www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preturi Mici


AnotherOne
 Share

Recommended Posts

Tocmai am comandat de la magazinul de muzica un procesor boss me25, spre suprprinderea mea pretul este mai mic ca cel de la Thomann... in sfarsit se poate si la noi in tara!!

http://www.magazinuldemuzica.ro/BOSS-ME-25-_-38871.html

thumbs up :)

 

Majoritatea chestiilor de pe MCMusic si Guitarshop au preturi mai mici ca pe Thomann... Din pacate nu se gasesc toate chestiile la noi ce se gasesc la nemti..

Link to comment
Share on other sites

sper sa nu ai probleme, ca din ce am citit eu pare-se ca sunt cam neseriosi baietii. eu le-am trimis un mail acum cateva luni cu intrebari despre un produs, respectiv daca pretul e actualizat si produsul e pe stoc (fiind un model generatie veche), dar nu am primit niciun raspuns, nici pana azi.

Link to comment
Share on other sites

Magazinul de Muzica....super seriosi, rapizi, intotdeauna punctuali si cu preturi rezonabile,pentru mine cea mai comoda metoda de a-ti comanda ceva de pe Thomann.

 

acum nu stiu cum e filiala din Bucuresti, dar in Ploiesti sunt cam neseriosi. Vroia un prieten sa-si ia un strat Stagg, era la oferta; a dat omu' comanda, trece o saptamana, trec 2, trec 3 nimic...suna el frumos la magazin si primeste un raspuns ceva de genul :"nu mai avem pe stoc la oferta(desi cand daduse comanda era la oferta), daca vreti un strat Harley Benton in aceeiasi bani" ....deci nu stiu daca se pot numi seriosi, rapizi sau punctuali.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian

sunt cam neseriosi oamenii de la magazinul de muzica (in ploiesti cel putin)....in afara de faza cu staggul (eu sunt cel despre care zicea lefmir), un prieten a asteptat destul de mult pt un procesor (dupa ce ca au preturi destul de mari, mai astepti si cu lunile)....ma rog, macar el si-a primit procesorul intr-un tarziu, eu staggul nu l-am mai primit nici in ziua de azi:))

Link to comment
Share on other sites

Cred ca sunt prea(!) extreme afirmatiile privind preturile la marfuri de import in magazinele de la noi si cele de la thomann.de ., mi-e greu sa cred ca putem avea preturi mai mici.

Trebuie avut in vedere ca:

- sunt diferente la TVA (aproximativ:la noi 24%, la nemti 19%)

- sunt diferente la cheltuielile de transport (un magazin american , iti trimite o chitara -daca vrea sa trimita- in Romania si-ti cere pentru avion 200$, sa zicem, dar daca-i trimite chitara cuiva in Germania, ii ia cam jumatate din pretul asta; dar vorbesc numai de importuri, ca la marfuri din UE nu pot zice decat ca asa-i rromanul

 

Cu neseriozitatea sau nesimtirea, cam asa e (direct proportionala cu pretul!!). Totusi, sunt oameni si oameni: mi-am luat un Ibanez de la Muzica(MC MUSIC) acum cativa ani, si blondul care m-a asistat era in elementul lui la nesimtire, era cat pe ce sa nu mai cumpar chitara, dar am avut curaj si am mai fost pe acolo sa cumpar cate ceva sau doar sa intreb si am fost tratat asa cum imi place, ba mai mult, chiar prieteneste=voiam sa merg la un targ in Germania, nu stiam nimic despre transport, cazare, bilete, etc. si nu au avut nimic impotriva sa mergem impreuna (dar n-am avut bani si nu am putut pleca); e drept ca la ceilalti, de exemplu la Proguitar, Senia, nu m-am lovit de asa ceva (inca)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca sunt prea(!) extreme afirmatiile privind preturile la marfuri de import in magazinele de la noi si cele de la thomann.de ., mi-e greu sa cred ca putem avea preturi mai mici.

