www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Best Small Amp


vlad_radoi
 Share

Recommended Posts

http://www.thomann.de/gb/blackstar_ht_studio_20_head.htm

 

http://www.thomann.de/gb/jet_city_amplification_20h.htm

 

Ce parere aveti? Ma intereseaza sa pun un procesor in fata, deci partea de clean. Credeti ca e prea putin 20W lampa pentru repetitii si mici cantari? Procesorul ar fi un vox tonelab le. Cum credeti ca va suna ?

Merci :)

Link to comment
Share on other sites

Ar cam fi pacat de amp-urile alea cu procesor in fata, zic eu. Plus ca procesorul ala are cabinet simulation, deci il bagi foarte bine direct prin PA.

 

P.S.: "Valve Reactor real-valve power-amp circuitry for the sound, tone and feel of all-valve amps from the VOX ToneLab LE".

Mai bine alegi un solid state mai ieftin si mai puternic prin care sa bagi procesorul.

Link to comment
Share on other sites

Si eu as merge pentru procesor mai degraba cu ceva gen Fender FM212. Are 100W, 2 difuzoare de 12" si un canal clean care se preteaza destul de bine la procesoare. In plus poti sa intri cu procesorul si in efect return de la bucla si sa sari complet peste partea de preamplificator.

Link to comment
Share on other sites

Si eu ti-as recomanda acel head "blackstar"..daca sunt bine informat este o firma desprinsa din marshall care fabrica in china...Cu acel head ai deja sunet full lami,puterea de 20w(all tube)este suficienta sa dai cu orice toba de live...unde mai pui ca mai ai un drive analog,si ceva efecte digitale de ambient(reverb,etc)...te mai costa insa si cutia cu difuzoare ceva.....Nu are rost sa dai bani pe procesor daca-ti iei head full lampi....acela merge numai in cazul cand esti foarte lenes si nu vrei sa cari N boxe ,dar va suna prost...

Daca nu esti reticient la scule second hand uita-te si la profilul meu (vind si eu un combo H&K made in germany,all tube)

Link to comment
Share on other sites

Si eu vreau sa am un ton cat mai natural.

Ia-ți o acusticã.

 

În principiu ai douã variante:

1. dacã te intereseazã doar tonul procesorului: un simplu monitor, cât mai transparent. Asta înseamnã fullrange, de câtã putere vrei, fie cã e boxã activã (probabil e mai practic) sau boxã fullrange + amplificator (nu de chitarã!) separat;

2. dacã te intereseazã tonul amplificatorului și presupunând cã poți dezactiva ampsim-ul și cabsim-ul din procesor (nu mai țin minte precis), îți iei ce amplificator de chitarã îți place și procesorul îl folosești doar ca multiefect (ca "pedale").

 

Numai tu știi ce înseamnã "ton natural". Chiar dacã îl folosești "pe clean", amplificatorul de chitarã împreunã cu boxa lui filtreazã semnificativ sunetul, pentru cã pentru asta e fãcut. Dacã bagi tonul de procesor direct într-un amplificator de chitarã nu va mai suna la fel.

 

Cu acel head ai deja sunet full lami,puterea de 20w(all tube)este suficienta sa dai cu orice toba de live...unde mai pui ca mai ai un drive analog,si ceva efecte digitale de ambient(reverb,etc)...te mai costa insa si cutia cu difuzoare ceva.....Nu are rost sa dai bani pe procesor daca-ti iei head full lampi....acela merge numai in cazul cand esti foarte lenes si nu vrei sa cari N boxe ,dar va suna prost...

 

'ai nu zãu?!

Am avut concert cu douã halfstack-uri pe lampã (nu mai știu precis dacã de 100 sau 50W) și nu era suficient pentru a "acoperi tobele".

Și desigur, cine preferã flexibilitate și mobilitate este leneș și sunã prost...

Bãieți, nu mai emiteți axiome de parcã experiența, pãrerile și valorile personale ar fi universale.

Link to comment
Share on other sites

IMHO mai bine folosesti drive-ul din statie si efectele de modulatie din Tonelab.

+1

 

 

Am auzit ca Blackstar e o firma destul de ok. Cineva chiar mi-a spus ca ceva inginer care a plecat de la Marshall a deschis firma asta Blackstar, dar nu stiu care si dintre cati. http://www.blackstaramps.co.uk/background/meetyourmaker.html

Edited by chitara_calda
Link to comment
Share on other sites

+1

 

 

Am auzit ca Blackstar e o firma destul de ok. Cineva chiar mi-a spus ca ceva inginer care a plecat de la Marshall a deschis firma asta Blackstar, dar nu stiu care si dintre cati. http://www.blackstaramps.co.uk/background/meetyourmaker.html

Asa este.Iar atat amplificatoarele cat si efectele de la Blackstar (HT Dual) suna extraordinar.Testat,probat , poti sa ma crezi pe cuvant.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

'ai nu zãu?!

Am avut concert cu douã halfstack-uri pe lampã (nu mai ?tiu precis dacã de 100 sau 50W) ?i nu era suficient pentru a "acoperi tobele".

?i desigur, cine preferã flexibilitate ?i mobilitate este lene? ?i sunã prost...

Bãie?i, nu mai emite?i axiome de parcã experien?a, pãrerile ?i valorile personale ar fi universale.

