www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ceva Intrebari....iar'?


Guest Ionutpk
 Share

Recommended Posts

Guest Ionutpk

salutare salutare:)....am dat cu search pe google dar nu am gasit nimic concret:|...la intrebarea ,,dozele se pot deteriora'' ca sound vorbind:|...??....nu inteleg:|..adica daca o doza e folosit de mult ..sa zicem..dupa ceva timp se poate sa numai aiba soundul' de la inceput:|?....lamuriti-ma:|

 

si tot pentru cultura mea generala:|...inca o intrebare:|....care e diferenta dintre dozele normale:|...si dozele noiseless':|...detalii pe larg avantaje dezavantaje etc':|..va rog ..

 

multumesc

stima:|

Link to comment
Share on other sites

salutare salutare:)....am dat cu search pe google dar nu am gasit nimic concret:|...la intrebarea ,,dozele se pot deteriora'' ca sound vorbind:|...??....nu inteleg:|..adica daca o doza e folosit de mult ..sa zicem..dupa ceva timp se poate sa numai aiba soundul' de la inceput:|?....lamuriti-ma:|

 

si tot pentru cultura mea generala:|...inca o intrebare:|....care e diferenta dintre dozele normale:|...si dozele noiseless':|...detalii pe larg avantaje dezavantaje etc':|..va rog ..

 

multumesc

stima:|

 

auzi, da tu stii engleza? noise=zgomot , less= fara, . E greu sa gandesti?

Link to comment
Share on other sites

salutare salutare:)....am dat cu search pe google dar nu am gasit nimic concret:|...la intrebarea ,,dozele se pot deteriora'' ca sound vorbind:|...??....nu inteleg:|..adica daca o doza e folosit de mult ..sa zicem..dupa ceva timp se poate sa numai aiba soundul' de la inceput:|?....lamuriti-ma:|

 

si tot pentru cultura mea generala:|...inca o intrebare:|....care e diferenta dintre dozele normale:|...si dozele noiseless':|...detalii pe larg avantaje dezavantaje etc':|..va rog ..

 

multumesc

stima:|

 

Hopa McCartney...de ce pui dupa fiecare cuvant ":|". il folosesti ca semn de punctuatie?

 

 

Citeste si tu aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Pickup_(music_technology)  si ai sa vezi ca nu au de ce sa se deteorioreze in timp.

 

Noiseless...n-ai zgomot, dar te lasa cu un gol marisor in buget. E destul de pe larg? :)

Link to comment
Share on other sites

Orice magnet artificial se poate demagnetiza in timp, mai mult sau mai putin. Deci exista posbilitatea ca o doza sa piarda din output. In marea majoritate a cazurilor ... nu e cazul. Oricum nu traiesti destul.

 

Dozele noiseless [pp ca te referi la Fender SCN si altele de genul, nu la humbuckere] sunt designed sa filtreze anumite frecvente din spectru, implicit si din "tonul" chitarii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

pai hoho'.... vldmlt ...iao' mai usor omule:|:)...

la ce ai spus tu ma gandeam si eu dar nu eram sigur..pentru ca eu gandeam ca noiseless mai putin zgomot mai slabe dozele mai proasta calitate:|..dar vedeam ca peste tot erau mai scumpe ca cele normale..si mi-am pus intrebarea ..si daia am pus intrebarea si aici acu' mi-am dat seama

 

ah'...si lefmir asa m-am obijnuit o sa incerc sa ma dezobijnuiesc ,

 

 

multumesc vektor ...intrebam pentru ca vreau sa-mi schimb dozele si m-ar interesa niste fender la mana a 2-a daia' intrebam

 

multumesc mult:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

tu chiar crezi ca am luat forumu' la mana sa vad ce si cum?...uite-te la data topicului cand a fost deschis:|...plus ca vroiam sa aflu' raspuns repede la intrebari (stiu da am o bila neagra) ...:))...dar nea' nu vad de ce atata zarva:| topicu' se poate sterge odata ce spun ca ,,ok am inteles'' daca mi s-ar sterge topicu' n-as avea nimic impotirva....scuzele mele celor din staff...dar acu' incep sa citesc mai deep din forum:)

 

stima

Link to comment
Share on other sites

Guest rasputintv

Salut tuturor...sunt incepator cu chitara asa ca am zis sa-mi cumpar si io o electric (SQUIER BULLET STRAT) e noua si a fost un chilipir...problem..chitara a venit cu set de corzi default habar/nu/am ce marca si asi vrea sa le schimb cu unele mai ''moi'' sa zic asa..actualele corzi imi rup degetele.

intrebare sunt solutii?..sau tre sa astept bataturile la degete(am mai utilizat chitara in tinerete si stiu..ehhe trupa rock cool plete etc)

Link to comment
Share on other sites

rock cool plete:|..omg':|

 

 

pai esti incepator sau nu?......daca da , nu stiu chestia e ca toate corziile de chitara electrica sunt foarte moi in comparatie cu cele de clasica sau acustica...depinde si de scala de grosime din cate stiu eu:|...

Link to comment
Share on other sites

Extrem de dubios ce se intampla pe topicul asta...

 

:|...:|...??....nu inteleg...lamuriti-ma:|

:| :| .... :|

 

stima:|

Hopa McCartney
am si eu un topic pentru intrebari, de ce ai mai deschis unul degeaba?
sunt incepator...am mai utilizat chitara in tinerete si stiu..ehhe trupa rock cool plete etc
depinde si de scala de grosime din cate stiu eu:|...
Link to comment
Share on other sites

Guest rasputintv

cred ca m-am convins care este problema...corzi ultralight ...

da sunt incepator..chiar daca am mai cantat in tinerete ceva ceva si ma refer la perioada'94-'95 cei mai batrani stiu vremuri cand toti aveam "trupa"..asta nu inseamna ca sunt SATRIANI..oricum dupa vrio 15 ani de pauza am descoperit ca abia ma mai descurc..

AAA era sa uit..mai am o intrebare: exista posibilitatea ca din cauza corzilor sa falseze chitara?..sau doar e problema de grif?

acordata cu tuner si pe acorduri suna sheet

Link to comment
Share on other sites

cred ca m-am convins care este problema...corzi ultralight ...

da sunt incepator..chiar daca am mai cantat in tinerete ceva ceva si ma refer la perioada'94-'95 cei mai batrani stiu vremuri cand toti aveam "trupa"..asta nu inseamna ca sunt SATRIANI..oricum dupa vrio 15 ani de pauza am descoperit ca abia ma mai descurc..

AAA era sa uit..mai am o intrebare: exista posibilitatea ca din cauza corzilor sa falseze chitara?..sau doar e problema de grif?

acordata cu tuner si pe acorduri suna sheet

 

 

Intonatia (adica simplu spus, octava corecta) se schimba cand se modifica grosimea corzilor. Daca chitara este acordata corect cu tunerul pt sunetul pe coarda libera dar suna fals pe acord, verifica daca intonatia este corecta - coarda apasata la tasta 12 (la octava) trebuie sa sune identic cu flageoletul din dreptul tastei 12. Daca sunetul cu coarda apasata este mai inalt, trebuie lungita coarda, daca este mai jos trebuie scurtata prin reglarea saddle-urilor individuale din bridge. La acustica nu ai cum sa reglezi asta, doar prin setarea grifului.

Intonatia se modifica de asemenea si cand se modifica inaltimea bridge-ului.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.