www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Turneu Marius Pop & The M Theory


soiuz
 Share

Recommended Posts

post-8009-1283961120_thumb.jpg

 

7 Octombrie - Joi - Oradea, sala Arlus a Casei de Cultura, ora 19.00

8 Octombrie - Vineri - Cluj, Music Pub, ora 21.00

9 Octombrie - Sambata - Arad, Club Flex, ora 21.00

14 Octombrie - Joi - Bucuresti, Music Club, ora 21.00

28 Octombrie - Joi - Timisoara, Club Bunker, ora 21.00

29 Octombrie - Vineri - Oradea, Posticum (Jazzland), ora 20.00

30 Octombrie - Sambata - Resita, Club Rock, ora 21.00

11 Noiembrie - Joi - Sibiu, Club Bohemian Flow, ora 21.00

12 Noiembrie - Vineri - Fagaras - CoverClub, ora 21.00

13 Noiembrie - Sambata - Brasov, Deanes Irish Pub, ora 21.00

 

Marius pe Facebook

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest arosulescu

Am fost invitat ºi eu la concertul din Cluj, sã cânt împreunã cu bãieții o piesã. Nu pot fi decât onorat ºi sper cã vom face iar 100 de metri taste, ca în vremurile bune. :)

 

Le mulțumesc ºi le doresc tot succesul din lume.

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Din pãcate o problemã de familie mã determinã sã nu pot onora invitația lui Marius de a cînta împreunã la concertul sãu de la Cluj.

 

Succes oricum. :)

Link to comment
Share on other sites

concertul din cluj a meritat, o trupa de exceptie cu siguranta, desi sound-ul cam de pub, ce sa faci

pacat si penibil ca au fost doar aprox 50-60 oameni , din care o buna parte au venit din oradea pentru Marius &co sa ii sustina.

e culmea cum si pe rgc se plang multi ca nu avem concerte , ca nu avem trupe de calitate si cand o data in an vine o trupa serioasa in CLuj si un chitarist greucean, culmea sala e cam goala...jenanat si pacat de munca oamenilor ...

am cumparat cd-ul acum sunt la prima auditie si sunt incantat.

preturile "penibile" si ele : 10 lei concertul / 20 lei cd-ul...in conditiile in care nu demult un alt chitarist de la noi a lansat CD la 50 lei, concert 70 sau 80 lei din cate retin...

Link to comment
Share on other sites

exact asta a fost reactia si la mine, dep parca castigase la loto :lol: si mi-a spus ca sunt al treilea cumparator doar...

azi am ascultat toata ziua cd-ul 20 lei e jenant pentru ce muzica e pe el si ce munca e in spate

ar trebui sa ii dea medalie tara :lol: lu Marius pentur primu album de d-ne ajuta romanesc...coi frate si inca cat :)

asa fericita era domnisoara de la care am cumparat cd-ul incat am crezut ca eu sunt singuru care a cumparat.

poate totusi am fost primul si de-aia :)

anyway, treaba buna am facut ca l-am luat.

Link to comment
Share on other sites

panica la irish!

ce tare suna! lol

 

concertul din cluj a meritat, o trupa de exceptie cu siguranta...pacat ca au fost doar aprox 50-60 oameni...

e culmea cum si pe rgc se plang multi ca nu avem concerte , ca nu avem trupe de calitate si cand o data in an vine o trupa serioasa in CLuj si un chitarist greucean...am cumparat cd-ul acum sunt la prima auditie si sunt incantat.

preturile "penibile" si ele : 10 lei concertul / 20 lei cd-ul...in conditiile in care nu demult un alt chitarist de la noi a lansat CD la 50 lei, concert 70 sau 80 lei din cate retin...

Marius se astepta sa vina 15 oameni :D La arad au fost vreo suta... vedem, e ok ;)

Preturile sunt de turneu de promovare, dupa ce se termina promovarea crestem pretul :)

 

 

la 10 min dupa concert se cumparasera 3 cd-uri :lol:

s-au vandut 5 pana la urma ;)

 

 

asa fericita era domnisoara de la care am cumparat cd-ul...

 

exact asta a fost reactia si la mine, dep parca castigase la loto :lol:

azi am ascultat toata ziua ... ar trebui sa ii dea medalie tara :) lu Marius pentur primu album de d-ne ajuta romanesc...coi frate si inca cat :)

 

I-am atras atentia domnisoarei sa nu se mai exteriorizeze. Nu se va mai intampla :)

Link to comment
Share on other sites

nu e neaparat o problema... nu e musai sa-i atragi atentia asupra faptului.

eu personal m-am simtit bine cand am vazut ca gestul meu a facut-o sa se simta asa bine. :)

 

glumeam :lol: Normal ca nu e o problema. Ma bucur ca v-ati simtit bine! imi pare rau ca nu am puput continua dupa al dolea bis dar clubul avea probleme cu vecinii... A fost foaaarteee frumos oricum!!!

