www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inregistrare Voce & Chitara: Preamp Sau Mixer?


Guest FauxAfflictions
 Share

Recommended Posts

Guest FauxAfflictions

Salut tuturor,

 

Am o problema/nelamurire de ceva vreme, si inainte de a face noi achizitii m-am gandit sa cer si alte pareri, ca sa nu "o dau in bara" a 2a oara.

 

Anul trecut am cumparat de la muzica un microfon dinamic WORK DM-46. Inainte de a face asta, i-am explicat vanzatorului ca vreau un microfon pentru inregistrari acasa, folosind calculatorul (vroiam sa trec de la nivelul de microfon de PC la 5 ron). Mi-a dat microfonul asta, era printre cele mai ieftine, si am luat si 2 adaptoare pentru a-l putea conecta la PC. Desigur, am avut neplacuta surpriza acasa cand am incercat sa inregistrez, intrucat se auzea mai prost decat cu un microfon de 5 lei.

 

Am intrebat si eu in dreapta si in stanga; Am precizat faptul ca am o placa audio incorporata Realtek Audio HD... si ca as prefera sa nu schimb placa (mai ales ca PC-ul este inca in garantie) ci sa iau altceva care sa faca legatura intre un microfon si calculator.

 

Mi s-a zis ba de preamp, ba de mixer... Acum am ocazia sa cumpar (job pe timp de vara=>money), dar nu vreau sa am iarasi surprize Precizez faptul ca, daca tot fac o mica investitie, as vrea sa pot conecta si chitara, pentru a inregistra simultan voce+instrument.

Deci, preamp sau mixer mic? Sau alt microfon? Sau alta solutie? Eventual cateva explicatii, sa ma prind si eu cum sta treaba.

 

Multumesc anticipat.

 

PS: Atasez un dxdiag si 2 poze, poate ajuta.

DxDiag.txt

post-12983-1282205464_thumb.jpg

post-12983-1282205483_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

O placa de sunet externa cu preampuri bune iti poate rezolva ambele probleme. Ai un sunet decent pentru inregistrarile de acasa (cu low latency pentru DAW-rile tale) + nu trebuie sa desfaci calculatorul.

In functie de bugetul tau iti putem face mai incolo si recomandarile.

Edited by smaug
Link to comment
Share on other sites

Guest FauxAfflictions

Undeva pe la 300-400 RON ma gandeam. Am mai auzit de faza cu placa usb si ca ar fi ok.

Sa inteleg ca varianta cu mixer (cel mai mic) nu ar trebui sa o iau in calcul?

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest FauxAfflictions

m-am uitat la Yamaha Audiogram 3, cam scumput.

m-am gandit altfel: sa zicem ca as inregistra chitara prima, cu microfonul la rozeta (am electro acustica si stiu ca am mai inregistrat asa la o sala) si vocea dupa. banuiesc ca ar fi ok si asa. plus ca vreau sa inregistrez in aceeasi masura si pe negativ. deci nu e "musai" sa conectez si chitara. asa ar merge sa iau un mixer (cu preamp)? daca da, care ar fi acesta? gasesc la Muzica, in bucuresti?

 

multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat la Yamaha Audiogram 3, cam scumput.

m-am gandit altfel: sa zicem ca as inregistra chitara prima, cu microfonul la rozeta (am electro acustica si stiu ca am mai inregistrat asa la o sala) si vocea dupa. banuiesc ca ar fi ok si asa. plus ca vreau sa inregistrez in aceeasi masura si pe negativ. deci nu e "musai" sa conectez si chitara. asa ar merge sa iau un mixer (cu preamp)? daca da, care ar fi acesta? gasesc la Muzica, in bucuresti?

 

multumesc mult.

 

Nu l-am probat,insa cred ca isi face treaba mai mult decat bine pentru banii lui:

 

http://www.senia.ro/ucg102-interfata-audio-behringer-16229-3

 

Asta in cazul in care vrei sa inregistrezi direct in PC si sa faci setarile aferente dupa prin diverse programe.

