www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fasait La Fender Fm 212


pasion-kill
 Share

Recommended Posts

Salutare ,

Am o problema la un cub Fender Fm 212 , pe canalele de drive si more drive apare un fasait care se amplifica in functie de cat volum ii dau ...

Pot scapa de el ? Am auzit ca s-ar putea sa fie de la vreun tranzistor .. l-as duce la un electronist daca merita .

 

Eu rezolvam chestii gen hiss (asta daca exista integrat gen 4558 in cel mai BUN caz pe circuit si mi se parea prea mult hiss-ul din cauza amountului de gain), inlocuind cu varianta mai hi fi 4570,4580, SAU se face op amp stacking si astfel se scoate si mai mult din hiss, aproape -3dB de zgomot nedorit(si asta a mers sigur, am facut asta intr-o clapa carea avea clickuri constante, ele disparand complet dupa). Worked for my eq pedal too, eq-ul setat tot la linie nu dadea noise deloc cand era on fata de sunetul bypassed cu 4580D fata de 4558 si mc1458 alea vintage. :)

Daca are TL072 le schimbi neaparat.

 

Dealtfel, daca sunt tranzistoare gen BC550 sau stiu si eu ce altceva, inlocuiesti cu 2SC1815, sau altceva ce are noise mic, trebuie testat, se pun socluri, inregistrezi cu fiecare sa nu zici ca ti se pare, si observi dupa.

Daca gasesc o schema de la FM212 ma uit sa vad si iti spun.

 

E din categoria "Asa face toate". Dar mai ales cele mai ieftine. Eu prindeam radio pe drive pe un amp Squire.

Prindeai radio ca nu aveai impamantare. Dude e squiER :lol: :lol:

 

In clapa aia ce o ai de la mine de exemplu, nu era un defect din fabricatie dar avea LFO clicks constant, dupa o vreme, si era tare enervant.

Am rezolvat asta facand fix ce am zis mai sus, ca de ea era vorba. Trebuie doar testat :) Works for this amp too, teoretic.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Uite, are 4560 si TL072. Nu m-am uitat la toate si pe ce parte a circuitului sunt, dar eu personal as schimba tot cu altceva. 4560 too old si noisy, am facute teste pe delay cu el. Si are si slew rate nasol parca. Oricum , trebuie un electronist sa se uite, sa vada care e partea care se ocupa de preamplificare si eq, si acolo schimbate chestii. Daca am vb prostii imi cer scuze, dar tot as baga 4580 D in loc de orice TL072 existent acolo.

Noroc(daca problema e si alta in el)

 

Frontman_212R_Schematic.pdf

Link to comment
Share on other sites

@Razvan

din cate stiu TL072 este silentios,si in datasheet mentioneaza ca este low noise,si daca le schimbi,nu cred ca vei observa mare diferenta,ca acolo mai exista alti factori perturbatori

 

am intalnit problema la modelul fm 212: a facut faza asta,pana cand sa ars pcb ul,si cateva componente,care erau pe langa transformator.dupa schimbarea mergea ca si nou

 

intreaba un electronist,sa se uite pe acolo

Link to comment
Share on other sites

@Razvan

din cate stiu TL072 este silentios,si in datasheet mentioneaza ca este low noise,si daca le schimbi,nu cred ca vei observa mare diferenta,ca acolo mai exista alti factori perturbatori

 

am intalnit problema la modelul fm 212: a facut faza asta,pana cand sa ars pcb ul,si cateva componente,care erau pe langa transformator.dupa schimbarea mergea ca si nou

 

intreaba un electronist,sa se uite pe acolo

Fata de un 4580 nu neaparat, dar ramane faza ca Tl072 chiar NU suna deosebit de bine pt distors si etc, partea aia de drive, doar am avut in homemade amp si era oribil de clar pentru asa ceva.

TL072 e clar si curat pentru un delay de exemplu, acolo e foarte bun ca face repetitiile crisp si sharp.

 

Si la C4570C spune ca e SUPER low noise :) dar asta nu inseamna , daca te uiti atent la specs si compari, unu care e lower noise poate sa aibe mai putin decat unul care e ,,super'' low noise sau cotat altfel. Ma rog, e trial and error. Unele se comporta diferit intr-un anumit circuit, de aia experientele difera. Dar in general mie Tl072 nu mi-a placut, mult prea definit si crisp clar pentru aplicatii de drive.

 

Cand am odata vreme, am sa fac o comparatie cu o pedala ce o fac schimband diversele integrate si inregistrand la 192 khz, eventual si un spectro.

O sa vedem acolo care sunt diferentele, si nu doar psihologice.

