www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alimentator 9v


bogdan
 Share

Recommended Posts

As vrea sa-mi fac o sursa de 9v pentru o pedala. Am un transformator adecvat, redresarea nu-i o problema (o punte ceva), dar nu imi e clar cati si de care condensatori sa pun pentru a avea o filtrare (stabilizare?) cat mai eficienta - fara brum, fara nimic. Am vazut scheme cu un singur condensator, scheme cu mai multi, nu ma zgarcesc la cativa condensatori, sfatuiti-ma va rog!

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Multumesc Vektor, am gasit cate ceva.

Dar totusi as vrea un sfat de la cineva care a mai construit asa ceva.

 

Uite o schema foarte buna si simpla.

Ai nevoie de un traf de 12V/1A, o punte de 1,5A tensiune mica, un condensator de 1000uF/25V pt filtraj, o sursa stabilizatoare 7809 si un cond de 10u/16V.

 

Succes

post-289-1146153991_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Multumesc mult Andrei!

O sa incerc schema asta.

nu ar stica sa adaugi in condensator ceramic de 100 de micro pt filtrare armonicelor inalte care sar putea sa faca un pic de zgomot(punel dupa ala de 1000 de micro electrolitic)

 

 

eu am construit trei surse cu lm317t si merg bestial plus au tensiune de iesire variabila si iesirea de max 1A

 

apropo de chestia asta cu filtrele vreau sami fac un alimentator multiplu pt pedale am mai multe montaje cu redresare filtrare si stabilizare si ma intreb daca sa le alimentez de la un transformator mare de 3A sau de la mai multe mai mici in jur de 1A

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Adica in paralel cu cel de 1000?

dap,si la in loc de ala de 1000 poti sa pui si unul de 2200 sau de 4700 ca filtrarea sa fie si mai buna

Link to comment
Share on other sites

nu ar stica sa adaugi in condensator ceramic de 100 de micro pt filtrare armonicelor inalte care sar putea sa faca un pic de zgomot(punel dupa ala de 1000 de micro electrolitic)

eu am construit trei surse cu lm317t si merg bestial plus au tensiune de iesire variabila si iesirea de max 1A

 

sunt sigur ca nu cu rea vointa, dar risti sa induci in eroare pe bietu' om... n-o sa gaseasca niciodata un condensator ceramic de 100 de microFarazi. condensatorul de care vorbesti tu este de 100 nanoFarazi, nu? cat despre condensatorii electrolitici cu valoare mare din schema, cel care e imediat dupa puntea redresoare e important (recomandat 2200 microF). cel de la iesire poate avea o valoare mai mica (1000 microF e arhisuficient).

 

sursele cu LM317 sunt foarte bune... dar sa stii ca se pot face surse de tensiune reglabila si cu banalele 78XX, doar adaugand in schema un semireglabil sau un potentiometru (cum vrei), si curentul maxim e tot de 1A. singura diferenta este doar valoarea minima a tensiunii de iesire, care la 317 este in jur de 2V, iar la cele cu 78XX este exact tensiunea de iesire nominala a regulatorului respectiv...

 

exemplu teoretic: se foloseste un transformator care da 12V c.a. in secundar... dupa redresare si filtrare se obtine cam 12x1,41=16,92Vc.c.; folosind un 7805, se poate construi un alimentator cu tensiune reglabila in intervalul 5-15V... ce ziceti? :)

Edited by felixanu'
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

dap,si la in loc de ala de 1000 poti sa pui si unul de 2200 sau de 4700 ca filtrarea sa fie si mai buna

 

Nu ai nevoie de un condensator mai mare, brumul va fi eliminat foarte bine de stabilizator. Pe urma cu cat condensatorul va fi mai mare cu atat varfurile de curent "trase" de el din puntea redresoare vor fi mai mari si vor stresa fara rost puntea si infasurarea secundara a trafului de alimentare.

 

diogrey, la un alimentator pt mai multe pedale eu am folosit un traf cu mai multe infasurari secundare si surse separate pt fiecare. Am folosit 78L09 de 100mA pt. ca o pedala obisnuita de distors/overdrive nu consuma mai mult de 100mA. si 200mA pt pedale care mananca mai mult curent. Daca folosesti o singura sursa se vor forma bucle de masa din cauza legarii intre ele a pedalelor prin pach cables. Daca vrei sa eviti lucrul asta trebuie sa legi masa numai la un capat al cablului care leaga pedalele intre ele.