 

 

Am intrat pe situl Music Club (locatia din Bucuresti) si nu apare nimic la Evenimente pe 14 octombrie... Dar apare pe Sapte Seri. Si pe situl lui Marius...

 

Merg pe incredere :lol: )

 

Rezolvat!

http://www.music-club.ro/

Mai uita oamenii :)

Link to comment
Share on other sites

:)

Salut baieti, sunt la o cafea si ma gandeam la concert de ieri sera in bucuresti...de exceptie, merita lasat cateva cuvinte. Imi a placut forte mult, de obicei la atatea instrumente pe scena si la gen de musica cantat de Marius si theory este usor sa se intre in momente de confusiune (adica unde nu se aude bine nimic) dimpotriva toti baieti au fost foarte pregatiti si dinamici, stind cum trebuie 'dozat' Groove and hand pentru sa sune tot mereu foarte compact si curat. Se simte la urechea, grad de pregatire tecnic melodic este destul de mare in toti musicieni, un grad care determina un sound placut si espresie care lasa ceva dupa ascultare. Vorbind acu espress de marius, eu cred, ca este in trecere spre treapta urmatoare ''definition of my style'' si cu siguranta pot sa pariez de acu ca discul urmator o sa fie ceva bomba!! PS (anticipez...o sa fie mai mult pe fir metheny decat petrucci, acest e sigur..ma uitam la el ce bucuros era cu gibson clean frasand jazzy) first step pentru mine a depasit asteptarile, si, pentru cine credea ca in Romania nu se poate, pentru un ulteriore ora trebuie sa se recreada.

Musica din disc este diferita intre piesele, vine dintro o istorie formata in cursul anilor de pasiune si munca. Se simte chiar piesele mai metal, mai fusion, mai jazzy fiecare face parte dintro moment anume de viata al lui marius in care studia sau era pasionat de stilu respectiv. De cum canta marius nu cred ca trebuie adaugat vreun coment, il stiti cu toti, baiatul e tare de tot.

Un ultim lucru, eu ascultasem disc de inainte sa merg la concert, Performanta live a baietilor ma facut sa apreciez mai bine musica respectiva si marius live este foarte bun, se vede esperienta.

Conclusionez salutand soiut si (cred ca este sotia lui soiut..) o femea blonda care vendea CD simpatica foc. Personal nu stiu care este relatie dintre marius ca artist si soiut dar pot sa zic un lucru pentru ce lam simtit pe pielea mea. Amandoua, si soiut si femea erau dedicati complet dar nu gen munca, mai de graba gen pasiune si prietenie. Cereau la toti daca era in regula, daca se ausea bine, daca a placut spectacol, etc... felicitari, profesional si educat! (ADOR persoanele educate!)

Presupusuri pentru un vitor frumos exist de cum am vazut pentru Pop and the Mtheory, acu depinde si de Voi (da,da, tu care citesti acuma mesajul meu...) chitaristul sa musicien de pe rgc si nu numai, trebuie sa aiba suport baieti, cumparand un disc, mergand la concerte etc.. (apropo cum a zis Vladmpv mai deasupra 20 lei pentru un cd mi se pare foarte onest si la indemana oricui ).

Lumea trebuie sa inteleaga ca discul acest putea sa fie al lor, faptul sa sprijnim musicieni talentati de aci (*in particolar in projecte solistice) este un bine pentru tuturor, societate trebuie sa creada ca se pot investi bani in asa ceva, daca nu, este arta care moare incet incet de 'esigente'. Ma rog, felicitari marius si baieti, va aurez mult success in continuare!!

Salut la toti prieteni cu care ne am intalnit ieri!!! PS. TOTUSI MA ASTEPTAM LA MAI MULTA LUME!! (BUCURESTI E BUCURESTI) adica 80% din useri de pe aici stau in buc, in sala cred ca erau 150 de inci (destui in teorie pentru clubul) dar totusi putini daca ne gandim unde era locat concert. (buc)

numai bine tuturor, mam plictisit singur de cat am scris!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am fost si eu aseara la concert, si asa cum am mai spus-o si pe topicul cu ZC3, baietii mi se pare foarte taaaari!

 

Bassistul Cojanu continua sa ma impresioneze (asta ca sa nu mai zic de Marius si Marcel, ca e subinteles), si o surpiza foarte placuta au reprezentat-o cele 2 compozitii ale sale.