Trebuie avut in vedere ca:

- sunt diferente la TVA (aproximativ:la noi 24%, la nemti 19%)

- sunt diferente la cheltuielile de transport (un magazin american , iti trimite o chitara -daca vrea sa trimita- in Romania si-ti cere pentru avion 200$, sa zicem, dar daca-i trimite chitara cuiva in Germania, ii ia cam jumatate din pretul asta; dar vorbesc numai de importuri, ca la marfuri din UE nu pot zice decat ca asa-i rromanul

 

Cu neseriozitatea sau nesimtirea, cam asa e (direct proportionala cu pretul!!). Totusi, sunt oameni si oameni: mi-am luat un Ibanez de la Muzica(MC MUSIC) acum cativa ani, si blondul care m-a asistat era in elementul lui la nesimtire, era cat pe ce sa nu mai cumpar chitara, dar am avut curaj si am mai fost pe acolo sa cumpar cate ceva sau doar sa intreb si am fost tratat asa cum imi place, ba mai mult, chiar prieteneste=voiam sa merg la un targ in Germania, nu stiam nimic despre transport, cazare, bilete, etc. si nu au avut nimic impotriva sa mergem impreuna (dar n-am avut bani si nu am putut pleca); e drept ca la ceilalti, de exemplu la Proguitar, Senia, nu m-am lovit de asa ceva (inca)

 

 

Eu am fost tratat frumos de cate ori am intrat in oricare din magazinele MCMusic sau Proguitar.

 

La MCMusic Constanta acum vreo 5 ani vanzatorul mi-a aratat absolut toate functiile procesorului pe care urma sa il cumpar, apoi m-a lasat sa probez alte chestii de pe acolo. Foarte amabil

 

La MCMusic Cluj trec des , baietii sunt super. De cate ori nu am stat cate 1-2 ore sa probez ampuri sau alte chestii, niciodata nu mi-au reprosat nimic.

 

La MCMusic Bucuresti am fost pe vremea Sonisphere. Timp de 2 zile am stat cate 2 ore pe zi. Le-am zis de la inceput ca nu cumpar, ca nu am bani, dar au fost la fel de amabili. Am probat vreo 2 chitare, si 4 ampuri cu 2 cabinete diferite. Trebuiau sa mute ampuri si cabinete dintr-o parte in alta, si nu au zis nimic, ba chiar, ma intrebau daca nu vreau sa probez si altul sa va diferenta.

 

La Guitarshop, cand mai treceam prin Bucuresti, am probat Fender USA Standard Strat, Jackson SL1, si alte chitare acustice si niciodata nu mi-au comentat.

 

Acum 4 ani preturile erau mai mari la noi. Dar nu stiu ce s-a intamplat si ce nu intre timp, dar adevarul e ca multe chestii sunt mai ieftine aici.

Link to comment
Share on other sites

sper sa nu ai probleme, ca din ce am citit eu pare-se ca sunt cam neseriosi baietii. eu le-am trimis un mail acum cateva luni cu intrebari despre un produs, respectiv daca pretul e actualizat si produsul e pe stoc (fiind un model generatie veche), dar nu am primit niciun raspuns, nici pana azi.

 

ma nu stiu, eu am trimis vreo 3 mailuri si la fiecare miau raspuns la un interval de cateva ore.. poate nu is actualizate preturile la fiecare produs, mie mi sau parut ok baietii, acum sa vad cand ajunge procesorul :)

Ideea e ca e multe mai ieftin.La Thomann i 179 E si de la ei lam luat cu 170 + transport gratuit... am vaz si eu ca unele chestii is mai scumpe la ei dar cum zice si SfantuJimmy, au si preturii favorabile.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca se schimba ceva in bine pentru noi, si la preturi, daca asa ziceti voi, si la comportamentul fata de client, de-aia e bine ca atunci cand ai probleme de natura asta , sa le faci cunoscute; probabil ca si patronii lor citesc ce se scrie pe aici, de altfel e si-n interesul lor, nu au timp sa tot stea cu ochii pe vanzator; eu doar am zis sa nu dam cu caramida... nu sa intindem si celalalt obraz

Link to comment
Share on other sites

tocmai a ajuns procesorul!! destul de entuziasmat dar au aparut si unele probleme...nam primit adaptor pentru alimentare la priza in schimb miau pus niste baterii, cablu jack pt pedala-amplif si cablu usb pentru conectarea la calculator...I normal acest lucru? cineva care a mai comandat prin internet...

Link to comment
Share on other sites

Ah si inca o chestie, de principiu mai mult.