 

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

first of all am folosit lm317 t pt c asa erau mantajele facute la scoala si intrebare era nu daca pot sa alimentez de la aceiasi sursa mai multe pedale ,idea era ca am mai multe montaje cu redresare filtreare si stabilizare si vreau sa le leg la aceiasi transformator ca sa nu cumpar mai multe

 

ps: era de 100 de nano sorry ma-m grabit

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Andrei_T

Trafu trebuie sa fie neaparat de 12vAC sau ajunge si de 9vAC ca sa scot 9vCC stabilizat(pt LM7809)?

 

Merge si cu 9VAC dar stabilizarea e mai proasta si s-ar putea sa ai si mai mult brum.

Andrei

Link to comment
Share on other sites

merge foarte bine si cu 9v c.a., e chiar indicat asa... nu are nici o legatura cu factorul de stabilizare si cu brumul... :) pentru ca integratul ala sa isi indeplineasca corect functia de stabilizare, trebuie ca "caderea de tensiune" pe el sa fie de 2-3Vc.c.; un calcul simplu conform formulei de mai sus iti arata ca e super ok (9x1,41=12,69Vcc, in cazul redresarii cu punte, in dubla alternanta; asta minus 9V cat trebuie sa ai la iesire da 3,69Vcc cadere de tensiune pe integrat, super ok!), so be linistit... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Verifica si tu un datasheet, tensiunea de alimentare indicata este de 15-16V. Tensiunea redresata IN SARCINA nu este de 1,41 ori mai mare decat cea alternativa, ci mai mica in functie de rezistenta interna a secundarului trafului.

 

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Guest MieZu

Si eu sunt de parere ca solutia cu 7809 ar fi cea mai indicata pt stabilizare [pretul conteaza], dar si cu 317 se poate.

Mai e varianta cea mai banala si simpla cu Dioda Zenner.post-1490-1147507226_thumb.jpg

 

Acuma, daca esti super amator de senzatii tari, baga totul pe un LM723 si vei observa ca ai costul cel mai mic pt integrat [mai ai piese multe pe langa care compenseaza, dar merita incercat].

post-1490-1147507380_thumb.jpg

Multa bafta!

MieZu

Edited by MieZu
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Am gasit acest post (destul de vechi dar util) si m-am hotarat sa imi construiesc si eu o sursa care sa scoata 9V/2A

Am gasit aceste 2 montaje, insa nu stiu care este mai potrivit si care are filtrare mai buna, sanse mai mici sa apara brum: http://tonepad.com/getFile.asp?id=111 si http://www.generalguitargadgets.com/pdf/ggg_ps_rps_sc.pdf

Din cate am citit cele doua 'regulatoare' scot maxim 1A si ma gandeam daca pot pune 2 astfel de regulatoare in paralel iar apoi sa respect schema.

Astept pareri: care dintre cele doua sunt mai bune sau poate o alta propunere.

 

Multumesc!!

Link to comment
Share on other sites

Filtrarea tot aia-i. Diferențele constau în faptul cã cu 317 ai voltaj variabil ºi maxim 1,5 A (fațã de 1 A cu 7809).

Citeºte datasheet-urile acestor stabilizatoare pentru mai multe detalii.

Eºti sigur cã ai nevoie de 2 A?! Ce alimentezi cu 18 W, un amplificator? Ai grijã cã ºi transformatorul trebuie atent ales, sã nu ajungã tensiunea sub dropout sub sarcinã mare.

Link to comment
Share on other sites

Pai am nevoie pentru 5-6 pedale. ajunge oare doar 1.5A
?

De care pedale? Multe gen OD/distorsiune, tremolo, compressor consumã foarte puțin. De fapt se întâmplã sã consume mai mult LED-ul indicator decât circuitul în sine. Doar cele digitale mai vechi au nevoie de mai mult (e.g. cca. 500 mA pt. Metal Master).

Te uiți la consumul scris pe ele (sau îl mãsori), aduni și vezi ce-ți iese.

