www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hughes And Kettner Edition Silver


SolDiez
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - Hughes and Kettner Edition Silver. S-au fabricat prin 98-2000 daca nu ma inseala memoria.

 

- Pret - 450 RON second hand, o nimica toata

 

- De unde a fost cumparat - second hand, de pe forum

 

- Caracteristici - 50 W, difuzor de 12" Celestion rockdriver junior, 2 canale: clean si overdrive, 3 band eq comun, spring reverb, effects loop.

 

- Cum suna / Cum se comporta - In primul rand l-am cumparat pentru ca auzisem niste sample-uri pe clean care m-au uns la suflet. La banii astia nu puteam sa fac o alegere gresita oricum. Are un clean patrunzator care isi pastreaza claritatea. Din pacate fix lucrul asta nu l-am putut evidentia in sampleul de mai jos. O chestie foarte interesanta este ca intra intr-un usor overdrive pe canalul de clean cand volumul trece de 7 si astfel se obtine un ton fain de blues. Overdrive-ul este satisfacator dar cu un booster in fata primeste o alta culoare si devine mult mai interesant.

 

- Parti bune: Canalul clean. Parti rele: nu se poate obtine un ton crispy clean, are foarte mult bas. Din fericire nu imi doresc asa ceva si problema se poate rezolva usor cu un booster/EQ in fata.

 

- Impresie generala - Well, la banii dati nu-mi puteam dori nimic mai mult dar raportat la valoarea lui reala nota mea este 8,5.

 

Am pus un sample pe youtube. Sunetul este preluat cu un Samson Q8 dar trebuie sa mai experimentez cu pozitia microfonului, nu am reusit sa prind caracterul amplificatorului. Chitara este un Ibanez RGA32.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.