Daca un vanzator iti garanteaza [e scris pe site, nu ?] o livrare in 3 zile si ajunge dupa mai mult de o saptamana, nu te bucuri ca a venit, te abtii sa trantesti curierului usa in nas si ii zici sa il duca inapoi pentru ca a intarziat.

Link to comment
Share on other sites

fiecare decide pe baza experientelor personale, ale altora sau informatiilor de pe net :-)

experienta mea persoana cu magazinele de la noi nu e foarte roz: orientare catre client foarte slaba, sau cel mult acceptabila pana dai banu, probl de obicei cu garantiile....

la chestii ieftine si urgente sa zicem: pene, cabluri, etc poate e acceptabil sa iei de la noi.

la chitari, ampuri, pedale (mai multe) , procesor, etc etc e foarte posibil sa fie o decizie mai rationala sa iei din afara, chiar daca platesti mai mult (desi din cate vad rare sunt cazurile)

majoritatea cumparatorilor sunt oameni care iau pentru hobby sau cantat la nivel amator (scene f mici),insa de multe ori acestia dau sume mari de tot pentru pasiunea lor :-) : asta nu inteleg se pare cei de la noi: intri in magazin si vrei sa probezi ceva scule...si primesti o replica "mmmm...nu stiu ce sa zic , asta e o chitara de 1000 euro, nu o dam jos la probat toata ziua buna ziua" alaturi de o evaluare de tip pitzipoanca de la pantofi pana la gelul din par - daca este :) ))))

spor la cumparat ! :-)

 

later edit: tot ce am luat de corzi.ro a fost super ok, omu pana acum s-a dovedit cel mai ok vanzator din ro din experienta mea, pacat ca are o plaja limitata de produse

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

o mica intrebare? acest adaptor este bun pentru boss me25? Multumesc

 

http://www.magazinuldemuzica.ro/BOSS-PSA-2...LY-_-46872.html

 

RTFM (as in "Read Tha Fuckin' Manual!")!

Procesorul nu vine decât cu baterii. Trebe sã cumperi separat un adaptor Boss PSA-120S. Eventual sa cauți unul cu aceleași specificații, care sigur va fi mai ieftin.

Baftã!

 

http://www.bossus.com/gear/productdetails....mp;ParentId=248

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

am mai cumparat de la thomann prin magazinuldemuzica pt ca n-am avut incotro, diverse maruntisuri....corzi,pot-uri,cabluri,capace de doze,stative,etc...marfa venea in cateva zile ca ma duceam la ei in ploiesti sa las comanda si sunam sa-i mai intreb cand le soseste duba din germania.Insa ma incasau destul,doar daca aveau ceva pe stoc(in magazin ) de mai mult timp,era la pret chiar ok.

Acum insa am nevoie de niste lampi si nu prea imi vine sa iau de la ei ca o lampa care pe thomann e 23 de euro la ei pe site e listata la 141RON.

Stie cineva un magazin in romania care are lampi(12ax7 si el84) bune la preturi bune? Despre sovtek-urile rebranduite de peavey de la mcmusic ce parere aveti?

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

o mica intrebare? acest adaptor este bun pentru boss me25? Multumesc

 

http://www.magazinuldemuzica.ro/BOSS-PSA-2...LY-_-46872.html

 

Da este bun. Cumpara-l pe acesta pentru ca doar cu el vei fi sigur ca nu strici procesorul !!!

 

"RTFM (as in "Read Tha Fuckin' Manual!")!

Procesorul nu vine decât cu baterii. Trebe sã cumperi separat un adaptor Boss PSA-120S. Eventual sa cau?i unul cu acelea?i specifica?ii, care sigur va fi mai ieftin.

Baftã!"

 

Adaptorul PSA-120S NU e bun pentru Europa (asta daca nu vrei sa mai cumperi alt adaptor de la 230V la 120V :) ). Iti trebuie adaptorul PSA-230S daca vrei sa il conectezi la o priza normala de 220/230V.

 

Atentie inca o data..NU merge orice adaptor de 9V la majoritatea efectelor Boss. Unele merg, altele introduc efecte ciudate (hum, pocnituri, etc.) iar altele iti strica de tot efectul. Ai mare grija cu ce adaptoare incerci efectul pentru ca s-ar putea sa pierzi garantia. Cumpara Roland PSA-230S si totul o sa fie ok.

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.