Link to comment
Share on other sites

Te uiți la consumul scris pe ele (sau îl mãsori), aduni și vezi ce-ți iese.

 

Pai sincer daca ar scrie m-as uita, dar am vreo 3 care sunt home-made asa ca..... si nu stiu cat consuma. Bun, pai atunci raman la lm317.

Ai spus mai sus ca trebuie sa am grija la transformatorul pe care il aleg. Poti sa imi spui ca caracteristici trebuie sa aiba?

 

Multumesc!!

Link to comment
Share on other sites

nu ar stica sa adaugi in condensator ceramic de 100 de micro pt filtrare armonicelor inalte care sar putea sa faca un pic de zgomot(punel dupa ala de 1000 de micro electrolitic)

 

 

eu am construit trei surse cu lm317t si merg bestial plus au tensiune de iesire variabila si iesirea de max 1A

 

apropo de chestia asta cu filtrele vreau sami fac un alimentator multiplu pt pedale am mai multe montaje cu redresare filtrare si stabilizare si ma intreb daca sa le alimentez de la un transformator mare de 3A sau de la mai multe mai mici in jur de 1A

 

unu de 3A

nu uitati un lucru!!! puneti si un filtru pe tensiunea de 220v(retea) elimina parazitii ,aceste filtre se gasesc gata facute,exista mufe mama de alimentare cu asemenea filtre

in Bucuresti de gasesc la Conex pe Str Maica Domnului

cresteti valoarea condensatorilor electrolitici la 4700microF .....10000microF,cu cit curentul consunsumat este mai mare cu atit trebuie crescuta valoarea lor

cea mai buna alegere este 317 :excl: pentru ca este reglabil,daca folositi capsula TO3 si mai bine,se pot alimenta si 20 de pedale

LM317.pdf

 

:rulez:

 

Pai sincer daca ar scrie m-as uita, dar am vreo 3 care sunt home-made asa ca..... si nu stiu cat consuma. Bun, pai atunci raman la lm317.

Ai spus mai sus ca trebuie sa am grija la transformatorul pe care il aleg. Poti sa imi spui ca caracteristici trebuie sa aiba?

 

Multumesc!!

 

traful trebuie sa fie putin supradimensionat

adica sa asigure un curent cam cu 20% mai mare decit curentul mxim consumat de toate medalele sau ce mai alimentezi tu din el

e mai bine supradimensionat sa nu se incalzeasca

mare atentie ca cele ieftine fabricate in China nu respecta ce scrie pe ele,se incalzesc rau sau nu asigura curentul inscriptionat pe ele

cel mai bine este sa comandati unu la Petra IASI,eu lucrez cu ei

 

http://www.petra-toroid.ro/

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din datasheeturi reiese ca 317 are "ripple rejection" cu fo 10dB mai buna si de fo 2 ori mai putin "output voltage noise". Desi, la cat de ne-HiFi sunt efectele de chitara, nu stiu daca se simte.

 

unu de 3A

[...]

De ce? Nu te contrazic, doar intreb.

 

nu uitati un lucru!!! puneti si un filtru pe tensiunea de 220v(retea) elimina parazitii ,aceste filtre se gasesc gata facute,exista mufe mama de alimentare cu asemenea filtre

in Bucuresti de gasesc la Conex pe Str Maica Domnului

[...]

Merci de pont.

Link to comment
Share on other sites

Pai am nevoie pentru 5-6 pedale. ajunge oare doar 1.5A daca folosesc lm317?

 

Poti sa imi spui ce trebuie sa iau in considerare atunci cand aleg transformatorul?

 

 

Tensiune Primar .......230V ca ~

 

Tensiune secundar...... 10Vca ~ ( dupa redresare dublu alternanta si filtrare vei avea 14,2 Vcc sau daca ai a;lta tensiune alternative pe iesirea trafului ...Ualt*1,42 = U redresat si filtrat .

 

curent max secundar ...0,5--5A in functie de sarcina .

 

randament ( consumul in primar in gol fara sarcina sa fie cat mai mic ) sa nu se incalzeasca in gol ar fi un semn bun ce arata ca ai pierderi mici in tole si in primar .

 

Procesoarele /multiefectele mari consuma mai mult cele care au si tuburi consuma ceva mai mult ...

