www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Daca Ai Avea 1700 Euro, Ce Amp(head) V-ati Lua?


Guest sith
 Share

Recommended Posts

Salu!

 

Dupa cum spune si titlul: Daca ai avea 1700 Euro, ce Head v-ati lua?

 

Explicatie:

 

Mai am inca putin si detin suma de mai sus si am in minte cev anume: ENGL POWERBALL II E645.

Chitara este un Ibanez prestige 1820X si cabinetul MArshall 1960B.

Genul abordat: Heavy Metal.

 

Cea mai mare problema este ca nu am unde sa il probez.

Am probat cateva si o sa mai probez cateva dar ma tenteaza foarte mult ENGL-ul.

 

Daca voi ati dispune de aceasta suma, pentru ce ati opta.

 

Multumesc anticipat,

 

Toate cela bune!

Link to comment
Share on other sites

Salu!

 

Dupa cum spune si titlul: Daca ai avea 1700 Euro, ce Head v-ati lua?

 

Explicatie:

 

Mai am inca putin si detin suma de mai sus si am in minte cev anume: ENGL POWERBALL II E645.

Chitara este un Ibanez prestige 1820X si cabinetul MArshall 1960B.

Genul abordat: Heavy Metal.

 

Cea mai mare problema este ca nu am unde sa il probez.

Am probat cateva si o sa mai probez cateva dar ma tenteaza foarte mult ENGL-ul.

 

Daca voi ati dispune de aceasta suma, pentru ce ati opta.

 

Multumesc anticipat,

 

Toate cela bune!

 

Enjoy (tot asta l-as lua si eu, sau un plexi )

E si ceva riff mai incolo din albumu nou.

 

http://www.youtube.com/watch?v=zba9EwU9-BA...feature=related

 

si asta(am vazut pozele din studio, a tras si cu Les Paul si headul care il vrei tu, pe 2 inch tape, dinosaur :))

 

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

tu dai 1700 euro pe ceva ce nu poti proba in contextul trupei? hmmm

 

 

Exact asta e problema, ca nu vreau sa dau pe ceva ce nu pot proba, pentru ca e stupid.

NU ma grabesc sa imi iau ceva doar pentru ca e lucios si negru, vreau sa incerc cat mai multe variante dar din pacate ENGL nu stiu unde as putea proba.

Link to comment
Share on other sites

Exact asta e problema, ca nu vreau sa dau pe ceva ce nu pot proba, pentru ca e stupid.

NU ma grabesc sa imi iau ceva doar pentru ca e lucios si negru, vreau sa incerc cat mai multe variante dar din pacate ENGL nu stiu unde as putea proba.

 

atunci incearca sa mergi pe solutii "reteta" --- marshall jcm900, peavey 6150 etc pe care le ataci cu pedale

 

@ corzi rupte

 

kometul lu george fu mult si nefolositor in contextul trupei :lol: d-aia l-a si vandut :)

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-as lua un Mesa Rectifier second hand. Daca ar trebui sa fie nou ar fi Peavey 6505 sau Engl Fireball 100.

 

Peavey -ul 6505 o sa il incerc si de altfel si 5150. Din cate am citit, nu stau foarte bine la capitolul clean, dar o sa vad.

Link to comment
Share on other sites

Exact asta e problema, ca nu vreau sa dau pe ceva ce nu pot proba, pentru ca e stupid.

NU ma grabesc sa imi iau ceva doar pentru ca e lucios si negru, vreau sa incerc cat mai multe variante dar din pacate ENGL nu stiu unde as putea proba.

 

Am probat eu Powerball in Ungaria, la Debrecen. E un magazin acolo, care aduce scule si la Oradea. Am mai cantat si pe Fireball, defapt am tras piesele de pe viitorul album cu un Fireball.

Sincer, mi-a placut mai mult Powerball. 4 canale, clean foarte misto(valabil si pentru FB), distors coios(mi-a placut mai mult timbrul decat la FB), are si canal de crunch, foarte misto, sustain calumea, mai misto decat la FB... Eu ma gandeam la Screamer, dar am fost usor dezamagit de el. Screamer-ul nu avea destul distors, si notele mureau destul de repede. Se simte entry-level-ul. La fel si la Thunder.

Am mai cantat pe Souvereign-ul unui prieten. Le cam dadea clasa celor de sus, dar e alta poveste din toate punctele de vedere(inclusiv pret).

Mentionez ca distorsul de pe Powerball mi s-a parut cel mai curat ce l-am auzit vreodata(la gain mare).

 

De asemenea, am probat un Orange Rockerverb..super tare. Nu e la fel de c0ios ca PB, dar are destule chiar si pentru metale grele. Clean-ul e mult mai cald si poti scoate mai multe tonuri decat la Engl. Din toate ce le-am probat, ampul asta lucra cel mai bine cu egalizatorul. Absolut orice modificare mica schimba tonul radical. Cel mai versatil amp ce l-am cantat. Cu gain-ul pe la un sfert scoti un ton usor bluesy, putin mai sus dai de un rock'n'roll din 70-80, de la mijloc pana la trei-sferturi e zona rock-ului classic si cel modern, apoi urmeaza teritoriul metal. Mi-a placut foarte mult.