 

Si eu m-asteptam sa fie multmai multa lume, DAR mai ales m-asteptam sa fie lume interesata. De ce spun asta? am avut impresia ca o parte din ei, corporatisti ori ba, nu venisera decat la o iesire de joi seara in pub, muzica fiind in fundal pt ei; laun moment dat, in timpul pieselor (care s-au auzit aproape foarte bine) auzeam FOARTE DERANJANT pt mine care venisem pentru MUZICA, un fel de "maca-maca-taca-taca", un murmur din ala de Gara de Nord al unui grup numeros de masculi si femele din partea dreapta a scenei!!! va dati seama ce volum pe gatlejurile lor?

 

Anyway, in partea a 2-a concertului s-a mai "reglat" treaba si a fost incendiar.

 

Si eu sunt de acord cu @Musaro :) in ceea e priveste evolutia muzicala a baietilor. Una peste alta riffuri de foc, stop-uri si break-uri de pica plombele, sincronizare excelenta si temele bine facute. Felicitari sincere

 

Mi-a facut si o deosebita placere sa ma revad cu o mica parte RGC-isti (mai putini decat ma asteptam) si AM CUMPARAT si CD-ul, pentru a avea si acasa o parte din meseria baietilor si mai ales pentru A-I SUSTINE. Uite ca se poate si made in Romania!!!

 

Recomandare pt @soiuz: o chestie personalizata mi s-ar parea ca CD-urile astfel e vandute sa fie deja purtatoare de autografe ale baietilor (eu nu-s mare colectionar de asa ceva, dar mor si eu de grija celor care le colectioneaza, deh) ..ar fi fost dragut si ma gandesc ca poate ar mai impulsiona vanzarile ..zic si eu

 

Numai bine si bafta in turneu! nu ratati reprezentatiile cu clasa, ale baietilor

 

Sorin

Link to comment
Share on other sites

:)

Salut baieti, sunt la o cafea si ma gandeam la concert de ieri sera in bucuresti...de exceptie, merita lasat cateva cuvinte. Imi a placut forte mult, de obicei la atatea instrumente pe scena si la gen de musica cantat de Marius si theory este usor sa se intre in momente de confusiune (adica unde nu se aude bine nimic) dimpotriva toti baieti au fost foarte pregatiti si dinamici, stind cum trebuie 'dozat' Groove and hand pentru sa sune tot mereu foarte compact si curat. Se simte la urechea, grad de pregatire tecnic melodic este destul de mare in toti musicieni, un grad care determina un sound placut si espresie care lasa ceva dupa ascultare. Vorbind acu espress de marius, eu cred, ca este in trecere spre treapta urmatoare ''definition of my style'' si cu siguranta pot sa pariez de acu ca discul urmator o sa fie ceva bomba!! PS (anticipez...o sa fie mai mult pe fir metheny decat petrucci, acest e sigur..ma uitam la el ce bucuros era cu gibson clean frasand jazzy) first step pentru mine a depasit asteptarile, si, pentru cine credea ca in Romania nu se poate, pentru un ulteriore ora trebuie sa se recreada.

Musica din disc este diferita intre piesele, vine dintro o istorie formata in cursul anilor de pasiune si munca. Se simte chiar piesele mai metal, mai fusion, mai jazzy fiecare face parte dintro moment anume de viata al lui marius in care studia sau era pasionat de stilu respectiv. De cum canta marius nu cred ca trebuie adaugat vreun coment, il stiti cu toti, baiatul e tare de tot.

Un ultim lucru, eu ascultasem disc de inainte sa merg la concert, Performanta live a baietilor ma facut sa apreciez mai bine musica respectiva si marius live este foarte bun, se vede esperienta.

Conclusionez salutand soiut si (cred ca este sotia lui soiut..) o femea blonda care vendea CD simpatica foc. Personal nu stiu care este relatie dintre marius ca artist si soiut dar pot sa zic un lucru pentru ce lam simtit pe pielea mea. Amandoua, si soiut si femea erau dedicati complet dar nu gen munca, mai de graba gen pasiune si prietenie. Cereau la toti daca era in regula, daca se ausea bine, daca a placut spectacol, etc... felicitari, profesional si educat! (ADOR persoanele educate!)

Presupusuri pentru un vitor frumos exist de cum am vazut pentru Pop and the Mtheory, acu depinde si de Voi (da,da, tu care citesti acuma mesajul meu...) chitaristul sa musicien de pe rgc si nu numai, trebuie sa aiba suport baieti, cumparand un disc, mergand la concerte etc.. (apropo cum a zis Vladmpv mai deasupra 20 lei pentru un cd mi se pare foarte onest si la indemana oricui ).