 

Bafta!

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Guest FauxAfflictions
Nu l-am probat,insa cred ca isi face treaba mai mult decat bine pentru banii lui:

 

http://www.senia.ro/ucg102-interfata-audio-behringer-16229-3

 

Asta in cazul in care vrei sa inregistrezi direct in PC si sa faci setarile aferente dupa prin diverse programe.

 

Bafta!

 

ma intereseaza pentru microfon in mod special, iar asta are intrari doar pt chitara si casti :) dar ms oricum.

Link to comment
Share on other sites

Faux, in nici un caz nu arunca bani pentru o interfata precum acel Behringer (care este, BTW, numai pe 16 biti). In bugetul tau ar intra ceva de multe ori mai bun, precum Steinberg CI1. Are doua intrari de microfon/chitara/linie, preampuri bunicele si iesiri balansate de linie. Banuiala mea este ca si driverele ASIO ale respectivei interfete sint bune - Steinberg a "inventat" ASIO. Sper sa primesc asa ceva la test in viitor, atunci voi putea raporta mai multe.

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

E pe USB si are mai multe tipuri de preamplificare

Simuleazã diverse preamplificatoare, amplificatoare si efecte, adic'telea software. Asta poti face în orice DAW cu ce efecte vrei tu.

Însã da, e bine cã are si intrare pt. mic si intrare pt. instrument. Dar având în vedere faptul cã are electroacusticã (i.e. cu iesire de linie) momentan nu-i trebuie intrare de instrument.

Totusi de ce-i tot spuneti omului sã-si ia altã placã de sunet? A lui ce are? În plus, se poate face un preamplificator de microfon excelent cu cca. 20 de lei.

Având în vedere cã totul se va petrece ulterior in the box n-ai nevoie de egalizare, compresie si alte efecte "hardware".

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Guest FauxAfflictions

ok, deci, to sum up, imi recomandati o placa usb.

m-am uitat la cele 2 placi recomandate, insa nu stiu in ce masura le gasesc prin romania-bucuresti, si parca nu m-as baga sa iau din strainatate. mai e si problema ca nu am timp liber cine stie ce, ca sa pot sta linistita sa caut/sa ma interesez, deci ar fi fost ideal sa pot rezolva treaba la magazinul muzica.... sau oriunde in bucuresti, la urma urmei.

 

http://www.mcmusic.ro/department.php?bid=1...&NrPagina=1 aici sunt mixere, ma uitam la primele 2...de fapt chiar primul, ca e micut si are 2 intrari de mic. ar fi oare ok? nu ma deranjeaza ca nu pot conecta chitara, cum am zis mai devreme, pot pune microfonul la rozeta pentru a inregistra.

 

mai astept pareri, oricum m-am mai luminat cat de cat :)

 

Simuleazã diverse preamplificatoare, amplificatoare si efecte, adic'telea software. Asta poti face în orice DAW cu ce efecte vrei tu.

Însã da, e bine cã are si intrare pt. mic si intrare pt. instrument. Dar având în vedere faptul cã are electroacusticã (i.e. cu iesire de linie) momentan nu-i trebuie intrare de instrument.

Totusi de ce-i tot spuneti omului sã-si ia altã placã de sunet? A lui ce are? În plus, se poate face un preamplificator de microfon excelent cu cca. 20 de lei.

Având în vedere cã totul se va petrece ulterior in the box n-ai nevoie de egalizare, compresie si alte efecte "hardware".

 

 

cum/unde se poate face preamp de microfon? cred ca am mai citit ceva de genul mai demult, tot pe'aici pe forum....

Link to comment
Share on other sites

Eu am un e-mu 0202 usb. Are 2 intrari mono cu pre-ampuri si volum controlabil separat pe fiecare canal+monitorizare in boxe si/sau casti.

