www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Sunet Chitara


Guest fares
 Share

Recommended Posts

Salut.

 

In primul rand va salut pe toti, este primul meu mesaj pe acest forum.

 

Bun.. Am o chitara electrica Jackson (nu stiu ce model este) pe care am primit-o ca si cadou la varsta de 10 ani :) . Acum ca am intrat si eu in liceu m-am gandit sa ma reapuc de chitara dupa o pauza de 5 ani.

 

M-am reapucat de chitara folosind chitara pe care am invatat prima oara sa cant, o chitara clasica Hora model Student. Toate bune si frumoase pana acum. Mi-am zis "daca tot mi-au cumparat parintii o chitara electrica de ce sa nu o folosesc si sa ii fac mandri de mine :lol: " si m-am interesat pe internet cum pot conecta chitara la calculator si am folosit tutorialul de aici. Am conectat chitara si cand a trebuit sa aud chitara in boxe, niciun sunet.

 

La AP Tuner notele se shimba de la secunda la alta, la fel si centii, acul de misca haotic, fie ca e conectata chitara, fie ca nu este.

 

Intrebarea mea este: ce este de facut? Este stricata? Trebuie reparata? Daca da, cam cat ar costa si unde ar trebui sa ma duc (stau in Bucuresti)? Ceva sfaturi?

 

Multumesc.

Edited by fares
Link to comment
Share on other sites

1.verifica cablul daca e bun

2.unde ai conectat chitara? in line in sau in Mic ? pune-o in Line In

3.instaleaza driveru ASIO

4.verifica in driveru la placa audio sa fie Line in dat la maxim..sa nu fie pe Mute.

5.vezi daca se aude chitara pe clean (fara nici un fel de program de efecte deschis)

6.dupa ce ai intrat in guitar rig intri la File>Audio and MIDI settings>ASIO Config

vezi sa fie deschis canalul (adica la In si Out sa arate ceva cu albastru

 

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

1.verifica cablul daca e bun

2.unde ai conectat chitara? in line in sau in Mic ? pune-o in Line In

3.instaleaza driveru ASIO

4.verifica in driveru la placa audio sa fie Line in dat la maxim..sa nu fie pe Mute.

5.vezi daca se aude chitara pe clean (fara nici un fel de program de efecte deschis)

6.dupa ce ai intrat in guitar rig intri la File>Audio and MIDI settings>ASIO Config

vezi sa fie deschis canalul (adica la In si Out sa arate ceva cu albastru

 

 

Bafta!

 

totul a mers perfect pana la pasul 6 cand nu stiu cum intru in guitar rig.. :)

Link to comment
Share on other sites

am descoperit urmatorul lucru : orice program as folosi (AP tuner, minituner, etc) calculatorul se joaca cu frecventa chitarii. se shimba de la secunda la alta din 8 la 22 si asa mai departe. o avea chitara probleme? trebuie sa ii bag un procesor? :) chiar nu stiu unde am gresit sau daca chitara mea este de vina.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Ionutpk
chitara o pot auzi fara niciun program deschis. se aud corziile bine. problema e ca tunerele nu o vad...

 

 

 

vezi ca mi se pare ca e din placa de sunet (software) si mie mi s-a intamplat:)...vezi daca e in regula placa de sunet:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.