Lumea trebuie sa inteleaga ca discul acest putea sa fie al lor, faptul sa sprijnim musicieni talentati de aci (*in particolar in projecte solistice) este un bine pentru tuturor, societate trebuie sa creada ca se pot investi bani in asa ceva, daca nu, este arta care moare incet incet de 'esigente'. Ma rog, felicitari marius si baieti, va aurez mult success in continuare!!

Salut la toti prieteni cu care ne am intalnit ieri!!! PS. TOTUSI MA ASTEPTAM LA MAI MULTA LUME!! (BUCURESTI E BUCURESTI) adica 80% din useri de pe aici stau in buc, in sala cred ca erau 150 de inci (destui in teorie pentru clubul) dar totusi putini daca ne gandim unde era locat concert. (buc)

numai bine tuturor, mam plictisit singur de cat am scris!! :)

 

:) tare simpatica prezentarea lui Adriano, dar sincera si adevarata :lol:

Il salut pe Marius si restul baietilor si le asteptam evolutia de la Resita :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti, sunt la o cafea si ma gandeam la concert de ieri sera in bucuresti...de exceptie, merita lasat cateva cuvinte. Imi a placut forte mult, de obicei la atatea instrumente pe scena si la gen de musica cantat de Marius si theory este usor sa se intre in momente de confusiune (adica unde nu se aude bine nimic) dimpotriva toti baieti au fost foarte pregatiti si dinamici, stind cum trebuie 'dozat' Groove and hand pentru sa sune tot mereu foarte compact si curat. Se simte la urechea, grad de pregatire tecnic melodic este destul de mare in toti musicieni, un grad care determina un sound placut si espresie care lasa ceva dupa ascultare. Vorbind acu espress de marius, eu cred, ca este in trecere spre treapta urmatoare ''definition of my style'' si cu siguranta pot sa pariez de acu ca discul urmator o sa fie ceva bomba!! PS (anticipez...o sa fie mai mult pe fir metheny decat petrucci, acest e sigur..ma uitam la el ce bucuros era cu gibson clean frasand jazzy) first step pentru mine a depasit asteptarile, si, pentru cine credea ca in Romania nu se poate, pentru un ulteriore ora trebuie sa se recreada.

Musica din disc este diferita intre piesele, vine dintro o istorie formata in cursul anilor de pasiune si munca. Se simte chiar piesele mai metal, mai fusion, mai jazzy fiecare face parte dintro moment anume de viata al lui marius in care studia sau era pasionat de stilu respectiv. De cum canta marius nu cred ca trebuie adaugat vreun coment, il stiti cu toti, baiatul e tare de tot.

Un ultim lucru, eu ascultasem disc de inainte sa merg la concert, Performanta live a baietilor ma facut sa apreciez mai bine musica respectiva si marius live este foarte bun, se vede esperienta.

Conclusionez salutand soiut si (cred ca este sotia lui soiut..) o femea blonda care vendea CD simpatica foc. Personal nu stiu care este relatie dintre marius ca artist si soiut dar pot sa zic un lucru pentru ce lam simtit pe pielea mea. Amandoua, si soiut si femea erau dedicati complet dar nu gen munca, mai de graba gen pasiune si prietenie. Cereau la toti daca era in regula, daca se ausea bine, daca a placut spectacol, etc... felicitari, profesional si educat! (ADOR persoanele educate!)

Presupusuri pentru un vitor frumos exist de cum am vazut pentru Pop and the Mtheory, acu depinde si de Voi (da,da, tu care citesti acuma mesajul meu...) chitaristul sa musicien de pe rgc si nu numai, trebuie sa aiba suport baieti, cumparand un disc, mergand la concerte etc.. (apropo cum a zis Vladmpv mai deasupra 20 lei pentru un cd mi se pare foarte onest si la indemana oricui ).

Lumea trebuie sa inteleaga ca discul acest putea sa fie al lor, faptul sa sprijnim musicieni talentati de aci (*in particolar in projecte solistice) este un bine pentru tuturor, societate trebuie sa creada ca se pot investi bani in asa ceva, daca nu, este arta care moare incet incet de 'esigente'. Ma rog, felicitari marius si baieti, va aurez mult success in continuare!!