 

Poti lega 2 instrumente de orice fel dar nu poti folosi microfoane cu phantom power pt ca nu are alimentare.

 

Costa nitel dar o sa iti rezolvi partea audio mai mult decat decent.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest FauxAfflictions
Eu am un e-mu 0202 usb. Are 2 intrari mono cu pre-ampuri si volum controlabil separat pe fiecare canal+monitorizare in boxe si/sau casti.

 

Poti lega 2 instrumente de orice fel dar nu poti folosi microfoane cu phantom power pt ca nu are alimentare.

 

Costa nitel dar o sa iti rezolvi partea audio mai mult decat decent.

 

ma gandeam sa imi iau de la SoundCreation o placa emu 0202... nu are phantom power...deci pot conecta un microfon dinamic, right?

Link to comment
Share on other sites

Guest FauxAfflictions
Da, dar uita-te intii pe la mica publicitate. Nu merita sa iei o interfata noua, in segmentul < 1000 RON.

 

m-am mai uitat pe la anunturile de aici... si multe nu mai sunt de actualitate...

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam sa imi iau de la SoundCreation o placa emu 0202... nu are phantom power...deci pot conecta un microfon dinamic, right?

http://www.google.com/imgres?imgurl=http:/...um=1&itbs=1

 

YAMAHA MM10 ..minimixer portabil functioneaza su cu o baterie de 9V .

4 intrari Line sau Mic volum .balans pe fiecare canal ,un potmetru pe iesire doua iesiri L si R .

 

doua intrari AUX ...vol AUX...2 iesiri AUX ..

 

Zgomot mic , usor etc.

 

Am incercat si cu chitara fara buffer fara procesor...suna bine .

 

Cu microfon inca nu am incercat ca nu am avut timp dar nu are de ce sa nu functioneze.

 

Asa ceva este ok ptr a cupla chitara cu sau fara procesor .Sau un microfon .Plus se poate trambala usor si ptr scena .Poti face o splitare de semlnal la care din balans poti sa-i reglez nivelurile ..si multe alte smecherii cu efectele .

 

O placa E-MU 0404 are DSP (efecte) , in afara de distors toate i-mi plac .Plus are compresor ,EQ ,preamplif ...etc

Plus primesti DVD cu CubaseL,SonarL, etc ..mai este ceva "Studio... " tot program cunoscut ( imi scapa numele) .

 

Convertooarele A/D si D/A sunt de 24 bit 192KHz dar cred ca din motive comerciale nu este pe "enable" la 0404 .

Probabil ca sa se justifice pretul mai mare la 1212..(?)

 

La 96KHz/24bit ai inregistrare foarte buna ,dar si al 41.1 sau 48 pe 24 bit suna bestial inregistrarile.

 

Efectele DSP functioneaza panala 48KHz .La redare cred ca poate si 192KHz .

 

E-MU 1212 e mai scump dar cred ca poate si 192KHz la inregistrare.

 

Latentza este foarte mica , am tras de pe un canal tobele prin reverbul de la E-MU prin Patch Mix ..pe un alt canal si am pus sa sune amandoua impreuna nu se observa numai o usoara decolorare al timbrului ( suna foarte putin mai a "butoi" din cauza unui usor defazaj )

Si multe alte proprieteti tehnice foarte bune care asigura o calitate buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest FauxAfflictions

e-mu 0404 noua e cam scumpa, am vazut ca ajunge undeva pe la 900 de ron ba chiar mai mult.

repet, nu pot depasi bugetul de 500 ron.

 

am dat si anunt, poate vinde cineva.

 

oscilez acum intre:

http://www.soundcreation.ro/interfete-audi...kii-id6844.html [am gasit-o si mai ieftin cu transport gratuit la MegaSound

http://www.megasound.ro/vmchk/Placi-Sunet-...INBERG-CI1.html

la mana a 2a daca as gasi pe'asta: http://www.thomann.de/de/line6_pod_studio_ux1.htm ar fi super

http://www.soundcreation.ro/interfete-audi...usb-id1125.html

Link to comment
Share on other sites

e-mu 0404 noua e cam scumpa, am vazut ca ajunge undeva pe la 900 de ron ba chiar mai mult.

repet, nu pot depasi bugetul de 500 ron.