 

Trebuie sa se duca totusi la un electronist neaparat daca e asa de deranjant.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

De obicei in efecte acele TL072 sau TL 084 sunt aalese dupa zgomot mic .De obicei daca este o scula de firma greu gasesti element amplificator mai silentios .

 

La fel si al alte IC-uri ...o firma alege intre mii si mii de IC-uri .Dar se intampla sa fie de calitate mai slaba .

 

1-nu dai inaltele la maxim

 

2-nu dai Gain la maxim

 

Dai doar pana nu ai hiss

 

 

3-daca nu ai semnal suficient de mare de al chiara se foloseste un buffer/preamplif cu zgomot extrem de mic ..

 

IC-uri de la PickUp-uri .magnetice de la .".turn-table."..sau cele de preamplif de la capetele de caetofon sau magnetofon.

( cele alese de firme si scoase din montaj !!! dar si piese de schimb de incercate sa vezi daca sunt OK.

Link to comment
Share on other sites

De obicei in efecte acele TL072 sau TL 084 sunt aalese dupa zgomot mic .De obicei daca este o scula de firma greu gasesti element amplificator mai silentios .

 

La fel si al alte IC-uri ...o firma alege intre mii si mii de IC-uri .Dar se intampla sa fie de calitate mai slaba .

 

1-nu dai inaltele la maxim

 

2-nu dai Gain la maxim

 

Dai doar pana nu ai hiss

 

 

3-daca nu ai semnal suficient de mare de al chiara se foloseste un buffer/preamplif cu zgomot extrem de mic ..

 

IC-uri de la PickUp-uri .magnetice de la .".turn-table."..sau cele de preamplif de la capetele de caetofon sau magnetofon.

( cele alese de firme si scoase din montaj !!! dar si piese de schimb de incercate sa vezi daca sunt OK.

Tu te referi la alea proaste, adica la CHN TL072? China made?

Nu mi s-a parut mai silentios decat altele sa stii, eu vorbeam mai mult de sunetul produs pentru drive section.

Link to comment
Share on other sites

Tu te referi la alea proaste, adica la CHN TL072? China made?

Nu mi s-a parut mai silentios decat altele sa stii, eu vorbeam mai mult de sunetul produs pentru drive section.

 

Deci....o anumita "serie" din orice element activ tranzistor sau IC este mai OK mai silentioasa ....indiferent ce scrie pe plastic .

 

Deci ...de ex la trazistoare in mare( poate azi sunt mai avansati ) cum se intampla ...scoate "masina" mii de tranzistoare la capatul liniei se masoara si se impart de ex. tipul BCnnn,,,dupa caracteristicile masurate ..BC107,BC109,BC108 ....BC413 ,BC171,...etc

 

Dupa care se mai selecteaza ptr alti parametri ...cum ar fi si zgomotul si se pun in "cutii diferite " ..apoi cele care au zgomotul mic se ofera ptr preamplifuri ,...cele care rezista la tensiune EC " mare " de ex BC107 se va folosi ptr repetor pe emitor...si tot asa .

 

Tot dupa fabricare se cauta perechi ptr diferite amplifuri diferentiale,,,,

 

Deocamdata MADE IN CHINA au cea mai mare productie de TV din lume ...PC-uri,placi..amplifuri, difuzoare...etc...

 

La scule mai ieftine sau scule "contrafacute " se poate sa nu puna piese selectate ,care deja la poarta fabricii de trazistoare sunt probabil mai scumpe ptr cei care construiesc efecte etc...asa ca daca fac econoomie poate sa fie piese mai "slabe".

 

Dar nu din cauza de MI CHN ci din cauza ca nu se aleg nu se selecteaza "atent" ca sa tina pretul de fabricatie mic...probabil.

 

 

Scule ca baga zgomot nu am vazut numai Behringer ...In rest cred ca tnerii nu stiu sa foloseasca /regleze sculele.

 

Cred ca ai vazut cum o pereche de tuburi finale "imperecheate " puse in punga .. costa mai scump decat daca cumperi doua tuburi neselectate .

 

Asa costa mai mult daca se munceste ca sa se selecteze dupa calitate piesele,trebuie sa platesti inca un om ...sa cumperi inca o masina unealta etc etc ...lucru ce urca cheltuielile.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

O scurta compilatie:

		
________noise(?Hz) slew-rate (V/us)
TL072 _________18 ______________13
TLC227 ________9  ______________3.6
OPA2134________8  ______________20
LF353 _________16 ______________1.3 

RC4558D________8 ______________ 1.7
NE5532_________5 _______________9
LM833__________4.5 _____________3.6

 

Fiecare isi trage singur concluziile.

 

LATER EDIT: F*ing forums interface!