 

Am probat la Bucurest 6505. Am fost foarte dezamagit prima data, l-am folosit cu cabinetul lui. Foarte fuzzy si neclar. In schimb, i-am rugat pe baieti sa ma lase sa-l cant si cu ceva cabinet cu V30, si atunci s-a terminat lumea. Cel mai misto distors ce l-am cantat vreodata. Fara indoiala distorsul meu preferat. "Chuga-chuga" de-ti sarea inima din piept, ton foarte carnos, mult c0i. Clean-ul e mult mai utilizabil decat zice lumea. Suna bine, dar nu sunt atatea posibilitati ca cu Orange. Daca dai mai tare, distorsioneaza foarte putin, cu doze active mai mult. E aproape imposibil sa scoti un clean si un distors calumea cu acelasi EQ pe acest amp, de aceea as recomanda 6505+(respectiv 5150II).

 

La Bucuresti am mai probat si un Marshall TSL, care nu mi-a placut de niciun fel. A sunat foarte "harsh", deloc cald. Si parca nu avea destul distors si destul low end. Lipsea "chuga-chuga".

 

Tot acolo am mai probat si un Valveking, care a sunat mai bine decat ma asteptam, insa era jucarie pe langa 6505. Mult mai putin distors.

 

Am mai cantat odata pe un Mesa Boogie F-30. Si ala distors coios...clean-ul nu mai stiu cum era, dar distorsul foarte misto, mult low end, putin mai fuzzy decat 6505.

 

Un prieten detine un Bugera 6260, asa ca si pe el l-am cantat. Am fost placut surprins de tonurile ce se puteau scoate pe el, dar nu era asa de carnos ca 6505. E adevarat ca Bugera nu l-am probat cu V30. Pentru cineva cine nu vrea sa dea peste 500 de euro pe un amp pe lampi de metale, e un amp mai mult ca perfect.

 

All-in-all, probabil eu o sa-mi iau un Orange Rockerverb 50. 50w is de ajuns pentru mine. Pentru cluburi e perfect, iar pe scena mare oricum va fi amplificat, eventual pot sa-l leg oricand la 2 cabinete de 4x12. Plus ca momentan am nevoie de versatilitate si de putere mai mica. Daca as sta sa-mi ascult sufletul(:)), probabil mi-as lua 6505+. Dar 120w sunt putin cam multi, si s-ar putea sa fie putin cam dur pentru stilul abordat de formatia mea. Intre timp, daca reusesc sa fac rost de un atenuator, s-ar putea sa ma intorc la 6505.

 

Tin sa mentionez ca mai sunt alte ampuri extrem de bune pentru stilul cantat de tine, precum Mesa Boogie(in principiu Rectifier), Randall sau Diezel, dar din pacate nu am cantat pe acestea, asa ca nu ma pot pronunta. Daca vrei sa scoti un ton mai "scooped", ia-ti Powerball, daca vrei unul mai cu medii(gen metalcoristi), ia-ti 6505.

 

Sper sa faci o alegere de care sa nu-ti para rau, si sa faci un review cand ai ampul :lol:

Link to comment
Share on other sites

Deci fetitele din Metallica folosesc Diezel VH4uri asa , la caterinca nu?

 

Eu, spre deosebire de tine, care nu vrei decit sa pari inteligent cu acest reply:

 

1. stiu sa fac deosebirea intre heavy metal si Metallica

2. stiu ce gen abordeaza trupa R.U.S.T si ce sound doresc sa aiba

3. sint, din cite stiu eu, si nu o spun ca sa ma laud ci doar ca pe un fapt, singurul posesor de amp Diezel de pe acest forum, deci stiu despre ele ceva mai mult decit citesc in reviste

Link to comment
Share on other sites

Daca as fi avut rabdare sa strang 1700euro as fi luat ENGL Powerball(1 sau 2), dar cum n-am avut rabdare sa strang am luat 6505 si nu-mi pare rau.

La 6505 clean-ul ii ca si inexistent(asta nu inseamna ca n-are), in schimb crunch si dist -> cojones!!! Cum zicea un amic de-al meu: "ampul asta are 2 canale, unul de distors si unul de si mai distors" :)

Link to comment
Share on other sites

O varianta la indemana si cu ton pe masura: Marshall JVM410 http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1802 , mie mi-a placut f mult, la fel cred ca Laney nu te va dezamagi (parca exista si asta in Bucuresti), GH sau VH. Desi JVM e mult mia versatil si e un fel de Powerball facut de Marshall.

 

Daca e pentru trupa, la cat costa, as cauta un 5150 si l-as lua cu ochii inchisi. "Taie" bine de tot.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.