si cred ca as invata repede.

Pentru karpi : Nu stiu despre ce amortizor interior vorbesti. O sa ma duc sa mai ma uit la ele dar pana acum nu am observat nimic din pasla.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.