 

Ai putea sa pui cate un stabilizator pe fiecare iesire ...exista si stabilizatoare cu tensiune fixa de 0,5A de marimea unui tranzistor de putere mica (in capsula identica) .Daca nu ai 7809 se poate folosi 7805 polarizat prin rezistoare si se poate realiza un stabilizator reglabil peste tensiunea de 5V ..la fel cu cele e 9V se poate realiza stabilizator reglabil peste tensiunea de 9V..de ex 12sau 15 V ...( a nu se intelege gresit nu ridica tensiune ci poate stabiliza tensiune de iesire mai mare decat cea fixa la care a fost proiectat cu alutorul unui circuit extern asemanator cu cel folsoit la LM317 ......scheme se gasesc pe net tensiunea d pe intrarea IC-ului trebuie sa fie mai mare decat tensiunea de iesire )

Pe foarte multe "placi" de circuite digitale se gasesc stabilizatoare de +5V ce pot fi refolosite in acest fel ptr stabilizarea unor tensiuni mai mari .

 

 

In catalog se gasesc datele .GOOGLE --->..datasheetcatalog ...introduci codul si gasesti date de catalog.

 

Masa tensiunilor de iesire este comuna si se formeaza bucle me masa ce poate fi sursa de reactie + zgomot ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

unu de 3A

nu uitati un lucru!!! puneti si un filtru pe tensiunea de 220v(retea) elimina parazitii ,aceste filtre se gasesc gata facute,exista mufe mama de alimentare cu asemenea filtre

in Bucuresti de gasesc la Conex pe Str Maica Domnului

cresteti valoarea condensatorilor electrolitici la 4700microF .....10000microF,cu cit curentul consunsumat este mai mare cu atit trebuie crescuta valoarea lor

cea mai buna alegere este 317 :excl: pentru ca este reglabil,daca folositi capsula TO3 si mai bine,se pot alimenta si 20 de pedale

LM317.pdf

 

:rulez:

 

 

 

traful trebuie sa fie putin supradimensionat

adica sa asigure un curent cam cu 20% mai mare decit curentul mxim consumat de toate medalele sau ce mai alimentezi tu din el

e mai bine supradimensionat sa nu se incalzeasca

mare atentie ca cele ieftine fabricate in China nu respecta ce scrie pe ele,se incalzesc rau sau nu asigura curentul inscriptionat pe ele

cel mai bine este sa comandati unu la Petra IASI,eu lucrez cu ei

 

http://www.petra-toroid.ro/

 

+1 pentru pontu' cu 4700uF...10000uF . Astazi am inlocuit si eu condensatorul de filtraj din alimentator (470uF) cu unul de 4700uF 16V primit tot de la Viobio :respect: (coincidenta :D ) . Am scapat de zgomotul nedorit :yay:.Mentionez ca alimentatorul meu nu e stabilizat . doar traf->punte redresoare (4x1N4007) si cond de 4700uF 16V

Link to comment
Share on other sites

@Vektor: ce n-ai înțeles? Dupã redresare și filtrare tensiunea obținutã va fi

(tensiunea alternativã din secundar - cãderea pe diode.) * √2

pentru cã treci de la AC RMS la DC (și valoarea RMS e 1/√2 * tensiunea vãrfurilor).

 

Pentru a calcula filtrarea "clasicã" (lowpass) aveți și aceastã unealtã: http://www.duncanamps.com/psud2/index.html

Link to comment
Share on other sites

Din datasheeturi reiese ca 317 are "ripple rejection" cu fo 10dB mai buna si de fo 2 ori mai putin "output voltage noise". Desi, la cat de ne-HiFi sunt efectele de chitara, nu stiu daca se simte.

 

 

De ce? Nu te contrazic, doar intreb.

 

 

Merci de pont.

 

 

salut tot poporul,sunt in vacanta ,momentan ma aflu in SERBIA,muntii Tara

 

 

am spus un traf de 3A pentru ca nu are rost sa pui 2/3 de amperaj mai mic,ocupa mai mult spatiu,etc

oricum 3A este foarte mult,o pedala nu consuma mai mult de 50..60mA,nu stiu pe mineni sa aibe pedalier cu 15..20 de pedale

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.