Salut la toti prieteni cu care ne am intalnit ieri!!! PS. TOTUSI MA ASTEPTAM LA MAI MULTA LUME!! (BUCURESTI E BUCURESTI) adica 80% din useri de pe aici stau in buc, in sala cred ca erau 150 de inci (destui in teorie pentru clubul) dar totusi putini daca ne gandim unde era locat concert. (buc)

numai bine tuturor, mam plictisit singur de cat am scris!! ;)

 

Adriano, avem ata de multe pareri in comun incat imi creezi din nou dileme de identitate ("atunci eu cine sunt...", remember?) :lol:))

Excelent modul in care intelegi ce se intampla Marius/The M Theory/albumul...

Am avut privilegiul sa asist in ultimii ani la evolutia lui Marius, la compunerea si inregistrarea pieselor, la inchegarea trupei si a fost o experienta deosebita. Evolutia muzicala de la primele piese compuse de Marius in urma cu cativa ani (Hey Dude, First Step, Nefertiti) la perioada progressive de cand Mitza a intrat in trupa (Divide and Conquer, The way it is), la infuzia groovistica de cand a intrat Marcel (Groove del sol, Liquid soundtrack) si touch-urile lirice de mare finete ale lui Alex se simte in album si ii dau o valoare deosebita si un feel unic.

Unde se va duce trupa in continuare... habar nam. Important e sa se duca. de preferat in vest ;)

 

Salutare,

 

Am fost si eu aseara la concert, si asa cum am mai spus-o si pe topicul cu ZC3, baietii mi se pare foarte taaaari!

 

Bassistul Cojanu continua sa ma impresioneze (asta ca sa nu mai zic de Marius si Marcel, ca e subinteles), si o surpiza foarte placuta au reprezentat-o cele 2 compozitii ale sale.

 

Si eu m-asteptam sa fie multmai multa lume, DAR mai ales m-asteptam sa fie lume interesata. De ce spun asta? am avut impresia ca o parte din ei, corporatisti ori ba, nu venisera decat la o iesire de joi seara in pub, muzica fiind in fundal pt ei; laun moment dat, in timpul pieselor (care s-au auzit aproape foarte bine) auzeam FOARTE DERANJANT pt mine care venisem pentru MUZICA, un fel de "maca-maca-taca-taca", un murmur din ala de Gara de Nord al unui grup numeros de masculi si femele din partea dreapta a scenei!!! va dati seama ce volum pe gatlejurile lor?

 

Anyway, in partea a 2-a concertului s-a mai "reglat" treaba si a fost incendiar.

 

Si eu sunt de acord cu @Musaro :) in ceea e priveste evolutia muzicala a baietilor. Una peste alta riffuri de foc, stop-uri si break-uri de pica plombele, sincronizare excelenta si temele bine facute. Felicitari sincere

 

Mi-a facut si o deosebita placere sa ma revad cu o mica parte RGC-isti (mai putini decat ma asteptam) si AM CUMPARAT si CD-ul, pentru a avea si acasa o parte din meseria baietilor si mai ales pentru A-I SUSTINE. Uite ca se poate si made in Romania!!!

 

Recomandare pt @soiuz: o chestie personalizata mi s-ar parea ca CD-urile astfel e vandute sa fie deja purtatoare de autografe ale baietilor (eu nu-s mare colectionar de asa ceva, dar mor si eu de grija celor care le colectioneaza, deh) ..ar fi fost dragut si ma gandesc ca poate ar mai impulsiona vanzarile ..zic si eu

 

Numai bine si bafta in turneu! nu ratati reprezentatiile cu clasa, ale baietilor

 

Sorin

 

Lasa "corporatistii"... :) Oamenilor alora li sa intamplat un concert ier iar ei nu vroiau, nimic de neinteles :)

Despre propunerea ta cu "autografele"... nu stiu, mie mi se pare ca una dintre placerile "vanatorilor" de autografe e chiar "vanatoare" :)

Cred ca e mai personala experienta cand un artist pe care il apreciezi iti semneaza discul in fata ta decat daca il "mazgaleste" inainte. Zic...

 

 

tare simpatica prezentarea lui Adriano, dar sincera si adevarata

Il salut pe Marius si restul baietilor si le asteptam evolutia de la Resita :lol:

 

Poate va sincronizati la concertele viitoare si rezervam o masa (doua, trei...) pentru RGC-isti sa mai barfim si noi. Ar fi frumos :D

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare mie sau ... mai sunt si melodii care nu au ajuns pe CD? Nu-mi aduc aminte prea bine playlistul pentru ca eram deja la a 2-3ea bere asteptand sa inceapa cantarea. Si da, aproape jumatate din sala nu era atenta la formatie...

 

PS: pentru autografe sa va aduceti un marker; pixurile nu scriu prea bine pe suprafete luciose. (eu nu stiam asta :-( )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.