 

am dat si anunt, poate vinde cineva.

 

oscilez acum intre:

http://www.soundcreation.ro/interfete-audi...kii-id6844.html [am gasit-o si mai ieftin cu transport gratuit la MegaSound

http://www.megasound.ro/vmchk/Placi-Sunet-...INBERG-CI1.html

la mana a 2a daca as gasi pe'asta: http://www.thomann.de/de/line6_pod_studio_ux1.htm ar fi super

http://www.soundcreation.ro/interfete-audi...usb-id1125.html

 

200$ costa un E-MU 0404 USB .

 

Eu am luat E-MU 0404 PCI si a costat 100 Euro.

 

Dar nu are iesire casca, nu are preamp microfon etc ...nu inregistreaza pe 192KHz...in rest este OK.

 

De fept ai nevoie de un minimixer cu max 4 canale .cu intrare de microfon si pe line/in.

 

 

 

Cauta un minimixer ieftin .

Link to comment
Share on other sites

Guest FauxAfflictions

so yeah, cumparat si folosit Yamaha Audiogram 6 timp de o ora. Si mi-am cam prins urechile :))

recunosc ca sunt cam atehnica din punctul asta de vedere, dar am reusit intr-un final sa inregistrez si sa se auda "decent".

mi se pare[sau chiar asa e] ca se aude vocea cam infundat... ori stau prea aproape de mic, desi nu cred (la sfarsit da, am stat prea aproape], ori nu am setat gainul si celelalte chestii ok pe placa, ori microfonul meu no name cam lasa de dorit.

 

astept pareri si sugestii.

ps: scuzati gherlele

first_rec.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest FauxAfflictions

multumesc :) daca o sa am ocazia si bani, o sa iau si un microfon mai bun. pana una alta, acum ca am tot ce imi trebuie, o sa ma apuc de exersat cat mai mult.

Link to comment
Share on other sites

multumesc :) daca o sa am ocazia si bani, o sa iau si un microfon mai bun. pana una alta, acum ca am tot ce imi trebuie, o sa ma apuc de exersat cat mai mult.

 

Este foarte bine , tu ai inregistrat ????? chiar tu canti ?

 

Cantatul este perfect .

 

Ce ar lipsi este poate un compresor reglat bine pe microfon .

 

Reverb si eventual un "conture" ca sa nu ti-se para infundata vocea ( hehe) dar astea-s deja dupa gustul fiecaruia .

 

BT-ul cine l-a facut ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest FauxAfflictions
Este foarte bine , tu ai inregistrat ????? chiar tu canti ?

 

Cantatul este perfect .

 

Ce ar lipsi este poate un compresor reglat bine pe microfon .

 

Reverb si eventual un "conture" ca sa nu ti-se para infundata vocea ( hehe) dar astea-s deja dupa gustul fiecaruia .

 

BT-ul cine l-a facut ?

 

da, eu cant si iti multumesc. Cat despre reverb si celelalte efecte, zilele astea sper sa mai invat cum si cat sa aplic. numai ca nu stiu daca sa folosesc in continuare Cubase. Adobe Audition are parca mult mai multe efecte, dar nu stiu in ce masura "se pupa" cu placa. o sa vad.

 

BT-ul e un negativ luat de pe net :) piesa originala se numeste Fearless si e cantata de Taylor Swift.

 

Compresor reglat bine pe microfon? Pls, do explain. am vazut ca pe placa exista oricum un buton de reglaj al compresiei, dar nu stiu cam pe la ce nivel ar trebui sa-l tin... mi s-a zis ca il pot tine "cum imi place mai mult".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.