 

weird ...

 

eu cu peavey classic 30 la ora 2 am acoperit orice toba necaptata , oriunde am cantat ( indoor ). Afara e alta treaba , dar acolo nu mai merg cu classic 30

 

Cat despre Blackstar , ce sa zic , ruleaza tare . Obtii cam orice ton vrei cu ele . Alalalt nush ce-i cu el , dar daca e facut sub Soldano ar trebui sa fie ceva de capu lui

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Eu am incercat un Blackstar de 5w pe lampi printr-un cabinet Blackstar 2x12 si pot spune ca suna foarte bine si pentru 5W avea destula putere.

Iti recomand sa utilizezi driveul din head pentru ca suna foarte crunchy si e fain.

Poti de altfel sa si probezi Blackstar la noi, au la Music E Store, magazin care se afla chiar in spatele magazinului Muzica.

Apropo, din cate imi aduc aminte bine au si JET CITY acolo, deci te-ai scos.

 

Bafta la incercat si da o tura mai intai sa cumperi.

Link to comment
Share on other sites

Si eu ti-as recomanda acel head "blackstar"..daca sunt bine informat este o firma desprinsa din marshall care fabrica in china...Cu acel head ai deja sunet full lami,puterea de 20w(all tube)este suficienta sa dai cu orice toba de live...unde mai pui ca mai ai un drive analog,si ceva efecte digitale de ambient(reverb,etc)...te mai costa insa si cutia cu difuzoare ceva.....Nu are rost sa dai bani pe procesor daca-ti iei head full lampi....acela merge numai in cazul cand esti foarte lenes si nu vrei sa cari N boxe ,dar va suna prost...

Daca nu esti reticient la scule second hand uita-te si la profilul meu (vind si eu un combo H&K made in germany,all tube)

 

Da ...de unde le scoateti . In primul rand la full 20W in overdrive la maxim posibil nu mai ai ton de chitara ,nu mai ai dinamica doar un scrasnet un vuiet de la caz la caz ,,sunetul se ineaca etc etc ...

 

Ca sa sune de doamne ajuta trebuie cel putin doua difuri de 12" cu SPL mare .AC-30 ;..Buldog si de astea care sunt si ieftine.

 

ca sa cari un 4 x 12" nu merita ptr 20W plus nu ataci difurile destul de puternic ca sa ai acel ton ,,,asa ca musai ptr 4x12 ..80W .

 

daca insa ai un singur dif tot vre-o 80W ar fi cerintele cu un dif cat mai nervos ca sa scoata presiune sonora cat o toba ..

 

In orice caz nu este destul.Eu am cantat pe Gabriel de 17 W ( ca de 20 nu se fac pe EL84 ) xombo 2 x 12" cu un Buldog si un Greeback ..fara amplificare -capatre cu microfon.Ffata de toba era slabuta abea o auzeam .Si totul suna spart si pe inalte deoarece numai asa auzeam sunetul ca sa am un oarecare control .

 

Nu-i destul ,dar este OK daca se ridica la inaltmea capului si te auzi bine pe scena mica apoi te capteaza cu microfon si te auzi si pe fata.

 

Nu utati ca tobele se amplifica si in locatii mici impreuna cu basul ..sa aiba joasele presiune asa ca automat 20W la chitara este foarte putin sa se auda peste basul ridicat in PA /statie de vocii oricat de putin este castigul in bass te acopera si din chitara se aude numai un tzarait .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti? Ma intereseaza sa pun un procesor in fata, deci partea de clean. Credeti ca e prea putin 20W lampa pentru repetitii si mici cantari? Procesorul ar fi un vox tonelab le. Cum credeti ca va suna ?

Merci :)

 

mie imi place mult jca-ul cum suna cu gain-ul ridicat...undeva la granita dintre clasic si modern.La capitolul clean jet city-ul asta nu e rau dar nici cine stie ce.Sincer,dupa gusturile mele, nici blackstar-ul nu suna fantastic pe clean dar destul de bine.

 

Dintre headurile de 15-20W pe lampi,disponibile in comert la oara actuala in zona aia de pret,cel mai bun clean dupa mine il au: engl gigmaster,egnater tweaker si vox night train...adica uita-te si la ele.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Dintre headurile de 15-20W pe lampi,disponibile in comert la oara actuala in zona aia de pret,cel mai bun clean dupa mine il au: engl gigmaster,egnater tweaker si vox night train...adica uita-te si la ele.

Vox Night Train e o bijuterie. Si are numai 7.7 kg (vine cu geanta). Insa e numai de 15W.

http://www.thomann.de/gb/vox_nighttrain.htm

Link to comment
Share on other sites

Ca fapt divers, relația dintre putere și volum nu este una de directã proporționalitate:

 

power-db.jpg

 

 

multumesc,nice find! Curba asta confirma ce-am spus adica unul de 2oW e cu aprox. 12% mai"galagios".In practica rezulta ca ai exact aceleasi limitari....daca e vorba de un "gig".In schimb multe dintre head-urile astea noi de 15w au optiunea unei trepte inferioare de putere foarte utila pt homeuse(night train,blackheart handsome devil,engl gigmaster,laney cub-head).Dintre cele de 20W mi se pare ca doar egnater rebel20 poate asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.