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Cand am odata vreme, am sa fac o comparatie cu o pedala ce o fac schimband diversele integrate si inregistrand la 192 khz, eventual si un spectro.

Și o sursã de zgomot alb (ex1, ex2, sau una software precum Generatosaur) dacã vrei sã mãsori rãspunsul în frecvențã.

LATER EDIT: F*ing forums interface!

Folosește tag-ul CODE dacã vrei whitespace preformatat/monospaced.

 

@pasion-kill: ce chitarã ai? Poate pragul zgomotului e normal dar semnalul chitarei e prea slab.

Link to comment
Share on other sites

Nu cant nici cu Gain la maxim nici cu Inalte :lol:

Am cantat si pe alte amp`uri. Daca fasaitul acestuia nu era prea mare chiar si cu volum la 1 si gain la jumate , nu faceam topic .

Apare inca de la volum de 1 gain 1 . Nu cant chiar de ieri la chitara si nici nu e primul amplificator pe care am ocazia sa cant .

Multumesc pt ajutor :)

Edited by pasion-kill
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa inlocuiesti componente de pe placa, roaga-l pe mesterul care se va ocupa sa puna niste socluri in loc sa lipeasca direct un inlocuitor. Asa poti schimba componenta usor si vezi cum suna si care iti place.

 

Inainte sa te apuci de lucruri complicate, verifica totusi daca ai impamantare la priza la care folosesti amplificatorul. Orice electrician cu un creion de tensiune si un multimetru ieftin poate testa. Mai verifica si ca ai cablul de chitara ecranat si conectat corespunzator la jack-uri, si cablajul din chitara. M-as mira sa fie cu adevarat de la amplificator, desi presupun ca e posibil.

 

La celelalte amplificatoare unde spui ca ai cantat si nu era zgomotul asa de mare, ai cantat la aceeasi priza? Cu aceeasi chitara?

 

EDIT: zgomotul e "brr" sau "fss"? Se aude si cand deconectezi cablul chitarii de amplificator?

 

Am testat la priza cu impamantare , si la mine acasa cu chitara mea si la altcineva cu a lui , alte cabluri etc ...

Link to comment
Share on other sites

Nu cant nici cu Gain la maxim nici cu Inalte :lol:

Am cantat si pe alte amp`uri. Daca fasaitul acestuia nu era prea mare chiar si cu volum la 1 si gain la jumate , nu faceam topic .

Apare inca de la volum de 1 gain 1 . Nu cant chiar de ieri la chitara si nici nu e primul amplificator pe care am ocazia sa cant .

Multumesc pt ajutor :)

 

Sorry then :lol:

 

E plauzibil sa fie niste probleme interne la amp, cel mai probabil la sursa sau conectica [mufe sau alte lipituri aiurea, condensatori uzati sau asa ceva]. Daca te hotarasti sa o duci la un electronist pana la urma, mai bine intai verifica astea, sunt mult mai ieftin si simplu de corectat decat sa inlocuiesti piesele de pe traseu.

Link to comment
Share on other sites

Specificatiile din catalog sunt adevarate doar in parte ....piesele cum am spus se selecteaza ..

 

Am vazut preamplif cu BC108 !!! fara zgomot ...am construit si eu cu piese din magazin...si normal ca aveam zgomot de la tranzistoarele luate la nimereala ..apoi am folosit BC413 si s-a rezolvat treaba.

 

Noise/Slave rata = inseamna = zgomot / latime de banda .

 

La chitara latimea de banda 100-5000Hz ca si la un aparat radio ieftin la AM. ( pe unde medii)

 

Plus mare importanta au si impedantele de In si Out ...sau Bias-ul ..PSF-ul .

 

 

Transistor Noise

 

http://www.vias.org/transistor_basics/tran...s_04_05_03.html

 

".........The minimum signal that can be applied to a transistor is limited by the internal noise generated by the transistor. Since the transistor does not require cathode heating (one of the major noise sources in the vacuum tubes), it is inherently capable of operating at lower noise levels than its vacuum tube brother. At present, the junction transistor is equal to the vacuum tube, insofar as its noise characteristics are concerned. The noise level of the point-contact types is between 15 and 30 db higher......."

 

 

Fasait poate sa apara si din cauze diferite ,nu numai zgomotul introdus de elementul activ.

 

De exemplu o oscilatie ultrasonora../radiofrecventa poate sa cauzeze si ea zgomot "alb" prin cine stie ce intermodulatii.

 

Chiar daca la gain 1 si vol 1 ..deja are fass ..e nasol......EQ sa nu aiba inaltele la maxim.

 

Acum problema ar fi cat este valoarea amplificarii la acele pozitii 1 si 1 .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.